ZenMate – opinie o sieci VPN
Home » ZenMate – opinie o sieci VPN
- pj
- 9 listopada, 2023
ZenMate VPN- opinie 2022. Moja recenzja sieci VPN.
ZenMate VPN to jedna z najlepszych tanich sieci VPN na rynku. Należy do spółki Kape Technologies – tej samej firmy która stoi za inną popularną siecią VPN- CyberGhost. Jak na cenę subskrypcji ZenMate, jakość świadczonych usług jest bardzo dobra. Firma nie zdecydowała się na wprowadzenie limitu urządzeń, na których możesz korzystać z ochrony VPN. Oznacza to, że pod jedną licencję, podepniesz wszystkie kompatybilne sprzęty w domu. Dodatkowo sieć VPN umożliwia pobranie całkowicie bezpłatnego rozszerzenia do przeglądarek, takich jak Firefox, Chrome i Edge. Zbiera ono wyłącznie pochlebne opinie w Internecie. Czy warto zainwestować w płatny plan ZenMate?
- Oferuje darmowe rozszerzenie do przeglądarek: ZenMate VPN for Chrome, ZenMate VPN for Firefox, ZenMate VPN for Opera
- W Europie wystarczająco szybka sieć
- obsługuje nielimitowaną ilość urządzeń na jednej licencji
- Ponad 2700 serwerów w 78 krajach
- wysoka gwarancja bezpieczeństwa i prywatności
- posiada kill switch
- 30 dni gwarancji ze zwrotem pieniędzy + 7 dni darmowy okres próbny
- obsługuje podstawowe systemy operacyjne
- Spośród 78 lokalizacji serwerów, aż 70 krajów to jedynie serwery wirtualne
- Poza Europą połączenie może być wolne i niestabilne
Mój wybór:
Najlepsza niskobudżetowa VPN
Bezpieczeństwo
Szybkość i serwery
Kraje i lokalizacje
Zapewnia anonimowość
Interfejs i łatwość obsługi
Obsługa klienta, wsparcie technczne
Brak logów, dzienniki i przechowywanie danych
Wyłącznik bezpieczeństwa / kill switch
VOD, Player, polskie platformy
Torrenty, serwery P2P
Kryptowaluty
Netflix, platformy streamingowe
Cena
$
Siedziba firmy
Niemcy
Wsparcie techniczne
e-mail, 24/7 czat na żywo z agentem, poradniki, telefon (ale brak polskiego numeru, dostępny za to brytyjski, hiszpański i niemiecki)
Recenzja IPVanish - Spis treści
ZenMate VPN- informacje podstawowe
ZenMate to firma, która powstała w Niemczech w 2013 roku. VPN ten jest łatwy w użyciu, dostatecznie szybki oraz posiada zabezpieczenia na poziomie wojskowym. Pewne wątpliwości wzbudza polityka prywatności firmy- spekuluje się, czy ZenMate na prawdę nie przechowuje logów?
Na przestrzeni lat ZenMate VPN rozbudowało swoją flotę do ponad 2700 serwerów zlokalizowanych w 78 krajach świata, głównie na terenie Europy. Niestety, sporo z udostępnionych lokalizacji posiada jedynie serwery Wirtualne.
Sieć VPN cieszy się opinią solidnej usługi. Oferuje aplikacje na systemy operacyjne takie jak Windows, Mac, Linux, iOS, Android oraz całkowicie bezpłatne rozszerzenia do przeglądarek Chrome, Firefox, Opera i Edge. Dostawca VPN nie wprowadził ograniczenia dotyczącego liczby urządzeń, które mogą zostać objęte ochroną VPN w ramach jednej licencji.
Ceny i taryfy ZenMate
ZemMate jest zdecydowanie jedną z najtańszych sieci VPN na rynku. Obok całkowicie bezpłatnego rozszerzenia do przeglądarek, dostawca VPN oferuje 3 warianty subskrypcji.
Subskrypcja miesięczna – 10,88 $/miesięcznie + 30 dni gwarancji zwrotu pieniędzy licząc od dnia zakupu. Nie opłaca się, lecimy dalej do interesujących ofert.
Abonament płatny z góry za rok – 4.49$/ miesiąc (czyli 53.88 $ w skali roku) + 30 dni gwarancji zwrotu pieniędzy licząc od dnia zakupu.
Abonament płatny z góry 3 lata – 1.64 $/ miesiąc (czyli 59 $ płatne co 3 lata) + 30 dni gwarancji zwrotu pieniędzy licząc od dnia zakupu. I to jest świetna oferta, zwłaszcza jeśli znamy jakość usługi oferowanej przez ZenMate.
Za subskrypcję ZenMate VPN zapłacisz kartą kredytową i debetową oraz dokonasz płatności w systemie PayPal. Dostawca VPN nie umożliwił klientom dokonania anonimowej płatności za swoją usługę. Dostawca VPN oferuje zniżkę studencką dzięki której można zaoszczędzić kolejne pieniądze – ze zniżką studenci zapłacą 1.75 EUR miesięcznie w planie rocznym.
Bezpieczeństwo danych, ochrona prywatności, anonimowość
Przebrnięcie przez politykę prywatności ZenMate to droga przez mękę. Masz szczęście, bo zrobiłem to za Ciebie i udało mi się odszukać zapis, w którym firma deklaruje, że nie zbiera i nie przechowuje żadnych danych o użytkowniku, ani jego sesjach logowania, co więcej niemieckie prawo nie pozwala na takie działanie. Polityce braku logów prowadzonej przez ZenMate możemy uwierzyć na słowo – dostawca VPN nigdy nie zlecił zewnętrznej firmie wykonania audytu, który potwierdzałby wiarygodność zapisów polityki prywatności. Nie znalazłem również informacji dotyczącej pamięci w serwerach firmy ZenMate – wiedza na temat tego, czy maszyny operują jedynie na pamięci RAM, czy jednak posiadają dyski twarde pomogłaby rzucić na sprawę więcej światła; serwery wyposażone jedynie w pamięć RAM fizycznie nie mają możliwości zapisu jakichkolwiek danych.
Od strony technologicznej bezpieczeństwo u dostawcy VPN wygląda całkiem nieźle. Serwery ZenMate VPN są przystosowane do obsługi znanych i bezpiecnzych protokołów szyfrowania: iKEv2, L2TP/IPsec, OpenVPN. Protokół bezpieczeństwa VPN jest to technologia, która umożliwia wytworzenia zaszyfrowanego tunelu, podczas przesyłania danych z urządzenia do serwera VPN. ZenMate używa 2 typów szyfrowania: darmowa wersja (rozszerzenia do przeglądarek) korzystają ze słabszego, 128 bitowego szyfrowania AES , zaś płatna aplikacja mobilna oraz na wersja pulpit jest zabezpieczona solidnym AES-256.
Dodatkowo ZenMate pozwala swoim użytkownikom cieszyć się automatycznym wyłącznikiem awaryjnym (kill switch). Jest to funkcja, która w przypadku rozłączenia urządzenia z serwerem VPN automatycznie wstrzymuje transfer danych i uniemożliwia wyciek jakichkolwiek informacji poza zaszyfrowany tunel VPN.
ZenMate posiada również własny system DNS na serwerach – dzięki temu twoje żądania DNS (dane domen, które odwiedzasz w Internecie) również są przesyłane w zaszyfrowanym tunelu VPN. ZenMate oferuje klientom funkcję DNS Leak Protection, która uniemożliwia przeglądarce wysłania żądania DNS poza systemem gwarantowanym przez dostawcę VPN.
Kraje i lokalizacje serwerów ZenMate VPN
Lokalizacja oraz liczba serwerów dostawcy VPN jest ważną informacją dla potencjalnego klienta. Duża ilość oraz równomierna dystrybucja serwerów na świecie sprawi, że jako użytkownik VPN mamy szansę połączyć się z serwerem zlokalizowanym blisko nas, co poprawi jakość i szybkość łącza. Jeśli VPN posiada serwery w wielu krajach, mamy dużą dowolność w wyborze z puli adresów IP należących do różnych państw.
Dla użytkownika zlokalizowanego w Europie i niepodróżującego często poza kontynent mam dobrą wiadomość – flota europejskich serwerów VPN ZenMate jest imponująca. W Europie zlokalizowano większość z 2700 serwerów ZenMate. Problem może pojawić się podczas podróży do odległych zakątków świata, gdzie ZenMate VPN posiada znacznie mniej lokalizacji. Na domiar złego wiele z pozaeuropejskich lokalizacji serwerów ZenMate to serwery wirtualne, nie zaś fizyczne maszyny – tak na prawdę ZenMate jest w stanie wysłać IP z 78 krajów świata, zaś serwery posiada jedynie z 30 kilku z nich.
Jak szybkie są serwery ZenMate?
Dochodzimy tutaj do wątku, który poruszyłem już wcześniej – prędkości ZenMate znacznie zależą od tego czy łączymy się z pobliskim, fizycznym serwerem VPN, czy wybierzemy odległy, wirtualny pseudoserwer. Na poziomie Europy prędkości firmy VPN ZenMate są dobre i nie będę się ich czepiał, jednak podczas łączenia z dalekimi, wirtualnymi lokalizacjami korzystanie z ZenMate nie ma sensu- połączenie jest wolne i niestabilne.
Podaję moje wyniki prędkości sieci. Pamiętaj, że prędkość połączenia VPN zależy od bardzo wielu czynników, więc Twoje wyniki mogą znacznie odbiegać od moich:
Połączenie bez VPN: PING 4 ms, Pobieranie 113 mb/s, Wysyłanie 111 mb/s
Połączenie z Polskim serwerem VPN: PING 43 ms, Pobieranie 82 mb/s, Wysyłanie 54mb/s
Połączenie z serwerem VPN w Londynie: PING 214 ms, Pobieranie 52 mb/s, Wysyłanie 12 mb/s
Połączenie z wirtualnym serwerem VPN w Brazylii: PING 754 ms, Pobieranie 4.3 mb/s, Wysyłanie 2.1 mb/s
Interfejs, aplikacja i wsparcie techniczne
Pobranie i instalacja ZenMate VPN są proste – wystarczy dobrać odpowiedni system operacyjny, ściągnąć na urządzenie adekwatną wersję aplikacji, zainstalować aplikację dostawcy VPN, zaś usługa skonfiguruje się sama. Interfejs ZenMate VPN jest nowoczesny, ale minimalistyczny. Z aplikacji na wszystkich systemat operacyjnych korzysta się łatwo, a przyłączenie się do sieci VPN oraz wybór odpowiedniego serwera nie stanowią problemu.
W razie wystąpienia problemu podczas korzystania z ZenMate VPN, możesz próbować poradzić sobie z awarią na 3 sposoby: znaleźć rozwiązanie w poradnikach udostępnianych na stronie ZenMate, skontaktować się z biurem obsługi klienta przez e-mail, lub porozmawiać z serwisem na czacie na żywo, dostępnym 24/7. Muszę trochę pomarudzić, ponieważ przyznam, że upłynęło trochę czasu zanim pomoc techniczna odpisała mi na czacie. Trwało to ok 2 godzin, podczas gdy w innych sieciach VPN czas oczekiwania zazwyczaj nie przekracza 30 minut.
Czy ZenMate VPN oferuje dostęp do...
... bezpiecznego torrentowania?
ZenMate umożliwia na swoich serwerach ruch P2P umożliwiający pobieranie torrentów oraz posiada kill switch, co czyni tego dostawcę VPN dobrym narzędziem do bezpiecznego torrentingu.
... platform streamingowych: Netflix, VOD, Player, BBC iPlayer, Disney?
Tak, ZenMate VPN na ten moment potrafi obejść blokady regionalne nawet silnych portali streamingowych. Dostawca sieci prywatnej posiada serwery zoptymalizowane do przesyłania strumieniowego . Na swojej stronie udostępnia listę najpopularniejszych domen, które potrafi odblokować. VPN ZenMate bez problemu powinien poradzić sobie z odblokowaniem polskich kanałów VoD.
... pokonania firewalla w Chinach?
ZenMate nie potrafi obejść chińskiego firewalla i nie działa w Chinach. Jeśli rozważasz podróż w tamte regiony, wybierz inny VPN.
Podsumowanie - moja opinia o ZenMate
ZPN VPN jak na swoją cenę oferuje ponadprzeciętny standard bezpieczeństwa i usług. Jak wiemy nie można mieć wszystkiego, toteż nie wymagam od ZenMate sprawnego działania na całym świecie. Serwis oferowany w Europie powinien zaspokoić potrzeby przeciętnego użytkownika. Darmowe rozszerzenia do przeglądarek (ZenMate VPN for Chrome, ZenMate VPN for Firefox) to wielki ukłon w stronę klientów – polecam stosowanie takiej usługi, zwłaszcza jeśli nie posiadamy subskrypcji płatnej sieci VPN.
Piotrek Janiszewski
Urodziłem się w Bydgoszczy, w 1988 roku, ukończyłem studia w warszawskiej Szkole Głównej Handlowej (SGH). Od zawsze interesowały mnie kwestie bezpieczeństwa w sieci - dawno temu sam padłem ofiarą kradzieży internetowej i od tego czasu przykładam dużą uwagę do tego komu i w jaki sposób udostępniam dane. Od wielu lat korzystam z usług sieci VPN i dzięki temu doświadczeniu wiem, że usługodawcy nie są sobie równi, ale to nie szkodzi - w zależności od tego, do czego przydatna będzie Ci VPN, nie zawsze będziesz potrzebować najlepszej z najlepszych usług, być może zadowolisz się tańszą opcją, którą z chęcią pomogę Ci wybrać.
Moim drugim hobby, poniekąd powiązanym z cyberbezpieczeństwem są nowoczesne technologie, a konkretniej technologia blockchain. Mam nadzieję, że mój blog dostarczył Ci informacji, które pomogły Ci podjąć decyzję.