Polska telewizja online za granicą -co zrobić aby oglądać VoD?

W Polsce żyje 38 milionów ludzi. Poza granicami naszego kraju mieszka aż 18 milionów Polaków. Szacuje się, że po polsku mówi ok. 48 milionów ludzi na świecie. Niestety, znaczny odsetek (ok. 10 milionów osób) nie posiada łatwego dostępu do polskiej telewizji, tym samym zostali poniekąd odcięci od korzeni. Teoretycznie, w czasach kiedy Internet jest prawdopodobnie najważniejszym medium umożliwiającym globalny, szybki przepływ informacji, każdy bez trudu powinien znaleźć sposobność, aby oglądać polską telewizję online za granicą. Nie jest to tak proste, jak mogłoby się wydawać.

Ze względu na ograniczenia licencyjne, dostęp do polskich treści multimedialnych poza granicami naszego kraju jest bardzo utrudniony. Jeśli więc należysz do grupy emigrantów i chcesz mieć kontakt z polską kulturą i mową, bądź po prostu przebywając na wakacjach wkurzasz się, ponieważ nie możesz być na bieżąco ze swoim serialem, to ten artykuł jest dla Ciebie. Odpowiem Ci na pytanie jak ominąć geoblokadę i móc oglądać polskojęzyczne serwisy VoD oraz polską telewizję online za granicą, korzystając przy tym z sieci VPN.

Polska TV przez Internet - Spis treści

Co to jest VoD?

VoD, a właściwie Video on Demand (wideo na życzenie) jest to koncepcja przeniesienia tradycyjnej telewizji na serwery internetowe. W przeciwieństwie do zwykłego modelu telewizji, działającego w ramach dobrze znanej nam struktury, uwzględniającej program telewizyjny o określonym harmonogramie, w przypadku serwisów Vod, użytkownik sam decyduje kiedy i gdzie chce oglądać swoje ulubione seriale, filmy oraz programy telewizyjne. Serwisy Vod są dostępne za pośrednictwem urządzeń łączących się z Internetem- smartfonów, tabletów, laptopów, SmartTV i innych.

Serwisy VoD funkcjonują w oparciu o kilka modeli. Mogą być one całkowicie bezpłatne, do tego treści nie są przerywane przez reklamy. W drugim wariancie użytkownik może mieć dostęp do multimediów, ale jest zmuszony obejrzeć blok reklamowy poprzedzający materiał- jest to najczęściej spotykana forma finansowania VoD w Polsce. Trzecia możliwość zakłada, że widz może opłacić kilkunastogodzinny dostęp do wybranego materiału. Ostatnią możliwością jest opłacenie miesięcznej subskrypcji, która upoważnia do oglądania wszystkich treści dostępnych na platformie online bez reklam.

W Polsce główne stacje telewizyjne oferują widzom dostęp do swoich materiałów przez Internet. Dużą popularnością cieszą się platformy stacji takich jak TVN (Player), Polsat (Ipla) czy TVP (VoD TVP). Znajdziesz na nich praktycznie wszystkie programy, które dane stacje oferują – począwszy od wszystkich odcinków seriali takich jak Ojciec Mateusz i rodzinka.pl (VoD TVP), Na dobre i na złe (Ipla) idąc przez wszystkie sezony programów rozrywkowych typu reality show np. Kuchenne Rewolucje i Top Model (Player), a kończąc na wydaniach serwisów informacyjnych, takich jak Fakty (Player). W serwisach VoD masz również dostęp do bogatych bibliotek filmowych, programów publicystycznych oraz wydarzeń sportowych relacjonowanych przez dane kanały . Często jedna platforma VoD umożliwia internautom dostęp do treści z kilkunastu programów telewizyjnych; Player np. ma podpisaną umowę ze stacjami takimi jak TVN, Discovery, Canal+, HBO, Disney Channel, Eurosport, Fox TV i wiele innych.

Polskie platformy VOD - które są najlepsze, a które oferują spektrum usług za darmo?

Większość stacji telewizyjnych w Polsce przeniosła swoje usługi do Internetu. Dzięki temu fani multimediów zyskali łatwiejszy dostęp do swoich ulubionych filmów, programów i seriali. Czasy, kiedy w każdym domu w salonie stał telewizor podpięty do satelity już minęły- młodsze pokolenia stawiają na TV podłączone do Internetu i nie zawracają sobie głowy zakupem telewizji satelitarnej czy cyfrowej. Dzięki VoD usługodawcy telewizji mają więc możliwość dotarcia do młodszego odbiorcy, który nie posiada w domu telewizora.

Istnieje kilka platform VoD oferujących polskie programy. Wśród nich dużą popularnością cieszą się poniższe strony:

Player

Player to platforma VoD, na której swoje multimedia udostępnia m.in. TVN. Player zapewnia dostęp do krajowych hitów, w tym polskich edycji programów takich jak Kuchenne Rewolucje czy Top Model oraz seriali m.in. Na Wspólnej. Dodatkowo w bibliotekach Playera znajdziesz nowości kina- polskie oraz zagraniczne. Player umożliwia streaming na żywo programów TVN oraz dostęp do wydarzeń sportowych. Podstawowa oferta zakłada oglądanie VoD za darmo, z przerwami na reklamy. Można wykupić pakiet rozszerzony, który pozawala na nieprzerwane oglądanie bez reklam oraz gwarantuje dostęp do większej ilości multimediów.

Ipla

Ipla to serwis wideo na żądanie, należący do spółki Cyfrowego Polsatu. Osoby korzystające z usług tego portalu mogą oglądać hity emitowane przez Polsat, np. serial Chirurdzy. Podobnie jak Player, Ipla oferuje ogrom filmów i programów rozrywkowych, a także dostęp do programów informacyjnych oraz transmisji sportowych. Większość multimediów udostępniona jest za darmo (reklamy przerywające oglądanie), istnieje jednak pakiet premium zezwalający na korzystanie z większej biblioteki filmowej.

VOD TVP

Jest to platforma VoD szczególnie uwielbiana przez fanów seriali TVP. Stanowi ona furtkę do oglądania popularnych tasiemców telewizji publicznej. Znajdziemy tu klasyki, takie jak Na Dobre I Na Złe, Klan, Ranczo, Ojciec Mateusz, Barwy Szczęścia, M jak Miłość, Elif czy Zniewolona. Podobnie jak u konkurencji, VoD TVP oferuje większość treści, które normalnie transmituje Telewizja Polska za darmo, jednak za wgląd do niektórych multimediów trzeba zapłacić. Można wykupić jednorazowy dostęp, lub subskrypcję na określony czas.

vod.pl

Jest to VoD oferujący odbiorcy przede wszystkim kolekcję darmowych filmów oraz możliwość oglądania materiałów multimedialnych portalu Onet. Vod.pl korzysta i udostępnia na swoich serwerach część zasobów Playera. Większość materiałów dostępnych na platformie jest bezpłatna, jednak za niektóre nowości trzeba zapłacić. Opłaty można dokonać jednorazowo i upoważnia nas ona do oglądania konkretnego materiału.

nc GO

Na tej platformie zyskasz dostęp do wszystkich kanałów Canal + i wielu innych popularnych telewizji. Jest to prawdopodobnie najlepszy wybór dla fanów sportu oraz kinomanów. Niestety, platforma VoD nie oferuje darmowych treści – jedynym rozwiązaniem jest wykupienie abonamentu.

WP pilot

Jest to platforma, która umożliwia oglądanie za darmo (z reklamami) programów z głównych stacji telewizyjnych w Polsce. Zyskasz tu dostęp do stacji telewizyjnych takich jak TVN, Polsat, TVP, Puls, Tv 4 i innych. WP pilot udostępnia również autorskie audycje portalu Wirtualna Polska, wydarzenia muzyczne oraz eventy sportowe. WP pilot umożliwia pozbycie się reklam, dzięki wykupieniu któregoś z oferowanych planów abonamnetowych.

Dlaczego polska telewizja internetowa nie działa, kiedy wyjedziemy poza granice kraju?

Jak wiele razy zdarzyło Ci się ujrzeć na swoim ekranie komunikat o treści informującej Cię, że materiał który próbujesz obejrzeć online, nie jest dostępny w Twoim kraju? Niekiedy takie restrykcje dotyczą obszaru regionu, np. wspólnoty krajów Unii Europejskiej, czasem zaś ograniczają się jedynie do terytorium jednego państwa.

blokada regionalna - polska telewizja online za granicą

Takie zjawisko fachowo nazywa się blokadą regionalną, lub geoblokadą. Blokada regionalna nakładana jest na treści multimedialne ze względu na ograniczenia licencyjne, jakim one podlegają. Kiedy stacja telewizyjna podpisuje umowę licencyjną z twórcami lub pełnomocnikami multimediów, zobowiązana jest ona do wypełniania postanowień tejże umowy. Bardzo często wydawana licencja jasno określa zakres regionalny możliwej dystrybucji dzieła. Wszystko to dzieje się ponieważ licencje i prawa autorskie mogą różnić się w zależności od kraju- treści mogą być modyfikowane, lub będą oferowane jedynie w ograniczonym czasie dla poszczególnych państw. Właśnie ze względu na tego typu zobowiązania, oglądanie polskich platform VoD za granicą nie jest możliwe dla użytkowników niezaopatrzonych w odpowiednia narzędzia.

W jaki sposób operator telewizji internetowej rozpoznaje, że znajdujemy się poza granicami kraju?

Twoim podstawowym identyfikatorem w Internecie jest adres IP, czyli unikatowy numer, przypisany twojemu urządzeniu przez dostawcę usług internetowych. Adres IP jest ściśle powiązany z lokalizacją, w której przebywasz. Oznacza to, że łącząc się z Internetem przez polską sieć wi-fi, lub korzystając z polskiej sieci komórkowej, twoje urządzenie dostaje przypisany polski adres IP. Adres IP zdradza zatem Twoje położenie geograficzne.

Platformy VoD oraz telewizja internetowa dysponują technologiami, które są w stanie wychwycić adres IP urządzenia, z którego korzystasz, a następnie powiązać z nim odpowiednią lokalizację. Na tej podstawie określają, czy widz posiada uprawnienia aby oglądać dostępne multimedia. W momencie kiedy znajdujesz się poza granicami kraju, a plik który chcesz odtworzyć posiada ograniczenia licencyjne, zostanie wyświetlony komunikat o braku możliwości oglądania wybranych treści z lokalizacji, w której się znajdujesz.

Polska telewizja online za granicą - sposoby na ominięcie blokady regionalnej

Aby móc oglądać polską telewizję online, kiedy przebywasz poza krajem musisz zmienić adres IP swojego urządzenia na taki, który zostanie rozpoznany przez platformę VoD jako polski. Zasadniczo możesz to zrobić na 2 sposoby:

Serwer proxy

Serwer proxy stanowi bramkę pośredniczącą pomiędzy użytkownikiem Internetu, a witryną którą użytkownik zamierza odwiedzić. Przekierowanie ruchu internetowego przez serwer proxy, sprawia że strumień danych wysyłany przez nasze urządzenie gubi swój adres IP. Identyfikator sprzętu, z którego korzystamy zostaje zamaskowany przez IP serwera proxy. Ukrycie adresu IP przy wykorzystaniu serwera proxy nie zawsze działa; kiedyś można było uznać to rozwiązanie za skuteczne i wystarczające, jednak technologia nieustannie idzie w górę, a spora część platform telewizji online znalazła sposób na wykrycie i zablokowanie adresów IP pozyskanych za pośrednictwem proxy. Jeśli więc serwer proxy nie wystarczy do skutecznego ukrycia adresu IP, należy skorzystać z bardziej niezawodnej metody.

Sieć VPN

Wirtualna sieć prywatna jest skutecznym rozwiązaniem, które pozwoli Ci w prosty sposób zmienić adres IP na polski. Dzięki VPN zyskasz możliwość oglądania polskich filmów i seriali za pośrednictwem telewizji online oraz VoD.

Teoretycznie VPN działa podobnie do proxy – ruch internetowy zostaje przekierowany do serwera VPN, zanim dane dotrą do miejsca docelowego. Przechodząc przez serwer VPN, stary adres IP zostaje zastąpiony nowym – nadanym przez serwer wirtualnej sieci prywatnej. Różnicą jest to, że cały ruch sieciowy jest szyfrowany, serwery sieci VPN dysponują setkami adresów IP, a do tego dostawcy usług VPN stosują dodatkowe zabezpieczenia, mające na celu uniemożliwienie namierzenia użytkowników sieci po adresie IP. Oznacza to, że dzięki wszystkim utrudnieniom VPN spełnia swoje zadanie lepiej niż serwer proxy.

Dodatkową zaletą korzystania z sieci VPN do zmiany adresu IP jest to, że metoda ta jest dziecinnie prosta. Nie trzeba być programistą, aby znaleźć serwer VPN w odpowiedniej lokalizacji i podłączyć się do niego. Cała filozofia sprowadza się do wciśnięcia jednego przycisku w aplikacji VPN.

Telewizja online, czy telewizja satelitarna - które rozwiązanie wybrać?

Warto wspomnieć o jeszcze jednej możliwości dostępu do polskojęzycznej telewizji za granicą. Jest nią skorzystanie z usług dostawcy telewizji satelitarnej, oferującej polskie kanały.

Pytanie czy warto inwestować w całe to przedsięwzięcie. Aby oglądać programy w telewizji satelitarnej potrzebujesz trzech sprzętów: telewizora, dekodera oraz anteny. Zestaw ten jest mało poręczny, wymaga od Ciebie zawarcia sztywnej umowy z usługodawcą, która jasno określa warunki rezygnacji i nie przewiduje odstępstw. Za każdym razem, kiedy się przeprowadzasz musisz powtórzyć proces montowania anteny oraz konfiguracji z dekoderem. Masz ograniczoną dowolność jeśli chodzi o sprzęt i miejsce w którym oglądasz telewizję, bo tak na prawdę jesteś uzależniony od kanapy przed telewizorem. Nie obejrzysz serialu stojąc w korku, w autobusie ani leżąc wygodnie w łóżku, jeśli Twój TV stoi w salonie.

Biorąc pod uwagę wszystkie te niedogodności, moim zdaniem nie opłaca się myśleć o telewizji satelitarnej. W czasach z powszechnym dostępem do Internetu, możemy łatwo oglądać telewizję online prawie zawsze i wszędzie gdzie jesteśmy. Do tego jesteśmy już wyposażeni w cały sprzęt, który będzie nam do tego potrzebny – przecież masz w domu zarówno laptopa jak i smartfona. Może znajdzie się nawet jakiś tablet i SmartTv?

Jedynym, co musimy dokupić aby polska telewizja online działała za granicą jest subskrypcja sieci VPN, która pomoże nam zmienić adres IP i umożliwi korzystanie z wybranego serwisu VoD za granicą. Rozwiązanie to jest usługą niewymagającą dodatkowych sprzętów, takich jak dekoder i antena- potrzebna będzie instalacja aplikacji wybranej sieci VPN na wszystkich urządzeniach, które mogą obsługiwać Internet. Z konfiguracją poradzisz sobie bez obsługi fachowca

Telewizja polska online, oglądana z innego kraju - jakie cechy musi posiadać VPN, aby zdać egzamin?

Aby oglądać za granicą polskie seriale, programy i filmy online, potrzebny nam będzie dostęp do platformy VoD za pośrednictwem sieci VPN. Niestety, byle jaka sieć VPN prawdopodobnie nie sprosta temu zadaniu. Słaby lub darmowy VPN często jest ograniczony- posiada limitowaną prędkość i przepustowość. Nieodpowiednia wirtualna sieć prywatna może nie dać rady odblokować platformy streamingowej, a nawet jeśli jej się to uda, to jest to dopiero połowa sukcesu. Do przesyłania strumieniowego, wykorzystywanego podczas streamingu sieć musi byś odpowiednio szybka oraz spełniać szereg wymagań. Jak więc wybrać VPN, który pozwoli nam komfortowo oglądać polską telewizję internetową, kiedy jesteśmy za granicą?

VPN do streamingu z polskich platform VoD musi posiadać co najmniej jeden serwer w Polsce...

… A najlepiej gdyby tych serwerów było więcej. Jak najwięcej. Aby polska telewizja online była dostępna za granicą musisz zmienić adres IP na polski. W tym celu należy połączyć się z serwerem VPN znajdującym się właśnie w Polsce – sieć VPN która pozwoli Ci oglądać polskie seriale i filmy oraz da Ci dostęp do polskich kanałów, takich jak TVN, Polsat czy TVP musi więc posiadać przynajmniej jeden serwer zlokalizowany w naszym kraju. W tym przypadku zadziała zasada wg. której im więcej, tym lepiej: mając dostęp do kilku serwerów VPN zlokalizowanych na terenie Polski, możesz mieć możliwość wyboru serwera zoptymalizowanego pod kątem streamingu. Dodatkowo ruch internetowy jest rozłożony w miarę równomiernie, dzięki czemu uda Ci się uniknąć przeciążenia na jednym z serwerów. Gdyby takie nastąpiło, masz możliwość przeniesienia się na inną maszynę. Wybór wielu serwerów gwarantuje Ci szybkie, dobrej jakości połączenie VPN, dzięki któremu dasz radę oglądać telewizję przez Internet bez zakłóceń na łączu.

Wiele adresów IP

Ze względu na ograniczenia licencyjne, telewizja online jest zobowiązana do blokowania możliwości dostępu do multimediów, osobom przebywającym poza dopuszczonym regionem. Podstawową techniką wykorzystywaną w tym celu przez TV internetową, jest tworzenie baz adresów IP, należących do sieci VPN. Jeśli dostawca VPN umożliwia swoim użytkownikom korzystanie z bardzo wielu adresów IP, lub z IP dedykowanych, trudniej jest wychwycić taki namiar i powiązać go z siecią VPN. Innymi słowami, jeśli z jednego adresu IP korzysta równocześnie wiele osób oglądających tę samą platformę VoD, narzędzia analityczne danego serwisu telewizji online bezbłędnie wykryją, że coś tu nie gra. Dlatego tak ważnym jest wybranie dostawcy VPN, który zapewni Ci szeroką gamę polskich adresów IP do wyboru.

Szybkie połączenie

Wydawać by się mogło, że jest to oczywista sprawa, a jednak wiele osób o tym zapomina. Jeśli nie chcesz użerać się z przerwami na buforowanie podczas oglądania telewizji przez Internet, musisz wybrać szybką sieć VPN. Sieć VPN z zasady pracuje wolniej niż połączenie internetowe, które nie zapewnia ochrony i dodatkowych zabezpieczeń. Dzieje się tak ze względu na technologię szyfrowania danych, która jest obciążająca dla łącza.

Dobre sieci VPN wykorzystują najwyższej klasy protokoły bezpieczeństwa, które zapewniają solidne szyfrowanie danych, jednocześnie przy nikłym spowolnieniu transferu. Niektórzy dostawcy VPN wprowadzają do swoich usług opcje dodatkowe, które potrafią poprawić wyniki prędkości. Taką opcją jest chociażby rozdzielone tunelowanie, które wyklucza niektóre dane z tunelu VPN, nie obciążając w ten sposób łącza poprzez konieczność szyfrowania zbędnych informacji. Wybierając sieć VPN do streamingu materiałów wideo przez Internet, zwróć uwagę na rodzaj szyfrowania używany przez firmę oraz na dostęp do nowoczesnych i szybkich protokołów bezpieczeństwa, takich jak np. OpenVPN.

Serwery dedykowane do streamingu w Polsce

Najlepsi dostawcy VPN dają swoim użytkownikom możliwość korzystania ze specjalnych serwerów dedykowanych do streamingu. Jednak, aby ta dodatkowa funkcja była przydatna do oglądania online polskiej TV, to serwery dedykowane muszą znajdować się w Polsce.

Aplikacja, która działa w tle i interfejs, który można zminimalizować

Jest to dość prozaiczny, ale jednak ważny podpunkt. Aplikacja VPN na twoim urządzeniu musi działać w tle, lub musi mieć możliwość zminimalizowania okna. Nie chcesz przecież , aby okno aplikacji (jakkolwiek ładnie by nie było) towarzyszyło Ci na ekranie, kiedy oglądasz seriale.

Ranking sieci VPN, które umożliwią Ci oglądanie polskiej telewizji internetowej na platformach VoD za granicą

Biorąc pod uwagę powyższe kryteria, przedstawiam listę sieci VPN, które najlepiej sprawdzą się przy streamingu polskich platform VoD. Pozwolą Ci one oglądać w Internecie najpopularniejsze programy i seriale, dostępne w ramówce polskich telewizji, z każdego miejsca na świecie. Nieważne czy jesteś w Wielkiej Brytanii, Niemczech, w USA czy na antypodach- Polska telewizja internetowa może być dostępna także dla Ciebie. Dobierając sieci VPN do tego rankingu, starałem się wybrać najbardziej optymalne rozwiązania, za które nie przepłacisz. ExpressVPN na przykład, to świetna sieć prywatna, która również umożliwi Ci oglądanie polskiej telewizji, jednak ze względu na inne funkcje, nieprzydatne w zakresie streamingu, jest ona znacznie droższa, niż usługi konkurencji. Jeżeli twoim głównym celem jest możliwość oglądania polskiej telewizji online za granicą, spokojnie możesz wykupić tańszą usługę, która posłuży ci do tej czynności tak samo dobrze, o ile nie lepiej.

1.

cyberghost

2.

Surfshark logo

3.

4.

ipvanish logo

5.

PureVPN logo

W jaki sposób korzystać z VPN, aby móc oglądać polskie platformy VoD z zagranicy ?

Posiadanie dostępu do sieci VPN jest jedynym, niezawodnym sposobem który sprawi, że polska telewizja online będzie działała za granicą. Obsługa sieci VPN jest dziecinnie prosta, więc nie musisz się martwić, że nie poradzisz sobie z konfiguracją.

Po wyborze odpowiedniej sieci VPN i wykupieniu dowolnej subskrypcji musisz pobrać aplikację VPN i zainstalować ją na swoim urządzeniu. Po instalacji, sieć VPN automatycznie się skonfiguruje i zoptymalizuje do twojego systemu operacyjnego. W momencie kiedy wyświetli ci się okno główne, którejkolwiek aplikacji VPN, pierwszą rzeczą którą będziesz miał do wyboru będzie serwer VPN. Polecane przeze mnie sieci VPN sugerują opcję wyboru zoptymalizowanego serwera. Jeśli takim serwerem będzie ten zlokalizowany w Polsce, to wszystko gra – możesz się do niego podłączyć. Jeśli jednak VPN sugeruje Ci serwery zlokalizowane w innych krajach, to ręcznie musisz wybrać z listy któryś z polskich serwerów.

Niektóre sieci VPN oferują swoim klientom serwery dedykowane do streamingu. Taka opcja jest wyraźnie zaznaczona w aplikacji. Jeśli twoja VPN posiada funkcję serwerów streamingowych, musisz znaleźć polski serwer w odpowiedniej zakładce. Po wybraniu takiego serwera i połączenia się z nim, telewizja przez Internet powinna być dostępna na twoim urządzeniu po odświeżeniu strony w przeglądarce, lub po ponownym załadowaniu aplikacji.

Jakie dodatkowe korzyści, oprócz możliwości oglądania polskiej telewizji online przyniesie Ci VPN?

Polskie filmy, seriale, programy publicystyczne oraz rozrywkowe to nie jedyne korzyści płynące z używania wirtualnej sieci prywatnej. Oczywiście, dla wielu osób sposobność oglądania polskiej telewizji internetowej, podczas przebywania na obczyźnie stanowi główną pobudkę do zakupu VPN. Warto jednak mieć świadomość na temat pozostałych zalet tego rozwiązania. Skoro polska telewizja online za granicą to nie wszystko, to jakie jeszcze korzyści przyniesie Ci korzystanie z VPN?

Przede wszystkim bezpieczeństwo i prywatność. Sieć VPN to narzędzie, którego podstawowym przeznaczeniem jest ochrona prywatności. Dane przepływające w sieci VPN są szyfrowane i nikt niepowołany nie może ich odczytać. Dzięki temu możesz bez obaw poruszać się po darkwebie oraz pobierać torrenty z Internetu. Omijanie blokad regionalnych jest poniekąd skutkiem ubocznym posiadania sieci VPN. Jednak dzięki temu możesz obejść cenzurę Internetu i logować się na zakazane strony w restrykcyjnych Państwach.

Polska telewizja online za granicą może stać się dla Ciebie dostępna, dużo łatwiej niż się spodziewałeś. Podczas odpalania polskiego serialu na VoD, pamiętaj jednak, że poczyniłeś ważny krok w kierunku swojego bezpieczeństwa i że dzięki sieci VPN możesz spać spokojnie – w przeciwieństwie do przestępców z Ojca Mateusza 🙂

Piotrek Janiszewski
Piotrek Janiszewski

Urodziłem się w Bydgoszczy, w 1988 roku, ukończyłem studia w warszawskiej Szkole Głównej Handlowej (SGH). Od zawsze interesowały mnie kwestie bezpieczeństwa w sieci - dawno temu sam padłem ofiarą kradzieży internetowej i od tego czasu przykładam dużą uwagę do tego komu i w jaki sposób udostępniam dane. Od wielu lat korzystam z usług sieci VPN i dzięki temu doświadczeniu wiem, że usługodawcy nie są sobie równi, ale to nie szkodzi - w zależności od tego, do czego przydatna będzie Ci VPN, nie zawsze będziesz potrzebować najlepszej z najlepszych usług, być może zadowolisz się tańszą opcją, którą z chęcią pomogę Ci wybrać.
Moim drugim hobby, poniekąd powiązanym z cyberbezpieczeństwem są nowoczesne technologie, a konkretniej technologia blockchain. Mam nadzieję, że mój blog dostarczył Ci informacji, które pomogły Ci podjąć decyzję.

© 2024 ŚWIAT VPN | Copyright text by https://www.swiatvpn.pl