Hotspot Shield- Opinie o sieci VPN

Hotspot Shield- opinie 2022. Moja recenzja sieci VPN.

Hotspot Shield to znana pozycja wśród sieci VPN. Użytkownicy doceniają łatwość użycia aplikacji oraz dobrą prędkość wirtualnej sieci prywatnej. Sieć posiada również wady – niegdyś darmowa usługa VPN wprowadziła możliwość wyboru odpłatnego serwisu, którego cena, mówiąc delikatnie zwala z nóg. Darmowa wersja Hotspot Shield natomiast jest finansowana poprzez wyświetlanie reklam – rzuca to cień na politykę prywatności usługodawcy, który jako stróż prywatności w Internecie powinien wystrzegać się praktyk, opartych na przekazywaniu danych agencjom marketingowym. Czy warto zatem subskrybować Hotspot Shield? Opinie są podzielone. Przeczytaj moją obiektywną recenzję, poznaj wady i zalety Hotspot Shield i wyrób sobie własne zdanie na temat tej VPN.

Hotspot shield logo

Mój wybór:

Lider szybkości wśród VPN

4.4
4.4/5

Bezpieczeństwo

4.3/5

Szybkość i serwery

4.9/5

Kraje i lokalizacje

4.5/5

Zapewnia anonimowość

3.5/5

Interfejs i łatwość obsługi

4.5/5

Obsługa klienta, wsparcie technczne

5/5

Brak logów, dzienniki i przechowywanie danych

Wyłącznik bezpieczeństwa / kill switch

VOD, Player, polskie platformy

Torrenty, serwery P2P

Kryptowaluty

Netflix, platformy streamingowe

Tor i deep web

Systemy operacyjne

Windows, Mac, Linux, Android, iOS, Smart TV, Chrome OS, routery

Siedziba firmy

USA i Szwajcaria

Wsparcie techniczne

e-mail, 24/7 czat na żywo z agentem, poradniki

Cena

$$$

Recenzja Hotspot Shield VPN - Spis treści

Hotspot Shield- informacje podstawowe

Hotspot Shield to firma VPN istniejąca od 2008 roku, założona w USA. W ciągu długiego stażu na rynku, sieć wyrobiła sobie opinię solidnej marki, mimo zaliczenia dużej wpadki na tle ochrony prywatności klientów bezpłatnej wersji podstawowej. Obecnie firma dysponuje flotą ponad 1800 serwerów rozdystrybuowanych w miarę równomiernie po całym świecie i posiada status jednej z najszybszych usług VPN na rynku.

Dostawca VPN umożliwia klientom korzystanie z aplikacji w ograniczonej wersji darmowej, lub płatnej i pełnej wersji premium.  Aplikację VPN można zainstalować na wiodących systemach operacyjnych, takich jak Windows, Mac, Linux, Android, iOS. W wersji Premium użytkownik może skorzystać także z rozszerzenia do Chrome, Smart TV oraz zainstalować VPN na routerze, podłączyć VPN do 5 urządzeń jednocześnie i korzystać z dodatkowych funkcji. 

Hotspot Shield to dobrej klasy usługa, która powinna poradzić sobie z większością wyzwań, z jakie można postawić przed wirtualną siecią prywatną.

Ceny i taryfy Hotspot Shield

Nie ma się co oszukiwać, że Hotspot Shield należy do tanich  VPN. Ceny za płatną subskrypcję są wyższe niż u większości konkurencji, niezależnie czy zdecydujemy się na abonament płatny co miesiąc, czy też na opłatę za rok z góry. Hotspot Shield dopuszcza poniższe warianty cenowe:

  • Subskrypcja miesięczna

Plan Basic – za darmo. Plan Basic posiada liczne ograniczenia: dopuszcza możliwość podłączenia tylko jednego urządzenia, oferuje limitowany dostęp do serwerów streamingowych, posiada ograniczenie prędkości do 2Mbps, ograniczenie transferu do 500 MB dziennie, pozwala połączyć się z jednym serwerem VPN zlokalizowanym w USA,  działa na podstawowych systemach operacyjnych oraz nie oferuje wsparcia technicznego, poza materiałami z bazy wiedzy dostępnej na stronie internetowej.

Plan premium (12.99 $/miesiąc) – dopuszcza podłączenie 5 urządzeń na jednej licencji. Oferuje cały pakiet funkcji dostępnych w ramach subskrypcji Hotspot Shield, w tym prędkość łącza do 1 Gbps (czyli mega szybka), nielimitowany transfer, dostęp do wszystkich serwerów zoptymalizowanych do streamingu pod kątem platform, które VPN potrafi odblokować,  dostęp do serwerów w ponad 80 krajach świata. Da się go zainstalować nie tylko na podstawowych systemach operacyjnych, ale też na routerze czy smart TV. Posiada szereg dodatkowych możliwości, takich jak blokowanie reklam. 

Plan premium family (19.99 $/miesiąc) – dopuszcza podpięcie pod licencję 25 urządzeń. Poza tym jest w zasadzie tożsamy z planem premium. Nie daje dostępu do 3 opcji, które posiada użytkownik planu indywidualnego: Ochrony przed kradzieżą tożsamości dzięki programowi Identity Guard, zarządzania hasłami dzięki 1Password, blokowania złośliwych połączeń dzięki Robo Shield

  • Abonament płatny z góry za rok

Występują tu identyczne pakiety, różnią się one jedynie opłatą. Przy wykupieniu abonamentu płatnego z góry na rok dostawca VPN daje zniżkę.

Plan premium – 7.99$ w skali miesiąca, 95.88 $ za rok – Najbardziej opłacalny moim zdaniem wariant subskrypcji

Plan premium family – 11.99$ w skali miesiąca, 143.88 $ za rok

Do każdej płatnej opcji abonamentu zarówno rocznego  jak i miesięcznego, dostawca VPN przewiduje 45 dniową gwarancję zwrotu pieniędzy w razie niezadowolenia z usługi.

Bezpieczeństwo danych, ochrona prywatności, anonimowość

W kwestii prywatności użytkowników, VPN Hotspot Shield nie posiada do końca klarownego stanowiska. Z jednej strony firma zapewnia o prowadzonej polityce braku logów, z drugiej zaś rejestruje spore spektrum informacji o użytkowniku. Teoretycznie są to dane potrzebne do poprawy jakości usługi oraz monitorowania poprawnego działania sieci VPN, w praktyce jednak lista może wydawać się co najmniej niepokojąca; VPN kolekcjonuje m.in adres IP urządzenia, lokalizację, czas trwania sesji, odwiedzane witryny oraz zużyte pasmo transferowe. Podobno informacje te są kolekcjonowane anonimowo,  jednak fajnie byłoby gdyby firma przeprowadziła niezależny audyt potwierdzający, że poważnie traktuje kwestię ochrony prywatności, którą ma zapewniać VPN. Wiadomym jest bowiem, że w przeszłości Hotspot Shield wykorzystywał dane swoich użytkowników w celach marketingowych oraz udostępniał je zewnętrznym agencjom. 

Hotspot Shield VPN jest jednym z nielicznych dostawców sieci prywatnej, którzy nie korzystają z protokołów OpenVPN i innych znanych narzędzi. Firma stawia na rozwiązanie, jakim jest Catapult Hydra. Protokół bezpieczeństwa VPN to technologia odpowiadająca za utworzenie szyfrowanego tunelu VPN, przez który przesyłane są dane i cały ruch sieciowy pomiędzy urządzeniem, a serwerem należącym do wirtualnej sieci prywatnej. Przyznam, że na początku zmieszałem się widząc tę informację, ponieważ sam należę do fanów znanych i zaufanych rozwiązań- OpenVPN właśnie takim jest, za to o Catapult Hydrze wcześniej nie słyszałem. Zrobiłem jednak mały reaserch na temat tego (jak mi się wydawało) udziwnienia i odkryłem, że jest to protokół bezpieczeństwa używany przez inne znane marki, między innymi McAfee . Myślę, że protokół Hydra może zostać obdarzony zaufaniem i wierzę, że to bezpieczna technologia szyfrowania. Dodatkowo, od niedawna w ustawieniach VPN po pobraniu aplikacji istnieje możliwość wyboru alternatywnego protokołu IKEv2. Do szyfrowania treści Hotspot Shield używa 256 bitowego szyfru AES, który jest najwyższej klasy zabezpieczeniem oraz standardem wśród wiodących VPN na świecie.

Catapult Hydra protokół

Jak każda sensowna wirtualna sieć prywatna, Hotspot Shield oferuje swoim klientom automatyczny kill switch  (wyłącznik awaryjny) – funkcję odpowiedzialną za wstrzymanie transferu danych, w razie upadku połączenia z serwerem VPN.  Dzięki kill switch twoje połączenie jest bezpieczne, ponieważ nie narażasz się na ujawnienie adresu IP oraz przesłanie informacji poza zaszyfrowanym tunelem VPN. 

Dodatkowo Hotspot Shield dysponuje własnym systemem DNS na serwerach VPN. DNS to technologia tłumaczenia nazw domen na adresy IP. Kiedy wpisujesz w okno przeglądarki daną domenę (czyli żądanie DNS), informacja ta wysyłana jest do serwera DNS i dopiero po dopasowaniu odpowiedniego adresu IP następuje przekierowanie na witrynę internetową. Jeśli serwer DNS należy do sieci VPN, oznacza to że twoje żądania DNS przesyłane są w zaszyfrowanym tunelu, więc nikt niepowołany nie powinien mieć dostępu do informacji na temat witryn, które odwiedzasz. 

Kraje i lokalizacje serwerów Hotspot Shield VPN

Kolejnym ważnym aspektem VPN jest liczba serwerów, jakie sieć posiada oraz ich dystrybucja na świecie. Obie wartości mają wpływ na jakość połączenia VPN- po pierwsze, możliwość połączenia z pobliskim serwerem VPN poprawia prędkość sieci, po drugie zaś, w przypadku jeśli na serwerze znajdującym się najbliżej użytkownika nastąpi przeładowanie, łatwo będzie znaleźć  w okolicy serwer alternatywny. VPN umożliwia zmianę IP komputera lub innego urządzenia sieciowego na lokalizację kraju, w którym znajduje się serwer. Jeśli więc chcesz, aby Twój adres IP był polski, mimo że nie przebywasz w kraju, to wystarczy połączyć się z polskim serwerem VPN.

Hotspot Shield może pochwalić się całkiem imponującą flotą 1800 serwerów w ponad 80 krajach. Większość serwerów znajduje się w Ameryce Północnej oraz w Europie, ale w stosunku do konkurencji firma umieściła również sporo maszyn w Ameryce południowej, Azji i w Oceanii.  Afryka jak zawsze wygląda słabo w porównaniu do pozostałych kontynentów, jednak mogło być znacznie gorzej.  Z taką dystrybucją serwerów Hotspot Shield będzie optymalnym rozwiązaniem dla odbiorcy VPN mieszkającego w Europie, ale też lubiącego podróżować do odległych zakątków świata. Niestety, nie jest znana proporcja serwerów mechanicznych i wirtualnych, które firma oferuje swoim klientom. Należy pamiętać, że serwery wirtualne w niektórych przypadkach nie są najlepszym rozwiązaniem i mogą powodować spadki prędkości sieci VPN. W przypadku sieci Hotspot Shield w płatnym abonamencie, nie można narzekać jednak na prędkość, dlatego nie doszukiwałbym się problemu tam, gdzie go nie ma.

Jak szybkie są serwery Hotspot Shield?

Hotspot Shield chwali się, że jest najszybszą siecią VPN świata. Sprawdziłem to . Nie porównałem w prawdzie wyników do innych sieci, więc nie wiem czy faktycznie plasuje się na najwyższym stopniu podium, ale jestem pewien, że jego prędkość wystarczy każdemu użytkownikowi do wszystkich zadań, jakie zostaną powierzone VPN.

Podaję moje wyniki prędkości sieci. Pamiętaj, że prędkość połączenia VPN zależy od bardzo wielu czynników (w tym szybkości macierzystego łącza internetowego, urządzenia z którego korzystasz, protokołu szyfrowania, który wybierzesz, ilości przesyłanych danych, odległości serwera z którym się łączysz itd.), więc Twoje wyniki mogą znacznie odbiegać od moich:

Połączenie bez VPN: PING 8 ms, Pobieranie 87 mb/s, Wysyłanie 62 mb/s

Połączenie z Polskim serwerem VPN: PING 11 ms, Pobieranie 84 mb/s, Wysyłanie 67 mb/s

Połączenie z serwerem VPN w Wielkiej Brytanii: PING 14 ms, Pobieranie 79 mb/s, Wysyłanie 58 mb/s

Połączenie z serwerem VPN w Niemczech: PING 10 ms, Pobieranie 84 mb/s, Wysyłanie 61 mb/s

Połączenie z serwerem VPN w Stanach Zjednoczonych: PING 19 ms, Pobieranie 72 mb/s, Wysyłanie 51 mb/s

Interfejs, aplikacja i wsparcie techniczne

Pobranie i instalacja aplikacji Hotspot Shield VPN nie odbiega od standardów konkurencji. Program możesz pobrać przed opłaceniem wybranego planu subskrypcji. Aplikacja automatycznie ściągnie się w wersji kompatybilnej z systemem operacyjnym Twojego urządzenia. Po zainstalowaniu aplikacji program da Ci możliwość przetestowania za darmo wersji permium przez 7 dni, jednak aby skorzystać z tej możliwości musisz podać dane karty kredytowej. Niemniej jednak polecam rozeznać się w funkcjach tej sieci VPN przed dokonaniem ostatecznego zakupu, aby mieć pewność że VPN spełni nasze oczekiwania. 

Sama aplikacja na pulpit jest prosta, przejrzysta i łatwa w użyciu. Można przyczepić się do małego pola do popisu w zakresie ręcznej konfiguracji VPN. Ja zazwyczaj lubię korzystać z ustawień fabrycznych, które są najlepiej zoptymalizowane pod kątem urządzenia, na którym Hotspot Shield działa i nieczęsto widzę potrzebę wprowadzania zmian w opcjach domyślnych. Nieco gorsze wrażenie robi aplikacja mobilna dla systemu iOS– tutaj faktycznie nie zaszalejemy z praktycznie żadnymi zmianami w ustawieniach. Dla osób, którym zależy na łatwości obsługi oraz szybkości połączenia, nie powinno to jednak stanowić problemu.

W razie wystąpienia awarii VPN, niezależnie czy problem dotyczy sieci, serwera, aplikacji na naszym urządzeniu czy po prostu, mamy jakieś pytanie istnieją 3 standardowe możliwości poradzenia sobie z sytuacją: Można skorzystać z poradników i bazy wiedzy dostępnej na stronie Hotspot Shield VPN, skontaktować się z obsługą klienta za pomocą wiadomości e-mail, lub porozmawiać z kimś na szybko, na czacie na żywo, dostępnym 24/7.

Czy Hotspot Shield oferuje dostęp do...

... bezpiecznego torrentowania?

Tak, Hotspot Shield posiada serwery umożliwiające ruch P2P konieczny w przypadku VPN do pobierania torrentów. Dodatkowo pozwala logować się z krajów, w których strony z torrentami nie są blokowane, dlatego dzięki tej VPN łatwo wyszukasz interesujące Cię pliki. Hotspot Shield posiada automatyczny kill switch, który uchroni Cię przed wyciekiem danych i ujawnieniem Twojej tożsamości podczas pobierania torrentów oraz operuje na dobrych prędkościach.

... platform streamingowych: Netflix, VOD, Player, BBC iPlayer, Disney?

Hotspot Shield potrafi obejść blokady regionalne wielu zagranicznych, mocnych platform streamingowych, a informację o tym udostępnia na swojej stronie. Sieć wie jak odblokować Netflix, a i  z obejściem blokad polskich serwisów VoD, Hotspot Shield powinien poradzić sobie znakomicie.

... pokonania firewalla w Chinach?

Hotspot Shield jest w stanie pokonać chińskiego firewalla– korzystając z tej sieci VPN możesz swobodnie korzystać z sieci w Chinach oraz w innych restrykcyjnych państwach, nakładających cenzurę na Internet.

... bezpiecznego korzystania z Tora i Deep webu?

Hotspot Shield reklamuje się jako lepsza alternatywa dla Tora i odradza korzystnie z podwójnego zabezpieczenia w postaci przeglądarki tor i sieci VPN. Uważam, że porównywanie VPN do Tora jest mało roztropne, ponieważ Tor zwyczajnie daje użytkownikowi więcej możliwości – można odwiedzać deep web i strony z domeną onion, czego nie da się pozyskać przez VPN.  Skoro Hotspot Shield odradza korzystania z VPN podczas korzystania z Tora, nie polecam tej sieci prywatnej do Darknetu.

Podsumowanie - moja opinia o Hotspot Shield

Hotspot Shield jest bardzo dobrą siecią prywatną, jednak ma swoje dość istotne minusy. Przede wszystkim cień rzuca polityka prywatności firmy oraz nie do końca klarowna deklaracja braku przechowywania logów. Dodatkowo cena za usługę, która nie jest krystalicznie czysta jest moim zdaniem lekko wygórowana. Jeśli zależy Ci na prędkości łącza, a mniej martwisz się o swoją prywatność, możesz wybrać tę sieć VPN – Hotspot Shield zapewnia bowiem szybki Internet. Pamiętaj, że możesz przetestować na własnej skórze prędkość usługi, ponieważ po wykupieniu subskrypcji możesz liczyć na zwrot pieniędzy 45 dni w ramach gwarancji. Jeżeli jednak najważniejsze dla Ciebie jest bezpieczeństwo, rozejrzałbym się za alternatywą. 

Piotrek Janiszewski
Piotrek Janiszewski

Urodziłem się w Bydgoszczy, w 1988 roku, ukończyłem studia w warszawskiej Szkole Głównej Handlowej (SGH). Od zawsze interesowały mnie kwestie bezpieczeństwa w sieci - dawno temu sam padłem ofiarą kradzieży internetowej i od tego czasu przykładam dużą uwagę do tego komu i w jaki sposób udostępniam dane. Od wielu lat korzystam z usług sieci VPN i dzięki temu doświadczeniu wiem, że usługodawcy nie są sobie równi, ale to nie szkodzi - w zależności od tego, do czego przydatna będzie Ci VPN, nie zawsze będziesz potrzebować najlepszej z najlepszych usług, być może zadowolisz się tańszą opcją, którą z chęcią pomogę Ci wybrać.
Moim drugim hobby, poniekąd powiązanym z cyberbezpieczeństwem są nowoczesne technologie, a konkretniej technologia blockchain. Mam nadzieję, że mój blog dostarczył Ci informacji, które pomogły Ci podjąć decyzję.

© 2024 ŚWIAT VPN | Copyright text by https://www.swiatvpn.pl