Jak zmienić IP komputera?

Każde urządzenie podłączone do Internetu posiada nadany identyfikator. Jest nim adres IP- numer niosący informację o tym, kto znajduje się po drugiej stronie sieci. Adres IP jest dla dostawcy Internetu otwartą furtką do wglądu we wszystkie twoje aktywności sieciowe; nośnikiem wiedzy na temat stron, na których się logujesz oraz portali, które odwiedzasz. Ale nie tylko urządzenia posiadają swój adres IP – tak na prawdę identyfikator ten śmiało można nazwać językiem Internetu. Adres IP mają nadane domeny internetowe, w tym te na których znajduje się poczta elektroniczna. Każda osoba, potrafiąca zidentyfikować Cię po IP może mieć dostęp do historii twoich poczynań internetowych i poznać niewygodne dla Ciebie informacje. Czy więc istnieje sposób, aby pozbyć się IP? Niestety nie. Możesz natomiast zmylić sieć i ukryć bądź zmienić swój adres IP. W tym artykule powiem Ci, jak zmienić IP komputera.

Adres IP-jak zmienić go na komputerze? - Spis treści

Co to jest i do czego służy adres IP?

Zakładam, że wiesz już mniej więcej co to jest adres IP, przynajmniej jeśli chodzi o stronę praktyczną. Warto po krótce przyswoić trochę wiedzy teoretycznej.

Skrót IP wywodzi się od słów Internet Protocol (protokół Internetu). Adres IP ma 32-bitową postać. Adres IP jest zapisany przy pomocy sekwencji liczb oddzielonych od siebie kropkami. Najwyższa liczba może wynosić 255, a najniższa 0. Zapis ten pozwala na zidentyfikowanie ok 4 miliardów serwerów. Adres IP jest unikalny, przypisany konkretnemu urządzeniu internetowemu, podczas gdy korzysta ono z sieci. Adres IP nie zostaje przypisany urządzeniu na stałe – zmienia się podczas każdej sesji internetowej.

Wyróżniamy IP lokalne i publiczne. Lokalny adres IP jest zazwyczaj nadawany przez serwer obsługujący router – w ten sposób jesteśmy zwolnieni z obowiązku samodzielnego oznaczenia urządzenia, należącego do sieci wewnętrznej. Publiczny adres IP jest nadawany przez dostawcę usług internetowych i pomaga w zidentyfikowaniu urządzenia w Internecie.

Ale do czego w ogóle służy adres IP? Moją ulubioną metaforą jest metafora pocztowa. Kiedy wysyłasz komuś list, na kopercie piszesz nie tylko dane odbiorcy, ale także dane nadawcy. W ten sposób znany jest zarówno adresat wiadomości, jak i osoba do której należy zwrócić list, jeśli coś pójdzie nie tak. Identycznie działa adres IP – kiedy korzystasz z sieci, nieustannie przesyłasz dane. Nie mówię tu jedynie o bezpośrednich o wiadomościach między użytkownikami, ale także o żądaniach twojego urządzenia, takich jak przekierowanie na daną domenę przez serwer DNS, lub wysłanie pliku do wydruku do plotera, podłączonego do sieci. Urządzenia komunikują się między sobą, a do tej komunikacji używają adresów IP.

Najlepsze sieci VPN do zmiany adresu IP

Jak sprawdzić adres IP swojego komputera?

Zastanawiasz się jak sprawdzić adres IP swojego komputera, bądź innego urządzenia podłączonego do sieci? To proste, musisz jednak jasno rozróżnić IP lokalne i IP publiczne.

Lokalny adres IP umożliwia komunikację pomiędzy urządzaniami podpiętymi do tej samej sieci domowej. Dzięki niemu twoja drukarka potrafi odebrać żądanie wydruku z komputera, natomiast kamerka internetowa pokaże Ci obraz na żywo na smartfonie. Lokalny adres IP sprawdzisz w systemie urządzenia. W zależności od tego, z jakiego sprzętu korzystasz oraz tego, jaki system operacyjny jest w nim zainstalowany sposoby na sprawdzenie lokalnego numeru IP różnią się od siebie. W systemie operacyjnym Windows 10, należy wyszukać hasło „cmd”, a po uruchomieniu się wiersza poleceń trzeba wpisać „ipconfig”.

Publiczny adres IP najłatwiej sprawdzić za pomocą dedykowanej temu strony internetowej. Wystukaj w google hasło typu „sprawdź moje IP”, a przeglądarka na pewno podpowie Ci w który link kliknąć. Możesz potwierdzić wynik wchodząc na stronę którejś z sieci prywatnych, np. NordVPN. Dostawcy VPN stosują często chwyt marketingowy polegający na zamieszczeniu na górnym pasku twojego adresu IP oraz komunikatu, że adres ten nie jest chroniony.

Jak sprawdzić IP komputera? - strona moje-ip.eu

Czy da się ukryć adres IP urządzenia?

Nie da się pozbyć adresu IP, ale możliwym jest ukrycie go za pomocą paru metod. Powszechne i bezpiecznie jest nadanie urządzeniu, nowego adresu IP, który skutecznie maskuje stary numer. Takie rozwiązanie z dużym prawdopodobieństwem otworzy przed Tobą nowe możliwości. Jeśli będziesz w stanie samodzielnie wybrać lokalizację nowego adresu IP, z dużym prawdopodobieństwem pozwoli Ci on na ominięcie blokad regionalnych. Druga metoda polega na korzystaniu ze wspólnych adresów IP, pod którymi działają dziesiątki a nawet setki użytkowników. Traktowałbym to jednak jako wyjście awaryjne- sposób ten jest mało praktyczny i w gruncie rzeczy niebezpieczny.

W jakim celu można zmienić adres IP?

Zmiana adresu IP niesie wiele korzyści. Przeżyłem ponad 15 lat używając sieci ze standardowym adresem IP, nadanym mi przez dostawców Internetu i do tej pory zastanawiam się, dlaczego sobie to zrobiłem. Od kiedy odkryłem dobrodziejstwa, jakie idą w parze za zmianą IP z wykorzystanie mojej ulubionej metody, jaką jest sieć VPN (tak, to jest spoiler) , na prawdę żałuję że nie mogę cofnąć czasu – oszczędziłoby mi to wiele godzin stresu i nerwów. Ale po kolei- po co można chcieć zmienić IP komputera?

Ochrona prywatności i bezpieczeństwo w sieci

Zmiana IP komputera jest podstawowym mechanizmem służącym do ochrony prywatności i zapewnienia bezpieczeństwa w sieci. Mówiąc bez ogródek, każdy kto ma na względzie zapewnienie sobie komfortu i bezpieczeństwa podczas korzystania z Internetu, może w łatwy sposób zmienić swoje IP. Jest to działanie profilaktycznie i wbrew powszechnej opinii nie powinny rozważać go jedynie osoby, które mają coś do ukrycia. Przeciętny użytkownik Internetu nie zdaje sobie sprawy, jak często śledzone są jego poczynania w sieci – czy to w celach marketingowych, czy innych. Dostawcy Internetu kolekcjonują takie dane, a następnie mogą sprzedawać je różnym agencjom, które w najlepszym wypadku zaspamują twoją pocztę elektroniczną setkami wiadomości. Zmiana adresu IP komputera, bądź innego urządzenia sieciowego znacznie utrudni działanie podstawowym podmiotom śledzącym Twoją aktywność w sieci.

Omijanie blokad regionalnych i cenzury internetu

Zmiana adresu IP pomoże Ci ominąć blokady regionalne, co ma praktyczne zastosowanie podczas streamingu. Jeśli mieszkasz za granicą i zdecydujesz się zmienić adres IP swojego komputera na polski, zyskasz dostęp do polskiej telewizji online. Jeśli zaś mieszkasz w Polsce i zauważyłeś, że zagraniczny Netflix posiada więcej multimediów w swoich zbiorach, to nadając swojemu urządzeniu nowy IP, uda Ci się oglądać materiały z zagranicznych bibliotek popularnych platform streamingowych.

Jeśli uda ci się zmienić adres IP podczas pobytu w kraju, w którym Internet jest ocenzurowany to masz szansę korzystać z zablokowanych treści. Znanym przykładem są Chiny, które blokują dostęp do stron takich jak google (w tym gmail oraz inne serwisy googla) czy do facebooka. Będąc w Chinach i zmieniając adres IP na zagraniczny masz szansę zalogować się do swoich ulubionych serwisów. Pamiętaj jednak, że tu nie wystarczy byle metoda- aby pokonać chińską zaporę sieciową, trzeba skorzystać z na prawdę sprawdzonego sposobu, a więcej o nim przeczytasz tutaj.

Zmiana adresu IP może okazać się korzysta także podczas dokonywania zakupów przez Internet. Bardzo często koszt serwisów różni się  w zależności od lokalizacji geograficznej. Kiedy rezerwujesz wynajmem samochodu, pokój w hotelu lub bilety lotnicze z polskim adresem IP, to cena tych usług będzie inna niż dla osób z innych krajów, zwłaszcza z innych kontynentów. Czasem płacąc za usługi z zagranicznym IP możesz oszczędzić nawet kilkaset (!) złotych! Jako Ciekawostkę powiem Ci, że nawet Avast Secureline VPN, czyli usługa służąca do zmiany IP, posiada inny cennik dla klientów z USA, a inny dla tych z polski.

Najlepsza metoda na zmianę adresu IP komputera

Istnieje kilka metod aby zmienić adres IP komputera, jednak bezkonkurencyjnym sposobem jest inwestycja w dobrą sieć VPN.

Sieć VPN

Bez wątpienia jest to najprostszy, najbardziej poręczny i najbardziej niezawodny sposób na zmianę IP komputera, oraz każdego innego urządzenia podłączonego do Internetu. Dzieje się tak, ponieważ podstawowym zadaniem VPN, czyli wirtualnej sieci prywatnej jak sama nazwa wskazuje jest ochrona twojej prywatności. Płacisz więc dokładnie za usługę zmiany adresu IP. Twój ruch sieciowy, przepuszczony przez serwer VPN zyska nowy adres IP, nadany przez dostawcę sieci prywatnej– dzięki temu prawdziwy adres IP urządzenia zostanie zamaskowany. Korzystanie z sieci VPN zagwarantuje Ci pełną anonimowość podczas surfowania po Internecie, umożliwi bezpieczne pobieranie plików, w tym torrentów oraz pomoże ominąć blokady regionalne co jest szczególnie przydatne podczas streamingu i podróży zagranicznych.

Instalacja oraz konfiguracja usług VPN na urządzeniach jest prosta, a do obsługi aplikacji nie potrzeba posiadać specjalnej wiedzy czy umiejętności. Aplikację zainstalujesz na większości urządzeń łączących się z Internetem, zaś aby zmienić IP komputera, wystarczy wcisnąć przycisk podłączenia do sieci VPN w głównym oknie programu. Po podłączeniu do usługi VPN nasz ruch sieciowy będzie w całości szyfrowany, a prawdziwy adres IP dotrze jedynie do serwera dostawcy VPN, gdzie zostanie zamaskowany przez nowy, wirtualny adres IP. Najlepsi usługodawcy VPN nie gromadzą danych na swoich serwerach, co oznacza że w przyszłości nawet dostawca sieci prywatnej nie będzie miał możliwości podglądania twoich aktywności w Internecie.

Serwer Proxy

Aby zmienić IP komputera możesz skorzystać z możliwości przepuszczenia swojego ruchu internetowego przez serwer proxy, czyli serwer pośredniczący. Proxy działa jak bramka, która po przechwyceniu strumienia danych, odtwarza nasze czynności po przypisaniu im nowego adresu IP. O ile z zafałszowanym IP możesz oszukać niektóre witryny docelowe, o tyle cały ruch sieciowy jest nadal widoczny dla dostawcy twojego Internetu.

Zmiana IP za pomocą serwera proxy nie zawsze jest skuteczna. Płatne usługi proxy sprawdzą się oczywiście lepiej niż darmowe, jednak nie mogą one konkurować z siecią VPN, a to dlatego że ich jedyną funkcją jest fałszowanie IP. W przeciwieństwie do proxy, dobra sieć VPN szyfruje dane oraz nie przechowuje na swoich serwerach żadnych informacji. W tej sposób ślad po naszych internetowych aktywnościach ginie bezpowrotnie. O ile więc serwer proxy pomoże nam przy pokonaniu niektórych blokad geograficznych i regionalnych, o tyle nie zabezpieczy on naszych danych, a historia wyszukiwani itp. pozostanie jawna dla dostawcy usług internetowych. Silniejsze podmioty takie jak rząd, czy policja będą w stanie uzyskać dostęp do informacji zgromadzonych na serwerze proxy.

Przeglądarka Tor

Przeglądarka Tor działa na zasadzie sieci serwerów proxy toteż mechanizm zmiany IP jest tutaj bardzo zbliżony. Łącząc się z Internetem przez Tor, twój ruch sieciowy zostaje przekierowany przez kilka bramek proxy, gubiąc w ten sposób oryginalny IP. Tor zapewnia anonimowe i bezpieczne połączenie internetowe, oraz umożliwia odwiedzanie stron spoza zasięgu powierzchniowej warstwy internetu. Jest jednak kilka poważnych „ale”.

Przede wszystkim Tor jest obsługiwany przez wolontariuszy i hobbystów. W tym samym czasie przeglądarka ta stała się dogodnym miejscem do rozwoju cyberprzestępczości oraz innych form działalności przestępczej . Już samo posiadanie Tora może budzić zastrzeżenia władz, co wiąże się z ryzykiem stania się osobą obserwowaną przez organy ścigania. Nie masz żadnej gwarancji, że ktoś z obsługi Tora nie będzie chciał współpracować i przekazywać informacji o tobie uprawnionym podmiotom.

Po drugie Tor słynie ze swojego żółwiego tempa- przesyłanie informacji przez kilka serwerów proxy znacznie wydłuża czas ładowania witryn. Aby korzystać z Tora trzeba być oazą spokoju i cierpliwości- chyba nie muszę pisać więcej w tym temacie.

Podłączenie się do publicznej sieci wi-fi

Ostatnim i zarazem najmniej polecanym sposobem, aby zmienić IP jest przyłączenie się publicznej sieci wi-fi. Należy jednak pamiętać, że jest to działanie niebezpiecznie i absolutnie prowizoryczne. Korzystając z publicznego wi-fi dzielisz adresy IP z innymi osobami, w ten sposób trudniej jest namierzyć dane wysyłane przez Twoje urządzenie. W tym samym czasie łatwo możesz paść ofiarą cyberataku. Tak na prawdę, w ogóle nie zalecałbym korzystania z publicznej sieci wi-fi bez wspomagania VPN, która jest tutaj jedynym gwarantem bezpieczeństwa.

Podsumowanie

Zmiana IP jest bardzo przydatną możliwością, jednak aby zachować przy tej czynności optymalny poziom bezpieczeństwa, należy wybrać dobrą metodę. Jedynie VPN zapewni nam możliwość bezpiecznego surfowania w Internecie z nowym identyfikatorem. Wybierając odpowiednią sieć VPN, nie zapominaj zrobić rozeznania, która usługa sprawdzi się dobrze w przypadku twojego systemu operacyjnego.  Na tej stronie znajdziesz poradniki dotyczące wyboru najlepszej sieci VPN dostosowanej do systemu operacyjnego Twojego komputera.

(1)

(2)

 
Piotrek Janiszewski
Piotrek Janiszewski

Urodziłem się w Bydgoszczy, w 1988 roku, ukończyłem studia w warszawskiej Szkole Głównej Handlowej (SGH). Od zawsze interesowały mnie kwestie bezpieczeństwa w sieci - dawno temu sam padłem ofiarą kradzieży internetowej i od tego czasu przykładam dużą uwagę do tego komu i w jaki sposób udostępniam dane. Od wielu lat korzystam z usług sieci VPN i dzięki temu doświadczeniu wiem, że usługodawcy nie są sobie równi, ale to nie szkodzi - w zależności od tego, do czego przydatna będzie Ci VPN, nie zawsze będziesz potrzebować najlepszej z najlepszych usług, być może zadowolisz się tańszą opcją, którą z chęcią pomogę Ci wybrać.
Moim drugim hobby, poniekąd powiązanym z cyberbezpieczeństwem są nowoczesne technologie, a konkretniej technologia blockchain. Mam nadzieję, że mój blog dostarczył Ci informacji, które pomogły Ci podjąć decyzję.

Dowiedz się Jak zmienić IP na systemach operacyjnych:

jak zmienić IP za pomocą VPN
© 2024 ŚWIAT VPN | Copyright text by https://www.swiatvpn.pl