Jak zmienić IP przy użyciu VPN? Linux bez granic, dzięki wirtualnej sieci prywatnej

Linux to system operacyjny, o którym słyszał chyba prawie każdy, natomiast korzystało z niego stosunkowo niewielu. Z tego właśnie powodu Linux jest często pomijany przez różnych usługodawców, w tym dostawców sieci VPN. Nawet jeśli VPN posiada w ofercie aplikację na Linuxa, bywa że jest ona wybrakowana w porównaniu do swoich odpowiedników, dostosowanych do popularniejszych systemów operacyjnych. Z tego powodu wybór właściwej sieci VPN dla Linuxa nie jest oczywisty, zaś wirtualna sieć prywatna jest najprostszym sposobem na efektywną zmianę publicznego adresu IP komputera.

Najlepszy VPN dla Linuxa - Spis Treści

Zwycięzcy rankingu najlepszych sieci VPN dla Linuxa

Jak wybrać VPN dla Linuxa?

Skoro korzystasz z Linuxa, to prawdopodobnie cenisz sobie prywatność i bezpieczeństwo w sieci. Wybrałeś platformę open source, ponieważ obawiasz się inwigilacji, a także chcesz ograniczyć dostęp do Twoich danych stronom trzecim. Równocześnie zdajesz sobie sprawę z tego, że sam Linux nie wystarczy, a solidnie zabezpieczyć może Cię jedynie wirtualna sieć prywatna.

Znalezienie niezawodnej sieci VPN dla Linuxa może okazać się problemem. Niestety, jako mało popularny system operacyjny, Linux jest często zaniedbany przez dostawców usług, w tym VPN. Nawet jeśli usługodawca posiada w ofercie aplikację kompatybilną z OS Linux, możemy spodziewać się pewnych ograniczeń, które mogą dotyczyć zarówno dostępu do niektórych zaawansowanych funkcji jak i wydajności programu. Dużym problemem jest brak gwarancji dostępu do nowoczesnych protokołów szyfrowania, takich jak OpenVPN.

Na co więc należy zwracać uwagę wybierając najlepszą VPN dla systemu Linux, niezależnie od typu dystrybucji systemu?

Oferta dla klienta dedykowanego dla systemu Linux -Mint, Ubuntu, Fedora i innych dystrybucji

Ze względu na utrudnienia spowodowane niechęcią niektórych dystrybucji Linuxa do współpracy z programami projektowanymi pod kątem innych niż Linux aplikacji, warto zwrócić uwagę na możliwość pobrania VPN posiadającej ofertę klienta dedykowanego dla Linuxa. Dedykowana opcja pozwoli na pełną gamę możliwości konfiguracji aplikacji oraz jej sprawne działanie, bez zwiększonego ryzyka pojawiania się błędów. Najważniejsze dystrybucje Linuxa nie odrzucą programu w 100% dedykowanego systemowi.

Nieograniczone funkcje VPN (w stosunku do ofert na inne systemy operacyjne)

Jak już wspomniałem, może okazać się, że sieć VPN teoretycznie przystosowana do systemu Linux, będzie działać na systemie operacyjnym, ale w ograniczonym zakresie. Rekomendowana sieć prywatna z fajnymi funkcjami dodatkowymi, takimi jak np. rozdzielone tunelowanie, na Linuxie niekoniecznie zapewni Ci takie opcje. Stanie się wtedy zupełnie podstawowym narzędziem bezpieczeństwa, bez możliwości pełnej konfiguracji. Wybierając Najlepszy VPN na Linuxa, koniecznie sprawdź czy gwarantuje on pełny dostęp do funkcji.

Wybór protokołów bezpieczeństwa VPN

Niemiłą niespodzianką jest ograniczony wybór protokołów szyfrowania dostępnych na systemie Linux. Dobrą wiadomością będzie zaś perfekcyjna kompatybilność protokołu WireGuard z powyższym systemem operacyjnym. Wybierając sieć optymalną dla Linuxa, upewnij się że zapewni Ci ona dostęp do nowoczesnych i bezpiecznych protokołów bezpieczeństwa (OpenVPN, WireGueard), które da się skonfigurować w systemie Linux.

Zwróć uwagę na wszystkie inne, podstawowe parametry oferowane przez dostawcę wirtualnej sieci prywatnej

Niezależnie od systemu operacyjnego, na którym planujesz zainstalować VPN, należy zwrócić uwagę na na infrastrukturę oraz możliwości sieci. Pamiętaj, że jedynie dostawcy prowadzący bezwzględną politykę braku logów oraz stosujący wysokie standardy bezpieczeństwa będą w stanie zagwarantować Ci prywatność oraz solidne szyfrowanie danych. Na celownik powinieneś wziąć lokalizację oraz liczbę serwerów, ponieważ czynniki te wpływają na szybkość sieci, sposobność wybierania serwera alternatywnego w danym kraju oraz wybór krajów adresów IP, które VPN udostępnia swoim użytkownikom. W zależności od tego do czego potrzebujesz wirtualnej sieci prywatnej, pomocną funkcją może okazać się wyłącznik awaryjny (kill switch) lub serwery dedykowane streamingowi. W przypadku klientów Linuxa niezwykle ważne znaczenie może mieć oferowana obsługa klienta oraz poziom przewodników oferowanych przez firmę. Dobrze również zapoznać się z zasadami gwarancji; 30 dniowa gwarancja zwrotu pieniędzy jest obecnie standardem wśród firm VPN i daje możliwość przetestowania usługi.

Jakie korzyści poza zmianą adresu IP daje używanie VPN na Linuxie ?

Jak każdy system, Linux posiada luki, które stanowią furtkę dla ataków hakerskich i wycieku danych użytkownika. Bez wątpienia korzystanie z VPN dla Linuxa, zmiana adresu IP oraz zaszyfrowanie strumienia danych pomoże w uszczelnieniu systemu operacyjnego, tym samym poprawi bezpieczeństwo danych oraz prywatność użytkownika, nawet podczas korzystania z publicznej sieci wi-fi. Ochrona prywatności oraz zwiększenie bezpieczeństwa całego ruchu sieciowego (zarówno na poziomie przeglądarek jak i programów i aplikacji) jest podstawową korzyścią jaką daje sieć prywatna. Jakie inne możliwości da Ci zmiana adresu IP za pomocą VPN?

Jak zmienić adres IP na Linuxie?

  • Lokalny

Zmiana lokalnego adresu IP w systemie Linuks może różnić się nieco w zależności od wybranej dystrybucji Linuksa. Adres IP można zmienić zarówno za pomocą interfejsu graficznego, jak i używając polecenia w wierszu poleceń. Dawniej do zarządzania adresem IP karty sieciowej należało wpisać komendę ifconfig, teraz została ona zmieniona po prostu na ip. Metoda ta jest dostępna dla dystrybucji z systemu Debian włącznie z Ubuntu.

  • Publiczny

Najprostszą metodą na zmianę adresu IP w systemie Linux jest instalacja aplikacji VPN. W zależności od wybranego dostawcy wirtualnej sieci prywatnej, sposób zmiany IP może różnić się pewnymi drobiazgami, jednak zasada pozostaje ta sama i jest ona niezwykle prosta.

Po opłaceniu subskrypcji wybranego dostawcy VPN należy pobrać aplikację dostosowaną do systemu Linux ze strony firmy. Następnie wystarczy przeprowadzić instalację programu, która zazwyczaj nie trwa dłużej niż 5 minut. Po udanej instalacji możemy przystąpić do konfiguracji programu. W tym momencie jesteśmy w domu – aby zmienić IP urządzenia, wystarczy połączyć się z serwerem VPN wpisując odpowiednią komendę w wierszu poleceń, która zazwyczaj składa się z nazwy wybranego dostawcy sieci prywatnej i słowa „connect”. Jeśli zależy nam na konkretnym kraju pochodzenia nowego adresu IP, możemy wybrać odpowiedni serwer w rozszerzonym menu oprogramowania i dopisać nazwę kraju. Początkujących użytkowników VPN powinna zadowolić automatyczna konfiguracja aplikacji, dla zaawansowanych istnieje natomiast możliwość ręcznego dostosowania programu do własnych potrzeb.

Najlepszy VPN dla Linuksa - Ranking 2021

Linux jest systemem operacyjnym, który powstał jako alternatywa dla Windowsa, z myślą o osobach, które cenią sobie prywatność i niezależność. Wyjątkowość systemu polega na tym, że opiera się on na Open Source i daje swoim użytkownikom możliwość modyfikacji kodu. Dzięki temu każdy może w dowolny sposób, całkowicie za darmo dostosować Linuxa pod kątem swoich potrzeb i wymagań. Linux jest zróżnicowany na kilkaset dystrybucji, z których najpopularniejsze to Ubuntu, Debian, Linux Mint, OpenSUSE czy Fedora. Dla uproszczenia można przyjąć, że typ dystrybucji Linuksa to wersja programu o charakterystycznych dla siebie cechach, takich jak chociażby szata graficzna. Z pewnością każda z dystrybucji Linuxa zapewnia użytkownikom względnie wysoki poziom bezpieczeństwa, jednak należy pamiętać, że każda posiada również luki. Niestety, mnogość dystrybucji Linuxa powstałych na przestrzeni lar oraz dowolność przy modyfikacji kodu może skutkować brakiem kompatybilności systemu operacyjnego z zewnętrznymi aplikacjami, w tym z niektórymi sieciami VPN.

Bez względu na to, który typ dystrybucji Linuksa posiadasz, sugerowane przeze mnie sieci VPN załatają programowe dziury i nie narażą twoich danych na wyciek lub inne niebezpieczeństwo. Prócz zmiany adresu IP oraz sprawowania pieczy nad ochroną danych, aplikacja VPN otworzy przed Tobą nowe możliwości i pozwoli Ci w pełni cieszyć się surfowaniem po Internecie bez granic, na urządzeniu z systemem operacyjnym Linux.

1.

privateinternetaccess logo

2.

nordVPN logo

3.

expressvpn logo

4.

Surfshark logo

5.

cyberghost
© 2021 ŚWIAT VPN | Copyright text 2021 by https://www.swiatvpn.pl