Recenzje VPN – Polska i Europa.

Jeśli przekonałem Cię już, że warto zainwestować w VPN pozostało upewnić się, która sieć prywatna dysponuje odpowiednią infrastrukturą w Europie. Zgadza się – przy wyborze sieci VPN, Twoja lokalizacja ma diametralne znaczenie! Często zdarza się tak, że któraś wirtualna sieć prywatna zbiera pochwały za Oceanem, natomiast na Starym Kontynencie sprawdza się co najwyżej średnio. Zazwyczaj dzieje się tak, jeśli wspomniana sieć VPN  posiada bardzo ubogą flotę serwerów europejskich- przekłada się to na widoczne spadki prędkości i jakości połączenia VPN.

Polska, jako znaczący kraj należący do wspólnoty UE ma to szczęście, że  wielu dostawców VPN rozważyło umieszczenie nas na mapie swoich serwerów. Jeśli sieć VPN posiada serwery w Polsce, oznacza to co najmniej 2 korzyści dla obywateli naszego kraju. 

Po pierwsze, osoby mieszkające na stałe nad Wisłą będą miały dostęp do serwera VPN zlokalizowanego niedaleko od miejsca zamieszkania. Odległość od serwera należącego do wirtualnej sieci prywatnej znacznie wpływa na szybkość połączenia VPN- im odległość mniejsza, tym lepsza jest jakość i szybkość transferu danych.

Drugą korzyścią jest możliwość korzystania z polskiego adresu IP, przez osoby które na stałe mieszkają za granicą, ale chcą mieć łatwy dostęp do polskich treści.

Poniżej przedstawiam testowane przeze mnie VPN. Wszystkie z poniższych sieci posiadają serwery w Polsce, a moje recenzje pisane są pod kątem potrzeb polskiego lub mówiącego po polsku użytkownika.

Świetne VPN w dobrej cenie

Prezentowane VPN sprawdzą się zarówno dla Polski jak i innych krajów. Jeśli szukasz uniwersalnej, wielozadaniowej sieci VPN w dobrej cenie, zwróć uwagę na poniższe propozycje:

NordVPN

CyberGhost VPN

cyberghost

SurfShark

Surfshark logo

Bardzo dobre, ale drogie sieci VPN

Poniższe sieci VPN reprezentują świetną jakość i sprawdzą się do wszystkich (lub prawie wszystkich) powierzonych im zadań, jednak są to zdecydowanie droższe propozycje. Warto rozważyć zakup którejś z  sieci z tej kategorii, jeśli jesteś podróżnikiem i korzystasz z publicznych sieci wi-fi na całym świecie, lub zawód który wykonujesz wymaga bardzo solidnej ochrony prywatności i gwarancji bezpieczeństwa. Jeśli VPN potrzebny Ci jedynie do streamingu, to myślę, że nie warto przepłacać 🙂

ExpressVPN

expressvpn logo

ProtonVPN

proton vpn

Hotspot Shield

Hotspot shield logo

Dobre sieci VPN, które jednak nie sprawdzą się do wszystkiego

Bardzo dobre propozycje, dla tych którzy wiedzą czego chcą. Zwróć uwagę, że poniższe sieci mogą mieć problemy i ograniczenia na niektórych polach – np. z pokonywaniem blokad regionalnych.  Są natomiast wyspecjalizowane na innych płaszczyznach i zazwyczaj tańsze od konkurencji.

Private Internet Access

privateinternetaccess logo

PureVPN

PureVPN logo

PrivateVPN

PrivateVpn logo

ZenMate

zenmate logo

VyprVPN

vyprvpn logo

IPVanish

ipvanish logo

Sieci VPN, których na ten moment nie polecam

Sieci VPN, które moim zdaniem nie będą najlepszym wyborem.  Może kiedyś, ale na ten moment raczej się rozczarujesz.

Avast Secureline VPN

avast secureline vpn opinie

Europejski i Polski VPN - spis treści

Jak wybrać najlepszą sieć VPN dla Polski?

W zależności od tego czy planujesz po prostu ukryć swój adres IP i poprawić bezpieczeństwo w Internecie, korzystać z zagranicznej biblioteki Netflixa, ściągać programy z Pirate Bay, czy może odpalić Kuchenne Rewolucje na Playerze, nie będąc w Polsce, różne oferty mogą być dla Ciebie interesujące. Może się okazać, że najlepszy VPN dla Polski, jest także czołowym wyborem dla innych krajów świata – nawet odległych, tak jak na przykład Stany Zjednoczone. Najprościej będzie, jeśli przypomnę Ci, na co należy zwracać uwagę, wybierając sieć VPN.

  • Bezpieczeństwo i prywatność

Parametry niezależne od Twojego położenia geograficznego. Wybierając najlepsze sieci VPN zapewniasz sobie ochronę prywatności oraz bezpieczeństwo transferu danych, podczas korzystania z Internetu. Dzięki sieci VPN zminimalizujesz ryzyko bycia śledzonym np. za pomocą złośliwego oprogramowania. Szyfrowanie danych uniemożliwi hakerom przechwycenie Twojego ruchu internetowego oraz informacji takich jak dane osobowe, czy żądania DNS. VPN stosujący solidne zabezpieczenia (dobre protokoły bezpieczeństwa, szyfrowanie typu AES – 256 itd.) pomoże Ci ukryć się przed organami ścigania podczas pobierania torrentów i innych nie do końca legalnych czynności.


  • Lokalizacje serwerów na całym świecie, w tym serwery polskie

Infrastruktura oraz flota serwerów są kluczowymi cechami, które decydują o wyborze konkretniej sieci VPN. Duża ilość serwerów rozmieszczonych równomiernie, w wielu krajach na całym świecie gwarantuje szereg korzyści dla użytkownika. Z zależności od tego, do czego ma być Ci potrzeba wirtualna sieć prywatna, ważnym punktem może być dla Ciebie obecność serwerów VPN w Polsce.

Po pierwsze dzięki bogatej infrastrukturze sieci VPN, klient może uzyskać dostęp do bazy oferującej adresy IP z różnych lokalizacji. Ma to praktyczne zastosowanie przy streamingu i obchodzeniu blokad regionalnych. Wyobraź sobie, że chcesz oglądać filmy lub seriale, dostępne jedynie w bibliotekach platform streamingowych zarejestrowanych na domenach w Stanach Zjednoczonych, Wielkiej Brytanii czy w Niemczech. Do takich stron należą m.in. Amazon Prime Video, a także BBC iPlayer i popularne w Polsce Netflix i Hulu. Nawet jeśli strony takie są dostępne dla użytkowników z Polski, możesz być pewien, że ich biblioteki różnią się w zależności od kraju domeny. Zwykle oferta stron ze streamingiem jest okrojona w mniejszych państwach- działa to na niekorzyść polskich użytkowników. Dostęp do treści znajdujących się w zagranicznych zbiorach tych stron, gwarantuje Ci jedynie lokalny adres IP. Korzystając z Internetu w Polsce automatycznie zostaje Ci przypisany polski adres IP. Możesz to zmienić przekierowując swój ruch internetowy przez wybrany serwer VPN, zlokalizowany w kraju strony, do której próbujesz się zalogować.

Z analogiczną sytuacją mamy do czynienia w przypadku Polaków przebywających za granicą i próbujących połączyć się z witrynami oferującymi polskie treści. Zmieniając swój adres IP na polski, zapewniamy sobie dostęp do Internetu po polsku – pokonanie blokady regionalnej polskich stron VoD, czy oglądanie Netflixa z polskimi napisami nie będzie stanowiło dla nas problemu.

Serwery VPN w Polsce wpływają na szybkość połączenia przez wirtualną sieć prywatną użytkowników znajdujących się na terytorium kraju. Zasada jest prosta: im bliżej serwera VPN jesteś, tym lepsze będzie Twoje połączenie. Jeśli więc chcesz surfować przez VPN możliwie szybko, dobrym pomysłem będzie połączenie się z polskim serwerem sieci prywatnej, który z dużym prawdopodobieństwem będzie znajdował się najbliżej Ciebie.

Z szybkością sieci VPN powiązany jest jeszcze jeden aspekt związany z subskrypcją sieci VPN, posiadającej wiele serwerów w większości krajów świata. Jeśli dużo podróżujemy, jedynie taka sieć zapewni nam bezpieczny i szybki dostęp do Internetu, z każdego publicznego hot spotu wifi, niezależnie od tego gdzie się znajdujemy.

Najlepsza sieć VPN dla Polski, to taka która posiada serwery w Polsce – najlepiej dużo i w kilku lokalizacjach. W ten sposób, niezależnie od tego, czy przebywasz na terytorium kraju, czy poza jego granicami unikniesz sytuacji przeciążenia serwera i niestabilnego połączenia VPN spowodowanego tym faktem.

  • Aplikacja i funkcje dodatkowe

Są to indywidualne cechy każdej sieci VPN, które mogą znacznie poprawić łatwość korzystania z sieci.

Większość polecanych przeze mnie firm posiada bardzo intuicyjne aplikacje, proste w obsłudze i dobrze zaprojektowane. Z perspektywy użytkownika VPN porozumiewającego się po polsku, ważną wartością może być wybór polskiej wersji językowej strony dostawcy VPN oraz aplikacji samej w sobie. Usługi VPN polecane na mojej stornie, zazwyczaj taką opcję posiadają. Niekiedy jednak brakuje opcji wyboru języka Polskiego.

Istotnym tematem będzie tutaj możliwość wyboru systemów operacyjnych, na jakich chcemy zainstalować aplikację VPN. Najlepsze usługi VPN gwarantują dostęp do swojej apki na podstawowych systemach operacyjnych (Windows, Mac, Linux, iOS, Android), ale również na mniej popularnych urządzeniach, takich jak telewizory typu smart lub routery VPN.

Koniecznie zwróć uwagę na funkcje dodatkowe. Dobry VPN powinien posiadać kill switch oraz inne bajery, takie jak utajnione serwery . Przy wyborze VPN dla Polski warto o nie zadbać, zwłaszcza jeśli mamy zamiar omijać geoblokady.

  • Cennik i oferta

Wybierając VPN wziąć pod lupę parametry sieci. Wśród uwzględnionych przeze mnie dostawców, przy subskrypcji płatnego abonamentu nie natrafisz na żadne ograniczenia dotyczące przepustowości transferu ani prędkości łącza. Możesz spotkać jednak limity dotyczące np. obsługiwanych urządzeń.

Warto zwrócić uwagę na to, ile urządzeń sieć VPN obsługuje w ramach jednej licencji. Niektórzy dostawcy VPN nie wprowadzają limitu w tym zakresie, więc może okazać się, że lepiej jest subskrybować usługę takiej firmy i zabezpieczyć z jej pomocą całą rodzinę. Fakt ten rzuca też nieco inne światło na cenę VPN – jak bowiem można porównać cennik sieci, która umożliwia zainstalowanie VPN na kilku urządzeniach w danej cenie, a jak podobną cenę za nieograniczoną liczbę urządzeń?

W momencie kiedy nie jesteś pewien, czy wybrana sieć prywatna będzie najlepszą z możliwych usług VPN dla Polski, nie zapominaj o możliwości przetestowania jej. Nawet jeżeli proponowane przeze mnie usługi nie posiadają darmowego okresu próbnego, wszystkie oferują okres minimum 30 dniowej gwarancji zwrotu pieniędzy. Możliwość ta nie wiąże się z ryzykiem, ponieważ u żadnego z dostawców nie musisz tłumaczyć się z powodów, dla których rezygnujesz z usługi. Wystarczy, że anulujesz subskrypcję i zgłosisz się do biura obsługi klienta po zwrot środków. U większości dostawców VPN, w każdym planie uwzględniona jest 30 dniowa gwarancja zwrotu pieniędzy, jednak niektórzy poszli na rękę klientom oferując im aż 45 dni takiej możliwości.

  • Pomoc techniczna – obsługa klienta

Każda, nawet najlepsza VPN może ulec awarii. Warto wtedy skorzystać z pomocy oferowanej przez dostawcę. Standardem wśród firm VPN jest obecnie zapewnienie pomocy za pomocą zamieszczenia poradników na stronie, forma kontaktu z obsługą za pomocą wiadomości e-mail oraz możliwość czatu na żywo z pracownikiem firmy, wyszkolonym w obsłudze VPN.

Jak korzystać z sieci VPN w Polsce?

Będąc w Polsce oraz mając na względzie swoją prywatność i bezpieczeństwo połączenia, należy rozważyć korzystanie z sieci VPN. Aby uzyskać najlepsze rezultaty dotyczące połączenia VPN warto połączyć się z pobliskim serwerem należącym do wirtualnej sieci prywatnej. Co daje nam połączenie się z polskim serwerem VPN, kiedy jesteśmy w Polsce?

Przede wszystkim łącząc się z serwerem, który znajduje się możliwie blisko nas minimalizujemy szansę na zauważalny spadek prędkości transferu danych i całokształtu połączenia. Podłączeni do polskiego serwera VPN, podczas korzystania z usług dobrego dostawcy VPN prawdopodobnie nie zwrócimy uwagi, na to że sieć może działać nieco wolniej.

Kolejnym atutem korzystania z polskiego serwera VPN będąc w Polsce, jest dostęp do standardowych treści, zoptymalizowanych pod kątem polskiego użytkownika. Dobrym przykładem będzie tu Google; kiedy wpisujesz daną frazę do popularnej wyszukiwarki, wyświetlane treści są zoptymalizowane na podstawie Twojego położenia geograficznego, za pomocą adresu IP. Wyobraź sobie, że chcesz wyszukać stronę popularnej na świecie sieciówki, takiej jak Nike. Kiedy wpiszesz nazwę firmy w wyszukiwarce, na pierwszym miejscu wyświetli Ci się strona Nike zarejestrowana na polskiej domenie, prezentująca ofertę dla polskiego klienta e-commerce. Jeżeli podepniesz się pod serwer VPN znajdujący się poza granicami naszego kraju, Twój adres IP będzie zafałszowany . Oznacza to, że po wpisaniu w Google hasła „Nike”, zostaniesz przekierowany do domeny kraju, w którym zarejestrowany jest adres IP serwera VPN.

Nieco inaczej sprawa wygląda, kiedy chcesz odblokować zagraniczne treści, ale przebywasz w Polsce. Wtedy musisz wybrać serwer VPN znajdujący się w kraju, w którym zarejestrowana jest domena, z której planujesz korzystać. Takie działanie pomoże Ci obejść blokadę regionalną in np. odblokować streaming z BBC iPlayer lub Amazon Prime Video oraz zagranicznych platform Netflixa (więcej dowiesz się w poście „Jak oglądać polskiego Netflixa za granicą„).

Jak korzystać z polskiego adresu IP za granicą?

W momencie kiedy przebywasz poza granicami Polski, rodzimy adres IP przyda Ci się przede wszystkim do streamingu polskiej telewizji online za granicą. Aby to zrobić wystarczy połączyć się z polskim serwerem VPN wybranej sieci. Pozyskiwanie polskiego adresu IP dzięki usłudze VPN działa tak samo na całym świecie i nie ma w tym nic skomplikowanego. Wystarczy zainstalować aplikację VPN, wybrać optymalny serwer VPN dla Polski, a następnie kliknąć w guzik łączenia z siecią.

Korzystanie z polskiego adresu IP za granicą może być również przydatne dla osób pracujących dla międzynarodowych korporacji, obsługujących polski rynek poza granicami kraju. Dzięki połączeniu z serwerem VPN zlokalizowanym na terytorium Polski, taki pracownik widzi identyczne treści, jak Polacy przebywający w kraju. Pomaga to w ocenie rynku oraz podejmowaniu właściwych decyzji.

W artykule „Jak zmienić IP na polskie” szczegółowo opisałem, które sieci VPN sprawdzą się najlepiej do tego zadania.

Dobry VPN dla użytkownika z Polski - podsumowanie.

Wybór najlepszej sieci VPN nie musi być jednakowy dla wszystkich lokalizacji na świecie. Faktem jest, że w światowej czołówce sieci VPN, znajdują się pozycje, które sprawdzą się w swojej roli dosłownie w każdym zakątku świata, w tym w Polsce. Nie jest jednak regułą, że sieci z danych krajów będą najlepszymi VPN dla Polski.

Jeśli potrzebujesz sieci VPN dla Polski (lub użytkownika z Polski) i nie planujesz wyjeżdżać na stałe poza Europę, równie dobrym, a prawdopodobnie tańszym pomysłem może okazać się wydanie pieniędzy na subskrypcję VPN wywodzącej się ze Starego Kontynentu. Takie sieci posiadają u nas dobrze rozwiniętą infrastrukturę i powinny całkowicie zadowolić użytkowników. Dobrym pomysłem będzie zawsze przetestowanie wybranej sieci VPN – umożliwia to gwarancja zwrotu pieniędzy na przestrzeni 30 dni w razie anulowania subskrypcji.

Piotrek Janiszewski
Piotrek Janiszewski

Urodziłem się w Bydgoszczy, w 1988 roku, ukończyłem studia w warszawskiej Szkole Głównej Handlowej (SGH). Od zawsze interesowały mnie kwestie bezpieczeństwa w sieci - dawno temu sam padłem ofiarą kradzieży internetowej i od tego czasu przykładam dużą uwagę do tego komu i w jaki sposób udostępniam dane. Od wielu lat korzystam z usług sieci VPN i dzięki temu doświadczeniu wiem, że usługodawcy nie są sobie równi, ale to nie szkodzi - w zależności od tego, do czego przydatna będzie Ci VPN, nie zawsze będziesz potrzebować najlepszej z najlepszych usług, być może zadowolisz się tańszą opcją, którą z chęcią pomogę Ci wybrać.
Moim drugim hobby, poniekąd powiązanym z cyberbezpieczeństwem są nowoczesne technologie, a konkretniej technologia blockchain. Mam nadzieję, że mój blog dostarczył Ci informacji, które pomogły Ci podjąć decyzję.

© 2024 ŚWIAT VPN | Copyright text by https://www.swiatvpn.pl