IPVanish – opinie

IPVanish- opinie 2022. Moja recenzja sieci VPN.

IPVanish to sieć VPN, która ma w ofercie dobry stosunek jakości do ceny. Pozwala na podłączenie nielimitowanej ilości urządzeń na jednej licencji, obsługuje główne systemy operacyjne, można ją zainstalować także na routerze. Działa na przyzwoitych prędkościach i nie można się przyczepić do standardów bezpieczeństwa, które zapewnia. IPVanish wypada korzystnie na tle wielu dostawców VPN, ma jednak pewne niedociągnięcia. Poznaj zatem moją opinię o IPVanish i sprawdź czy jest to VPN dla Ciebie.

ipvanish logo

Mój wybór:

Solidna sieć stale ulepszająca usługi

4.2
4.2/5

Bezpieczeństwo

4.6/5

Szybkość i serwery

4/5

Kraje i lokalizacje

4/5

Zapewnia anonimowość

4.5/5

Interfejs i łatwość obsługi

3.7/5

Obsługa klienta, wsparcie technczne

5/5

Brak logów, dzienniki i przechowywanie danych

Wyłącznik bezpieczeństwa / kill switch

VOD, Player, polskie platformy

Torrenty, serwery P2P

Kryptowaluty

Netflix, platformy streamingowe

Tor i deep web

Systemy operacyjne

Windows, Mac, Linux, Android, iOS, Amazon Fire Stick, Android TV, Chrome OS, Kodi, routery

Siedziba firmy

USA

Wsparcie techniczne

e-mail, 24/7 czat na żywo z agentem, poradniki, telefon (ale brak polskiego numeru, dostępny za to brytyjski, hiszpański i niemiecki)

Cena

$$

Recenzja IPVanish - Spis treści

IPVanish VPN- informacje podstawowe

Firma IPVanish została założona w 2012 roku, siedzibę posiada w Stanach Zjednoczonych. USA nie jest w prawdzie wymarzoną lokalizacją na siedzibę firmy VPN, ponieważ kraj ten nie sprzyja utrzymaniu prywatności użytkowników. Jednak jak to mówią, dla chcącego nic trudnego – zarówno IPVanish jak i pozostali dostawcy VPN posiadający siedzibę w tym kraju udowadniają, że potrafią obejść prawo i nie zbierać logów, a na przestrzeni lat nie zaliczyli wpadki na tle polityki prywatności. 

IPVanish posiada ponad 1600 serwerów, w 75 lokalizacjach. Usługodawca VPN nie informuje o liczbie krajów, w których umieścił maszyny, jednak z moich kalkulacji wynika, że jest ich 54. Dostawca VPN oferuje możliwość instalacji swoich usług na wielu systemach operacyjnych i w kontekście możliwości podłączenia pod jedną licencję nieograniczonej ilości urządzeń, jest to zdecydowanie dobrą informacją.

Sieć VPN wyrobiła sobie opinię stabilnej, mocnej usługi na rynku i powinna poradzić sobie z większością wyzwań, z jakie może stawiać przed nią użytkownik.

Ceny i taryfy IPVanish

IPVanish oferuje obecnie 2 możliwości planów taryfowych,

Subskrypcja miesięczna – 4,99$/ pierwszy miesiąc, a następnie 9.99$ za kolejne miesiące + gwarancja zwrotu pieniędzy 30 dni od dnia zakupu. Tak jak w przypadku większości sieci VPN, abonament miesięczny po prostu się nie opłaca. Jedyny wyjątek stanowi sytuacja, kiedy po miesiącu masz zamiar anulować subskrypcję – wtedy możesz zrobić to w ramach okresu gwarancyjnego. 

Abonament płatny z góry za rok – 3,33$/ miesiąc (czyli 39,99$ w skali roku) za pierwszy rok, a następnie 79,99 za kolejny rok+ gwarancja zwrotu pieniędzy 30 dni od dnia zakupu. Ceny u tego dostawcy VPN są przeciętne, ale mając z tyłu głowy jakość świadczonych usług, zdaje się, że zostały one odpowiednio wyważone.

Za wykupienie usługi IPVanish VPN zapłacisz kartą kredytową lub debetową lub za pomocą PayPal. Niestety, dostawca VPN nie oferuje możliwości dokonania w pełni anonimowej płatności za świadczoną usługę. Co zabawne, firma oferuje zniżkę studencką, jednak aby ją dostać należy wysłać zdjęcie legitymacji i tym samym ujawnić swoją tożsamość. Dodatkową opcją jest wykupienie miejsca w wirtualnej chmurze u tego dostawcy wraz z pakietem VPN.

 

IPVanish cennik

Bezpieczeństwo danych, ochrona prywatności, anonimowość

Głównym zadaniem sieci VPN jest zapewnienie użytkownikom maksimum prywatności i bezpieczeństwa w sieci. Jak zatem IPVanish wypada na tym tle? Nie najgorzej, ale mogłoby być lepiej. Na dobry początek warto przyczepić się trochę do polityki prywatności firmy, która dość jasno deklaruje, że IPVanish nie zbiera oraz nie przechowuje żadnych logów. Należę do niedowiarków, a piękne słowa mi nie wystarczą, zwłaszcza w przypadku VPN z siedzibą w USA. Niestety, IPVanish nie poczynił kroków aby udowodnić, że wszystko o czym pisze w polityce prywatności jest prawdą. Firma nigdy nie przeprowadziła zewnętrznego audytu, mimo że miała taką możliwość. Niejasnym jest również, czy serwery tego dostawcy operują jedynie na pamięci RAM, czy posiadają może dyski twarde. Każda godna zaufania firma VPN zadbała o to, aby z serwerów wymontowana została pamięć w postaci dysku twardego, dzięki czemu mamy potwierdzenie w czynach, że VPN fizycznie nie ma możliwości zapisu danych o sesjach logowania i użytkownikach. IPVanish nigdy nie pochwalił się podobnymi działaniami.

Bezpieczeństwo u dostawcy IPVanish VPN wygląda dobrze od strony technologicznej. Firma używa znanych i uznawanych protokołów szyfrowania VPN, odpowiedzialnych za możliwość utworzenia wirtualnego tunelu, w którym podróżują zaszyfrowane dane. Jeśli jesteśmy użytkownikami IPVanish, możemy skorzystać z protokołów IKEv2, OpenVPN, L2TP, IPSec oraz nieco przestarzałego PPTP. Protokoły takie jak OpenVPN oraz IKEv2 oferują szybką transmisję danych, zaszyfrowanych wg. najwyższego standardu kryptograficznego.  Do szyfrowania danych IPVanish wykorzystuje szyfr AES-256, czyli obecnie najlepsze szyfrowanie na świecie, które jest praktycznie nie do złamania.

IPVanish wyposażył klientów w dodatkowe funkcje bezpieczeństwa, takie jak ochrona przed wyciekiem IPv6 i żądań DNS oraz automatyczny kill switch (wyłącznik awaryjny), który jest odpowiedzialny za automatyczne zerwanie połączenia Internetowego w przypadku odłączenia urządzenia od sieci VPN. Moje niezależne testy IPVanish pod kątem wycieków DNS i IP dały negatywne rezultaty, które potwierdziły, że serwery z których korzystałem nigdy nie przeciekały. 

Dodatkowo, IPVanish nie korzysta z usług zewnętrznych firm do zarządzania swoją infrastrukturą. Minimalizuje to ryzyko dostania się danych w niepowołane ręce, ponieważ wszystkie osoby  posiadające dostęp do serwerów oraz programów i aplikacji firmy, są jej pracownikami.

IPVanish prywatność i bezpieczeństwo

Kraje i lokalizacje serwerów IPVanish VPN

Kraje i lokalizacje serwerów VPN są dla niektórych podstawową wartością, od której uzależniają oni wybór sieci prywatnej. Aby zapewnić użytkownikom szybkie, stabilne połączenie dobrej jakości, usługodawca VPN powinien rozstawić swoje serwery w wielu krajach, pokrywając glob w możliwie równomierny sposób.  Dzięki takiej dystrybucji, użytkownik bez trudu może połączyć się z najbliższym serwerem VPN, gdziekolwiek jest na świecie, a w razie przeciążenia na łączu, powinien łatwo znaleźć serwer alternatywny.

IPVanish oferuje swoim klientom ponad 40 000 adresów IP, posiada flotę ponad 1600 serwerów, z których 483 znajdują się w Europie, w tym  8 w Polsce, w Warszawie. Zdecydowana większość serwerów należących do tego dostawcy VPN, zlokalizowana jest jednak w Ameryce Północnej, głównie w Stanach Zjednoczonych. Przez brak bardziej równomiernej dystrybucji serwerów na świecie, w niektórych lokalizacjach istnieje obawa, że VPN może niedomagać. W Europie sytuacja ma się całkiem nieźle i sieć działa szybko, zachowując przy tym stabilne połączenie. 

IPVanish lokalizacje serwerów

Jak szybkie są serwery IPVanish?

IPVanish posiada opinię mega szybkiej sieci prywatnej. Patrząc na rozkład serwerów na świecie, prawdopodobnie w Stanach Zjednoczonych jest to prawdą. W Europie wyniki prędkości IPVanish dają jednak nieco gorsze rezultaty, nadal jednak połączenie jest wystarczająco szybkie. Większy problem pojawia się przy próbie połączenia z odległymi serwerami, w krajach gdzie jest ich zwyczajnie mało. 

Podaję moje wyniki prędkości sieci. Pamiętaj, że prędkość połączenia VPN zależy od bardzo wielu czynników, więc Twoje wyniki mogą znacznie odbiegać od moich:

Połączenie bez VPN: PING 5 ms, Pobieranie 117 mb/s, Wysyłanie 108 mb/s

Połączenie z Polskim serwerem VPN: PING 56 ms, Pobieranie 93 mb/s, Wysyłanie 76 mb/s

Połączenie z serwerem VPN w Londynie: PING 187 ms, Pobieranie 64 mb/s, Wysyłanie 32 mb/s

Połączenie z serwerem VPN w Nowym Yorku: PING 230 ms, Pobieranie 48 mb/s, Wysyłanie 12 mb/s

Połączenie z serwerem VPN w Australii: PING 534 ms, Pobieranie 8 mb/s, Wysyłanie 2 mb/s

Interfejs, aplikacja i wsparcie techniczne

Pobranie aplikacji IPVanish jest proste – po wykupieniu subskrypcji programu wystarczy ściągnąć ze strony usługodawcy VPN aplikację dostosowaną do naszego systemu operacyjnego.  Instalacja jest prosta i przebiega bez żadnych niejasności.  Interfejs aplikacji komputerowych jest przyjemny i przejrzysty oraz oferuje użytkownikom fajne funkcje; możesz np.  wybrać serwer nie tylko z listy, ale i z mapy. Aplikacje mobilne IPVanish są dostępne dla urządzeń z systemami operacyjnymi Android i  iOS. Aplikacje są intuicyjne i przyjemne, a ich obsługa nie powinna sprawić nikomu większego problemu.

IPVanish może być dumny z oferowanej obsługi klienta. A razie mniejszej lub większej awarii, możesz rozwiązać problem korzystając z poradników zamieszonych na stronie dostawcy sieci prywatnej, skontaktować się z wsparciem technicznym za pomocą wiadomości e-mail albo porozmawiać o rozwiązaniu problemu w oknie czatu na żywo, dostępnego 24/7. Istnieje również możliwość kontaktu telefonicznego z pracownikiem IPVanish, jednak wybór lokalizacji jest ograniczony. W Europie dodzwonimy się do biura zlokalizowanego w Wielkiej Brytanii, Niemczech lub Hiszpanii. Tak czy siak możliwość rozmowy telefonicznej z obsługą klienta jest bardzo rzadko spotykana wśród usług VPN i za to należy się wielki plus dla IPVanish VPN.

Czy IPVanish oferuje dostęp do...

... bezpiecznego torrentowania?

IPVanish umożliwia ruch P2P na swoich serwerach i jest jedną z lepszych sieci VPN do pobierania torrentów. Automatyczny kill switch, polityka braku logów i łatwa konfiguracja proxy przy pomocy SOCKS5 sprawiają, że IPVanish pozwala użytkownikom na względnie bezpieczne ściąganie torrentów.

... platform streamingowych: Netflix, VOD, Player, BBC iPlayer, Disney?

IPVanish VPN nie jest w stanie odblokować wszystkich platform streamingowych z ograniczeniami regionalnymi – jest to średnia sieć do przesyłania strumieniowego.  Na ten moment IPVanish był w stanie ominąć ograniczenia dla Netflixa i Disney +, ale nie uznawałbym że ta sytuacja utrzyma się długo. IPVanish odblokowuje jednak polskie platformy VoD takie jak Player i Ipla.

... pokonania firewalla w Chinach?

Mimo potężnej bazy adresów IP, IPVanish VPN nie jest w stanie pokonać chińskiego firewalla. Z tą siecią VPN nie odblokujesz zachodnich aplikacji będąc w Chinach.

... bezpiecznego korzystania z Tora i Deep webu?

Tak, IPVanish oferuje dostęp do Tora w wariancie Tor/Onion over VPN. Oznacza to, że powinieneś połączyć się z serwerem VPN, zanim udasz się do darknetu korzystając z przeglądarki Tor.

Podsumowanie - moja opinia o IPVanish

IPVanish VPN oferuje swoim klientom usługę na wysokim poziomie oraz w rozsądnej cenie. Sieć VPN dysponuje imponującą bazą adresów IP oraz dobrze dba o bezpieczeństwo swoich użytkowników. Kwestia szybkości serwerów jest kontrowersyjna. O ile wierzę, że Stany Zjednoczone mogą cieszyć się mega szybkim łączem z IPVanish, opinie na temat prędkości sieci w innych lokalizacjach są zróżnicowane. IPVanish VPN jest dobrą siecią prywatną, jednak dla użytkownika mieszkającego w Europie może nie być najszybszym wyborem. Mimo to, wierzę że sieć prywatna znajdzie swoich amatorów także na naszym kontynencie. Dobrym pomysłem może być skorzystanie z polityki zwrotu pieniędzy w przypadku niezadowolenia z sieci i przetestowanie usługi VPN w ramach okresu gwarancyjnego.

Piotrek Janiszewski
Piotrek Janiszewski

Urodziłem się w Bydgoszczy, w 1988 roku, ukończyłem studia w warszawskiej Szkole Głównej Handlowej (SGH). Od zawsze interesowały mnie kwestie bezpieczeństwa w sieci - dawno temu sam padłem ofiarą kradzieży internetowej i od tego czasu przykładam dużą uwagę do tego komu i w jaki sposób udostępniam dane. Od wielu lat korzystam z usług sieci VPN i dzięki temu doświadczeniu wiem, że usługodawcy nie są sobie równi, ale to nie szkodzi - w zależności od tego, do czego przydatna będzie Ci VPN, nie zawsze będziesz potrzebować najlepszej z najlepszych usług, być może zadowolisz się tańszą opcją, którą z chęcią pomogę Ci wybrać.
Moim drugim hobby, poniekąd powiązanym z cyberbezpieczeństwem są nowoczesne technologie, a konkretniej technologia blockchain. Mam nadzieję, że mój blog dostarczył Ci informacji, które pomogły Ci podjąć decyzję.

© 2024 ŚWIAT VPN | Copyright text by https://www.swiatvpn.pl