VPN – co to jest wirtualna sieć prywatna i do czego służy?

VPN - wszystko co musisz wiedzieć

Wszystko o VPN i IP

VPN, czyli Virtual Private Network, pozwala na utworzenie bezpiecznego, szyfrowanego połączenia Internetowego. Pewnie gdzieś już to słyszałeś, ale nadal nie do końca rozumiesz co to VPN. Ok, już Ci tłumaczę. Jeśli to czytasz, prawdopodobnie nie masz jeszcze wykupionego dostępu do sieci VPN. Oznacza to, że twoje połączenie internetowe obsługiwane jest przez dostawcę wi-fi, lub operatora sieci komórkowej. Sprzedawca usług internetowych może uzyskać dostęp do wszystkich Twoich aktywności w sieci – dowie się, które strony odwiedzasz, będzie miał wgląd do historii twoich logowań i innych wrażliwych danych- tych neutralnych oraz tych, które wolisz zostawić dla siebie. Jeśli wydaje Ci się, że dostęp osób trzecich do tego typu informacji nie stanowi dla Ciebie zagrożenia, to jesteś w błędzie. W czasach, w których żyjemy dane osobowe stały się nową walutą i nawet te z pozoru nieistotne informacje mogą posłużyć komuś np. do wzbogacenia się Twoim kosztem.

Teraz wyobraź sobie wirtualny tunel, który obejmuje strumień przesyłanych przez Ciebie danych. Nikt, nawet Twój dostawca Internetu, nie może dostać się do wnętrza tego tunelu, aby śledzić twoje aktywności w Internecie. Ten metaforyczny tunel jest właśnie siecią VPN.

Jak wygląda utworzenie tunelu VPN od strony technologicznej? Podczas przeglądania stron internetowych, będąc podłączonym do sieci wi-fi twoje urządzenie nieustanie przesyła dane. Twój dostawca usług internetowych posiada dostęp do Twojego pasma, ponieważ strumień treści przepływa bezpośrednio przez jego serwery wi- fi. Takie informacje są rejestrowane i niezabezpieczone – łatwo je pozyskać lub wykraść. Kiedy zaś łączysz się z Internetem przez sieć VPN nałożoną na twoje połączenie wi-fi, strumień danych z Twojego urządzenia zanim dotrze do witryny docelowej kierowany jest do serwera VPN. Dzięki połączeniu z serwerem VPN, strumień twoich danych “gubi” zapis ze źródła, a dalsze połączenie przekierowane do serwera dostawcy wi fi jest już anonimowe. Nie dość, że po przejściu przez serwer VPN dane zmieniają adres IP, to jeszcze cały ruch pomiędzy Twoim urządzeniem, a serwerem VPN jest zaszyfrowany, czyli niemożliwy do odczytania przez jednostki nieposiadające klucza, niezbędnego do złamania szyfru. Właśnie dlatego sieć VPN zapewni ci najwyższy poziom bezpieczeństwa.

Dzięki VPN możesz przeglądać Internet bez obaw – korzystanie z sieci prywatnej uchroni Cię przed wyciekiem danych, złośliwym oprogramowaniem, atakami hackerskimi oraz wszelkimi podmiotami próbującymi śledzić Twoją aktywność – chociażby reklamodawcami, podstawiającymi Ci drażniące, ukierunkowane reklamy.

VPN, które Cię nie zawiodą:

Przejdźmy do tematu adresu IP. Adres IP jest to numer przypisany do urządzenia korzystającego z sieci internetowej, za pomocą którego urządzenie to może zostać zidentyfikowane i skojarzone z użytkownikiem i jego historią przeglądania. Będąc podłączonym do sieci VPN odcinamy się od swojego prawdziwego adresu IP, ponieważ nasz szyfrowany strumień danych przepływa przez serwery sieci VPN, które to przypisują nam nowy adres IP – adres IP serwera należącego do dostawcy VPN.

Adresy IP udostępniane przez dostawców VPN są współdzielone przez tysiące użytkowników i nie pozwalają powiązać nas z konkretnymi aktywnościami w Internecie. Dzięki bogatej sieci serwerów zlokalizowanych na całym świece, dostawcy sieci VPN dysponują tysiącami adresów IP. Oznacza to, że jeśli wybrany przez Ciebie dostawca VPN posiada serwery w USA, ty siedząc na kanapie w Bydgoszczy, możesz połączyć się z którymś z tych serwerów i tymczasowo ukryć adres IP komputera, na którym pracujesz i nadać swojemu urządzeniu amerykański adres.  Możesz również zmienić adres IP telefonu, a nawet bezpośrednio ukryć IP na routerze jeśli posiadasz router z VPN lub z możliwością konfiguracji sieci prywatnej.

Korzyści ze zmiany adresu IP

Zmieniając IP na wysyłane z serwerów zlokalizowanych poza granicami Twojego kraju ominiesz geoblokadę. Będziesz mógł oszukać Netflix (lub inną platformę streamingową) i skorzystać z zagranicznej biblioteki filmów i obejrzeć serial niedostępny w Polsce. Jeśli wyposażysz się w odpowiedni VPN do Chin, połączysz się z Internetem przez polskie serwery VPN i uda Ci się ominąć cenzurę Internetu. Analogicznie dowiesz się jak oglądać polską VoD za granicą. Posiadanie dostępu do sieci VPN gwarantuje Ci swobodę bezpiecznego surfowania po Internecie, co więcej bez ograniczeń. Mam nadzieję, że rozumiesz już czym jest VPN oraz jak działa VPN.

Na tej stronie znajdziesz odpowiedzi na nurtujące Cię pytania dotyczące sieci VPN oraz poradniki na temat korzystania z wirtualnej sieci prywatnej. Pomogę Ci dobrać najlepszy VPN dostosowany do Twoich potrzeb i możliwości finansowych. Zachęcam Cię do zapoznania się z recenzjami sieci VPN, rankingiem najlepszych VPN oraz poradnikami dostępnymi w Świecie VPN.

 

Pozostałe zalety korzystania z sieci VPN

Wiesz już jak działa VPN oraz, że wirtualna sieć prywatna pozwoli Ci zmienić adres IP poprzez połączenie z serwerem VPN. Co to oznacza w praktyce?

Dzięki sieci VPN, dostawcy usług internetowych nie mogą śledzić twojej aktywności, nawet jeśli korzystasz z publicznej sieci wi-fi. Bezpieczne połączenie internetowe to moim zdaniem najważniejsza z korzyści, jakie zapewnia Ci szyfrowanie VPN. Większość dostawców sieci VPN respektuje politykę nieprowadzenia dzienników aktywności internetowej swoich użytkowników, dzięki czemu nie musisz się martwić o to, czy ktoś śledzi twoją aktywność. Nawet jeśli jakiś podmiot wnioskowałby o dane dotyczące twojego korzystania z Internetu, VPN zapewnia brak możliwości przekazania takich danych. W końcu nie można pozyskać czegoś, co nie istnieje, ponieważ nie jest rejestrowane przez firmę. Dobry VPN stoi na straży twojej prywatności, chroniąc twoje dane przed przechwyceniem ich w wyniku ataków hackerskich oraz blokuje złośliwe oprogramowanie próbujące pozyskać dostęp do treści.

Łącząc się z Internetem przez serwer VPN możesz klikać z dowolnego miejsca na świecie, nie wstając przy tym z kanapy– otwiera to przed Tobą zupełnie nowe możliwości. Każda sieć VPN oferuje dostęp do serwerów zlokalizowanych w różnych zakątkach świata, dzięki czemu instalując aplikację VPN, możesz zmieniać swoją wirtualną lokalizację. Za pomocą połączenia VPN uzyskasz dostęp do serwisów internetowych objętych cenzurą w krajach takich jak Chiny, czy ZEA. Połączenie z Internetem przechodzące przez serwer VPN znajdujący się w Polsce, odblokuje dostęp do stron internetowych, do których nie masz dostępu będąc na przykład na terenie Niemiec. Dzięki takiej wirtualnej zmianie lokalizacji obejdziesz geoblokady uniemożliwiające Ci streaming, logowanie się na zablokowane strony internetowe, zmieniające cenę produktów. Tak jest, często zakup biletów lotniczych, wykupienia abonamentu na platformie streamingowej lub innej usługi tego typu jest powiązany z Twoją lokalizacją, a cena różni się w zależności od kraju i nie jest to kwestia kosztów przesyłki.

Dzięki VPN będziesz mógł korzystać z Tora, bez obaw, że ktoś postanowi zbadać Twoją aktywność w Internecie. VPN zapewnia trzymanie danych użytkownika z dala od osób trzecich, niezależnie czy mamy na myśli dostawców usług internetowych, instytucje rządowe czy hakerów. Większość sieci VPN nie wymaga nawet podania danych osobowych przy rejestracji oraz umożliwia płatność za swoje usługi kryptowalutami lub kartami podarunkowymi. Do tego dochodzi szyfrowanie strumienia danych podczas używania Internetu. Aby sprawdzić, czy twoje połączenie jest w pełni anonimowe, warto zapoznać się z zasadami prywatności sieci VPN, która nas interesuje. Tor sam w sobie jest dużym gwarantem bezpieczeństwa, jednak używanie VPN zapewnia najwyższy poziom ochrony prywatności, a z połączenia VPN powinien skorzystać każdy, kto liczy się z zagrożeniami czyhającymi na nas w Internecie.

Często bagatelizowaną, a moim zdaniem bardzo ważną korzyścią płynącą z używania VPN jest brak ukierunkowanych reklam. Podczas gdy reklamodawcy lubią śledzić twoją aktywność za pomocą wyspecjalizowanych programów, a następnie podstawiać Ci pod nos produkty oraz świadczenia, które mogą Cię zainteresować, wykupienie usługi VPN blokuje taką możliwość. Pamiętasz ten moment, kiedy oglądałeś oferty sklepów internetowych, a 5 minut później reklamy tych produktów pojawiły się na Twoim Facebooku? Stało się tak, ponieważ podczas korzystania z sieci nie używałeś usługi VPN, która zmyliłaby oprogramowanie służące reklamodawcom. VPN zapewnia najwyższy poziom ochrony prywatności, a nawet tak błahe rzeczy jak ukierunkowane reklamy stanowią przekroczenie pewnej granicy i mogą być irytujące.

Dostawcy świadczący usługi VPN

Obecnie usługi VPN świadczy kilkuset dostawców posiadających serwery zlokalizowane na całym świecie. Nie można jednak zakładać, że oferowany poziom serwisu VPN jest jednakowy. Jak wszyscy dostawcy usług internetowych, również dostawcy VPN prześcigają się w korzystnych ofertach abonamentowych, planach taryfowych, spektrum świadczonych usług oraz nowoczesnych rozwiązań, tak aby spełnić wymagania użytkowników. Oferty VPN różnią się od siebie nie tylko cenami, ale również poziomem ochrony prywatności, szybkością połączenia, kwestią bezpieczeństwa danych czy ilością serwerów i dodatkowych funkcji. O ile odczucia każdego użytkownika dotyczące oceny najlepszego dostawcy VPN pozostają kwestią indywidualną i w dużym stopniu uzależnioną od potrzeb danego klienta, o tyle nie sposób nie zauważyć, że w zestawieniach najlepszych usługodawców królują marki takie jak NordVPN, CyberGhost, SurfShark oraz bardzo drogi ExpressVPN. Są to liderzy na rynku pod względem prywatności, bezpieczeństwa i szybkości połączenia. Wszyscy solidnie zabezpieczają dane użytkowników, jeśli w ogóle jakimiś dysponują. Ci usługodawcy VPN zazwyczaj umożliwiają nawiązanie kilku równoczesnych połączeń w ramach jednej licencji oraz obsługują główne systemy operacyjne. Może się jednak okazać, że do korzystania z Internetu w preferowany przez Ciebie sposób wystarczy Ci  tani VPN. Niewielu użytkowników ma w końcu potrzebę korzystania ze wszystkich dobrodziejstw VPN, np. do łączenia się z Internetem z wielu miejsc na świecie.

Wybierz VPN dostosowany do Twoich potrzeb

Sieć VPN to bez wątpienia dobrodziejstwo XXI wieku. Zadbaj więc o szyfrowanie połączeń za pomocą VPN. Zanim zdecydujesz się na wykupienie usługi, możesz zgłębić swoją wiedzę na jej temat czytając poradniki i recenzje na tej stronie. Jeśli wiesz już wystarczająco dużo na temat tego jak działa VPN, nie ma na co czekać – pobierz aplikację usługi VPN która najbardziej pasuje do twojego sposobu wykorzystywania Internetu.

Słowniczek pojęć dotyczący sieci VPN oraz kwestii prywatności i bezpieczeństwa online

Wiem, że na początku, czytając artykuły oraz recenzje VPN możesz czuć się jak dziecko błądzące we mgle, zwłaszcza jeśli nie wiesz zbyt wiele na temat technologii, na bazie których działa Internet. Przygotowałem dla Ciebie słowniczek pojęć, które często towarzyszą artykułom poświęconym VPN, ale nie muszą być oczywistymi hasłami. Zrozumienie tych fraz ułatwi Ci podjęcie decyzji dotyczącej wyboru sieci VPN. Pamiętaj, że podczas korzystania z VPN polecanych przeze mnie, większość rzeczy konfiguruje się automatycznie, dlatego też nie zaprzątaj sobie głowy wykuwaniem na pamięć różnić pomiędzy poszczególnymi protokołami VPN – aplikacja i tak zrobi to za Ciebie i wybierze najoptymalniejszy z nich.

Protokół VPN

Jest to technologia, która pozwala na utworzenie tunelu VPN pomiędzy twoim urządzeniem a serwerem VPN, przez który to tunel podróżują zaszyfrowane dane. Protokoły VPN różnią się między sobą poziomem oraz sposobem szyfrowania i prędkością transferu danych. Najbardziej popularne protokoły szyfrowania wśród dostawców VPN to OpenVPN, IKEv2/IPsec,  L2TP/IPsec oraz nieco przestarzały protokół PPTP. Niektórzy dostawcy VPN posiadają swoje autorskie protokoły, np. NordVPN korzysta z protokołu NordLynx. Na popularności zyskuje także protokół WireGuard, mający opinię zaawansowanej technologii umożliwiającej szybkie połączenie przy najbardziej zaawansowanym szyfrowaniu danych. 

Szyfrowanie VPN

Jest to sposób na zabezpieczenie danych użytkownika, z którego korzystają dostawcy usług VPN. Szyfrowanie pozwala nie uczynienie danych niemożliwymi do odczytania dla osób, które nie posiadają klucza do szyfru. Jeśli korzystasz z publicznej sieci wi fi i z jakiegoś powodu musisz zapłacić kartą, to dostęp do danych twojej karty może uzyskać dostawca usług internetowych. Być może operator wi-fi nie wykorzysta tych informacji w niecnym celu, jednak pamiętaj, że nie znasz poziomu zabezpieczenia jego serwerów. Jeśli ktoś włamie się do nich, otrzyma historię Twoich zakupów podaną na talerzu. Dostawcy usług VPN polecanych przeze mnie, zawsze używają najtrudniejszego do złamania szyfru świata, jakim jest AES-256. Niektórzy dodają do swojego serwisu alternatywne szyfry, jednak nie ufaj sieci VPN, która nie dysponuje zabezpieczeniem w postaci 256 bitowego szyfrowania AES. Klucze do szyfru AES -256 są generowane automatycznie, utylizowane i odnawiane co klika minut.

Serwer VPN

Jest to jednostka infrastruktury dostawcy usług VPN, do której przekierowywany jest zaszyfrowany strumień danych pochodzący z Twojego urządzenia. Dzięki sieci serwerów VPN rozdystrybuowanych równomiernie na różnych kontynentach, w wielu lokalizacjach i krajach świata, dostawca usług sieci prywatnej zapewnia klientom możliwość zmiany adresu IP na nadawany z kraju, w którym posiada on swoje serwery. Dodatkowo, rozbudowana oraz nowoczesna sieć serwerów umożliwia uzyskanie szybkiego połączenia VPN i uniknięcia przeciążeń na pojedynczych maszynach. Jeśli masz zamiar przeglądać Internet za pomocą sieci VPN, warto mieć możliwość wyboru serwera zoptymalizowanego pod kątem Twojego urządzenia. Większość sieci VPN daje klientom możliwość automatycznego przyłączenia do serwera sugerowanego przez sieć, bez konieczności sprawdzania jego parametrów oraz wydajności.

Polityka no log (polityka braku logów)

Zapis w polityce prywatności dostawcy sieci VPN, mówiący o niegromadzeniu oraz nieprzechowywaniu danych dotyczących sesji logowania oraz danych o użytkowniku. Podstawowa gwarancja prywatności, jaką winien jest zapewnić swoim użytkownikom usługodawca VPN. Dla porównania, standardowy dostawca usług internetowych ma prawo do prowadzenia dzienników dotyczących aktywności użytkowników. Może on przekazać te informacje firmom zainteresowanym śledzeniem Twoich działań.

Kill switch (wyłącznik awaryjny/ wyłącznik bezpieczeństwa)

Jest to funkcja większości sieci VPN, polegająca na automatycznym wstrzymaniu transferu danych w razie przerwania połączenia z serwerem VPN. Oznacza to, że nawet jeśli w wyniku awarii, bądź innych działań utracisz bezpieczne połączenie VPN, a twoje dane utracą szyfrowanie, nie zostaną one wystawione na ekspozycję dla dostawcy usług internetowych, lub jakiegokolwiek innego źródła. Aplikacja VPN zablokuje bowiem przepływ danych i nie odblokuje go, dopóki nie odzyska połączenia z serwerem sieci VPN, lub dopóki ręcznie nie zadecydujesz o przywróceniu transferu. Funkcja kill switch jest przydatna szczególnie podczas pobierania torrentów, kiedy nie chcesz zostać przyłapanym na gorącym uczynku oraz w trakcie trwania czynności wystawiających twoje bezpieczeństwo na szwank (np. w czasie przeglądania treści w darknecie).

Przesyłanie strumieniowe

Jest to pojęcie niezwiązane bezpośrednio z usługą VPN, pojawia się jednak często przy okazji tematu streamingu. Przesyłanie strumieniowe to technologia polegająca na jednoczesnym przesyłaniu i odtwarzaniu multimediów. Korzystanie z VPN to sposób na bezpieczny streaming oraz odblokowanie dostępu do plików podlegających ograniczeniom licencyjnym, przypisanym konkretnym regionom geograficznym. Takie ograniczenia ma m.in. Netflix, BBC iPlayer, czy polskie platformy streamingowe.

Ruch P2P

A właściwie ruch peer-to-peer . Dzięki tej technologii możliwe jest pobieranie torrentów. Ruch P2P polega na jednoczesnym pobieraniu plików torrent i udostępnianiu ich do pobrania innym użytkownikom. Niektóre sieci VPN nie dopuszczają ruchu P2P na swoich serwerach, inne zaś posiadają specjalne serwery dedykowane właśnie P2P. Wybierając sieć VPN warto zwrócić uwagę na dostępność do serwerów P2P, zwłaszcza jeśli twoim zamiarem jest korzystanie z VPN do pobierania torrentów.

Serwer DNS

DNS to system tłumaczenia nazw domen internetowych na adresy IP. Nie tylko urządzenia podpięte do sieci posiadają swój adres IP. W Internecie tak na prawdę wszystko opiera się właśnie na tym sposobie identyfikacji. W momencie, kiedy wpisujesz w przeglądarkę nazwę witryny internetowej, twoje żądanie DNS (bo tak profesjonalnie nazywa się ta czynność) zostaje przekierowane do serwera DNS. W serwerze DNS żądanie to jest połączone z odpowiednim adresem IP, a następnie po stwierdzeniu czy adres ten nie jest zablokowany w danym kraju, następuje przekierowanie do miejsca docelowego, jakim jest właściwa strona internetowa. Większość sieci VPN posiada system DNS na swoich serwerach VPN, dzięki czemu można uniknąć konieczności używania zewnętrznych serwisów DNS. Kiedy przekierowujesz swoje żądanie DNS, korzystając z sieci VPN to jest ono zaszyfrowane tak samo jak pozostałe dane. Warto wspomnieć, że system DNS dotyczy również poczty elektronicznej zarejestrowanej na domenach, np. gmaila. Kiedy próbujesz uzyskać dostęp do witryny z wykupioną usługą sieci VPN, nie musisz martwić się o hasła i loginy, ponieważ one również są zaszyfrowane.

Piotrek Janiszewski
Piotrek Janiszewski

Urodziłem się w Bydgoszczy, w 1988 roku. Ukończyłem studia w warszawskiej Szkole Głównej Handlowej (SGH). Od zawsze interesowały mnie kwestie bezpieczeństwa w sieci - dawno temu sam padłem ofiarą kradzieży internetowej i od tego czasu przykładam dużą uwagę do tego komu i w jaki sposób udostępniam dane. Od wielu lat korzystam z usług sieci VPN i dzięki temu doświadczeniu wiem, że usługodawcy nie są sobie równi, ale to nie szkodzi - w zależności od tego, do czego przydatna będzie Ci VPN, nie zawsze będziesz potrzebować najlepszej z najlepszych usług, być może zadowolisz się tańszą opcją, którą z chęcią pomogę Ci wybrać.
Moim drugim hobby, poniekąd powiązanym z cyberbezpieczeństwem są nowoczesne technologie, a konkretniej technologia blockchain. Mam nadzieję, że mój blog dostarczył Ci informacji, które pomogły Ci podjąć decyzję.

© 2024 ŚWIAT VPN | Copyright text by https://www.swiatvpn.pl