Jak zmienić adres IP routera? Czym jest router VPN?

Router, czyli urządzenie sieciowe, które łączy pozostałe sprzęty z siecią wi-fi, posiada swój adres IP. Routerem może być dedykowane urządzenie elektroniczne, bądź komputer ze specjalistycznym oprogramowaniem. Na rynku wyróżniamy również routery VPN. VPN, czyli wirtualna sieć prywatna to narzędzie służące ochronie prywatności i zapewnieniu bezpieczeństwa w sieci. Zmiana adresu IP stanowi trzon działania sieci VPN. I tutaj właśnie koło się zamyka – router z VPN, to urządzenie które w łatwy sposób pozwoli nam zmienić adres IP routera. Jak dokładnie działa zmiana IP routera i czy w ogóle jest potrzeba? Zapraszam do zapoznania się z poniższym artykułem.

Router z VPN - Spis treści

Jak sprawdzić IP routera?

Istnieją 2 sposoby, aby odczytać adres IP routera. Jeśli posiadamy router podłączony do sieci i akurat korzystamy z komputera najłatwiej będzie sprawdzić adres IP routera w konsoli systemowej.

Na komputerze z systemem Windows wyszukujemy konsolę hasłem „cmd”. Po uruchomieniu okna konsoli systemowej w wiersz polecenia czarnego okna wpisujemy komendę „ipconfig” i wciskamy Enter. Adres IP routera znajdziemy w wierszu Default Gateway.

W systemie Mac sprawa ma się podobnie – wyszukujemy okno preferencji systemowych, a tam wybieramy zakładkę dotyczącą sieci. W zaawansowanych odszukujemy router, koło którego znajdziemy podany adres IP.

Jeżeli akurat kupiliśmy nowy router z nadanym standardowym adresem IP i mamy pod ręką opakowanie oraz instrukcję, informacje o IP urządzenia powinniśmy znaleźć w tych dokumentach. Trzeba jednak mieć na uwadze, że jeżeli urządzenie zostało poddane już konfiguracji przez dostawcę Internetu, standardowy adres IP mógł ulec zmianie.

Najlepsze VPN do zmiany adresu IP na routerze

Czy da się zmienić adres IP routera?

Stosowanie VPN na urządzeniach takich jak laptopy, smartfony czy tablety staje się coraz bardziej popularne. Ludzie szukają sposobu na zmianę adresu IP w celu obejścia blokad regionalnych, lub zapewnienia sobie prywatności i bezpieczeństwa. Niestety, niekiedy posiadamy urządzenie, które nie daje nam możliwości nałożenia nań ochrony VPN, ze względu na mało popularny system operacyjny lub po prostu brak możliwości konfiguracji konkretnej sieci VPN na danym typie urządzenia. W takiej sytuacji rozwiązaniem będzie konfiguracja VPN na routerze. Jest to świetna propozycja dla osób posiadających kilka lub kilkanaście urządzeń, którym chcą zapewnić ochronę – szyfrowaniu ulegną bowiem dane każdego urządzenia podpiętego pod router z zainstalowanym VPN.

Niestety, zmiana adresu IP routera nie będzie możliwa na wszystkich urządzeniach tego typu. Aby skorzystać z opcji zmiany adresu IP na routerze, musisz kupić skonfigurowany router VPN, lub jeżeli na twoim routerze nie ma możliwości bezpośredniego nałożenia VPN, możesz wybrać sprzęt na którym zainstalujesz oprogramowanie DD-WRT i ręcznie skonfigurujesz sieć VPN.

Wszystko o VPN na routerze

Założenie VPN na routerze działa zasadniczo w ten sam sposób, co na każdym innym urządzeniu. Dzięki podłączeniu VPN do routera, wszystkie dane przesyłane przy użyciu sieci wi-fi routera, będą podróżowały przez zaszyfrowany tunel VPN. Otrzymają one nowy adres IP, zgodny z lokalizacją serwera VPN, do którego podłączony będzie router. Oznacza to, że po instalacji VPN na swoim routerze, ochroną i szyfrowaniem objęte zostaną wszystkie urządzenia połączone z siecią wi-fi. Nie będzie więc potrzeby dodatkowej instalacji aplikacji sieci prywatnej na żadnym ze sprzętów domowych typu smartTV, lub kamerka internetowa. Niezależna aplikacja VPN przyda się natomiast na urządzeniach, które czasem łączą się z inną siecią internetową, niż twoje domowe wi-fi dostarczane przez objęty ochroną router.

Router z VPN zapewnia bezpieczeństwo przez cały czas, bez konieczności kontroli podłączania do sieci VPN każdego urządzenia z osobna. Co więcej, wszystkie nowe sprzęty korzystające z Internetu zostaną objęte ochroną automatycznie po podłączeniu do routera i nie będą wymagać instalacji odrębnej aplikacji VPN. W ten sposób zapewnisz połączenie VPN również urządzeniom, które fabrycznie nie posiadają możliwości instalacji sieci prywatnej na ich systemach operacyjnych.

Jakie korzyści daje nałożenie ochrony na router?

Objęcie ochroną VPN routera niesie za sobą szereg zalet oraz kilka wad. Wśród atutów takiego rozwiązania znajdziemy:

  • Za pomocą połączenia VPN na routerze zabezpieczymy każde urządzenie objęte wi – fi i obejdziemy w ten sposób limit sprzętów na jednej licencji, wskazany przez dostawcę VPN. Jeśli dostawca VPN oferuje możliwość podłączenia do swojej licencji jednocześnie 5 urządzeń, dzięki routerowi z siecią prywatną będziemy mogli podpiąć ich więcej, podczas gdy formalnie wykorzystamy tylko jeden sprzęt. Ochroną VPN obejmiemy także akcesoria,  które normalnie nie obsługują tej usługi. Oznacza to, że jeśli posiadamy telewizor typu smart, a nasz dostawca sieci prywatnej nie posiada aplikacji dostosowanej do jego systemu operacyjnego, ale daje nam możliwość konfiguracji routera z VPN, to i tak będziemy mogli zmienić IP naszego telewizora.
  • Instalując na routerze sieć prywatną nie ma potrzeby ręcznego łączenia się z siecią VPN za każdym razem, kiedy chcemy korzystać z jej właściwości. Domyślnie sieć pozostaje aktywna przez cały czas.
  • Za pomocą dedykowanej aplikacji poświęconej konfiguracji VPN na routerze, możesz łatwo zarządzać adresem IP routera poprzez wybór adresu serwera oraz tym, które sprzęty mają być objęte szyfrowaniem. Najlepsi dostawcy sieci prywatnej zapewnią Ci nawet możliwość decydowania o czynnościach objętych ochroną sieci prywatnej. Opcja ta nazywa się rozdzielnym tunelowaniem i pozwala na wyłączenie z tunelu VPN czynności, które nie muszą być objęte ochroną.

Z wad tego rozwiązania należy wymienić przede wszystkim fakt, że jeśli korzystasz z 2 urządzeń równocześnie i wymagasz od nich posiadania oddzielnych adresów IP, to zasadniczo potrzebujesz 2 routerów. Wyobraź sobie, że ty korzystasz z laptopa, na którym pracujesz i potrzebujesz polskiego IP, za to Twoja partnerka chce oglądać filmy z amerykańskiej biblioteki Netflixa na smart TV. W takiej sytuacji niemielibyście problemu, gdyby każde z was miało zainstalowaną aplikację sieci prywatnej na swoim urządzeniu i mogło samodzielnie kontrolować swój adres IP. W prawdzie możecie używać podwójnej ochrony VPN (na routerze i osobno na urządzeniach), ale prawdopodobnie spowolni to połączenie internetowe.

Mimo to, należy pamiętać, że na smartfonach oraz laptopach warto dodatkowo zainstalować aplikację wybranego usługodawcy VPN. Są to urządzenia, które relatywnie często opuszczają dom i tracą w ten sposób ochronę zapewnioną przez router.

Jak skonfigurować VPN na routerze?

Aby skonfigurować sieć prywatną na swoim routerze , najpierw musisz sprawdzić, czy wspiera on usługę VPN. Do ustawień routera wejdziesz wpisując w wyszukiwarkę jego IP. W momencie jeśli Twój router ma fabrycznie ustaloną możliwość instalacji sieci VPN, w ustawieniach znajdziesz opcje konfiguracji sieci prywatnej. Przed zakupem routera, warto sprawdzić, które protokoły VPN obsługuje urządzenie oraz czy są one zgodne z protokołami twojego dostawcy sieci prywatnej.

W momencie, kiedy router automatycznie obsługuje VPN nie musisz martwić się o skomplikowaną instalację aplikacji sieci prywatnej na urządzeniu. W takim przypadku wystarczy pobrać aplikację mobilną z którą współpracuje twój dostawca VPN, np. FlashRouters – program obsługujący połączenie VPN na routerze głównych dostawców sieci prywatnej. Cały proces konfiguracji i zarządzania połączeniem odbywa się w prosty sposób, przez tę aplikację, którą możesz zainstalować zarówno na komputerze jak i urządzeniu mobilnym. Wystarczy, że wprowadzić do niej dane logowanie wybranego dostawcy sieci prywatnej, następnie wybierzesz zoptymalizowany serwer i połączysz się z nim. Z aplikacji masz dostęp do bardziej zaawansowanych funkcji VPN, takich jak kill switch oraz rozdzielone tunelowanie.

W nieco gorszym położeniu znajdziemy się, jeśli router nie obsługuje fabrycznie połączenia VPN. Będziemy wtedy zmuszeni zainstalować na nim oprogramowanie DD-WRT. Przed rozpoczęciem instalacji DD-WRT należy sprawdzić, która wersja programu będzie zgodna z naszym routerem. Informację tę znajdziemy na stronie producenta oprogramowania, po wpisaniu nazwy routera. Po pobraniu oprogramowania należy zalogować się na routerze, a następnie przeprowadzić instalację zgodnie z zalecaniami na ekranie.

Po zainstalowaniu oprogramowania DD-WRT należy przystąpić do konfiguracji sieci VPN. Szczegółowe instrukcje znajdziesz na stronie wybranego dostawcy VPN, jednak wiedz że proces zawsze wygląda podobnie. Będziesz musiał zalogować się na koncie twojego usługodawcy sieci prywatnej, pobrać i zainstalować odpowiednie pliki, skonfigurować ustawienia sieciowe routera, włączyć opcję VPN, ponownie podać dane logowania do serwerów dostawcy VPN i na koniec pobrać odpowiednie certyfikaty. Nie jest to najprostszy proces, ale da się przez niego przebrnąć.

Najlepsze sieci VPN, do których można podłączyć routery

Jeśli od początku wiesz, że będziesz korzystać z VPN na swoim routerze, przy wyborze sieci warto zwrócić uwagę na specyficzne parametry. Przede wszystkim dostawca usługi VPN musi mieć możliwość świadczenia serwisu na routerze. Warto pamiętać, że nie wszystkie sieci prywatne mają taką opcję.

Upewnij się, że usługa VPN, którą wykupiłeś nie wprowadziła ograniczeń dotyczących przepustowości, limitu transferu oraz, że mimo szyfrowania sieć działa szybko. Pamiętaj, że jeśli podłączysz pod router wszystkie urządzenia domowe, łącze internetowe będzie dość mocno obciążone. Z tego powodu należy wybrać zaufanego i sprawdzonego dostawcę sieci prywatnej, który poradzi sobie z takim wyzwaniem.

1.

2.

cyberghost

3.

privateinternetaccess logo

4.

proton vpn

5.

PureVPN logo

Dowiedz się Jak zmienić IP na routerach:

Adres IP routera
© 2021 ŚWIAT VPN | Copyright text 2021 by https://www.swiatvpn.pl