Dobry i tani VPN – wybierz sprawdzone rozwiązania (Aktualizacja 2022)

W świecie sieci VPN tani niekoniecznie oznacza zły. Wszystko zależy od tego, do czego potrzebna Ci jest sieć VPN. Jeżeli jesteś zwyczajnym użytkownikiem Internetu, chcesz zapewnić sobie minimum bezpieczeństwa, ważna jest dla ciebie ochrona prywatności, a przy okazji masz ochotę od czasu do czasu skorzystać z możliwości jakie daje zmiana adresu IP, to prawdopodobnie nie potrzebujesz usługi VPN z wyższej półki. I tak nie wykorzystasz wszystkich możliwości, jakie ta gwarantuje, więc po co przepłacać? Z drugiej strony nie warto narażać się na stres wyrzucając w błoto pieniądze na usługę, która do niczego się nie nadaje. Na całe szczęście, na rynku sieci prywatnych istnieje kilka sprawdzonych, dobrych i przede wszystkim niedrogich usług VPN, które nie powinny zawieść oczekiwań przeciętnego Internauty. W tym artykule pomogę Ci wybrać najlepszy, tani VPN.

najlepsze tanie VPN
Wybierz najlepszy tani VPN - Spis treści

Ryzyka dotyczące korzystania z tanich, niesprawdzonych sieci VPN

Podobnie jak w przypadku darmowych usług VPN, tanie i niegodne zaufania sieci prywatne mogą przysporzyć nam sporo kłopotów. Wybierając tanią usługę VPN należy przede wszystkim kierować się opinią o firmie świadczącej usługi VPN.

Na początek warto zwrócić uwagę na politykę prywatności firmy oraz deklarację dotyczącą rejestrowania i przechowywania danych użytkowników VPN. Polityka braku logów świadcząca o tym, że dostawca usług VPN nie rejestruje aktywności w Internecie swoich klientów uchroni Cię przed nieprzyjemnościami, takimi jak sprzedaż danych osobowych lub niezagwarantowanie Ci należytego bezpieczeństwa i anonimowości online. Nawet jeśli prywatność w sieci nie jest twoim priorytetem przy zakupie VPN, musisz mieć świadomość jak wiele zagrożeń wiąże się z przekazaniem informacji o sobie dostawcy VPN, który nie poważa zapisu o bezpieczeństwie danych klientów. Zawsze wybieraj sieć VPN z przejrzystą polityką prywatności, solidnym szyfrowaniem oraz dobrym protokołem VPN.

O ile zaniedbania w kwestii bezpieczeństwa danych narażają cię na różnego rodzaju zagrożenia i nieprzyjemności (sprzedaż lub kradzież danych osobowych, cyberataki, złośliwe oprogramowanie śledzące działające na Twoim urządzeniu), pozostałe zagrożenia wiążą się już jedynie ze zmarnowaniem pieniędzy, które wydałeś na subskrypcję niewłaściwej  VPN. Sieć może zwyczajnie nie nadawać się do tego, do czego chciałeś ją wykorzystać. Wyobraź sobie, że zdecydowałeś się na abonament VPN, ponieważ twoim celem było odblokowanie zagranicznych platform streamingowych. Niestety, nie wszyscy dostawcy VPN dysponują odpowiednią infrastrukturą, która pomogłaby w obejściu silnych blokad regionalnych. Mimo, że łącząc się z serwerem sieci VPN uda Ci się zmienić adres IP, to niekoniecznie wystarczy to do pokonania geoblokady. Na szczęście wśród tanich dostawców VPN są sieci, które może i nie są we wszystkim najlepsze, jednak do części zadań nadadzą się wyśmienicie.

Najlepsze tanie sieci VPN w 2022 roku:

Kiedy i dla kogo kupienie taniej sieci VPN się opłaca?

Kupienie taniej sieci VPN opłaca się w momencie, kiedy masz jasno określony cel do czego ta sieć ma posłużyć oraz stabilną sytuację życiową i nie planujesz przeprowadzki do innego kraju. Już wyjaśniam Ci o co chodzi.

Drogie sieci VPN nieustannie modernizują swoje usługi, starając się zapewnić klientom najwyższą jakość serwisu na wszystkich płaszczyznach. Ryzyko, że sieć VPN z jakiegoś powodu nie zadziała w nowej dla nas sytuacji, kiedy będziemy jej potrzebować, jest dzięki temu minimalne. Nawet jeśli do tej pory mieszkaliśmy w Polsce i używaliśmy VPN do uzyskania dostępu do oglądania zagranicznych portali streamingach, a przeprowadzimy się do innego kraju i zajdzie potrzeba aby połączyć się z polskim serwerem VPN i oglądać polską telewizję online, to możemy być pewni że droższy dostawca VPN posiada odpowiednio dużą flotę serwerów w prawie każdym kraju. W ten sposób umożliwi nam streaming bez zakłóceń z dowolnego miejsca na całym świecie. Podobnie sprawa ma się, w momencie kiedy zdecydujemy się na coś nowego – np. na pobieranie torrentów lub zagłębienie się w deepnecie. Mamy gwarancję, że za pośrednictwem droższej sieci VPN, zyskamy dostęp do wielu czynności oraz, że wszystko pójdzie sprawnie.

Tańsze VPN posiadają ograniczone środki i nie są w stanie zapewnić rozwoju całej infrastruktury na podobnym poziomie. Decydując się więc na tani VPN dobrze jest określić, do czego będzie nam potrzebny. Tanie sieci VPN absolutnie nie są złe – nie są one najlepsze we wszystkim, ale wierzę że każdy dostawca taniej sieci prywatnej skupia się na określonym spektrum możliwości swojej firmy. Tak więc możesz znaleźć świetną tanią sieć VPN, z dobrą infrastrukturą serwerów P2P dedykowanych do torrentingu. Miej jednak na uwadze, że taki wybór niekoniecznie sprawdzi się podczas streamingu z niektórych lokalizacji. Możliwa jest też odwrotna sytuacja – tanie VPN mogą posiadać specjalne serwery wyspecjalizowane w obchodzeniu niektórych blokad regionalnych, ale np. nie dopuszczają możliwości pobierania torrentów na swoich serwerach. Dodatkowo flota serwerów tanich sieci VPN jest zazwyczaj uboższa niż u droższej konkurencji. Oznacza to, że do dyspozycji mamy prawdopodobnie mniej krajów i lokalizacji serwerów. Dlatego, o ile dana sieć może świetnie sprawdzać się np. w Wielkiej Brytanii, gdzie posiada skoncentrowane serwery, po przeprowadzce do innego kraju istnieje ryzyko braku serwerów w pobliżu- odczujemy wtedy spadek prędkości sieci VPN.

Wśród najtańszych opcji VPN brakuje niestety sieci uniwersalnych, które posłużą dosłownie do wszystkiego. Nawet jeśli dostawca VPN twierdzi, że z jego siecią przeniesiesz góry, może tak być jedynie w teorii. Co to dokładnie oznacza? Tyle tylko, że usługodawca VPN faktycznie może nam dawać możliwość korzystania z sieci prywatnej na wiele sposobów, jednak w praktyce część czynności okaże się udręką, nie zaś przyjemnością. Jeśli na przykład VPN dopuszcza możliwość pobierania torrentów, ale nie zadbał o odpowiednie prędkości łącza, to wieczór filmowy z partnerem przełóż od razu na następny dzień. Albo jeśli dostawca VPN twierdzi, że jego sieć potrafi odblokować Netflixa lub inną popularną platformę streamingową, to upewnij się, że na pewno mowa tutaj o Netflixie w USA, którego chciałeś oglądać. Amerykańska domena posiada prawdopodobnie najsolidniejsze zabezpieczenia, które znacznie ciężej jest obejść niż te, którymi dysponuje mniej popularna strona Netflix zlokalizowana w Hiszpanii.

dobry i tani VPN - wszystkie funkcje bezpieczeństwa oraz prawo do gwarancji zwrotu pieniędzy

Komu nie polecam taniej sieci VPN?

Istnieją grupy osób którym zdecydowanie odradzałbym zakup taniej VPN i namawiałbym je do skorzystania z najlepszych i niestety droższych ofert na rynku.

Jeśli VPN jest Ci potrzebny do pracy, to nie masz czasu na użeranie się z problemami, które mogą wystąpić na łączu. Ponieważ prawdopodobnie będziesz korzystać z VPN codziennie, nawet przez kilka godzin, to potraktowanie zakupu solidnego, najlepszej jakości VPN jako inwestycji jest dobrym pomysłem. Pozwoli Ci to oszczędzić wiele nerwów oraz nie narazi cię na utratę cierpliwości, spowodowaną brakiem możliwości wykonywania pracy przez np. zbyt wolne łącze internetowe.

Jeśli wykonujesz zawód, który z założenia naraża Cię na próby kradzieży danych lub ataki hakerskie (np. jesteś dziennikarzem, funkcjonariuszem państwowym lub osobą publiczną, którą kochają portale plotkarskie) potrzebujesz najwyższego standardu bezpieczeństwa. Jedynie VPN z górnej półki da Ci należyty poziom ochrony prywatności. Prócz polityki braku logów, VPN musi posiadać dodatkowe zabezpieczenia takie jak Double VPN (przesłanie zaszyfrowanego strumienia danych przez 2 serwery VPN) oraz oferować najlepsze protokoły szyfrowania sieci prywatnej.

Zakup taniego VPN odradzam również podróżnikom. Zakładam, że podczas jeżdżenia po świecie często korzystają oni z dostępu do publicznych sieci wi-fi, dodatkowo mogą przebywać w krajach restrykcyjnych oraz zwiedzać mniej popularne kierunki podróży. Istnieje ryzyko, że tanie sieci VPN nie będą posiadały wystarczająco rozbudowanej sieci serwerów w krajach odwiedzanych przez te osoby. W przypadku małej ilości serwerów, słabe i wolne połączenie VPN naraża użytkowników na niebezpieczeństwo podczas podłączania się do hot spotów. Dodatkowo rzadko która sieć VPN gorszej jakości potrafi obejść silne geoblokady, zwłaszcza w krajach, w których mamy do czynienia z jakąkolwiek formą cenzury Internetu. Sama zmiana adresu IP może nie wystarczyć, VPN powinien być wyposażony w funkcję, która oszuka system i pozwoli nam logować się na zakazane strony i używać zablokowanych aplikacji.

Sposoby na kupienie tanio sieci VPN z górnej półki

Co powiesz na to, że da się kupić drogi VPN za niewielkie pieniądze? Metoda jest dość prozaiczna, a kluczem do sukcesu jest cierpliwość 🙂 Wystarczy poczekać na jakiekolwiek święto, a dostawcy VPN zarzucą promocje sięgające nawet -85%. Muszę powiedzieć, że w żadnej innej branży nie widziałem takich obniżek z byle powodu, jak wśród sieci VPN. Serwisy tego typu mogą pozwolić sobie na tak duże przeceny, ponieważ koszty produkcji ponoszą tylko raz, zaś kosztów dostawy nie mają w ogóle. Marketing nie śpi i co najmniej 5 razy w roku możesz kupić VPN za 1/5 ceny. Wstrzymanie się z zakupem do gwiazdki, nowego roku, cyber monday, black friday, wielkanocy, a nawet święta dziękczynienia jest niezawodnym sposobem, aby wybrać najlepsze tanie sieci VPN.

Jeśli jednak potrzebujesz VPN na cito, polecałbym Ci wypróbowanie paru usług na zasadzie okresu gwarancyjnego. W ten sposób będziesz mógł przeczekać do czasu promocji nawet parę miesięcy, aby ostatecznie wybrać tę jedyną sieć, za mniej niż półdarmo. Więcej o okresie gwarancyjnym przeczytasz w kolejnym paragrafie.

Sieć VPN za darmo - wykorzystaj 30 dniową gwarancją zwrotu pieniędzy

A co zrobić, jeśli nie jesteś pewien czy cena idzie w parze z jakością usługi? Wszystkie rekomendowane przeze mnie sieci VPN posiadają okres próbny z ok. 30 dniową gwarancją zwrotu pieniędzy. Nawet jeśli nie jesteś przekonany, czy tani VPN dobrze sprawdzi się w zakresie pożądanych przez Ciebie funkcji, możesz wykorzystać miesiąc (a w niektórych przypadkach nawet więcej czasu) na przetestowanie usługi. 

Warto skorzystać z danej możliwości, ponieważ gwarantuje ona dostęp do pełnej wersji produktu, bez żadnych ograniczeń – będziesz mógł zatem sprawdzić funkcje bezpieczeństwa VPN (m.in kill switch), zweryfikować czy sieć zapewni Ci dostęp do treści objętych blokadą regionalną, zmierzyć szybkość serwerów na całym świecie (a przynajmniej w krajach, w których VPN serwery posiada), przekonać się czy program jest łatwy w użyciu, a na koniec odezwać się do obsługi klienta i poprosić o wskazówki dotyczące rozwiązania jakiegoś problemu, aby dowiedzieć się czy personel jest profesjonalny i pomocny.

Najlepsze tanie VPN na rynku - ranking 2022

Przedstawiam Ci mój ranking najlepszych, tanich sieci VPN. Całkiem możliwe, że jeśli czytasz ten artykuł nie oczekujesz wcale najlepszej jakości usługi mając na uwadze całokształt funkcji jakie posiada sieć VPN. Zależy Ci jedynie na jednej z możliwości, którą da Ci podpięcie się do serwera należącego do sieci prywatnej. Tania sieć VPN może być najlepszą, aby spełnić tę funkcję, a inne parametry, w których być może nieco kuleje, nie będą już aż tak ważne w twoim przypadku.

Dobierając odpowiednią sieć VPN do swojej potrzeby, musisz mieć na uwadze fakt, że nie każda sieć prywatna jest dostosowana do wszystkich czynności; Niektóre sieci mogą okazać się być lepszymi do torrentingu, inne do streamingu, a jeszcze inne umożliwią ci w pełni bezpieczne wejście do deep webu. 

Wszystkie proponowane przeze mnie firmy gwarantują nowym klientom 30 dniowy (niektóre nawet dłuższy) okres gwarancji obejmującej zwrot pieniędzy. Decydując się na wykupienie każdej z poniższych usług nie ponosisz ryzyka, ponieważ wycofując swoją subskrypcję nie masz obowiązku tłumaczenia się z powodów, dla których decydujesz się zrezygnować z VPN. Prawo do zwrotu środków przysługuje ci jeśli spełnisz jeden jedyny wymóg: anulujesz umowę przed upływem czasu gwarancji. Sam zresztą korzystam z możliwości refundacji, kiedy testuję poszczególne firmy oferujące ten rodzaj usług. Pozyskana w ten sposób 'darmowa wersja próbna’ ma szereg zalet- przede wszystkim oferuje usługę na najwyższym poziomie bez żadnych ograniczeń, niezależnie czy mówimy tu o redukcji prędkości VPN, czy o ograniczeniu transferu do jakiejś śmiesznej ilości (np. 10 gb/miesiąc). Tylko takie przetestowanie VPN umożliwia faktyczne zorientowanie się w jej zaletach i wadach i określenie, czy dana sieć dobrze się nam przysłuży.

1.

cyberghost

2.

Surfshark logo

3.

4.

PrivateVpn logo

5.

zenmate logo
Piotrek Janiszewski
Piotrek Janiszewski

Urodziłem się w Bydgoszczy, w 1988 roku, ukończyłem studia w warszawskiej Szkole Głównej Handlowej (SGH). Od zawsze interesowały mnie kwestie bezpieczeństwa w sieci - dawno temu sam padłem ofiarą kradzieży internetowej i od tego czasu przykładam dużą uwagę do tego komu i w jaki sposób udostępniam dane. Od wielu lat korzystam z usług sieci VPN i dzięki temu doświadczeniu wiem, że usługodawcy nie są sobie równi, ale to nie szkodzi - w zależności od tego, do czego przydatna będzie Ci VPN, nie zawsze będziesz potrzebować najlepszej z najlepszych usług, być może zadowolisz się tańszą opcją, którą z chęcią pomogę Ci wybrać.
Moim drugim hobby, poniekąd powiązanym z cyberbezpieczeństwem są nowoczesne technologie, a konkretniej technologia blockchain. Mam nadzieję, że mój blog dostarczył Ci informacji, które pomogły Ci podjąć decyzję.

Może zainteresują Cię także poniższe tematy:

tani VPN
© 2024 ŚWIAT VPN | Copyright text by https://www.swiatvpn.pl