VPN dla graczy – dlaczego warto rozważyć korzystanie z sieci VPN do gier online?

Jeżeli przynajmniej jedna z gier, w którą grywasz często, a może nawet codziennie wymaga połączenia Internetowego, oznacza to że masz dobry powód aby zainstalować VPN dla graczy. Podczas grania online Twoje bezpieczeństwo może być szczególnie narażone, ponieważ nieustannie i na żywo wysyłasz tysiące, a może nawet dziesiątki tysięcy danych. VPN do gier nie tylko zapewni Ci prywatność i ochroni wrażliwe informacje dzięki zaszyfrowaniu strumienia internetowego, ale także, jeżeli dobrze wybierzesz VPN z górnej półki, możesz wpłynąć na polepszenia ogólnego wrażenia gry poprzez poprawienie szybkości połączenia.

Spis treści

Dlaczego podczas grania w gry online warto korzystać z sieci VPN?

Używanie VPN podczas grania w gry online może być korzystne z dwóch powodów. Po pierwsze, ochrona VPN niweluje zagrożenia, na jakie wystawiasz się grając będąc podłączonym do sieci. Po drugie zaś, korzystając z usługi VPN premium możemy poprawić wyniki prędkości łącza internetowego, a także zyskać dostęp do niedostępnych wcześniej opcji i serwerów. O jakich aspektach mowa w obu przypadkach oraz w jaki sposób VPN pomoże nam rozwiązać poszczególne problemy?

Zagrożenia z jakimi możemy spotkać się grając online

 • Ataki DDoS

Na pierwszym miejscu chciałbym wymienić ataki typu DDoS (ang. distributed denial of service). Są to ataki ukierunkowane np. na systemy komputerowe, których misją jest przejęcie wszystkich wolnych zasobów, przez co urządzenie nie może funkcjonować normalnie. Ataki te są przeprowadzanie jednocześnie z wielu komputerów sterowanych przez boty i trojany, a ich podstępność polega na tym, że właściciel urządzenia może nie mieć świadomości, że jego komputer został zainfekowany i pośredniczy w ataku DDoS (1).

Co to oznacza w przypadku gamingu? Tylko tyle, że nieświadomie atakować może Cię jeden z graczy, z którym spotkasz się w rozgrywce.

VPN posiada funkcję szyfrowania połączenia oraz ukrywania adresu IP, co oznacza, że dostęp do twojego urządzenia podpiętego pod sieć VPN jest w zasadzie niemożliwy. Nikt nie zaleje Cię strumieniem niechcianych danych, które mogłyby znacząco obniżyć wydajność sprzętu.

 • Złośliwe oprogramowanie, ataki MITM (man in the middle), śledzenie aktywności

Na ataki złośliwego oprogramowania narażone są przede wszystkim osoby korzystające podczas gry z publicznych sieci wi-fi. Dzieje się tak ze względu na słabe zabezpieczenia sieci publicznych oraz luki, które mogą zostać wykorzystane przez hakerów w celu zainstalowania na Twoim komputerze wirusów, czy oprogramowania szpiegowskiego. Dodatkowo, podczas korzystania z publicznego wifi, w zasadzie każda osoba posiadająca odpowiednią wiedzę będzie mogła legalnie zobaczyć dane przesyłane między Twoim urządzeniem a routerem wifi. Dzięki szyfrowaniu VPN, nawet jeśli haker czy zarządca wifi znajdzie się w posiadaniu wrażliwych informacji, takich jak na przykład Twoje hasła i loginy, nie będzie on w stanie ich odczytać.

 • Stalking i swatting

Świetnie wiesz, że gry, a już zwłaszcza gry wieloosobowe to sięgające zenitu emocje. Graczom zdarza się zwyzywać, naubliżać sobie wzajemnie, podjąć irracjonalne działania. Większość osób kontroluje się na tyle, że nie przenosi gry oraz emocji z nią związanych do świata realnego. Niestety, nie wszyscy. Jeżeli będziesz mieć pecha i trafisz na prześladowcę, Twój prawdziwy adres IP może okazać się gwoździem do trumny, który pomoże stalkerowi namierzyć Cię i nękać w prawdziwym życiu. Jeżeli taka osoba zna się trochę na komputerach, może próbować włamać się i przejąć Twoje konta. Kolejnym zagrożeniem jest swatting, czyli sfingowanie wydarzenia, a następnie wysłanie do Ciebie służb bezpieczeństwa. Jak wiemy, kreatywność ludzka nie zna granic, nie ma więc potrzeby aby narażać się na nieprzyjemności, skoro rozwiązaniem może być zwykłe ukrycie IP za pomocą sprawdzonego rozwiązania, jakim jest sieć VPN.

Korzyści z korzystania z VPN do gier

 • Obejście blokad regionalnych, ew. cenzury

Stosując sieć VPN uda Ci się obejść narzucone blokady regionalne. Podobnie jak w przypadku materiałów multimedialnych, niektóre gry (zwłaszcza te nowe, zaraz po wejściu na rynek) mogą posiadać ograniczenia licencyjne, ze względu na które nie są one dostępne dla graczy z różnych zakątków świata. Łącząc się z serwerem VPN w kraju, gdzie gra jest dostępna, z łatwością obejdziesz takie ograniczenie. Trzeba jednak brać pod uwagę, że popularne serwisy takie jak Steam posiadają zabezpieczenia, które utrudniają obejście blokad, ponieważ blokują one adresy IP rozpoznane jako te, które należą do VPN. Z tego powodu jedynie najlepsze sieci VPN dają użytkownikom gwarancję obejście zabezpieczeń regionalnych.

Kolejnym plusem wynikającym z korzystania z serwera VPN może być zniwelowanie różnic cenowych. Jak może wiesz, niekiedy ceny gier bywają zróżnicowane ze względu na region, z którego gracze pochodzą. Mając do czynienia z taką sytuacją, VPN pomoże Ci wybrać IP kraju, dla którego cena za dostęp do gry okaże się atrakcyjniejsza niż w miejscu, w którym przebywasz.

Mniej popularnym problemem w Europie jest cenzura gier. Jeżeli jednak zdarzy Ci się natrafić na gierkę, której nie będziesz w stanie pobrać ze względu na cenzurę w miejscu, w którym akurat przebywasz, ten problem również rozwiążesz łącząc się z Internetem przez serwery VPN z IP, w którym gra jest legalna i w pełni dostępna.

 • Możliwość prowadzenia rozgrywek wieloosobowych w wielu regionach

  Niektóre gry wieloosobowe posiadają serwery rozmieszczone w specyficznych miejscach, co stanowi ograniczenie dla graczy spoza tych regionów. Jeżeli chcesz pograć ze znajomymi, którzy akurat przebywają w innym kraju, może zdarzyć się, że nie będziesz w stanie podłączyć się do serwera, który umożliwi wam udział w tej samej rozgrywce. Dzięki sieci VPN zmienisz adres IP na cyfrową lokalizację dowolnego kraju, w którym wybrany dostawca VPN posiada serwery.

 • Uniknięcie bana

Jeżeli naruszysz warunki i zasady gry lub forum gamerskiego takiego jak Discord, niezależnie czy jednorazowo poniosą Cię emocje, czy będzie to wybryk któryś z rzędu – w przypadku niektórych gier nikt nie będzie słuchał Twoich tłumaczeń i narazisz się na bana. Najprawdopodobniej zbanowany zostanie nie tylko Twój login, ale także adres IP. W teorii ma to uniemożliwić Ci założenie nowego konta i ponowne dołączenie do gry. Łącząc się z Internetem za pomocą sieci VPN skutecznie zmienisz adres IP i dosłownie w kilka sekund ponownie dołączysz do pozostałych graczy.

 • Uniknięcie ograniczanie przepustowości łącza przez dostawcę Internetu

Ograniczanie (dławienie) przepustowości pasma danych jest zabiegiem stosowanym przez dostawców Internetu, w tak zwanych godzinach szczytu na łączu. Zabieg ten ma na celu odciążenie sieci ogólnej i jest stosowany w przypadku użytkowników, którzy przekraczają limity transferu danych. Jak pewnie się domyślasz, podczas grania online przesyłasz dużo więcej informacji, niż chociażby w trakcie czytania dzienników internetowych, a co więcej spowolnienie transferu może całkowicie uniemożliwić Ci grę.

W sytuacji, kiedy korzystasz z sieci VPN Twój ruch sieciowy jest zaszyfrowany, a to oznacza, że firma w której opłacasz Internet nie będzie w stanie sprawdzić ile danych faktycznie wychodzi z Twojego urządzenia i nie ograniczy Ci możliwości transferowych ani nie spowolni łącza.

 • Najlepszy VPN do gier online pomoże Ci zmniejszyć PING i wyeliminuje lagi

PING jest to narzędzie odpowiadające za sprawdzenie, czy możliwym będzie transport danych z miejsca przesyłania do miejsca docelowego, bez napotkania po drodze błędów (2). PING wpływa bezpośrednio na czas ładowania informacji. Im mniejszy ping, tym szybciej strona się załaduje.

W przypadku gier, pewne opóźnienia mogą być wynikiem zbyt dużej odległości pomiędzy Twoją lokalizacją w stosunku do serwerów danej gry. Grając przez usługę VPN, możesz podłączyć się z serwerem VPN, który znajduje się w innym miejscu i będzie lepiej korespondował z serwerami gier. Teoretycznie więc, dzięki VPN możesz więc poprawić parametry szybkości i uniknąć lagów. Osobiście nie jestem na 100% przekonany, czy VPN realnie może wpłynąć na poprawę PING, jednak rozwinę tę myśl w dalszej części artykułu.

Czego musimy wymagać od usługi VPN, która nadaje się do gamingu?

Dostawcy VPN, którzy reklamują swoje usługi jako odpowiednie dla graczy muszą spełniać kilka wymogów, dzięki którym spełnią swoje zadanie, a jednocześnie nie wpłyną negatywnie na jakość gry. Moim zdaniem najlepsze sieci VPN do gier to takie, które oferują świetne prędkości, minimalne opóźnienia, wiele lokalizacji serwerów VPN, odpowiednie szyfrowanie połączenia internetowego oraz możliwość instalacji nie tylko na komputerze, ale także na konsoli lub routerze. Ale po kolei.

 • Prędkość połączenia

Co z tego, że wybrana sieć VPN będzie liderem bezpieczeństwa na rynku, jeśli będzie działała tak wolno, że gra stanie się niekomfortowa, a być może nawet niemożliwa? Najlepsze VPN do gier, to takie które działają na superszybkich prędkościach, posiadają minimalne opóźnienie i nie powodują lagów.

 • Bezpieczeństwo

Mając świadomość zagrożeń na jakie wystawisz się grając online, nie należy pomijać kwestii zabezpieczenia połączenia internetowego. Wybierając usługę VPN do gier warto zwrócić uwagę na rodzaj szyfrowania (najlepiej klasy wojskowej), który zapewni Ci ochronę strumienia przesyłanych danych.

 • Adresy IP i infrastruktura sieci serwerów

Im więcej lokalizacji serwerów VPN, tym więcej adresów IP do wyboru. Im bardziej rozbudowana jest infrastruktura serwerów, tym lepsze będzie połączenie VPN. Łącząc się z bliżej zlokalizowanym serwerem, poprawisz wyniki prędkości sieci. Dodatkowo większa ilość serwerów do wyboru, sprawia że użytkownicy VPN korzystają z wielu nośników danych i dzięki temu zdecydowanie łatwiej unikniemy przeciążenia na danym serwerze.

Kolejnym aspektem, na który warto zwrócić uwagę jest to, czy sieć VPN udostępnia swoim użytkownikom serwery fizyczne, czy wirtualne. Łącząc się z serwerem fizycznym, połączenie VPN będzie bardziej stabilne i szybsze.

 • Możliwość zainstalowania VPN na konsoli lub routerze

Jeżeli gramy jedynie na komputerze, nie jest to niezbędna cecha, jaką powinny posiadać najlepsze dla nas sieci VPN do gier. Sytuacja zmienia się diametralnie, w sytuacji w której do gry korzystamy z konsoli do gier. Wtedy koniecznie musimy zwrócić uwagę na to, które usługi VPN pozwalają użytkownikom na zainstalowanie oprogramowania VPN bezpośrednio na konsoli, lub na routerze (o tej drugiej możliwości przeczytasz więcej w artykule „Router z VPN„). Większość dostawców VPN premium posiada możliwość instalacji oprogramowania na najbardziej popularnych konsolach, oraz jest kompatybilna z nowoczesnymi routerami, na których łatwo możemy skonfigurować sieć prywatną.

 • Dodatkowe opcje (dedykowany adres IP, double VPN, tryb kamuflażu itd)

Usługi VPN na najwyższym poziomie oferują użytkownikom dodatkowe opcje, które jeszcze skutecznej kamuflują nie tyle co IP, ale fakt, że gracz korzysta z sieci VPN. Wcześniej w tym artykule wspomniałem, że niektóre platformy gamerskie potrafią wykryć adresy IP należące do VPNów i konsekwentnie je blokują. Odpowiedzią na ten problem są funkcje VPN, które zdołają oszukać system i obejść ograniczenia. W zależności od firmy VPN, funkcje mogą mieć różne nazwy oraz działać na zupełnie innych zasadach. Przed wykupieniem licencji u któregokolwiek dostawcy VPN, warto zorientować się czy posiada on tego typu udogodnienia.

 • Nieograniczony transfer danych

Na koniec rzecz oczywista jednak, często pomijania – w grach online nie liczy się jedynie prędkość połączenia internetowego, ale również (a może przede wszystkim) brak ograniczeń transferu danych. Na szczęście na rynku sieci VPN niewielu dostawców wprowadza tego typu limity w odpłatnych planach. Zazwyczaj sieci VPN udostępniają transfer danych bez ograniczeń, wyjątkiem zaś mogą być darmowe sieci VPN lub bezpłatne wersje podstawowe niektórych usługodawców.

Która sieć VPN nada się najlepiej do gier online?

Może Cię zaskoczę, ale moim zdaniem nie ma jednego uniwersalnego rozwiązania dla wszystkich graczy. Każdy z nas ma inne zwyczaje i wymagania dotyczące gier. Najlepszy VPN do gier zależy od Twojego zaawansowania oraz podejścia do gamingu.

Jeżeli więc jesteś przeciętnym graczem, a gaming traktujesz jako zwykłą rozrywkę, wystarczy Ci VPN, który zapewni Ci bezpieczeństwo oraz sprawi, że nie będziesz musieć martwić się o lagi bądź problemy z wydajnością sieci. Być może optymalne będzie dla Ciebie nieco tańsze rozwiązanie, które wprawdzie okaże się mniej zaawansowane niż sieć oferowana przez najlepszego dostawcę VPN na rynku, jednak w Twoim przypadku całkowicie wystarczy.

Dla streamerów lub osób związanych z gamingiem w profesjonalny sposób, prawdopodobnie koniecznym będzie zainwestowanie w droższy, ale faktycznie najlepszy VPN do gier, operujący na ultraszybkich prędkościach.

Kolejną indywidualną kwestią są gry, w które grasz oraz dystrybucja ich serwerów. Ta z kolei narzuci wymagania wobec lokalizacji serwerów VPN, tak aby znajdowały się możliwie blisko serwerowni gier.

Wybierając VPN dla graczy warto ocenić swoje potrzeby i wybrać dobry stosunek jakości do ceny.

Mój wybór najlepszych sieci VPN do gier

Po przeczytaniu powyższego akapitu, domyślasz się pewnie, że samodzielnie musisz wybrać najlepszą sieć VPN, która adekwatnie odpowie na Twoje potrzeby. Ponieważ nie znam Twojego poziomu, ani preferencji nie będę robił rankingu, a jedynie zasugeruję dostawców, którzy powinni sprawdzić się w przypadku zarówno profesjonalnych graczy, jak i amatorów.

Express VPN - wybór, którym powinni zadowolić się nawet profesjonalni gracze

expressvpn logo

Mój wybór:

Lider jakości usług

4.9
5/5

ExpressVPN w moich oczach nieustannie nosi koszulkę lidera jeśli chodzi o sieci VPN. Jest to dostawca z jednymi z najlepszych wyników prędkości, klarownymi zasadami prywatności, ponadprzeciętnymi standardami bezpieczeństwa, nielimitowanym transferem danych, bardzo dobrze rozwiniętą infrastrukturą serwerów, z której większość to serwery fizyczne oraz rozmaitymi opcjami dodatkowymi. ExpressVPN można zainstalować na popularnych konsolach, takich jak PlayStation, Xbox czy Nitendo. Prócz tego działa on również na routerze.

Wśród wad ExpressVPN zasadniczo można wymienić jedną, a jest nią wysoka cena w porównaniu do konkurencji. Z tego powodu nie polecałbym Express VPN dla osób, które grają amatorsko, jedynie dla rozrywki i od czasu do czasu. Aby nie naciągać Was na koszty, zaproponowałbym tańsze, prawie tak samo dobre rozwiązanie.

Jako najlepsza sieć VPN na rynku, ExpressVPN posiada politykę 30-dniowej gwarancji zwrotu pieniędzy w przypadku niezadowolenia ze świadczonej usługi.

ExpressVPN - VPN do gier

NordVPN - super prędkość, ekstra bezpieczeństwo i przyjazna cena

Mój wybór:

Najlepszy stosunek jakości do ceny

4.8
4.6/5

Kolejnym ważnym graczem wśród sieci VPN do gier jest NordVPN. Podobnie jak w przypadku ExpressVPN, mówimy tu o sieci z najwyższymi standardami bezpieczeństwa, operującej na bardzo dobrych prędkościach i posiadającej wszystkie przydatne udogodnienia mające zastosowanie podczas gamingu, w tym możliwość instalacji na popularnych konsolach oraz routerze. W porównaniu do ExpressVPN, moje wyniki prędkości były gorsze, jednak różnica jest na tyle mała, że nie powinna być zauważalna podczas gry,

Za pomocą NordVPN w łatwy sposób zmienisz lokalizację adresu IP, dzięki czemu zyskasz dostęp do nieosiągalnych dotąd serwerów, nowych gier, których nie ma jeszcze na rynku polskim oraz otrzymasz niski PING. Wszystko to w naprawdę przyzwoitej cenie.

SurfShark- stosunkowo nowy VPN, który radzi sobie świetnie

Surfshark logo

Mój wybór:

Lider nowości i rozwoju usługi

4.7
4.6/5

SurfShark zaskakuje wszystkim: jest to godna zaufania, bezpieczna, szybka sieć VPN, posiadające bardzo rozbudowaną infrastrukturę serwerów oraz oferujące wyjątkowo niską cenę w stosunku do jakości usługi.

Surfshark w stosunku do konkurencji jest relatywnie młodą siecią VPN, a ja jestem wyznawcą zasady mówiącej o tym, że nie wolno zbyt wcześnie oceniać firm, ponieważ błędy mogą wychodzić z czasem. I tak oto, wg. mojego doświadczenia, niekiedy, na niektórych serwerach Surfsharka występują krótkotrwałe opóźnienia, jednak jest to problem marginalny i zdarzający się dość rzadko.

Wydaje mi się, że Surfshark to świetnie sprawdzająca się, budżetowa opcja dla graczy, którzy chcą zapewnić sobie dodatkowe bezpieczeństwo nie tylko podczas gry, ale także w czasie wykonywania innych czynności w sieci.

surfshark - sieć vpn do gamingu

Czy połączenie z serwerem VPN faktycznie może poprawić PING?

Dostawcy sieci VPN do gier często chwalą się, że dzięki ich usługom zmniejszysz PING i pozbędziesz się lagów. Moim zdaniem twierdzenie te są trochę na wyrost. Na potrzeby tej strony przeprowadziłem kilkanaście testów prędkości różnych sieci VPN (wyniki dostępne w recenzjach każdego z usługodawców) i nie przypominam sobie, aby parametry PING były kiedykolwiek lepsze z użyciem VPN niż bez niej. Każda sieć VPN ciesząca się dobrą reputacją prezentowała PING zbliżony do oryginalnego- różnice były na tyle niewielkie, że nie miały w zauważalny sposób przełożenia na szybkość połączenia internetowego.

Moje wyniki nie powinny nikogo dziwić, ponieważ usługa VPN jest dodatkowym ogniwem uczestniczącym w przesyłaniu danych, a w przypadku grania online przesłaniem strumienia przez serwer pośredniczący. Są jednak specyficzne sytuacje, w których używając VPN możemy osiągnąć nieznacznie niższy PING. Mowa tutaj o przypadkach, kiedy serwer VPN znajduje się dużo bliżej od serwera gry, niż serwery udostępniane przez dostawcę usług internetowych w Twoim kraju.

Dodatkowo, niektórzy dostawcy sieci prywatnej oferują dedykowane serwery VPN do gier, które również mogą sprawdzić się przy obniżaniu PING. Nie miałem jednak okazji przetestować takiego i nie jestem w stanie obiektywnie ocenić jaki wpływ na szybkość połączenia ma gamerski serwer VPN.

Podsumowanie - najlepsza usługa VPN dla graczy

Na rynku sieci VPN istnieje wielu dostawców sieci prywatnej, którzy zapewniają optymalizację serwerów pod gry online. Przykładami znanych firm mogą być nie tylko wymienieni wcześniej usługodawcy, ale także CyberGhost VPN, czy Private Internet Access. To, że nie uwzględniłem ich w powyższym zestawieniu, nie oznacza że mam o nich złą opinię – po prostu nie miałem okazji samodzielnie przetestować firm w kontekście grania w gry, zaś moją opinię musiałbym oprzeć na wyczytanych w sieci informacjach.

W przypadku wszystkich cenionych usługodawców VPN obowiązuje okres minimum 30 dniowej gwarancji, podczas której możesz zwrócić usługę bez podania przyczyny, a następnie uzyskać całkowitą refundację kosztów subskrypcji. Jeśli więc CyberGhost VPN, Private Internet Access, czy którykolwiek inny wiarygodny dostawca kusi Cię atrakcyjną ceną, śmiało możesz przetestować sieć VPN i samodzielnie ocenić, czy spełnia ona Twoje wymagania.

W międzyczasie sprawdź w jaki jeszcze sposób możesz wykorzystać sieć VPN, przechodząc do artykułu „Ranking VPN„, w którym opisałem inne, przydatne zastosowania wirtualnej sieci prywatnej. Być może okaże się, że zaczniesz używać VPN także podczas innych czynności online, odkrywając przy tym zupełnie nowe oblicze Internetu.

(1) https://pomoc.home.pl/baza-wiedzy/co-to-jest-atak-ddos (dostęp: 24.10.2022)

(2) https://trybawaryjny.pl/co-to-jest-ping/ (dostęp: 24.10.2022)

Być może zainteresuje Cię także...
Piotrek Janiszewski
Piotrek Janiszewski

Urodziłem się w Bydgoszczy, w 1988 roku, ukończyłem studia w warszawskiej Szkole Głównej Handlowej (SGH). Od zawsze interesowały mnie kwestie bezpieczeństwa w sieci - dawno temu sam padłem ofiarą kradzieży internetowej i od tego czasu przykładam dużą uwagę do tego komu i w jaki sposób udostępniam dane. Od wielu lat korzystam z usług sieci VPN i dzięki temu doświadczeniu wiem, że usługodawcy nie są sobie równi, ale to nie szkodzi - w zależności od tego, do czego przydatna będzie Ci VPN, nie zawsze będziesz potrzebować najlepszej z najlepszych usług, być może zadowolisz się tańszą opcją, którą z chęcią pomogę Ci wybrać.
Moim drugim hobby, poniekąd powiązanym z cyberbezpieczeństwem są nowoczesne technologie, a konkretniej technologia blockchain. Mam nadzieję, że mój blog dostarczył Ci informacji, które pomogły Ci podjąć decyzję.

© 2024 ŚWIAT VPN | Copyright text by https://www.swiatvpn.pl