Jak wybrać uniwersalny VPN do wszystkiego, dopasowany do Ciebie? Poradnik nowicjusza

Jak wybrać VPN najlepiej dopasowany do Twoich potrzeb?

Twój pierwszy VPN - jak wybrać uniwersalny VPN o wielu zastosowaniach?

Zdecydowałeś się na skorzystanie z oferty Virtual Private Network, czyli Wirtualnej Sieci Prywatnej. To już pierwszy krok, ale jak się za to zabrać?

Na rynku dostępne są setki VPN, a ty nadal jesteś nowy w tym temacie i nie do końca wiesz, z której strony należy go ugryźć. Na szczęście z pomocą przyszedł Ci Internet, a rankingi VPN możesz znaleźć wszędzie- nawet na tej stronie. Proponuję Ci jednak nie klikać bezmyślnie w link, przekierowujący Cię na stronę pierwszego polecanego dostawcy  VPN, a zainteresować się tematem w stopniu, który zwiększy szansę na trafiony wybór, dostosowany do twoich potrzeb. Możliwe, że oszczędzi Ci to nerwów oraz sprawi, że nie przepłacisz za dostawcę oferującego funkcje, z których nigdy nie miałeś zamiaru skorzystać. 

Jeśli po prostu zdecydowałeś się kupić VPN, ponieważ zdajesz sobie sprawę z tego, że jest to narzędzie przydatne na wielu płaszczyznach, wybierz dobrą, wielozadaniową sieć prywatną. Pamiętaj, że o ile cena VPN jest tożsama z jakością usługi, jako nowicjusz często nie potrzebujesz sieci, która posiada wszystkie cechy na poziomie „naj”. Chcesz używać VPN głównie do stremingu, ale fajnie byłoby gdyby umożliwiał pobieranie torrentów? Wybierz VPN uniwersalny, jednak skoncentrowany na tych właśnie czynnościach. Jeśli dużo podróżujesz i często zmieniasz adres IP, zadaj sobie pytanie czy zadowoli Cię sieć posiadająca serwery przede wszystkim w Europie, czy warto rozejrzeć się za dostawcą z serwerami rozrzuconymi po mniej popularnych zakątkach świata. Przedstawiam Ci poradnik nowicjusza. Krok po kroku wyjaśnię Ci jak wybrać odpowiednią dla Ciebie sieć VPN.

Zwycięzcy rankingu najlepszych, tanich i uniwersalnych sieci VPN do wszystkiego

Zobacz szczegółowy ranking wszystkich pięciu sieci 

TOP 5 VPN 2022 DO UNIWERSALNEGO SURFOWANIA

Wraz z kryteriami oraz uzasadnieniem wyboru

Do czego potrzebny Ci jest VPN i jakie cechy musi reprezentować uniwersalna sieć prywatna?

Skoro rozpocząłeś już swój reaserch dotyczący VPN, to jestem prawie pewien, że twoje zainteresowanie tym tematem jest wynikiem konkretnej potrzeby. Pewnie natrafiłeś gdzieś na informację, że przy wykonywaniu czynności X warto zabezpieczyć się w VPN. Oferty usługodawców VPN różnią się ceną w zależności od oferowanych funkcji i jakości serwisu. Zapoznaj się z cechami VPN, jakie powinna reprezentować wybrana przez Ciebie oferta, a które są niezbędne do bezpiecznego wykonywania twoich aktywności w sieci. Być może twoim priorytetem jest anonimowość? Może potrzebujesz superszybkiego połączenia i dużej liczby serwerów rozrzuconych po całym świecie? Może interesują się jedynie oferty, które posiadają funkcję kill switch? Albo zależy Ci na wielu możliwościach jednocześnie? W zależności od tego, dlaczego zdecydowałeś się na zakup VPN, różne wartości będą bardziej lub mniej adekwatne do Twoich potrzeb

Dostawcy sieci VPN promują swoje usługi pod hasłami typu „najszybsza VPN”, „najwięcej serwerów na świecie”, „najtańszy VPN”, „najlepsza obsługa klienta”, „najbezpieczniejsze połączenie”. Niestety te wszystkie „naj” niekoniecznie wpasowują się w twoje faktyczne potrzeby. Co Ci po najszybszej sieci, jeśli ze względu na szemraną politykę prywatności nie nadaje się ona do torrentingu, a ty właśnie z tego powodu chciałeś wykupić abonament u dostawcy VPN? Działa to również w drugą stronę – co Ci po najbezpieczniejsza VPN, jeśli twoim priorytetem jest streaming, do którego zadowalający jest umiarkowany poziom bezpieczeństwa? Nie musisz przepłacać za usługę- podejmij świadomy i mądry wybór, spontaniczne decyzje nie są tu na miejscu.

Jeśli nie jesteś pewien na czym skupić się wybierając odpowiednią sieć prywatną, proponuję wybrać VPN do wszystkiego, mieszczący się w rozsądnych granicach cenowych. Na rynku mamy dostawców sieci prywatnej, którzy oferują szeroki wachlarz usług na całkiem niezłym poziomie, w na prawdę niskich cenach.  Każdy z nich ma swoje mocniejsze i słabsze strony, możesz być jednak pewien, że cieszą się dobrą reputacją na Rynku VPN.

uniwersalny vpn do wszystkiego

Przedstawiam Ci poradnik, który krok po proku pomoże Ci wybrać VPN.

Sprawdź czy Twoje urządzenie jest kompatybilne z aplikacją dostawcy VPN

Zdecydowana większość dostawców usług internetowych zapewniających prywatność współpracuje z najbardziej znanymi urządzeniami i ich systemami operacyjnymi. Nie powinieneś mieć problemu z obsługą VPN na Windowsie, iOS, Androidzie czy Linuxie, jednak jak to mówią: przezorny zawsze zabezpieczony. Na wszelki wypadek sprawdź, czy dostawca VPN przewiduje obsługę wszystkich urządzeń, na których chcesz korzystać z sieci prywatnej – pamiętaj, że jeśli twój telefon operuje na Androidzie, za to laptop to Mac, dostawca sieci prywatnej musi gwarantować Ci obsługę obu systemów operacyjnych. Jeśli posiadasz sprzęt działający na mniej powszechnym systemie operacyjnym, wybierając firmę koniecznie sprawdź, który z dostawców sieci honoruje dany system.

Zainteresuj się polityką prywatności danego dostawcy VPN

Pamiętaj, że niezależnie od czynności do których potrzebujesz VPN, bezpieczeństwo powinno być Twoim priorytetem. W czasach, kiedy prywatność stała się nową walutą, nawet najmniejsze odstępstwo od zapewnienia ci maksymalnej ochrony przed wyciekiem danych może się źle skończyć. Wybierając Sieć prywatną nie zapomnij sprawdzić polityki prywatności firmy, z której usług zamierzasz skorzystać. Jeśli usługodawca prowadzi dzienniki logowań, twoja anonimowość nie jest zagwarantowana. Wystarczy jedna osoba ze złymi intencjami, aby twój adres IP został ujawniony.

Upewnij się, że VPN posiada serwery w krajach lub lokalizacjach, na których Ci zależy

VPN różnią się ilością i lokalizacją posiadanych serwerów. Jako osoba mająca związek z Polską, bez wątpienia przyda Ci się VPN, która ma serwery zlokalizowane w Polsce. Ułatwi Ci to dostęp do Polskich witryn internetowych, kiedy będziesz za granicą i umożliwi korzystanie z treści znajdujących się za geoblokadą – tych dostępnych tylko w Polsce.

Równocześnie warto jest sprawdzić, w jakich jeszcze krajach wybrana sieć prywatna posiada serwery. Jeśli zależy Ci na dostępie do zagranicznych bibliotek Netflixa, musisz wiedzieć w którym kraju możesz obejrzeć na tej platformie serial, który Cię interesuje oraz, czy dostawca VPN potrafi poradzić sobie z blokadami geograficznymi platform streamingowych. Jeśli zaś zamierzasz korzystać z torrentów, nie możesz użyć serwerów, w kraju gdzie torrenting jest zakazany.

Sprawdź jaki poziom obsługi klienta oferuje sieć VPN

Jeśli jesteś nowicjuszem w świecie VPN warto zainteresować się, czy firma będzie w stanie udzielić Ci pomocy 24/7. Nigdy nie wiesz, jaki problem może wystąpić oraz, czy sam poradzisz sobie ze znalezieniem rozwiązania. W nerwowych sytuacjach nieoceniona jest szybka pomoc fachowca. Nie wszyscy dostawcy sieci prywatnej oferują możliwość rozmowy na żywo z prawdziwą osobą. Często jesteś skazany na chat z bootem, który monotonnie powtarza treści nic niewnoszące w twoje życie, a konkretną odpowiedź uzyskasz wyłącznie poprzez kontakt mailowy i stracisz masę czasu. Najlepsze sieci prywatne oferują możliwość kontaktu nie tylko poprzez maile, ale przede wszystkim poprzez przez czat z pracownikiem, który w czasie rzeczywistym pomoże Ci rozwiązać problem.

jak wybrac vpn

Znajdź VPN prosty w obsłudze, z przyjaznym interfejsem

Jest to szczególnie ważna kwestia dla osób nieposiadających dużego doświadczenia z obsługą urządzeń oraz wiedzy informatycznej niezbędnej do pewnych konfiguracji. Zmienianie ustawień VPN, przełączanie się między serwerami oraz włączanie funkcji zaawansowanych może nie być łatwe. Większość firm zadbała o prosty i przyjazny interface oprogramowania, który umożliwia wygodne korzystanie z aplikacji, a podstawowe czynności wykonują się automatycznie. Niektórzy dostawcy VPN zdecydowanie powinni popracować nad designem swoich aplikacji. Aby nie trafić na przestarzałą, skomplikowaną w użyciu apkę, wybierz sieć prywatną o przejrzystym interfejsie, możliwie zautomatyzowaną w zakresie podstawowych konfiguracji.

Zapoznaj się z zasadami gwarancji zwrotu pieniędzy

Jak każdy inny produkt, VPN podlega gwarancji. Przecież nikt nie zmusi Cię, do opłacenia czegoś, co nie spełnia twoich wymagań. Jeśli przy wyborze sieci prywatnej popełnisz błąd i zechcesz rozwiązać umowę, możesz to zrobić korzystając z prawa do zwrotu. Różni dostawcy sieci oferują zróżnicowane czasy gwarancji (zazwyczaj gwarancja zwrotu pieniędzy trwa ok 30 dni od daty zakupu), w trakcie których możesz wycofać się z zawartej umowy i uzyskać refundację kosztów. Niektóre VPN proponują swoim klientom bezpłatny okres próbny na sprawdzenie możliwości, jakie daje korzystanie z ich sieci prywatnej. Wybierając usługodawcę VPN, upewnij się czy satysfakcjonuje Cię proponowana forma testowania produktu – przecież nie chcesz zobowiązać się do opłaty abonamentu za coś, co nie jest Ci potrzebne lub jest zwyczajnie słabe.

Zdecyduj o formie płatności oraz planie taryfowym - kup swoją VPN

Czy wolisz zapłacić za usługę za 2 lata z góry, czy może rozłożyć sobie cenę na opłaty miesięczne? Może sieć prywatna będzie potrzebny Ci raptem na miesiąc i nie interesuje cię wykupienie dostępu rocznego? Czy rozważasz wykupienie taryfy premium oferującej Ci ciekawe, dodatkowe funkcje? A może warto wstrzymać się z zakupem parę dni i poczekać na jakąś promocję?

Nie powiem Ci, która taryfa VPN najbardziej pasuje do twoich założeń dotyczących korzystania z sieci prywatnej, ale mogę zapewnić Cię, że wszyscy dostawcy sieci prywatnej trzymają się tej zasady: Im dłuższy czas trwania abonamentu, tym niższa miesięczna opłata za VPN. Może zdarzyć się tak, że wykupienie miesięcznej subskrypcji kosztuje 12 Eur, podczas gdy plan roczny będzie kosztował Cię 60 eur (czyli ok 5 eur/miesiąc), a plan na 2 lata 72 eur (3eur/miesiąc). Im dłuższą chęć współpracy deklarujesz, tym taniej będzie kosztowało Cię wykupienie usług VPN w skali roku.

Jeśli wybrałeś już swoją taryfę pozostaje jedynie dokonanie płatności. Niektórzy dostawcy sieci prywatnej zakładają, że jeśli jesteś zainteresowany skorzystaniem z ich usług to nade wszystko cenisz sobie prywatność i umożliwiają płatności za pomocą kryptowalut lub kart podarunkowych. Możesz również pozostać przy tradycyjnych metodach płatności i opłacić usługę VPN przy pomocy przelewu online, czy karty kredytowej. Do dzieła!

Ranking VPN 2022: Najlepszy, uniwersalny VPN nadający się do wszystkiego, odpowiedni dla nowicjusza

Przygotowałem zestawienie firm oferujących sieć prywatną, która poradzi sobie z każdym wyzwaniem. Zakładając, że jesteś dopiero początkującym użytkownikiem, postanowiłem wykluczyć z rankingu usługodawców świadczących drogie usługi na tle konkurencji. Prawdopodobnie, na twoim poziomie zaawansowania nie będziesz potrzebował najwyższej jakości serwisu zaopatrującego Cię w sieć prywatną, więc po co przepłacać? Przed tobą lista TOP 3 dostawców VPN, którzy figurują na wiodących pozycjach w większości porównań, a ich serwis utrzymany jest na zbliżonym poziomie.

1.

cyberghost

2.

Surfshark logo

3.

Piotrek Janiszewski
Piotrek Janiszewski

Urodziłem się w Bydgoszczy, w 1988 roku, ukończyłem studia w warszawskiej Szkole Głównej Handlowej (SGH). Od zawsze interesowały mnie kwestie bezpieczeństwa w sieci - dawno temu sam padłem ofiarą kradzieży internetowej i od tego czasu przykładam dużą uwagę do tego komu i w jaki sposób udostępniam dane. Od wielu lat korzystam z usług sieci VPN i dzięki temu doświadczeniu wiem, że usługodawcy nie są sobie równi, ale to nie szkodzi - w zależności od tego, do czego przydatna będzie Ci VPN, nie zawsze będziesz potrzebować najlepszej z najlepszych usług, być może zadowolisz się tańszą opcją, którą z chęcią pomogę Ci wybrać.
Moim drugim hobby, poniekąd powiązanym z cyberbezpieczeństwem są nowoczesne technologie, a konkretniej technologia blockchain. Mam nadzieję, że mój blog dostarczył Ci informacji, które pomogły Ci podjąć decyzję.

© 2024 ŚWIAT VPN | Copyright text by https://www.swiatvpn.pl