Bezpieczne torrenty, czyli najlepszy VPN do torrentów

Wszyscy zdajemy sobie sprawę z tego, że ściąganie torrentów nie jest do końca legalne. O ile w samym ściąganiu nie ma nic złego, o tyle pobieraniu torrentów zawsze towarzyszy równoczesne udostępnianie plików do pobrania dla innych użytkowników. Wynika to ze specyfiki ruchu P2P używanego przy torrentach, dlatego też ściągając torrenty nie możemy wyłączyć tej opcji, podczas gdy to właśnie ona sprawia, że możemy wpaść w kłopoty. Aby bezpiecznie pobierać torrenty, jedynym rozwiązaniem jest używanie sieci vpn do torrentów – tylko w ten sposób nie damy się złapać.

Jak bezpiecznie pobierać torrenty? Najlepszy VPN do torrentów

Co to jest torrent oraz jak działa ruch P2P?

Na dobry początek warto zdefiniować czym w ogóle jest torrent. Mówiąc najprościej, torrent jest to taki mini plik, a w zasadzie maluteńki fragment dużego pliku. Plik torrent można otworzyć w specjalnym oprogramowaniu, takim jak µTorrent.

Każdy torrent zawiera informację o odpowiednim serwerze, z którym łączy się on po eksporcie do uTorrent. Adekwatny serwer jest nośnikiem informacji o urządzeniach, należących do użytkowników zainteresowanych podzieleniem się tym samym plikiem, który Ty masz zamiar pobrać. W tym momencie dobrnęliśmy do punktu, w którym zaczynają się schody.

Pobieranie torrentów jest legalne, ale seedowanie (czyli dzielenie się torrentami objętymi prawami autorskimi) już nie. Szukając osób naruszających prawa autorskie, agencje natrafiają na tych, którzy nielegalnie udostępniają treści, a nie na tych, którzy je oglądają lub pobierają.

W przypadku korzystania z torrentów, nawet jeśli Twoim celem jest jedynie ściągnięcie pliku, chcąc nie chcąc umożliwiasz pobranie tego pliku innym. Dzieje się tak, ponieważ w ten właśnie sposób funkcjonuje ruch P2P (peer to peer) wykorzystywany przy pobieraniu torrentów.

Dzięki P2P pobieranie torrentów jest możliwe, dlatego do tego sposobu ściągania plików konieczny jest serwer obsługujący P2P. Po podłączeniu się do takiego serwera, twoje urządzenia rozpocznie pobieranie kolejnych fragmencików (torrentów), które razem do kupy złożą się na całość pliku docelowego. Przez cały czas trwania pobierania, wszystkie pobrane przez ciebie fragmenty będą dostępne dla pozostałych użytkowników uTorrent. W ten właśnie sposób staniesz się dystrybutorem pliku (lub jego części) i umożliwisz tysiącom osób pozyskanie materiałów z nielegalnego źródła (nielegalnego, jeśli torrenty, które ściągasz posiadają znaną ci dewizę „wszelkie prawa zastrzeżone”) .

W momencie kiedy ktokolwiek ściągnie film przez „wystawione” przez Ciebie serwery, to ty poniesiesz tego konsekwencje prawne i nikt nie musi złapać Cię na gorącym uczynku, ponieważ historię twoich poczynań w sieci posiada dostawca usług internetowych.

Pamiętaj: zawsze podczas pobierania pliku przez twoje urządzenie, równolegle umożliwia ono pobranie tego samego pliku innym użytkownikom. Nie ma możliwości wyłączenia tej funkcji. Jeśli nie zadbasz o bezpieczeństwo i ukrycie swojego adresu IP, agencja ścigająca internetowe piractwo może zapukać do Twoich drzwi. Zatem jak anonimowo ściągać torrenty?

vpn bezpieczne torrenty

Co należy zrobić, aby nie zostać nakrytym na łamaniu praw autorskich?

Nie owijając w bawełnę, aby nie zostać przyłapanym na pobieraniu plików torrent, należy solidnie ukryć swój adres IP oraz zabezpieczyć połączenie internetowe. Jeśli zignorujesz zagrożenie, możesz spodziewać się konsekwencji prawnych oraz finansowych. Zapewniam Cię, że wyciąganie takich konsekwencji nie dzieje się rzadko.

Wraz ze wzrostem świadomości dotyczącej możliwości ścigania użytkowników korzystających z serwisów dzielących się plikami torrent, firmy wynajmują wyspecjalizowane agencje, które docierają do seederów (seeder – osoba udostępniająca torrenty do pobrania, w tym Ty nawet jeśli nie masz świadomości, że takie pliki udostępniasz). W obliczu tego, chyba nie muszę Cię już przekonywać jak ważnym jest ukrycie swojej tożsamości i podczas korzystania z The Pirate Bay.

Ale czy w ogóle da się pozostać kompletnie anonimowym podczas przeglądania sieci?

No pewnie, że tak! Rozwiązanie jest zasadniczo proste – trzeba zainwestować w VPN, czyli wirtualną sieć prywatną. VPN to jedyne dostępne rozwiązanie, które daje Ci gwarancję anonimowości i bezpieczeństwa, a przy okazji pozwoli Ci uzyskać dostęp do domen zarejestrowanych w kilkudziesięciu krajach świata. Jeśli chodzi Ci po głowie pobieranie plików torrent, ale chcesz być spokojny o swoje losy, nie powinieneś rozważać innych opcji.

Do przemyślenia pozostała jeszcze jedna rzecz – czy każdy dostawca sieci prywatnej, bądź innego serwisu da Ci możliwość jednakowo bezpiecznego pobierania torrentów? Czy istnieją usługi, które pozwolą Ci ukryć IP w torrentach na nieco lepszym poziomie, niż inne?

Jak ukryć adres IP przed dostawcą usług internetowych?

Istnieją 2 metody na ukrycie adresu IP.

Pierwszą z nich jest skorzystanie z serwera proxy. Niestety, przesyłając dane przez serwer proxy, jedyne co zyskujesz to prowizoryczne poczucie bezpieczeństwa- mimo, że Twoje IP zostało zmienione, droga do odnalezienia twojego dawnego identyfikatora jest nadal otwarta.

Bramka proxy nie gwarantuje szyfrowania zabezpieczającego dane oraz często należy do podmiotu, którego nie możesz obdarzyć zaufaniem. Jeśli serwer proxy zapisuje dane takie jak Twój IP, wysłane żądanie dotyczące odwiedzanej witryny oraz jakiekolwiek wrażliwe informacje, to podmiot, który zarządza tą bramką może przekazać wszystko dowolnej instytucji, jeśli tylko ta wystosuje o to prośbę. Jeżeli nie chcesz dać się łatwo znaleźć, warto pomyśleć o drugim rozwiązaniu.

Wirtualna sieć prywatna zdecydowanie lepiej nada się do zagwarantowania Ci anonimowości podczas pobierania plików torrent. Kiedy wykupujesz abonament VPN u dowolnego dostawcy, w polityce prywatności firmy znajdziesz informacje dotyczące poziomu zaufania, jakim możesz tę firmę obdarzyć. Niektórzy usługodawcy VPN jasno informują Cię, że prowadzą politykę braku logów, czyli nie zapisują na swoich serwerach żadnych danych dotyczących sesji, ani danych użytkownika. Ba, często nawet nie mają jak ich zapisać, ponieważ serwery VPN nie posiadają dysków twardych, a jedynie pamięć podręczną RAM.

Oznacza to, że VPN poproszona przez jednostkę o udostępnienie tego typu danych, nie miałaby czego przekazać, ponieważ zwyczajnie nie dysponuje tego typu informacjami.

Wysokiej jakości usługa VPN, nie tylko zmieni twoje IP nie zachowując przy tym oryginalnej lokalizacji twojego urządzenia, ale też podczas przesyłania danych użyje wysokiej klasy szyfrowania. Szyfrowanie sprawi, że transfer danych będzie niemożliwy do odczytania dla osoby nieposiadającej klucza. Co więcej, nawet dostawcy sieci VPN nie będą dysponowali takim kluczem, a twoje informacje pozostaną w pełni bezpieczne. 

Do torrentów przydadzą się również dodatkowe funkcje sieci prywatnej.

Jak należy zabezpieczyć się pobierając pliki torrent? VPN się sprawdzi, ale nie byle jaki.

Do bezpiecznego pobierania plików torrent nie wystarczy Ci byle jaki VPN. Sieć prywatna przeznaczona do tego celu musi spełniać szereg wymagań, aby zagwarantować Ci całkowitą anonimowość, strzec Twojej prywatności oraz być odpowiednio szybka, aby w ogóle uczynić pobieranie plików torrent możliwym.

Nie myśl nawet o bezpłatnej usłudze sieci prywatnej, ponieważ niezbędne cechy posiadają jedynie wysokiej jakości sieci VPN.

Dodatkowo, aby odwiedzanie najlepszych stron z torrentami było możliwe, VPN musi posiadać serwery w kraju, w którym strony te nie zostały zablokowane.

Drugim ważnym punktem jest obsługa ruchu P2P na serwerach – jeśli sieć prywatna nie posiada serwerów P2P, pobieranie torrentów będzie technicznie niemożliwe.

Przydałoby się również, aby wybrany dostawca sieci prywatnej wykazał się dobrą prędkością na serwerach.

Potrzebujesz VPN, który jest zabezpiecozny w kill switch, czyli tak zwany automatyczny wyłącznik awaryjny, o którym więcej napiszę za moment.

Nadrzędną kwestią jest Twoje bezpieczeństwo, któremu należy poświęcić cały, osobny wątek.

Dlaczego zawsze należy używać dobrego VPN do torrentów?

Niezawodnym rozwiązaniem sprawdzającym się przy bezpiecznych torrentach, jest połączenie z najwyższej klasy siecią VPN. Z pomocą VPN uda nam się zmienić IP, ominąć geoblokady i odblokować serwis The Pirate Bay, jeśli dostawca Internetu w naszym kraju wprowadzi ograniczenia dotyczące korzystania z tej strony.

Dobry VPN zapewni nam anonimowość za pomocą polityki braku logów oraz bezpieczeństwo zagwarantowanie dzięki zaszyfrowaniu połączenia internetowego i ruchu P2P.

Będzie wyposażony w funkcję kill switch, która wstrzyma ruch internetowy jeśli połączenie z serwerem sieci prywatnej zostanie zerwane. Dzięki kill switch nikt nie przyłapie nas na pobieraniu torrentów, nawet jeśli nie będziemy osobiście pilnować czy transfer przebiega bez zakłóceń.

Dobra sieć VPN do torrentów umożliwi użytkownikom pobieranie torrentów na dobrych prędkościach łącza.

Jeśli więc planujesz korzystać ze słynnej Zatoki Piratów, musisz upewnić się, że podjąłeś niezbędne kroki w celu ochrony swojego bezpieczeństwa i prywatności w Internecie. W moim przewodniku znajdziesz wskazówki dotyczące tego, na co należy zwracać uwagę jeśli chcesz pobrać torrenty. Pamiętaj, że nie wszyscy dostawcy sieci VPN zezwalają na używanie za swoim pośrednictwem wspomnianych serwisów, dlatego tak ważnym jest, aby wybrać odpowiedni VPN dla danego zadania.

VPN do torrentów

Jak wybrać najlepszy VPN do korzystania z the Pirate Bay oraz innych stron z torrentami?

Wybierając najlepszy VPN do torrentowania należy zwrócić uwagę przede wszystkim na: poziom bezpieczeństwa i anonimowości, jaki gwarantuje dostawca usługi VPN (jak już ustaliliśmy używanie torrentów nie jest legalne, więc nie chcemy zostać nakryci na przestępstwie). Oprócz ukrycia naszego IP oraz braku zapisu logów przez dostawcę VPN, bezpieczeństwo zapewni nam też niezbędna funkcja kill switch, która uchroni nas przed ujawnieniem naszego IP w razie zerwania połączenia z serwerem VPN.

VPN dobry do torrentów musi posiadać dedykowane serwery P2P, ponieważ to właśnie ruch P2P umożliwia pobieranie torrentów. Nawet najbezpieczniejszy VPN na świecie będzie bezużyteczny, jeśli nie będzie udostępniał użytkownikom serwerów P2P, kluczowych do pobierania plików torrent. Dodatkowo VPN nieposiadający serwerów w krajach, które nie zablokowały możliwości korzystania ze strony the Pirate Bay również nie przyda nam się do torrentowania.

Ostatnią ważną kwestią jest stabilność i szybkość połączenia. Aby pobieranie plików nie trwało godzinami oraz, aby nie trzeba było pilnować procesu ściągania, śledząc czy przypadkiem połączenie nie zostało zerwane, warto zadbać o wysoką prędkość transferu. 

Przy dostępie do tak wielu usług VPN, wybór właściwej sieci może być trudny. Nie wszystkie VPNy są takie same. Aby ułatwić Ci życie, przygotowałem listę wymagań, które musi spełnić dobry VPN do torrentingu.

 •  Szyfrowanie ruchu P2P (peer-to-peer) 

Niektóre usługi VPN nie szyfrują ruchu P2P używanego podczas pobierania torrentów, co czyni je praktycznie bezużytecznymi w zapewnieniu bezpieczeństwa i anonimowości. Wybierając VPN do Pirate Bay musisz sprawdzić czy sieć szyfruje ruch z torrentów, oraz czy usługodawca VPN w ogóle umożliwia pobieranie P2P na swoich serwerach VPN.

 •  Absolutne zapewnienie bezpieczeństwa

Aby zachować bezpieczeństwo, potrzeba silnego, ciężkiego do złamania szyfrowania. Najlepiej wybrać sieć VPN o szyfrowaniu w stopniu wojskowym: 256-bitowe szyfrowanie AES zapewni Ci i Twoim danym bezpieczeństwo i ochronę przez cały czas używania sieci.

 • Jasna polityka prywatności – anonimowość podczas pobierania torrentów

Innym istotnym priorytetem przy korzystaniu z torrentów jest prywatność. Niektóre sieci VPN przechowują zapisy dotyczące aktywności użytkowników. Wiąże się to z zagrożeniem, że jeśli jakaś legalna agencja zażąda wglądu do dzienników i zapisów, dostawcy VPN będą zmuszeni do ich przekazania. Jedynym sposobem na zabezpieczenie się przed tym jest korzystanie z usług VPN, które mają ścisłą politykę braku logów i tym samym nie mają możliwości przekazania danych, nawet jeśli kiedykolwiek zostaną o nie poproszone.

 • Wyłącznik awaryjny / kill switch

Szczególnie ważna funkcja sieci VPN nadającej się do pobierania torrentów. Wyłącznik bezpieczeństwa to nic innego jak bezpiecznik, który gwarantuje Ci automatyczne zatrzymanie procesu pobierania, jeśli Twoje połączenie VPN zostałoby zerwane w czasie ściągania plików. VPN, który nie posiada kill switch i nie wstrzyma transferu danych nie gwarantuje Ci bezpieczeństwa i anonimowości. Zdradzić Cię może jeden malutki plik torrent przepuszczony poza tunelem VPN, więc jeśli masz zamiar pobierać torrenty chronione prawami autorskimi koniecznie rozważ sieć prywatną z wyłącznikiem awaryjnym.

 • Duże prędkości i nieograniczona przepustowość

To chyba naturalne, że podczas pobierania plików chcesz mieć superszybkie połączenie. Nikt nie lubi czekać długo na rzeczy, które mogą być wykonane w mgnieniu oka. Jeśli pobierasz wiele plików torrent naraz, warto wybrać VPN z nieograniczoną przepustowością.

 • Duża liczba serwerów w wielu krajach – dostęp do najlepszych stron z torrentami

Innym sposobem na zwiększenie szybkości pobierania jest połączenie się z serwerami, które znajdują się blisko twojej rzeczywistej lokalizacji. Jest to prostsze jeśli wybrany przez Ciebie dostawca VPN posiada szeroką gamą serwerów zlokalizowanych na całym świecie. Niestety, w związku z tym, że kwestia legalności Zatoki Piratów jest szemrana, może się okazać, że strona internetowa The Pirate Bay jest zablokowana w twoim kraju macierzystym, lub w pobliskim kraju, gdzie twój VPN ma zlokalizowane serwery. Musisz więc wybrać VPN, posiadający serwery w kraju, który nie blokuje możliwości torrentingu ze stron z torrentami. Aby zapewnić sobie alternatywę jeśli chodzi o swobodę wyboru lokalizacji, z której chcesz nadawać podczas pobierania torrentów, sprawdź umiejscowienie i ilość serwerów interesującej cię sieci VPN.

Najlepsze strony z torrentami - mój subiektywny ranking

Ciężko odpowiedzieć na pytanie, które strony z torrentami są najlepsze, ponieważ na dobry początek warto sprawdzić, czy witryny w ogóle działają, oraz które kraje ich nie blokują. Bez wątpienia najbardziej znaną stroną do wyszukiwania torrentów jest The Pirate Bay, która stanowi świetny przykład aby wytłumaczyć o co chodzi.

Zatoka Piratów przez swoją popularność została zablokowana w wielu krajach, w których rząd prowadzi walkę z internetowym piractwem. Podobnie dzieje się w przypadku pozostałych stron umożliwiających pobranie pliku torrent- im większą sławę zyskują, tym częściej są blokowane, a dostęp do nich jest regularnie ograniczany. Sprawdź zatem, czy twoja wyszukiwarka nie blokuje poniższych stron z torrentami:

 •  The Pirate Bay

The Pirate Bay- strona z torrentami, która zyskała sławę w świecie torrentów, a jej nazwę kojarzą nawet osoby, które nigdy nie miały nic wspólnego z torrentowaniem. Zatoka piratów oferuje torrenty niemal z każdej dziedziny życia, począwszy od seriali telewizyjnych, filmów, idąc przez oprogramowanie i gry, a skończywszy na muzyce. Katalog torrentów jest bardzo obszerny, pozwoli nam uzyskać dostęp do plików wysokiej jakości. Moim zdaniem jest to najlepsza strona z torrentami. W Zatoce Piratów znajdziemy również polskie torrenty.

 • Extra Torrent

Bardzo popularny serwis służący do wyszukiwania torrentów, jednak nie znajdziemy tam najnowszych treści. Strona posiada szeroką gamę filmów, programów telewizyjnych i seriali. To jeden z bardziej znanych serwisów obsługujących torrenty.

 • RARBG

Strona zrzeszająca wielu seederów, którzy udostępniają różnorakie pliki, zazwyczaj wysokiej jakości. Strona pozwala pobierać torrenty dotyczące relatywnie nowych treści, ale również klasycznych plików. Niestety, strona jest blokowana w wielu krajach, a lista systematycznie się wydłuża.

 • TorrentDownloads

Strona gromadząca głównie przestarzałe programy i materiały. Znajdziesz tam poprzednie wersje oprogramowania różnych firm, lub klasyczne pozycje kina. Czasami takie rzeczy się przydają, jednak są to torrenty ukierunkowane na specyficznego użytkownika. Pliki udostępniane na tej stornie są pozycjami wysokiej jakości.

 • Torrentz2

Strona z torrentami głównie muzycznymi. Możesz z niej pobrać torrenty sporej kolekcji płyt. Na tej stornie ciężko jednak o inne treści, więc jeśli interesują cię filmy, programy i gry musisz rozważyć inny serwis.

 • Torrento

Polski katalog torrentów, znajdziesz w nim praktycznie wszystko. Strona udostępnia wysokiej jakości polskie filmy, gry, muzykę i programy.

pobieranie pliku torrent - VPN do torrentów

W jakich krajach Zatoka Piratów jest nadal dostępna?

W ciągu ostatnich kilkunastu lat, przeciwko The Pirate Bay wniesiono wiele pozwów, wynikających przede wszystkim z łamania praw autorskich do hostingowanych plików, umożliwiających użytkownikom nielegalne pobieranie treści, bez konieczności uiszczenia opłaty za dzieła. W wielu krajach powstały agencje antypirackie zajmujące się ściganiem osób używających torrentów. Dodatkowo postępowania te skłoniły rządy krajów do podjęcia bezpośrednich działań przeciwko tej witrynie, dlatego też obecnie strona jest powszechnie blokowana.

The Pirate Bay umożliwia wyszukiwanie plików w sieci P2P (peer-to-peer) oraz pobieranie ich korzystając z torrentów. Każdego roku strona ta staje się coraz trudniej dostępna w wielu regionach świata ze względu na politykę krajów jednoznacznie opowiadających się przeciw internetowemu piractwu. Również egzekwowanie prawa związanego ze ściganiem przestępstw kradzieży w Internecie jest coraz bardziej rygorystycznie.

Aby uzyskać bezpieczny dostęp do serwisu The Pirate Bay, należy połączyć się z serwerem VPN w kraju, w którym strona nie została zablokowana.

Polska

Bezpiecznie torrentowanie w Polsce to pewnie temat, który interesuje Cię najbardziej. Na ten moment Polska jest krajem o dość liberalnych zasadach dotyczących torrentingu, co czyni ją doskonałym wyborem dla korzystania z The Pirate Bay. O ile przesyłanie treści jest nielegalne, to pobieranie ich na własny użytek nie stanowi większego problemu. Możesz więc torrentować używając polskich serwerów VPN, aby zapewnić sobie anonimowość i jednocześnie dużą prędkość pobierania.

Prócz Polski nadal możesz pobierać torrenty między innymi w tych krajach: Białoruś, Brazylia, Kanada, Meksyk, Szwajcaria

Wrzucam listę krajów, które według mojej wiedzy blokują dostęp do The Pirate Bay:

Australia, Belgia, Chiny, Francja, Grecja, Hiszpania, Holandia, Niemcy, Rosja, Rumunia, USA i UK.

Należy dodać, że Zatoka Piracka jest skutecznie blokowana w wielu małych krajach, w których nie ma konkretnych przepisów zakazujących jej odwiedzania; kraje te dzielą sieci ze swoimi większymi sąsiadami i działają na ich prawach. 

Problem najlepszych stron z torrentami polega na tym, że liczba blokowanych serwisów rośnie z każdym rokiem i coraz trudniej jest i będzie uzyskać do nich dostęp. Dotyczy to nie tylko Zatoki Piratów, ale praktycznie wszystkich stron z których można pobierać torrenty.

Ranking najlepszych sieci VPN do torrentów 2022

Wybór VPN do pobierania torrentów nie jest tak skomplikowany jak to się wydaje. Przygotowałem dla Ciebie subiektywne zestawienie najlepszych VPNów do torrentów w Polsce. Kilka z nich oferuje nawet dedykowane serwery do pobierania torrentów lub wstępnie skonfigurowane tryby, aby zapewnić szybki i bezpieczny torrenting. W ofercie większości sieci VPN na rynku uwzględniona jest 30 dniowa gwarancja zwrotu pieniędzy, podczas której możesz korzystać z sieci bez limitu. Dzięki temu, jeśli dobrze rozplanujesz swój czas, może uda Ci się pobrać całe biblioteki dostępne na stronach, w ramach okresu objętego gwarancją?

1.

2.

cyberghost

3.

expressvpn logo

4.

privateinternetaccess logo

5.

Surfshark logo

Podsumowanie- najlepsze torrenty to bezpieczne torrenty. Pobieranie torrentów może być bezpieczne tylko przez sieć VPN.

I na koniec jeszcze jedno: pamiętaj, że strony P2P mogą być używane zarówno do legalnego, jak i nieautoryzowanego udostępniania plików, a kraje różnią się w polityce wobec The Pirate Bay. Niektóre z nich całkowicie ignorują problem, inne wprowadzają zakazy, ale ich nie egzekwują, a jeszcze inne prowadzą działania znacznie ograniczające działalność witryn z torrentami. Nie uważam, aby kradzież plików chronionych prawem autorskim była czymś dobrym i absolutnie Cię do niej nie zachęcam. Zakładam jednak, że możesz potrzebować the Pirate Bay do pobrania legalnych treści oraz uważam, że każdy kto potrafi przeczytać ten tekst jest wolnym człowiekiem, w pełni świadomym decyzji które podejmuje.

W przeszłości sam miałem do czynienia z torrentami; korzystałem z możliwości pobierania oprogramowania potrzebnego mi do skończenia studiów. Niestety ale twórcy programu nie dali mi możliwości wypróbowania bezpłatnej wersji podstawowej, ani wersji studenckiej. Torrenty były dla mnie najbardziej komfortowym rozwiązaniem, a w późniejszej pracy zawodowej i tak kupiłem program i wynagrodziłem firmie megabajty ściągnięte za pośrednictwem strony z torrentami.

Piotrek Janiszewski
Piotrek Janiszewski

Urodziłem się w Bydgoszczy, w 1988 roku, ukończyłem studia w warszawskiej Szkole Głównej Handlowej (SGH). Od zawsze interesowały mnie kwestie bezpieczeństwa w sieci - dawno temu sam padłem ofiarą kradzieży internetowej i od tego czasu przykładam dużą uwagę do tego komu i w jaki sposób udostępniam dane. Od wielu lat korzystam z usług sieci VPN i dzięki temu doświadczeniu wiem, że usługodawcy nie są sobie równi, ale to nie szkodzi - w zależności od tego, do czego przydatna będzie Ci VPN, nie zawsze będziesz potrzebować najlepszej z najlepszych usług, być może zadowolisz się tańszą opcją, którą z chęcią pomogę Ci wybrać.
Moim drugim hobby, poniekąd powiązanym z cyberbezpieczeństwem są nowoczesne technologie, a konkretniej technologia blockchain. Mam nadzieję, że mój blog dostarczył Ci informacji, które pomogły Ci podjąć decyzję.

© 2024 ŚWIAT VPN | Copyright text by https://www.swiatvpn.pl