Tor + VPN, czyli gwarancja bezpieczeństwa w Darknecie

Jak wejść do deep webu i pozostać bezpiecznym? - VPN do Tora

Czym jest Tor oraz jak działa Dark web? Czy w porównaniu do VPN, Tor zapewnia bezpieczeństwo w sieci?

Zarówno Deep Web jak i Dark Web są owiane pewną tajemnicą i istnieje na ich temat wiele mitów. Słyszałeś pewnie o wysokiej przestępczości i sadystycznych treściach, z którymi możesz się tam spotkać. Prawdą jest, że Darknet skrywa wiele rzeczy, na które serio nie chcesz natrafić, takich, do których dostępu nie bez przyczyny nie uzyskasz przeglądając Internet przy pomocy zwykłej przeglądarki, a niezbędną będzie Ci przeglądarka Tor. Ale pozostaje jeszcze deep web. Mylnie jest on utożsamiany z dark webem przez osoby, które nie mają wiedzy o temacie. W Deep Webie udostępniane są wszelkiego rodzaju informacje, również te, z których czerpiesz każdego dnia.

Precyzując możemy założyć, że Internet składa się z 3 warstw: Clear web (Google, Wikipedia, Allegro, Zalando, serwisy społecznościowe takie jak Facebook, gazety i magazyny, lub całokształt tego co możesz po prostu wygooglować), Deep web (dokumentacje medyczne, raporty naukowe, źródła rządowe, dokumenty prawne, dokumenty finansowe, informacje o subskrypcjach) oraz Dark web (strony z domeną .onion, handel narkotykami, dostęp do prywatnych konwersacji, treści sadystyczne).

Przeglądarka Tor stanowi wrota do deepnetu i darknetu. Działa na zasadzie wielowarstwowego systemu serwerów proxy, przez które przekierowywany jest twój ruch w Internecie zanim dotrze on do miejsca docelowego. Pełna nazwa to The Onion Router, stąd nawiązania do warstw cebuli, widocznej w logo tora. Stanowi to również wyjaśnienie domeny .onion dostępnej jedynie za pomocą tej przeglądarki. Co to oznacza w praktyce? Jakie są wady i zalety serwerowej sieci Tor? Czy wirtualna sieć prywatna stanowi lepsze rozwiązanie?

Jak bezpiecznie wejść do Deep webu?

Ok, pewnie zastanawiasz się teraz czy na serio potrzebujesz sięgnąć w swoim życiu do deepnetu- przecież nie masz po co przeglądać dokumentacji spoza zasięgu powierzchniowej warstwy Internetu. Może to i prawda, ale pewnie zaskoczę Cię twierdząc, że masz po co używać Tora.

Głównym założeniem sieci Tor jest uczynienie ruchu internetowego anonimowym. Z tego właśnie powodu Tora nie interesują dane osobowe użytkowników, nie kolekcjonuje on ich ani nie przetwarza w celach marketingowych. W zasadzie w sieci Tor nie ma reklam – nie ma więc ani możliwości ani potrzeby śledzenia użytkowników podczas przeglądania stron w Internecie. Tor automatycznie usuwa też pliki cookies. Tor jest dobrym narzędziem prywatności, ale nie powiedziałbym, że najlepszym.

Tor ma też szereg wad: przede wszystkim jest bardzo wolny. Dodatkowo spora cześć serwisów internetowych potrafi wykryć ruch pochodzący z przeglądarki Tor i zwyczajnie blokuje dostęp do swoich domen za pośrednictwem tor browser. Oczywiście przeglądarka ta jest nielegalna w krajach, gdzie Internet podlega cenzurze i ograniczeniom, a rząd chce kontrolować każdą dziedzinę życia swoich obywateli.

Zastanawiasz się pewnie, czy Tor pozwoli Ci bezpiecznie wejść do deep webu? Tak, pozwoli i zapewni ci przy tym względne bezpieczeństwo. Jednak da się to zrobić lepiej i bezpieczniej – należy zalogować się do Tora, używając równocześnie VPN.

Czy VPN jest konieczny, skoro przeglądarka Tor sama w sobie jest narzędziem bezpieczeństwa?

Sieć Tor to wyjątkowa przeglądarka, która jako jedyna zapewnia Ci niemal całkowitą anonimowość w sieci, gdyż została zaprogramowana z myślą o nieudostępnianiu żadnych informacji o użytkowniku oraz stronach, które przegląda (oczywiście dopóki ten sam ich nie ujawni). Jest to to możliwe dzięki strukturze The Onion Router, która nie łączy źródła bezpośrednio z miejscem docelowym. Tora nie interesuje Twój adres IP ani dane osobowe i spersonalizowany marketing. To właśnie dlatego ludzie szperający w Darkwebie czują się swobodnie.

Tor sam w sobie jest zabezpieczeniem, które zasadniczo uniemożliwia bycie namierzonym przez organy ścigania. Jednak, jeśli często używasz Tora, a komuś uda się przechwycić twój adres IP np. Przez Twoją nieuwagę i przypadkowe podanie wrażliwej informacji, możesz zostać poddany rządowemu nadzorowi, ze względu na rodzaj ukrytych lub poufnych treści, które są obsługiwane przez ten rodzaj przeglądarki i do których mogłeś uzyskać dostęp. Również w tym przypadku informacje, które Tor wykorzystuje są zarządzane przez osoby, niemające żadnych zobowiązań wobec Ciebie, nie łączy Cię z nimi umowa o poufności danych osobowych. Jest to duża luka w bezpieczeństwie, która udowadnia, że sieć Tor gwarantuje jedynie wysoki poziom bezpieczeństwa, a w skali zostały jeszcze poziomy takie jak bardzo wysoki i najwyższy.

Pamiętaj, że TOR to otwarta furtka do Darknetu, a tam siedzą prawdziwe kocury i o ile Twój bank raczej nie obejdzie zabezpieczeń Tora i nie skontroluje historii wszystkich twoich wydatków od roku 2003, o tyle hakerzy z darkwebu bez trudności sobie z tym poradzą, jeśli tylko ułatwisz im to i nie okopiesz się w każdy możliwy sposób.

Sieć VPN ukryje twoje IP przed Torem samym w sobie, a także ukryje przed dostawcą twojego Internetu fakt, że w ogóle z Tora korzystasz. Dlatego więc bezwzględnie rekomenduję korzystanie z bardzo dobrego i sprawdzonego VPN, jeśli masz zamiar odwiedzać internet przez przeglądarkę Tor Połączenie z siecią tor infrastruktury VPN diametralnie zmienia poziom bezpieczeństwa podczas przeglądania na najwyższy z możliwych.

vpn do tora

Co jest lepszym rozwiązaniem? Pojedynek sieci Tor vs. VPN

Tor i VPN to rozwiązania służące maksymalizacji prywatności. Tor jest usługą darmową, za dobry VPN trzeba zapłacić. Oba rozwiązania zapewniają szyfrowanie, ale o ile VPN ochrania dane na każdym etapie transferu, o tyle Tor szyfruje je jedynie na trasie pomiędzy urządzeniem, a pierwszym serwerem proxy. Tor pozwoli ci na dostęp do treści, których nigdy nie ujrzysz korzystając ze zwykłej przeglądarki z VPN nałożonym na połączenie internetowe. Oba narzędzia zapewniają anonimowość, jednak dobry VPN gwarantuje pełne strzeżenie twojego adresu ip oraz twoich danych osobowych, zaś Tor może zostać wykryty przez jednostki dysponujące odpowiednią wiedzą i technologią.

Ten ostatni punkt warto wziąć szczególnie pod uwagę – jeśli zostaniesz namierzony korzystając z Tor, nieodpowiednie osoby mogą łatwo śledzić Twoje poczynania, a nawet obarczyć Cię odpowiedzialnością karną za przestępstwa, których nigdy nie popełniłeś. Osoba o złych intencjach mogłaby podłożyć Ci nogę i zrzucić na Ciebie dowody za swoje występki, w sposób który pozwoliłby jednostkom specjalnym namierzyć właśnie Ciebie, zamiast niej. Korzystanie z VPN skutecznie uniemożliwia takie działanie, chroniąc twoją anonimowość podczas przeglądania stron internetowych jak i logowania się do serwisów typu e-mail. Nawet jeśli witryny, które odwiedzasz wymagają podania danych osobowych, z siecią VPN informacje te są całkowicie bezpieczne dzięki solidnemu szyfrowaniu. Dodatkowo żaden podmiot nie jest w stanie wystosunkować żądania dostępu do danych użytkowników dobrej sieci VPN, która prowadzi politykę braku logów, mając na względzie przede wszystkim Twoją prywatność.

Połączone siły VPN+Tor, czyli gwarancja pełnej ochrony

Przeglądarka Tor w połączeniu z dobrą siecią VPN zapewnią razem maksymalne bezpieczeństwo.

Prawie 90% całego Internetu składa się z Deepnetu, a tylko 0,1% jest zajmowane przez Dark Web. Ale to właśnie ze względu na ten 0,1% należący do Darknetu warto zapewnić sobie najwyższy możliwy poziom ochrony i maksimum prywatności- aby surfując za pomocą Tora i szukając informacji spoza zasięgu Clearnetu czuć się bezpiecznie i zminimalizować zagrożenie ataku hakerskiego. Powinieneś rozważyć podwójne zabezpieczenie, zwłaszcza jeśli interesuje Cię darknet. Pod powierzchnię Internetu wejdziesz przez przeglądarkę Tor, ale przed niebezpieczeństwem czyhającym w jej odmętach ochroni Cię VPN.

Połączenie sieci VPN z siecią Tor daje jeszcze jedną niekwestionowaną zaletę – dzięki zmianie adresu IP, w dowolnym momencie będziesz mógł zalogować się za pomocą przeglądarki Tor do serwisów, które na co dzień blokują sieć cebulowych serwerów. Dostęp do stron internetowych stanie się jeszcze bardziej otwarty dla Tor, VPN zaś zadba o utajenie że korzystasz z tej przeglądarki.

Jak zatem zintegrować Tor i VPN, aby uzyskać skuteczną ochronę? 

Najpierw VPN, a dopiero później Tor czy odwrotnie?

W zależności od konfiguracji VPN, z której korzystasz nie jest obojętnym, czy najpierw połączysz się z VPNem, czy wybierzesz przeglądarkę Tor. To w sumie logiczne, jednak zdziwisz się wiedząc jak wiele osób zapomina o prawidłowej kolejności logowania. Istnieją 2 sposoby łącznia: Tor over VPN oraz VPN over Tor.

  • Tor (Onion) over VPN

Przy tej metodzie najpierw uruchamiasz VPN, a następnie meldujesz się w tor browser. W ten sposób sieć VPN ukrywa Twój adres IP przed Torem, zaś informację o tym, że korzystasz z Tora chowa przed Twoim dostawcą Internetu. Przy tej konfiguracji, jeśli najpierw połączysz się z Torem a dopiero później zaczniesz nadawać z serwerów VPN, przeglądarka zdąży poznać adres IP twojego urządzenia, a dostawca wifi lub sieci komórkowej będzie wiedział, że używasz sieci Tor i możesz stać się osobą podejrzaną.

  • VPN over Tor

Istnieją sieci VPN, które umożliwiają podłączenie VPN dopiero po zameldowaniu się w Torze. Jest to jednak sposób trudny w konfiguracji oraz mało zalecany, związany z pewnymi ograniczeniami. Szczerze mówiąc nie bawiłbym się w tom, gdyby nie było takiej potrzeby.

VPN Tor

Jak wybrać sieć VPN do Darknetu?

Najbardziej znaną przeglądarką używaną do zagłębienia się w Deep webie jest wspomniana już Tor browser, zaś nawigację w Torze zapewni Ci DuckDuckGo (Google nie indeksuje stron w Deepnecie). Pamiętaj, że Darknet stał się idealnym miejscem do rozwoju nielegalnych działań, a hakerzy są zdeterminowani by ukraść Ci wszystko co posiadasz. Informacje o karcie kredytowej to pikuś przy kradzieży tożsamości, a zapewniam Cię, że wszystkie te rzeczy są towarami w Darknecie. Zastanawiasz się po co komu Twoja tożsamość? Jak wiesz w Darknecie można natrafić na najgorszych zbrodniarzy, którzy są w stanie zapłacić bardzo wysoką cenę, że zyskanie nowego życia twoim kosztem. Dobry VPN do tego typu przeglądarki internetowej, to ten który ukryje Twój adres IP, oraz nie przepuści żadnych prywatnych informacji na Twój temat, taki któremu możesz zaufać w 100%.

Przy wyborze najlepszej sieci VPN do sieci Tor browser kieruj się przede wszystkim tymi kryteriami:

  • Bezpieczeństwo 

Wybierz VPN o szyfrowaniu w stopniu wojskowym. VPN stosujący szyfrowanie AES-256 zapewni Ci bezpieczeństwo, ponieważ szyfr ten jest praktycznie nie do złamania.

  • Jasna polityka prywatności

Anonimowość to szczególnie ważna cecha, którą powinien prezentować VPN do Darknetu. Jak już pewnie wiesz, niektóre sieci VPN przechowują zapisy dotyczące aktywności użytkowników. Takie zapisy mogą zostać wykradzione przez hakerów lub udostępnione przez agencję. Aby zabezpieczyć się przed ujawnieniem twoich danych, korzystaj jedynie z usług VPN, które mają ścisłą politykę nieprowadzenia zapisu aktywności i nie przechowują danych o logowaniach i tym samym nie mają możliwości udostępnienia ich komukolwiek.

  • Szybkość sieci 

Niekwestionowaną wadą przeglądarki Tor, jest jej prędkość, która nie ma zawrotnych osiągów. Z tego powodu ważne jest szybke połączenie VPN, aby nie dokładać sobie sekund, a nawet minut czekania na załadowanie treści na stronie. W przypadku przeglądarki TOR, VPN oraz szybkość jego serwerów będzie ważnym czynnikiem, który pozwoli Ci uniknąć frustracji podczas przeglądania stron internetowych.

  • Dobre wsparcie techniczne 

Szybka pomoc online 24/7 jest szczególnie istotna w przypadku VPN dla deep webu. Szybka reakcja zespołu wsparcia technicznego jest niezbędna podczas połączenia z siecią Tor, na wypadek gdyby coś miało pójść nie tak. 

  • VPN obsługujący przeglądarkę Tor

Nie wszystkie sieci VPN mogą obsługiwać sieć Tor. Istnieje możliwość, że ze względu na ograniczenia prawne lub licencyjne, lub podejrzenie o nielegalne czynności użytkowników posiadających tę przeglądarkę, dany dostawca sieci VPN wyklucza możliwość użycia sieci prywatnej podczas korzystania z przeglądarki Tor. Wybierając VPN do Darknetu koniecznie sprawdź, czy usługa współpracuje z Torem na zasadach, które pozwalają na wygodne i w miarę szybkie korzystanie z Deepnetu.

Ranking VPN 2022: Najlepszy VPN do Tora i Deep webu

Wybór najlepszego VPN do Darknetu musi bezkompromisowo opierać się na kwestiach ochrony prywatności. Powinien zapewniać nawet anonimową płatność za usługę VPN. Wiedząc jakie możliwości daje ci używanie deeppnetu, ale również mając świadomość co grozi ci jeśli zboczysz na ścieżki darknetu, bezpieczeństwo i całkowita anonimowość powinny być tu twoim priorytetem! Kiedy zdecydujesz się zainstalować Tor, VPN powienien być już wybrany.

1.

2.

expressvpn logo

3.

PrivateVpn logo

4.

Surfshark logo

5.

cyberghost
Piotrek Janiszewski
Piotrek Janiszewski

Urodziłem się w Bydgoszczy, w 1988 roku, ukończyłem studia w warszawskiej Szkole Głównej Handlowej (SGH). Od zawsze interesowały mnie kwestie bezpieczeństwa w sieci - dawno temu sam padłem ofiarą kradzieży internetowej i od tego czasu przykładam dużą uwagę do tego komu i w jaki sposób udostępniam dane. Od wielu lat korzystam z usług sieci VPN i dzięki temu doświadczeniu wiem, że usługodawcy nie są sobie równi, ale to nie szkodzi - w zależności od tego, do czego przydatna będzie Ci VPN, nie zawsze będziesz potrzebować najlepszej z najlepszych usług, być może zadowolisz się tańszą opcją, którą z chęcią pomogę Ci wybrać.
Moim drugim hobby, poniekąd powiązanym z cyberbezpieczeństwem są nowoczesne technologie, a konkretniej technologia blockchain. Mam nadzieję, że mój blog dostarczył Ci informacji, które pomogły Ci podjąć decyzję.

© 2024 ŚWIAT VPN | Copyright text by https://www.swiatvpn.pl