VPN w przeglądarce internetowej

Korzystanie z Internetu stało się tak powszechne, że mimo świadomości o pułapkach, które czekają na nas w wirtualnym świecie, odpalając przeglądarkę mało kto myśli o potencjalnych zagrożeniach. Dlaczego spośród milionów użytkowników sieci, coś złego miałoby przytrafić się akurat nam? Nie jestem w stanie odpowiedzieć Ci na pytanie, w jaki sposób pech wybiera swoje ofiary, wiem natomiast, że wg. danych policji rocznie ok. pół miliarda osób pada ofiarą różnych form cyberprzestępczości (1). Aby zapewnić sobie podstawowy poziom ochrony, możesz rozważyć pomysł sieci VPN w przeglądarce. Jest to rozszerzenie, którego zainstalowanie zajmie dosłownie Ci kilka minut, a w zamian zyskasz ochronę przed atakami cyberprzestępców i nie tylko to.

Spis treści

Czym jest i jak działa VPN dla przeglądarki?

Rozszerzenie VPN dla przeglądarek, jest to poręczna wtyczka, dzięki której dane z przeglądarki zostaną przekierowane przez serwer VPN, czyli jak wskazuje nazwa virtual private network, serwer zapewniający użytkownikowi prywatne połączenie sieciowe. Cały proces odbędzie się w zaszyfrowanym tunelu, dzięki czemu ruch z przeglądarki będzie niemożliwy do odczytania przez osoby do tego niepowołane. Dodatkowo, przejście przez serwery VPN, sprawi że nastąpi zamiana adresu IP strumienia danych z Twojej przeglądarki, a to zapewni Ci anonimowość.

Rozszerzenie VPN w przeglądarce odróżnia się od pełnego oprogramowania VPN swoją prostotą; nie wymaga pobrania i instalacji aplikacji, a następnie konfiguracji ustawień. Jest to wtyczka, którą włączysz lub wyłączysz dosłownie jednym kliknięciem.

Musisz pamiętać, że VPN zainstalowany w przeglądarce, chroni jedynie dane tej konkretniej przeglądarki oraz pozostawia Ci dużo mniej możliwości konfiguracji niż pełna aplikacja desktopowa lub mobilna. Dane z pozostałych apek, gier czy narzędzi działających online nie zostaną zabezpieczone siecią VPN jeżeli nie zdecydujesz się na zakup pełnoprawnej aplikacji VPN.

Jaką funkcjonalność zapewni Ci sieć VPN w przeglądarce?

Zainstalowanie rozszerzenia VPN w przeglądarce internetowej jest praktycznym i wygodnym rozwiązaniem, jednak nie jest ono wolne od wad. W teorii przeglądarkowa wirtualna sieć prywatna daje użytkownikowi pełną funkcjonalność standardowej aplikacji, z tą różnicą że jej działanie obejmuje jedynie działalność ograniczoną do zadań przeglądarki. W praktyce sprawa jest nieco bardziej skomplikowana, ponieważ możemy napotkać pewne ograniczenia, a także często nie zdajemy sobie sprawy z tego, jak dużo danych przesyłamy poza przeglądarką.

  • Ochrona danych i prywatności, bezpiecznie korzystanie z publicznych sieci wifi i ukrycie adresu IP

    Korzystając z komputera jesteśmy w stanie lepiej kontrolować naszą aktywność w sieci, niż w przypadku urządzeń mobilnych.

Na komputerze z Messengera skorzystamy prawdopodobnie za pośrednictwem serwisu Facebook (Meta), zaś na Gmaila zalogujemy się przez Google. Aby wejść na Allegro, adres platformy wpiszemy w przeglądarce internetowej. W zasadzie każda aplikacja desktopowa online, ma swój odpowiednik bezpośrednio w witrynie www, dlatego z łatwością możemy wybrać, którą z wersji zdecydujemy się użyć.

W tym wypadku, nasze dane będą w dużej mierze chronione, nawet jeżeli zabezpieczeniem obejmiemy tylko przeglądarkę. Kiedy zdecydowanie większa część Twojej aktywności w Internecie ogranicza się do przeglądarki, wtyczka VPN wystarczy aby ochronić się przed śledzeniem przez dostawcę usług internetowych, cyberprzestępców czy jakąkolwiek, niepożądaną stronę trzecią.

Nieco inaczej sprawa wygląda w przypadku smartphoneów i tabletów, gdzie praktycznie każda aktywność internetowa odbywa się za pośrednictwem specjalnych aplikacji. Facebook i Messenger to dwie, oddzielne apki, podobnie jak poczta elektroniczna i wszystkie platformy zakupowe. Nawet google maps posiada swoją niezależną aplikację!

Jeśli więc masz zamiar korzystać z sieci prywatnej na telefonie, dużo bardziej opłaca Ci się pobranie pełnoprawnej aplikacji VPN – najlepsze moim zdaniem sieci VPN na telefon opisałem w artykule „jak zmienić IP telefonu„.

  • Torrenting

    W przypadku pobierania torrentów, sprawa również jest skomplikowana. Dzięki VPN w przeglądarce zyskasz dostęp do stron z torrentami, które mogą być zablokowane w Twoim kraju. Pamiętaj jednak, że ruch peer to peer odbywa się za pośrednictwem oprogramowania takiego jak np. uTorrent, które nie będzie już objęte ochroną. Jeżeli chcesz czuć się bezpiecznie podczas pobierania torrentów, radziłbym skorzystanie z pełnej wersji aplikacji sieci VPN i to nie byle jakiej firmy. O tym dlaczego przy pobieraniu torrentów sprawdzi się jedynie najlepszej klasy dostawca VPN, przeczytasz w poradniku „VPN do torrentów„.

  • Omijanie zapór sieciowych i blokad regionalnych, dyskryminacji cenowej

    Podobnie jak w przypadku kwestii bezpieczeństwa danych, wszystko zależy od tego, czy będziesz w stanie ograniczyć daną czynność do przeglądarki, czy musisz skorzystać z urządzenia mobilnego i specjalnej aplikacji. Jeżeli nie ma narzuconych ograniczeń dotyczących braku możliwości korzystania z przeglądarki na urządzeniu mobilnym (niektóre serwisy wymagają pobrania apki), to sieć VPN w przeglądarce powinna zadać egzamin.

    Musisz jedynie upewnić się, czy wybrany usługodawca VPN udostępnia mechanizmy, które pozwolą Ci pokonać wyżej wymienione przeszkody; nie wszystkie sieci VPN potrafią przełamać zabezpieczenia platform streamingowych, takich jak Netflix czy Hulu, a już na pewno obejście firewalla w państwach takich jak Chiny będzie nie lada wyzwaniem. Więcej na ten temat przeczytasz w artykułach „Jak oglądać polskiego Netflixa za granicą?”, „Polska telewizja online za granicą” oraz „Jak ominąć cenzurę Internetu? – Najlepszy VPN do Chin„.

Czy warto włączyć VPN w przeglądarce internetowej, jeżeli masz możliwość pobrania osobnej apki VPN?

Skoro pełna aplikacja VPN zapewnia więcej możliwości ochrony, która obejmuje zarówno ruch z przeglądarki internetowej jak i innych programów online, instalowanie rozszerzenia VPN w przeglądarce może wydawać Ci się trochę bezpodstawne. Faktycznie, jeżeli posiadasz urządzenia, na którym w tle działa pełne oprogramowanie VPN, na co dzień wtyczka do przeglądarki prawdopodobnie nie będzie Ci potrzebna.

Sytuacja zmienia się w przypadku urządzenia, z którego korzystasz jedynie do przeglądania Internetu, zwłaszcza w sytuacji w której usługi VPN wprowadzają limit urządzeń, na których możesz zainstalować funkcjonalną wersję apki wirtualnej sieci prywatnej. Wersja przeglądarkowa zazwyczaj jest dodatkiem, który nie podlega takim ograniczeniom.

W przypadku VPN w przeglądarce, urządzenie jest dużo mniej obciążone niż podczas korzystania z oddzielnej aplikacji. Może to okazać się atutem, jeżeli wolimy zabezpieczyć się VPN, a jednocześnie nie chcemy nadwyrężać procesora.

Dodatkową zaletą rozszerzenia VPN w przeglądarce jest jego poręczność – jeżeli z jakiegoś powodu na urządzeniu, w którym masz zainstalowaną pełną apkę sieci VPN zdecydujesz się jej nie uruchamiać, korzystając z przeglądarki, w momencie kiedy jednak zechcesz zmienić swoje IP, wystarczy, że klikniesz w odpowiednią ikonkę, bez konieczności wyszukiwania odpowiedniego oprogramowania w otchłani dysku urządzenia.

Wtyczka sieci VPN w przeglądarce, mimo że niepozorna może okazać się bardzo przydatna, szczególnie jeżeli używamy przeglądarki do logowania się na maila, czy do banku lub w inne miejsca, szczególnie narażone na wyciek wrażliwych danych.

Które rozszerzenia VPN sprawdzą się w przeglądarkach Google Chrome, Mozilla Firefox, Edge i Safari?

Google to korporacja, która opiera się na marketingu i reklamach. Przeglądarka Google Chrome jest świetnym źródłem, które pozwala firmie na zbieranie informacji dotyczących odbiorców treści oraz spektrum ich zainteresowań. Według danych z portalu vuldb, Google Chrome kolekcjonuje najwięcej informacji o swoich użytkownikach spośród innych popularnych przeglądarek (2). Wykorzystanie tych informacji między innymi w celu tworzenia ukierunkowanych kampanii reklamowych, jest kolejnym argumentem przemawiającym za używanie sieci VPN podczas korzystania z przeglądarki Google Chrome.

Kolejnymi co do popularności przeglądarkami, w których również warto zastosować VPN są Mozilla Firefox, Edge oraz wykorzystywana w produktach Apple przeglądarka Safari. Wszystkie z wymienionych pozycji mimo stosunkowo wysokiego poziomu bezpieczeństwa nie są wolne od błędów, mogących skutkować niebezpiecznym wyciekiem danych.

Decydując się na rozszerzenie wirtualnej sieci prywatnej, musisz wiedzieć że działa ono podobnie jak serwery proxy, dlatego też na stronach dostawców VPN często zobaczysz właśnie tę nazwę.

Nie wymienię tu wszystkich wtyczek VPN do przeglądarki, a jedynie te, które zasługują moim zdaniem na szczególne wyróżnienie. Nieco niżej opisałam również bezpłatne rozszerzenia VPN w przeglądarce, które można obdarzyć zaufaniem.

Rozszerzenie VPN do przeglądarki zapewniane przez ExpressVPN

Na uwagę zasługuje ExpressVPN, a konkretniej przeglądarkowe rozszerzenie VPN ukierunkowane bezpośrednio na każdą z wymienionych przeglądarek, włącznie z Safari. ExpressVPN jest jednym znanym mi dostawcą VPN, który na ten moment posiada dedykowaną wtyczkę do przeglądarki z rodziny Apple- Safari.

Jest to sieć VPN zapewniająca ponadprzeciętny serwis, nielimitowany transfer danych, bardzo dobrą szybkość połączenia oraz najwyższe standardy bezpieczeństwa i wiele funkcji dodatkowych. ExpressVPN radzi sobie nawet w sytuacjach, w których wymagane jest podzielenie się danymi, które mogą być wrażliwe, takimi jak chociażby udostępnienie informacji o lokalizacji GPS – potrafi zafałszować Twoją prawdziwą pozycję i użyczyć twojemu urządzeniu innej.

Wiele osób zgodzi się, że ExpressVPN to najlepsza sieć VPN, niestety za ten standard trzeba zapłacić. Jeżeli chcesz przeczytać szczegółową recenzję na temat tego dostawcy, zachęcam Cię do odwiedzenia mojego artkułu „ExpressVPN – opinie„.

expressvpn logo

Rozszerzenie proxy NordVPN działające w przeglądarce Chrome, Firefox lub Edge

Na uwagę zasługuje NordVPN, a konkretniej przeglądarkowe rozszerzenie Proxy NordVPN, ukierunkowane bezpośrednio na każdą z wymienionych przeglądarek prócz Safari. Prócz faktu, że mowa tu o jednej z najsolidniejszych firm na rynku jeśli chodzi o pełną wersję aplikacji, w przeglądarce również mamy do czynienia z atrakcyjnymi funkcjami, takimi jak chociażby możliwość wyłączenia na stałe WebRTC oraz blokowaniu reklam i złośliwego oprogramowania za sprawą technologii CyberSec.

Usługę NordVPN zrecenzowałem w artykule „NordVPN – opinie„, więc jeśli chcesz sprawdzić więcej informacji dotyczących bezpieczeństwa sieci, typu szyfrowania czy autorskiego protokołu NordLynx, zachęcam Cię do odwiedzenia tego wpisu.

Opera - przeglądarka z wbudowaną siecią VPN

Opera to popularna przeglądarka internetowa, dostępna w wersjach na wszystkie systemy operacyjne. Jej atrakcyjność znajduje oparcie w funkcjach dodatkowych, takich jak automatyczny, wbudowany Adblock oraz zapewniona w przeglądarce, bezpłatna sieć VPN.

Czy warto skorzystać z przeglądarki Opera, po to aby skorzystać z darmowej sieci VPN dla przeglądarki? To zależy od tego, do czego potrzebna jest Ci VPN.

O ile Opera sama w sobie jest świetną przeglądarką internetową, o tyle problem z wbudowaną, darmową siecią VPN jest zawsze taki sam: aby sieć działała poprawnie musi posiadać rozbudowaną, kosztowną infrastrukturę. Skoro pieniądze na finansowanie sieci nie pochodzą od użytkowników, oznacza to że jakość usług jest raczej marna, lub firma czerpie środki z szemranego źródła (np. handlując danymi, które powinna była chronić).

W przypadku Opery bezpieczeństwo danych nie jest wcale takie oczywiste; właścicielem firmy jest chiński koncern, zaś polityka prywatności jest bardzo niejasna. Wszyscy wiemy jak wygląda w Chinach wolność słowa, więc chyba nie trzeba nic dodawać.

Dodatkowo przeglądarka Opera nie posiada wielkiej ilości serwerów VPN, co często może stanowić przeszkodę mając na uwadze zarówno prędkość połączenia, jak i możliwość kraju, z którego IP chcemy wysyłać. Brakuje również polskiego serwera, przez co przebywając za granicą nie będziesz w stanie zmienić IP na polskie. Raczej nie nada się do oglądania zagranicznych serwisów streamingowych, a już absolutnie nie polecałbym ściągania za jej pomocą torrentów.

W artykule „Darmowy VPN” dokładnie opisałem zagrożenia płynące z korzystania z takiego rozwiązania oraz wymieniłem bezpłatne sieci prywatne, godne zaufania, których nie bałbym się używać wraz z wyjaśnieniem, dlaczego akurat te firmy zyskały moją przychylność.

Jeżeli chcesz korzystać z Opery ze względu na wbudowany VPN, rób to świadomie – darmowa sieć VPN może posłużyć jako dodatkowa warstwa ochronna przy korzystaniu z sieci www ograniczonym do przeglądania stron Internetowych. Nie posiada ona jednak głównych cech standardowej, odpłatnej i dobrej sieci prywatnej, która faktycznie zadba o Twoje bezpieczeństwo na wszystkich płaszczyznach. VPNowi w przeglądarce Opera brakuje nie tylko wielu funkcji, ale również kwestii formalnych, takich jak godna zaufania polityka prywatności.

Darmowe rozszerzenia VPN do przeglądarek vs. odpłatne

Na rynku znajdziemy wiele darmowych rozszerzeń VPN do przeglądarek Chrome, Firefox i Edge. Nie wszystkie one są z zasady złe. Tak samo jak pomiędzy płatnymi sieciami VPN występują różnice w jakości serwisu, w przypadku darmowych wtyczek VPN również znajdziemy lepsze i gorsze rozwiązania.

Trzeba jednak mieć świadomość, że nawet najlepszy darmowy VPN, identycznie jak w przypadku wtyczki wbudowanej do przeglądarki Opera, fizycznie nie jest w stanie zapewnić serwisu na poziomie zbliżonym do tego, na jaki możemy liczyć u płatnych usługodawców.

ProtonVPN - darmowa wtyczka VPN do przeglądarki Chrome

Decydując się na darmową usługę do przeglądarki, rozważałbym zainstalowanie ProtonVPN. Firma ta posiada zarówno odpłatne plany, jak i darmowe możliwości, a jedną z nich jest instalacja wtyczki VPN w przeglądarce Chrome. W ramach darmowego rozszerzenia VPN, Proton udostępnia część swojej infrastruktury utrzymywanej przy pomocy środków pochodzących ze sprzedaży płatnych abonamentów. Możesz liczyć na nielimitowany transfer danych objęty ochroną VPN w przeglądarce, całkiem dobre wyniki prędkości połączenia, solidne szyfrowanie danych a nawet dodatkowe funkcje takie jak wyłącznik bezpieczeństwa (kill switch). Firma jest w pełni godna zaufania i stosuje politykę całkowitego braku logów. O pełnej wersji aplikacji dowiesz się czytając artykuł „ProtonVPN – opinie„.

Największą niedogodnością Protona w wersji darmowej jest ograniczona ilość dostępnych serwerów VPN oraz krajów, które możesz wybrać aby zmienić swoje IP.

Proxy od CyberGhost

Bardzo dobry VPN CyberGhost oferuje darmową bramkę proxy do przeglądarki google Chrome. Funkcjonalność takiego rozwiązania jest ograniczona w stosunku do możliwości pełnoprawnej aplikacji. W ramach rozszerzenia Chrome, użytkownicy zyskują dostęp jedynie do 4 serwerów, wśród których nie ma lokalizacji w Polsce. Warto jednak zapoznać się z pełną ofertą tej firmy, ponieważ nawet w wersjach płatnych cennik jest zachęcający i dla wielu osób zaskoczeniem okaże się możliwość korzystania z aplikacji VPN w tak niskiej cenie. Zachęcam do przeczytania recenzji w artykule „Cyberghost – opinie„.

cyberghost

Jak używać rozszerzenia VPN do przeglądarki?

Zainstalowanie rozszerzenia VPN jest proste i wygląda podobnie w przypadku wszystkich znanych mi usługodawców.

Kiedy już wybierzesz dostawcę VPN, a w przypadku płatnych sieci wykupisz wybrany abonament i zyskasz dostęp do panelu użytkownika, zaloguj się na stronie wybranej firmy. Po zalogowaniu, znajdziesz plik z wtyczką, który pobierzesz i zainstalujesz na swoim urządzeniu. W przypadku Chrome, wtyczkę możesz pobrać także za pośrednictwem Web Store.

Następnie, po instalacji wtyczki, możesz podpiąć w pasku przeglądarki skrót do rozszerzenia. Klikając na ikonkę zalogujesz się do swojego profilu, a następnie zyskasz możliwość wyboru odpowiedniego serwera i podłączenia się do niego.

Podsumowanie

Mimo wysokiego poziomu zaawansowanych funkcji bezpieczeństwa w popularnych przeglądarkach internetowych, dla komfortu osoby szczególnie skupionej na kwestiach swojej prywatności w sieci, dopiero zapewniający dodatkową ochronę VPN do przeglądarki będzie optymalnym rozwiązaniem.

Warto przeanalizować czy w naszym przypadku faktycznie wystarczy wtyczka, czy nie lepiej będzie pobrać aplikację VPN, który obejmie szyfrowaniem cały transfer danych emitowanych przez urządzenie, nie tylko strumień pochodzący z przeglądarki internetowej.

Prócz gwarancji bezpieczeństwa, VPN zapewnia użytkownikom szereg dodatkowych korzyści, takich jak blokowanie reklam, bezpieczny torrenting, czy możliwość streamingu zagranicznych treści. Mając to na uwadze, wybierz VPN, który faktycznie będzie dostosowany do Twoich potrzeb i pozwoli Ci na więcej, niż jedynie na przeglądanie stron www.

(1) Policja, P. (no date) Co Się czai W SIECI, Gazeta Policyjna. Available at: https://gazeta.policja.pl/997/archiwum-1/2018/numer-154-012018-1/154910,Co-sie-czai-w-sieci.html (Accessed: October 12, 2022).

(2) 210’441 (no date) Vulnerability Database. Available at: https://vuldb.com/ (Dostęp: October 12, 2022).

 
Piotrek Janiszewski
Piotrek Janiszewski

Urodziłem się w Bydgoszczy, w 1988 roku, ukończyłem studia w warszawskiej Szkole Głównej Handlowej (SGH). Od zawsze interesowały mnie kwestie bezpieczeństwa w sieci - dawno temu sam padłem ofiarą kradzieży internetowej i od tego czasu przykładam dużą uwagę do tego komu i w jaki sposób udostępniam dane. Od wielu lat korzystam z usług sieci VPN i dzięki temu doświadczeniu wiem, że usługodawcy nie są sobie równi, ale to nie szkodzi - w zależności od tego, do czego przydatna będzie Ci VPN, nie zawsze będziesz potrzebować najlepszej z najlepszych usług, być może zadowolisz się tańszą opcją, którą z chęcią pomogę Ci wybrać.
Moim drugim hobby, poniekąd powiązanym z cyberbezpieczeństwem są nowoczesne technologie, a konkretniej technologia blockchain. Mam nadzieję, że mój blog dostarczył Ci informacji, które pomogły Ci podjąć decyzję.

© 2024 ŚWIAT VPN | Copyright text by https://www.swiatvpn.pl