VPN i Bitcoin, czyli bezpieczne transakcje kryptowalutami

VPN i Bitcoin, czyli bezpieczeństwo Twoich kryptowalut i aktywów online

Czym są kryptowaluty oraz dlaczego warto zadbać o bezpieczeństwo aktywów gromadzonych online

Na wszelki wypadek zacznijmy od wyjaśnienia podstawowych kwestii dotyczących krypto walut. Czym tak właściwie są Bitcoin, Ethereum, Tether setki innych kryptowalut? Najprościej rzecz ujmując są to wirtualne pieniądze. Ale nie takie pieniądze, jak te które wykorzystujesz do transakcji online za pomocą Twojego konta bankowego. Te pieniądze istnieją tylko w wirtualnym świecie i nie wypłacisz ich z bankomatu. Bitcoina kupisz i sprzedasz na wirtualnych giełdach, a będziesz przechowywać go w portfelu do bitcoinów (ang. Crypto wallet). Nikt ani nic nie ma dostępu do twojego konta kryptowalutowego – urząd skarbowy nie dowie się o środkach przechowywanych pod postacią kryptowalut, ani na co te środki wydajesz. Dokonując transakcji kryptowalutami pozostajesz w dużym stopniu anonimowy, a wirtualne pieniądze przepływają pomiędzy jednostkami gromadzącymi aktywa, niepodlegającymi kontroli żadnej zewnętrznej organizacji. Jest to możliwe ponieważ transakcje są weryfikowane w sieci łańcuchów blokowych oraz księgowane za pomocą technologii cyfrowej (DLT), która przechowuje dane na tysiącach indywidualnych serwerów.

Jeśli handlujesz kryptowalutami, oznacza to, że inwestujesz online. W przeciwieństwie do tradycyjnych bankowych inwestycji, w wirtualnym świecie nie posiadasz zabezpieczeń zapewniającym twoim aktywom ochronę. Oznacza to, że w każdej chwili twój majątek zgromadzony online może zniknąć, ponieważ jesteś narażony na ataki hakerów lub po prostu możesz popełnić błąd i zdradzić komuś wrażliwe informacje. Ale głowa do góry – możesz sam zapewnić sobie dodatkowy poziom bezpieczeństwa podczas gromadzenia kryptowalut – pomoże Ci w tym VPN sprawujący pieczę nad twoją prywatnością w sieci. Jeśli przed przeczytaniem tego artykułu zdążyłeś już zainwestować w bitcoina, czym prędzej wykup abonament u polecanego przeze mnie dostawcy sieci VPN. Mam nadzieję, że ciągle masz coś w portfelu kryptowalut, ponieważ u niektórych dostawców sieci VPN możesz zapłacić właśnie za pomocą wirtualnej waluty.

Co stanowi zagrożenie dla twojego krypto portfela?

Przechowując swoje aktywa w portfelu online dostęp do nich uzyskasz za pomocą prywatnego klucza (private key). Klucz prywatny jest Twoim hasłem do krypto portfela- sposobem, który umożliwi zidentyfikowanie Cię jako prawdziwego właściciela konta. Jeśli zapomnisz tego klucza napotkasz problem nie do przeskoczenia, ponieważ obecnie nie ma możliwości jego odzyskania. Zastanów się więc dobrze, gdzie zapiszesz klucz oraz jak zadbasz o jego bezpieczeństwo.

Anonimowość podczas dokonywania transakcji kryptowalutami bez zabezpieczenia w postaci VPN może nie być do końca zachowana. Początkowo mogło się wydawać, że obejdzie się bez konieczności użycia sieci prywatnej, ponieważ transakcje kryptowalutami ujawniały jedynie klucz publiczny lub adres elektroniczny – dane nie potwierdzające prawdziwej tożsamości. Można więc kupować i handlować pod dowolnym pseudonimem, co w teorii uniemożliwia innym użytkownikom lub instytucjom finansowym śledzenia transakcji dokonywanych wirtualną walutą. Niestety, ta anonimowa utopia handlowa nie jest do końca wiarygodna. Bitcoin i inne kryptowaluty, z wyjątkiem monet prywatności (privacy coins) nie są anonimowe, ale pseudoanonimowe. To sprawia, że dość łatwo jest śledzić swoje działania finansowe po przejściu przez weryfikację KYC/AML. Wszystkie transakcje są przechowywane w rozproszonej księdze publicznej, a ślad IP urządzenia zostaje odciśnięty na giełdach kryptograficznych oraz u dostawców usług internetowych.

Jak już wspomniałem kryptowaluty są poza kontrolą instytucji prawnych i finansowych istniejących w fizycznym świecie. O ile nikt nie będzie „zaglądał Ci do portfela”, nikt też nie ubezpieczy twoich środków. Jeśli nie zadbasz o bezpieczeństwo zgromadzonych pieniędzy, możesz być pewien, że ktoś z chęcią wykorzysta tę szansę i je przytuli. Hakerzy używają swojej wiedzy oraz złośliwego oprogramowania, które pomaga im zdobyć informacje niezbędne do przejęcia środków. Jeśli tak się stanie i ktoś wejdzie w posiadanie dostępu do twojego portfela Bitcoin, to nie istnieje żaden organ regulacyjny, który będzie w stanie interweniować w Twoim imieniu, aby pomóc Ci odzyskać utracone pieniądze. Co więcej w poprzednim zdaniu świadomie użyłem słowa „utracone”, zamiast napisać „skradzione” – jesteś bowiem bez szans, aby w jakikolwiek sposób namierzyć złodzieja i odzyskać swoje kryptowaluty.

VPN pomaga chronić Twoją tożsamość przed każdym, kto chce Cię śledzić, niezależnie czy są to hakerzy, agencja rządowa, czy też złośliwa aplikacja. Nikt nie może ukraść Twoich ciężko zarobionych pieniędzy, jeśli nie wie, że to Ty jesteś ich właścicielem i nie zna klucza dostępu do Twojego konta. Mimo, że protokoły kryptowalut są zaprojektowane z myślą o najwyższym poziomie bezpieczeństwa i wykorzystują szyfrowanie end-to-end, dodatkowo większość witryn giełd internetowych korzysta również z szyfrowania typu HTTPS, możesz być narażony na pewne luki w zabezpieczeniach. Usługa VPN dodaje więc dodatkową warstwę ochronną, która zwiększa bezpieczeństwo wszystkich dokonywanych transakcji.

kryptowaluty vpn

Głównie przyczyny, dla których zawsze powinieneś korzystać z VPN podczas handlu kryptowalutami

Wybierając VPN służący do zapewnienia maksymalnego bezpieczeństwa twoim krypto portfelom, lub raczej aktywom w nich zgromadzonych musisz postawić na najwyższy poziom zapewnienia prywatności. Z góry możesz wykluczyć możliwość korzystania z darmowego VPN, ponieważ w przypadku takiej sieci to właśnie twoja prywatność jest ceną za świadczone usługi.

Wybierając VPN odpowiedni do handlu kryptowalutami zwróć uwagę na Politykę prywatności i brak prowadzenia dzienników logowań i danych przeglądania. Istotnym dodatkiem jest funkcja wyłącznika bezpieczeństwa (kill switch), która w przypadku utracenia połączenia z siecią VPN automatycznie wstrzymuje przepływ danych z twojego urządzenia. Wyłącznik bezpieczeństwa uniemożliwia wyciek Twojego prawdziwego adresu IP.

Dostawcami VPN spełniającym powyższe kryteria są NordVPN, ExpressVPN, PureVPN oraz Ipvanish.

Jaki VPN będzie dobry do zabezpieczenia Bitcoina?

VPN znaczenie poprawia bezpieczeństwo aktywów zgromadzonych online, ze względu na swoje przeznaczenie, jakim jest ukrycie Twojej prywatności.

  • VPN szyfruje twoje połączenie – utrudnia to przechwycenie wysyłanych przez ciebie informacji
  • VPN stanowi dodatkową warstwę zabezpieczającą – minimalizuje możliwość zainstalowania na twoim urządzeniu złośliwego oprogramowania czy wirusa, który mógłby wykraść dane
  • VPN ukrywa Twój prawdziwy adres IP – zapobiega to możliwości bycia przez ciebie śledzonym zarówno przez hackerów jak i przez instytucje państwowe. Nikt nie dowie się, że dokonujesz transakcji kryptowalutami, a nawet że posiadasz crypto wallet. VPN zapewni Ci całkowitą anonimowość podczas dokonywania transakcji.
  • VPN priorytezujący Twoją prywatność nie przechowuje danych logowania ani innych wrażliwych informacji na Twój temat – Oznacza to, że nikt nie będzie mógł wykraść informacji o tobie z archiwów dostawcy VPN. Taki dostawca usług VPN nie udostępni również wrażliwych danych agencji rządowej, ponieważ zwyczajnie nie będzie ich posiadał.
  • Pokonywanie blokady geograficznej Internetu i wolny handel – za pomocą sieci VPN zyskasz dostęp do giełdy kryptowalut, z kraju który blokuje możliwość posługiwania się bitcoinem. Możesz zmienić swój adres IP na adres dowolnego kraju, który nie zdelegalizował wirtualnych pieniędzy i handlować tak, jakbyś tam aktualnie przebywał.

Płatność kryptowalutami za usługę VPN

Pisząc o zabezpieczeniu twoich wirtualnych pieniędzy za pomocą VPN, nie sposób nie wspomnieć o możliwości opłacenia abonamentu VPN właśnie za pomocą kryptowalut. Niektórzy dostawcy sieci VPN akceptują płatności przy użyciu Bitcoina, Ethereum czy Litecoin. Koszt zakupu usługi w kryptowalutach jest przeliczany z dolarów amerykańskich (USD) po aktualnym kursie Bitcoina lub innej kryptowaluty, przy pomocy której chcemy dokonać opłaty. W przypadku zakupu sieci VPN przy użyciu kryptowalut mamy do czynienia z dość zabawnym moim zdaniem plot twistem – w tym momencie to nie sieć VPN zapewnia nam anonimowość, a transakcja kryptowalutowa podnosi nasz poziom bezpieczeństwa. Pamiętaj jednak, że o ile tzw. Zwykły Kowalski nie dowie się, że właśnie kupiłeś VPN, to dokonując tej transakcji nie możesz czuć się całkowicie anonimowy – instytucje rządowe nadal będą mogły Cię namierzyć. Całe szczęście posiadanie sieci VPN jest całkowicie legalne w naszym kraju 🙂

Nie zapominaj o wspieraniu dostawców usług, którzy przyjmują płatności w kryptowalutach. Im silniejsza jest ich sieć, tym większą wartość zyskują twoje aktywa. Przy prawidłowym wykorzystaniu, VPN zorientowany na prywatność stanie się nieocenionym narzędziem w zakresie bezpieczeństwa online.

Ranking 2022: Najlepsze VPN do handlu kryptowalutami oraz do zabezpieczenia aktywów online

Jeśli VPN potrzebny Ci do zapewnienia sobie 100% prywatności podczas transakcji krypto walutowych oraz do zabezpieczenia aktywów online, powinieneś zwrócić uwagę na sztywną politykę braku logów u dostawcy VPN oraz o dodatkowe funkcje zabezpieczające połączenie internetowe. Brak logów oznacza, że usługodawca nie gromadzi danych o sesjach przeglądania Internetu na urządzeniu, zaś aktywność online pozostaje prywatną sprawą internauty. 

Warto zwrócić uwagę, na lokalizację siedziby dostawcy VPN. Prawo obowiązujące w kraju, w którym zarejestrowana jest firma czyni politykę braku logów bardziej wiarygodną. Cenione są Państwa nieposiadające programów masowej inwigilacji, m.in. Brytyjskie Wyspy Dziewicze, Panama i Szwajcaria. Nie zmuszają one dostawców VPN do zbierania i przechowywania danych użytkowników.

Wybierz sieć VPN z rygorystyczną polityką braku logów i funkcją kill switch i optymalnie dodatkowymi zabezpieczeniami, takimi jaj double VPN

Funkcja kill switch wstrzymuje Twój ruch internetowy w razie niespodziewanego przerwania połączenia z serwerem VPN.  Chroni Cię to przed ujawnieniem prawdziwego adresu IP urządzenia.  Każda dodatkowa ochrona jest równie cenna dla prywatności połączenia. 

1.

2.

expressvpn logo

3.

Surfshark logo

4.

vyprvpn logo

5.

cyberghost
Piotrek Janiszewski
Piotrek Janiszewski

Urodziłem się w Bydgoszczy, w 1988 roku, ukończyłem studia w warszawskiej Szkole Głównej Handlowej (SGH). Od zawsze interesowały mnie kwestie bezpieczeństwa w sieci - dawno temu sam padłem ofiarą kradzieży internetowej i od tego czasu przykładam dużą uwagę do tego komu i w jaki sposób udostępniam dane. Od wielu lat korzystam z usług sieci VPN i dzięki temu doświadczeniu wiem, że usługodawcy nie są sobie równi, ale to nie szkodzi - w zależności od tego, do czego przydatna będzie Ci VPN, nie zawsze będziesz potrzebować najlepszej z najlepszych usług, być może zadowolisz się tańszą opcją, którą z chęcią pomogę Ci wybrać.
Moim drugim hobby, poniekąd powiązanym z cyberbezpieczeństwem są nowoczesne technologie, a konkretniej technologia blockchain. Mam nadzieję, że mój blog dostarczył Ci informacji, które pomogły Ci podjąć decyzję.

© 2024 ŚWIAT VPN | Copyright text by https://www.swiatvpn.pl