Darmowy VPN – czy warto ryzykować?

Free VPN - wszystko o VPN za darmo

Bezpłatna sieć VPN - czy warto ryzykować?

W dobie ciągłego rozwoju Internetu i możliwości jakie daje nam korzystanie z jego dobrodziejstw, dużo mówi się o bezpieczeństwie w sieci. Naturalnym jest, że na popularności zyskują sieci VPN. Pierwotnie korzystanie z sieci prywatnej było jedynie sposobem na zabezpieczenie połączeń sieci biznesowych i umożliwienie dostępu do sieci biznesowej z domu. Wraz ze wzrostem świadomości internautów wykorzystanie VPN zmieniło się diametralnie; usługi VPN używane są obecnie w celach prywatnych i rozrywkowych, mają zapewnić nam bezpieczeństwo i surfowanie po sieci bez granic. Większość systemów operacyjnych posiada zintegrowaną obsługę wirtualnej sieci prywatnej, a korzystanie z prywatnych połączeń sieciowych na różnych urządzeniach nie stanowi problemu.

Kiedy łączysz się z Internetem przez sieć VPN agencje rządowe, firmy, hakerzy lub inne niepożądane osoby i instytucje nie widzą Twojego adresu IP , nie mogą więc cię zidentyfikować. Pamiętaj jednak, że twoja prywatność w sieci nie będzie nigdy absolutnie pewna, nawet w przypadku połączenia przez wirtualną sieć prywatną, kiedy decydujesz się na bezpłatną usługę. To dlatego, że dostawca sieci będzie miał dostęp do Twojego prawdziwego adresu IP i historii przeglądania, pozna strony które odwiedzasz. Warto więc zrobić rozeznanie wśród ofert dostawców VPN i rozpocząć współpracę z siecią, której możesz w pełni zaufać. Chodzi ci przecież o bezpieczeństwo – nie chcesz aby ktokolwiek śledził twoje aktywności, gdy jesteś online, nie życzysz sobie aby podmioty przekazywały informacje o tobie osobom trzecim; agencjom lub firmom, marketerom czy instytucjom rządowym.

free vpn

Ile tak na prawdę kosztuje darmowy VPN?

Większość dostawców sieci prywatnej pobiera opłaty za swoje usługi. Na rynku istnieją jednak darmowe sieci VPN. Zastanawiałeś się pewnie, po co masz płacić (często niemało!), skoro potrzebujesz skorzystać z usługi VPN jedynie aby obejrzeć film za granicą, a darmowy VPN bez problemu poradzi sobie ze zmianą adresu IP. Odpowiedź jest prosta: nic nie jest za darmo, a ceną za skorzystanie z usług free VPN są Twoje dane i nie tylko.

Jeśli więc zastanawiasz się, czy darmowy VPN jest bezpieczny w użyciu, muszę Cię zmartwić. Jeśli bezpieczeństwo w sieci jest Twoim priorytetem, to korzystanie z usług VPN za free mija się z celem. Jeśli zaś inne pobudki niż bezpieczeństwo nakazują Ci skorzystać z usług VPN, zaraz wyjaśnię Ci dlaczego na Twoim miejscu zmieniłbym priorytety.

Nawet najtańszy VPN będzie lepszym wyborem niż darmowy!

Darmowe sieci VPN - jak zarabiają na Twojej nieświadomości?

Powiedzmy to wprost: darmowe VPN-y muszą jakoś zarobić i z czegoś się utrzymać. Wiele z nich polega na sprzedaży Twoich danych osobowych osobom trzecim, a niektóre nawet na umieszczaniu reklam wykorzystujących informacje o Tobie. Mogą one również rozpowszechniać Twój adres IP, sugerując że na Twoim komputerze dochodzi do działalności przestępczej, a jednocześnie kryjąc adresy IP prawdziwych przestępców.

Nie zapominajmy również o prokurentach. Ponieważ serwer proxy przekazujeruch internetowy bez szyfrowania, każdy zainteresowany może odczytać Twoje wszystkie dane osobowe. Oznacza to, że prywatne informacje o tobie przesyłane za pośrednictwem niezabezpieczonego połączenia mogą być przechwytywane i przechowywane przez operatora. Nie muszę chyba Ci tłumaczyć, jak dużym problemem jest kradzież tożsamości. Darmowy VPN posiada wszystkie narzędzia, aby w chwili słabości dostarczyć na tacy Twoją tożsamość i wrażliwe informacje w ręce osoby o nieuczciwych intencjach.

Główne zagrożenia wynikające z korzystania z usług VPN za darmo

Moim zdaniem, nawet korzystanie z taniej usługi VPN będzie bezpieczniejsze, niż powierzenie swojej prywatności bezpłatnemu dostawcy VPN. Aby przekonać Cię, że nie warto ryzykować wypunktujmy możliwe zagrożenia związanie z korzystaniem z sieci VPN za free.

Śledzenie danych i ich sprzedaż dla zysku 

Dobrze działający i płatny VPN szyfruje i tuneluje dane, dzięki czemu dostawca usług internetowych nie widzi, co robisz online. Oznacza to, że nikt poza usługodawcą VPN, z którego serwisu korzystasz nie może Cię śledzić. Warunki umowy zawartej z płatnym dostawcą VPN uniemożliwiają mu sprzedaż danych osobowych, dlatego możesz czuć się bezpiecznie. Darmowe usługi VPN zbierają i przechowują dane użytkownika poprzez śledzenie bibliotek, które mogą sprzedawać do celów reklamowych i analitycznych do innych agencji. Bezpłatna aplikacja VPN Betternet jest w posiadaniu aż 14 takich bibliotek!

Zerwanie połączenia VPN w kluczowym momencie oraz brak wyłącznika bezpieczeństwa (kill switch)

Są takie momenty, kiedy na prawdę zależy Ci na ukryciu swojej tożsamości. Przypuśćmy, że coś podkusiło Cię do ściągnięcia pirackiego oprogramowania za pomocą torrentów. Odpalasz więc przeglądarkę, wyszukujesz wszystkiego co będzie Ci potrzebne, zmieniasz adres IP aby nikt nie złapał Cię za rękę podczas tej niewinnej kradzieży-przecież robisz to tylko na własny użytek, oprogramowanie nie przyniesie Ci zysku, a koszt programu zdecydowanie nadwyrężyłby twój budżet. Rozpoczynasz pobieranie i zajmujesz się czymś innym. Nagle dzieje się coś niespodziewanego i twój bezpłatny VPN zrywa połączenie z serwerem VPN, a pobieranie trwa w najlepsze. Chyba masz problem! Pamiętaj, że większość płatnych VPN oferuje funkcję kill switch, która automatycznie wstrzymuje pobieranie, na czas zerwania połączenia z siecią VPN. Więcej na ten temat przeczytasz w najlepsze VPN do torrentów. Dodatkowo z dużym prawdopodobieństwem darmowy VPN dysponuje ubogą bazą lokalizacji serwerów, która może nie wystarczyć do odnalezienia miejsc, z których można bezpiecznie pobierać torrenty.

Kradzież przepustowości pasma

Darmowe VPN-y mogą również uczestniczyć w kradzieży twojego transferu danych i sprzedawać pasmo innym organizacjom. Czy chciałbyś, aby zasoby twojego komputera były wykorzystywane do przenoszenia ruchu w Internecie? VPN Hola nie przejmował się opinią użytkowników i tak właśnie zrobił. Stwierdzono, że Hola z siedzibą w Izraelu kradnie pasmo transferowe od klientów, a następnie odsprzedaje je za pośrednictwem swojej siostrzanej firmy Luminati. Oczywiście, nie każda darmowa usługa VPN wiąże się z takim ryzykiem, jednak o tym jak bezpieczne jest bezpłatne połączenie VPN, dowiemy się zdecydowanie za późno.

Złośliwe oprogramowanie

Wniknięcie złośliwego oprogramowania do twojego urządzenia jest jednym z popularnych problemów dotyczących użytkowników korzystających z usług VPN za darmo. Takie złośliwe oprogramowanie może przecież być używane do kradzieży poufnych informacji z urządzenia podłączonego do sieci wi-fi. Darmowy VPN nie daje użytkownikowi żadnej gwarancji dotyczącej skutecznej ochrony przed atakami programów tego typu.

Przejęcie przeglądarki internetowej

Wyobraź sobie, że Twoja przeglądarka przekierowuje cię na strony internetowe bez Twojej zgody. Punkt ten dotyczy wpadki sieci HotspotShield Free VPN, która to obiecywała swoim użytkownikom chronione połączenia, bezpieczeństwo, poprawę prywatności i przeglądanie Internetu bez reklam. Jednakże, badanie CSIRO wykazało, że to właśnie Hotspot Shield przekierowywał ruch użytkowników do serwisów alibaba.com i ebay.com poprzez swoje sieci partnerskie Conversant Media i Viglink. Kiedy klient łączył się przez darmowy VPN, aby uzyskać dostęp do określonych domen internetowych, aplikacja wykorzystywała serwer proxy, który przechwytywał i przekierowywał żądania HTTP do witryn partnerskich.

free vpn

Najlepszy VPN za darmo

Czy istnieje darmowy VPN bezpieczny w użyciu? Nie, ale istnieje pewien kompromis.

Niektórzy usługodawcy płatnych sieci VPN oferują za darmo wersję podstawową swoich usług. Wersja podstawowa zazwyczaj posiada ograniczenia, takie jak spowolniony transfer lub limit transferu danych miesięcznie. Aby uzyskać dostęp do pełnych prędkości, nielimitowanej przepustowości oraz funkcji dodatkowych trzeba wykupić wersję premium. Pamiętaj aby nie zrażać się na wstępie do usługodawcy VPN po niesatysfakcjonującym wykorzystaniu wersji podstawowej – porównaj plan płatnej taryfy, aby ocenić czy warto wykupić abonament VPN u danego usługodawcy.

W grę wchodzi także korzystanie z bezpłatnych VPN, zapewnionych przez usługodawców, którzy świadczą płatne usługi po ograniczonym czasie. Mowa tutaj o darmowych okresach próbnych i gwarancyjnych. Darmowa wersja próbna to bezpieczne rozwiązanie, które umożliwi Ci skorzystanie z pełnej wersji płatnej sieci VPN całkowicie za darmo!

Kolejną możliwością jest skorzystanie z polityki gwarancyjnej, wg której przed upływem danego czasu (zazwyczaj 30 dni) możesz zażądać zwrotu pieniędzy za usługę, jeśli ta nie spełnia twoich oczekiwań. To rozwiązanie umożliwi ci miesiąc korzystania z sieci VPN bez ograniczeń. Pamiętaj jednak, że jeśli w porę nie zakończysz subskrypcji Twój darmowy VPN pozyskany w ten sposób automatycznie ściągnie z twojego konta opłatę za kolejny miesiąc. Nie zapomnij też zgłosić się po zwrot środków za niesatysfakcjonujący pierwszy miesiąc 🙂

Nie warto narażać się poprzez korzystanie z szemranych, darmowych usług

Jak głosi stare porzekadło, w życiu nie ma nic za darmo i niestety znajduje to odzwierciedlenie w przypadku darmowych usług w Internecie. Bezpłatne usługi w przypadku sieci VPN wiążą się z dużym ryzykiem lub niedogodnościami. Najlepsze darmowe sieci VPN to nic innego jak wersje próbne solidnych firm świadczących usługi VPN, gdyż jedynie takim firmom można w pełni zaufać. Warto jest skorzystać z serwerów VPN takiej darmowej wersji, aby zachować ochronę prywatności oraz sprawdzić, czy w przyszłości warto będzie zainwestować pieniądze w usługę VPN pochodzącą od tego dostawcy.

Mam nadzieję, że odpowiedziałem na twoje pytanie czy bezpłatny VPN jest bezpieczny w użyciu. Jak widzisz zadbanie o najwyższą jakość usług VPN jest niezmiernie ważne. O ile hasło ‘kradzież prywatności w internecie’ z początku nie brzmi bardzo złowrogo, po uświadomieniu sobie daleko idących konsekwencji jakie może są sobą nieść, sądzę że 2 razy przemyślisz pomysł instalacji darmowej apki VPN na swoim urządzeniu. Usługi płatne w cenie opłaty abonamentowej oferują bezpieczeństwo bez konieczności odsprzedawania danych osobowych osobom trzecim. Darmowy VPN w rezultacie może kosztować Cię o wiele więcej niż płatna usługa, w sytuacji takiej jak kradzież tożsamości, podczas gdy płatny VPN poniekąd gwarantuje ci zachowanie prywatności i zabezpieczenie informacji o tobie. Sieć VPN to dobra inwestycja, jednak pod warunkiem, że możesz zaufać jej dostawcy- mieć pewność, że Twój adres ip zostanie ukryty oraz, że ceną za darmowe vpn nie jest twoje bezpieczeństwo.

Ranking VPN 2022: Najlepszy darmowy VPN

Świetnie wiesz, co sądzę o usługach typu darmowy VPN. Ponieważ za każdym razem kiedy słyszę hasła takie jak 'vpn za darmo’ przechodzą mnie dreszcze, przygotowałem dla Ciebie alternatywę w postaci rankingu najlepszej sieci prywatnej z darmowym planem podstawowym, bądź bezpłatnym okresem próbnym. 

Pamiętaj, że bezpieczny darmowy VPN zawsze będzie miał pewne ograniczenia. Wynika to z faktu, że dostawca sieci prywatnej musi mieć pieniądze na utrzymanie infrastruktury swojej VPN. Jeżeli więc usługodawca oferuje Ci spektrum usług za darmo, a za twoimi plecami nie pozyskuje pieniędzy kosztem Twoich danych, siłą rzeczy nie jest w stanie zagwarantować Ci pełnego serwisu na poziomie płatnej VPN. Ograniczenia dotyczą zazwyczaj przepustowości transferu, szybkości połączenia lub możliwości korzystania z poszczególnych serwerów i lokalizacji.

Wszystkie proponowane przeze mnie sieci VPN, prócz darmowego okresu próbnego lub bezpłatnego planu podstawowego, zakładają możliwość wykupienia odpłatnej subskrypcji z 30 dniową gwarancją obejmującą zwrot pieniędzy za usługę, jeżeli sieć VPN nie sprosta Twoim oczekiwaniom. Dodatkowo, jeśli zdecydujesz się na płatny plan taryfowy, wybrane sieci są tanie w stosunku do konkurencji (może z wyjątkiem ProtonVPN i Hotspot Shield), a oferują na prawdę dobrą usługę. 

1.

proton vpn

2.

zenmate logo

3.

Hotspot shield logo

4.

PrivateVpn logo

5.

PureVPN logo
Piotrek Janiszewski
Piotrek Janiszewski

Urodziłem się w Bydgoszczy, w 1988 roku, ukończyłem studia w warszawskiej Szkole Głównej Handlowej (SGH). Od zawsze interesowały mnie kwestie bezpieczeństwa w sieci - dawno temu sam padłem ofiarą kradzieży internetowej i od tego czasu przykładam dużą uwagę do tego komu i w jaki sposób udostępniam dane. Od wielu lat korzystam z usług sieci VPN i dzięki temu doświadczeniu wiem, że usługodawcy nie są sobie równi, ale to nie szkodzi - w zależności od tego, do czego przydatna będzie Ci VPN, nie zawsze będziesz potrzebować najlepszej z najlepszych usług, być może zadowolisz się tańszą opcją, którą z chęcią pomogę Ci wybrać.
Moim drugim hobby, poniekąd powiązanym z cyberbezpieczeństwem są nowoczesne technologie, a konkretniej technologia blockchain. Mam nadzieję, że mój blog dostarczył Ci informacji, które pomogły Ci podjąć decyzję.

© 2024 ŚWIAT VPN | Copyright text by https://www.swiatvpn.pl