ProtonVPN- opinie

ProtonVPN- opinie 2022. Moja recenzja sieci VPN.

ProtonVPN to sieć VPN zdobywająca popularność na świecie. Cechuje ją ponadprzeciętny poziom bezpieczeństwa oraz prywatności. Sieć posiada siedzibę w Szwajcarii, a na ten moment może pochwalić się infrastrukturą 1080 serwerów w 54 krajach świata. Użytkowników przyciąga darmowy plan podstawowy ProtonVPN, opinie o nim są jednak zróżnicowane. Nie należy zapominać o płatnym , rozszerzonym abonamencie w usłudze tego dostawcy – tu ProtonVPN zbiera pochwały. Czy zasłużone?

Mój wybór:

Sieć dla użytkownika przebywającego w Europie

4.8
4.6/5

Bezpieczeństwo

4.9/5

Szybkość i serwery

3.9/5

Kraje i lokalizacje

4.1/5

Zapewnia anonimowość

5/5

Interfejs i łatwość obsługi

5/5

Obsługa klienta, wsparcie technczne

5/5

Brak logów, dzienniki i przechowywanie danych

Wyłącznik bezpieczeństwa / kill switch

VOD, Player, polskie platformy

Torrenty, serwery P2P

Kryptowaluty

Netflix, platformy streamingowe

Tor i deep web

Systemy operacyjne

Android, Mac, iOS, Windows, Linux, routery

Siedziba firmy

Szwajcaria

Wsparcie techniczne

e-mail, 24/7 czat na żywo z agentem, poradniki

Cena

$$$

Recenzja ProtonVPN - Spis treści

ProtonVPN - recenzja streszczona, informacje podstawowe

Firma ProtonVPN została założona w roku 2014, w Szwajcarii – kraju słynącym z poważnego podejścia do prywatności jednostki, będącym dobrym terytorium dla rozwoju dostawcy VPN. ProtonVPN to relatywnie mała sieć VPN, oferująca świetny poziom usług na Starym kontynencie. Cały czas się rozwija i ulepsza swój serwis. ProtonVPN zadbał o bezpieczeństwo swoich użytkowników, jednak nie można nazwać go najszybszą siecią VPN.

Proton VPN pozwala wybrać jeden pośród 4 planów abonamentu. W najoptymalniejszym zestawieniu dla użytkownika indywidualnego umożliwia 5 jednoczesnych połączeń w ramach jednej licencji. Usługi VPN od tego dostawcy można zainstalować na systemach operacyjnych takich jak: Windows, Mac, Linux, Android, iOS oraz na routerach. W porównaniu do konkurencji nie jest to tania sieć prywatna.

Jeśli chcesz poznać szczegóły dotyczące infrastruktury i funkcji oferowanych przez ProtonVPN, zapraszam Cię do przeczytania dalszej części recenzji.

Ceny i taryfy ProtonVPN

ProtonVPN udostępnia klientom 4 plany abonamentowe, które różnią się znacznie od tych, do których przyzwyczaili nas wiodący dostawcy VPN na świecie. Różnica w ofercie nie wynika z czasu trwania umowy z dostawcą VPN, zaś z dostępności funkcji jakie dany plan oferuje. Wszystkie taryfy ProtonVPN funkcjonują w rocznym rozliczeniu, a umowę można zerwać lub zmienić w dowolnym momencie. Przez pierwsze 30 dni obowiązuje okres gwarancji, z postanowieniem o refundacji kosztów usługi jeśli nie spełni ona oczekiwań klienta.

ProtonVPN darmowy– 0 EUR/ miesiąc . Plan działa na jednym urządzeniu w ramach licencji, a możliwości VPN są mocno ograniczone; użytkownicy mogą korzystać z serwerów VPN jedynie w trzech krajach. W tym planie nie ma funkcji dostosowanych do pobierania strumieniowego. ruchu P2P podczas torrentingu, korzystania z przeglądarki TOR, omijania geoblokad. Nie funkcjonuje również Secure Core VPN, a sieć operuje na niższych prędkościach. Połączenie zapewnia użytkownikowi wysoki standard prywatności i bezpieczeństwa.

Abonament ProtonVPN Basic – 4 EUR/ miesiąc rozliczany co rok (czyli 48 EUR). Plan ten dopuszcza używanie sieci prywatnej na 2 urządzeniach jednocześnie, operuje na wyższych prędkościach niż wersja darmowa a także udostępnia serwery w 54 krajach świata. Wersja ta pozwala na torrentowanie oraz blokuje ukierunkowane reklamy.

Abonament ProtonVPN Plus– 8 EUR /miesiąc, płatne z góry za całość (96 EUR) Jest to moim zdaniem najoptymalniejszy plan w ofercie ProtonVPN i na jego przykładzie będę omawiał cechy sieci prywatnej w dalszej części recenzji. Plan ten wyróżnia możliwość podpięcia pod licencję 5 urządzeń oraz łącze VPN operujące na bardzo wysokich prędkościach. Do korzyści z planu Basic dochodzi możliwość używania dodatkowych funkcji m.in. przeglądarki TOR w wariancie Onion over VPN oraz omijanie geoblokad.

Abonament ProtonVPN Visionary– 24 EUR /miesiąc (288 EUR rocznie) – Oferta skierowana do firm, pozwala podłączyć 10 urządzeń pod jedną licencję. Zawiera wszystkie cechy planu Plus oraz umożliwia korzystanie z ProtonMail Visionary Account.

Za abonament ProtonVPN zapłacisz metodami tradycyjnymi, takimi jak karta płatnicza, czy PayPal. Dostawca VPN umożliwia użytkownikom płatność anonimową za pomocą Bitcoina, lub gotówki. Tak, dobrze widzisz – możesz wysłać do biura ProtonVPN gotówkę.

ProtonVPN oferuje swoim przyszłym klientom darmową, 7 dniową wersję próbną, tożsamą z planem ProtonVPN Plus. Zawsze warto wykorzystać oferowany trial i upewnić się, że VPN nam odpowiada. Nie zapominajmy również o gwarancji zwrotu pieniędzy, jeśli upomnimy się one w ciągu 30 dni od daty zakupu.

Proton vpn service

Bezpieczeństwo danych, ochrona prywatności, anonimowość

Zdradziłem już, że ProtonVPN oferuje bezpieczną usługę oraz ma na względzie ochronę prywatności użytkowników. Pora przyjrzeć się, w jaki sposób dostawca VPN realizuje powyższe cele.

Od strony formalnej, dotyczącej polityki prywatności nie można się niczego przyczepić. Firma jasno deklaruje politykę braku logów, co oznacza że dostawca usługi VPN nie prowadzi dzienników aktywności klientów i nie przechowuje danych sesji. Tezę tę uwiarygadnia siedziba firmy – Szwajcaria jest krajem, który nie należy do sojuszy 4-9-14 Oczu i nie wymusza na swoich obywatelach gromadzenia informacji o klientach. Z tego powodu nie ma też prawa zażądać od firmy świadczącej usługi sieci prywatnej takich danych. Dodatkowo ProtonVPN twierdzi, że same serwery VPN są zaszyfrowane, a dostęp do nich ograniczony. Mogłoby być lepiej, jeśli serwery byłyby zaopatrzone jedynie w pamięć RAM, bez dysku twardego. Czy tak jest? Tego niestety nie wiemy.

Od strony technologicznej sprawa również ma się niezwykle dobrze. ProtonVPN korzysta jedynie z nowoczesnych i dopracowanych protokołów bezpieczeństwa, jakimi są OpenVPN i IKEv2/IPSec. Protokół bezpieczeństwa, to mówiąc najprościej technologia, która umożliwia przepływ zaszyfrowanych danych pomiędzy Twoim urządzeniem, a serwerem VPN. Od protokołu zależy szybkość transferu oraz rodzaj szyfrowania, a więc bezpieczeństwo. Oba protokoły, z których korzysta ProtonVPN charakteryzują się wysokimi parametrami bezpieczeństwa oraz prędkości.

ProtonVPN bezpieczeństwo

Ponad to, ProtonVPN udostępnia swoim użytkownikom ciekawą dodatkową funkcję bezpieczeństwa zwaną Secure Core. Funkcja ta stanowi zabezpieczenie przed atakami hakerskimi i złośliwym oprogramowaniem próbującym wedrzeć się do serwera VPN, w celu pozyskania danych o użytkownikach. Zabezpieczenie polega na przekierowaniu ruchu przez kilka serwerów VPN, nie zaś tylko jedną maszynę. W ten sposób strumień danych wysyłany z naszego urządzenia kilkukrotnie zmienia adres IP oraz ulega wielokrotnemu szyfrowaniu.

A skoro mowa o szyfrowaniu, nie sposób nie wspomnieć tu o kluczach kryptograficznych, z których korzysta ProtonVPN. Do ochrony połączenia internetowego sieć VPN używa 256 bitowego szyfrowania AES-256. Wymiana kluczy szyfru odbywa się za pomocą 4096-bitowego RSA, a do uwierzytelniania wiadomości sieć korzysta z HMAC z nakładką SHA384. Mówiąc po ludzku: bezpieczniej się nie da.

ProtonVPN chroni również twoje żądania DNS przed wyciekiem, ponieważ posiada system DNS na każdym z serwerów w sieci. Przypomnijmy, że DNS to system tłumaczenia nazw domen na adresy IP; za każdym razem, kiedy odwiedzasz jakąś witrynę internetową, twoja prośba zostaje przekierowana do serwera DNS, tam przetłumaczona i wysłana dalej, bądź zablokowana, jeśli treść podlega cenzurze w kraju, w którym się znajdujesz. Jeśli sieć prywatna posiada własne serwery DNS, ruch ten odbywa się w zaszyfrowanym tunelu, bo uniemożliwia stronom trzecim sprawdzenie, jakie strony odwiedzasz.

Ostatnią funkcją bezpieczeństwa ProtonVPN jest kill switch, czyli wyłącznik awaryjny, który wstrzymuje ruch internetowy, jeśli połączenie z serwerem VPN zostanie przerwane. Zabieg taki nie pozwala na zidentyfikowanie Twojego adresu IP oraz uniemożliwia wyciek danych poza tunel VPN. Funkcja ta jest szczególnie przydatna przy torrentingu.

ProtonVPN funkcje dodatkowe

Dostęp do serwerów ProtonVPN

Istotną kwestią przy wyborze sieci prywatnej jest dostęp do serwerów usługi VPN. Równomierna dystrybucja maszyn na świecie oraz ich duża liczba zapewni optymalną szybkość połączenia oraz umożliwi użytkownikom wysyłanie adresu IP z szerokiej gamy miejsc. W liczbach ProtonVPN prezentuje się dobrze i na pewno plasuje się w czołówce dostawców sieci prywatnej.

Optymalny plan Plus gwarantuje użytkownikom dostęp do 54 lokalizacji serwerów standardowych oraz szerokiej gamie lokalizacji w technologii Secure Core, które to łączą się wcześniej z siecią prywatną przez serwer zlokalizowany w Szwajcarii.

Serwery ProtonVPN znajdują się głównie w Europie, ale też w Ameryce Północnej i Południowej oraz w pozostałych rozwiniętych krajach świata. Sieć ma za to niedobór w lokalizacjach krajów rozwijających się oraz słabo rozwiniętych. Jedyny kraj Afrykański w którym ProtonVPN posiada serwery to RPA, kuleje również Azja i Oceania.

ProtonVPN deklaruje, że wszystkie serwery w strukturze sieci to fizyczne maszyny, zaś firma nie posiada serwerów wirtualnych.

ProtonVPN udostępnia pełną listę swoich serwerów z oznakowaniem, w których planach są one dostępne oraz jakie dodatkowe funkcje ProtonVPN obsługują. Symbol cebulki oznacza kompatybilność z torem, strzałki ruch P2P. Symbol B sygnalizuje plan Basic, zaś P – plan Plus.

ProtonVPN - lokalizacje i funkcje serwerów

Jak szybkie są serwery ProtonVPN?

W ofercie Plus szybkość serwerów ProtonVPN jest co najmniej dobra. Widać tu, że maszyny są solidne i robią robotę. Najlepiej funkcjonują Europejskie serwery, znajdujące się blisko mojej lokalizacji. Pozostałe również sobie radzą, ale wyniki mają nieco słabsze.

Dodatkowe funkcje ProtonVPN obejmują tunelowanie rozdzielone, które pozwala wybrać aplikacje i programy, podróżujące przez tunel VPN. Jest to zabieg, który pomoże nam poprawić szybkość sieci poprzez odpuszczenie konieczności szyfrowania na sporej ilości danych.

Podaję moje wyniki testów prędkości sieci:

Połączenie bez VPN: PING 12 ms, Pobieranie 73 mb/s, Wysyłanie 66 mb/s

Połączenie z Polskim serwerem VPN: PING 28 ms, Pobieranie 52 mb/s, Wysyłanie 46 mb/s

Połączenie z serwerem VPN w Wielkiej Brytanii: PING 29 ms, Pobieranie 50 mb/s, Wysyłanie 43 mb/s

Połączenie z serwerem VPN w Stanach Zjednoczonych: PING 67 ms, Pobieranie 37 mb/s, Wysyłanie 24 mb/s

Połączenie z serwerem VPN w Argentynie: PING 138 ms, Pobieranie 24 mb/s, Wysyłanie 7 mb/s

Test prędkości sieci prywatnej nigdy nie będzie obiektywny, ponieważ jest to cecha uzależniona od zbyt wielu zmiennych; jakość połączenia jest uzależniona od szybkości sieci wifi, urządzenia łączącego się z Internetem, wybranego protokołu bezpieczeństwa oraz metody szyfrowania, w końcu od odległości od serwera sieci prywatnej i obciążenia na nim.

Interfejs, aplikacja i wsparcie techniczne

Pobranie i instalacja aplikacji ProtonVPN jest dziecinnie prostą sprawą. Po utworzeniu konta u dostawcy usług VPN (wystarczy podać e-mail, nie trzeba wpisywać żadnych wiążących danych) należy opłacić, a następnie pobrać dogodny plan. Po pobraniu aplikacji i zakończeniu instalacji zostanie uruchomiona automatyczna konfiguracja ustawień sieci, podporządkowana systemowi operacyjnemu, na którym instalujesz Proton. Jeśli sobie życzysz, ProtonVPN możesz skonfigurować też ręcznie, chociaż gwarantuję Ci, że nie ma potrzeby zmieniania ustawień domyślnych.

Przyznam, że sam design aplikacji ProtonVPN jest niby poprawny, ale trochę drażniący. Czarne tło mnie męczy, natomiast domyślne okno aplikacji jest dla mnie zbyt duże. Jeśli chodzi o funkcjonalność, aplikacja zaprojektowana w ten sposób sprawdza się dobrze – nie sposób przeoczyć guzika służącego do nawiązywania połączenia w oknie głównym. Dodatkowym bajerem jest możliwość śledzenia ścieżki połączeń, obsługiwanych przez kilka serwerów. W interfejsie łatwo się odnaleźć, zmiana ustawień nie stanowi problemu.

ProtonVPN posiada stronę w języku polskim. 

Spośród usług VPN nie było jeszcze takiej, która nigdy nie uległaby awarii. Z problemem technicznym może mierzyć się zarówno pojedynczy serwer jak cały region. Małe niedogodności mogą dotyczyć aplikacji na danym systemie operacyjnym, lub konkretnie na Twoim urządzeniu. W razie konieczności rozwiązania problemu lub po prostu zadania pytania ProtonVPN pozostawia użytkownikom kilka możliwości.

Przede wszystkim posiadając konto w ProtonVPN masz dostęp do Forum użytkowników, gdzie dostawca usługi wypowiedział się na temat często zadawanych pytań. Drugą możliwością jest kontakt mailowy bezpośrednio z centrum obsługi klienta. Niestety, nieczęsto zdarza się, że odpowiedź uzyskujemy od razu, zazwyczaj ta metoda wymaga cierpliwości.

Czy ProtonVPN oferuje dostęp do...

... bezpiecznego torrentowania?

Tak, Proton świetnie spełni się w tej roli. Posiada on wszystkie niezbędne funkcje; jest siecią super bezpieczną wyposażoną w kill switch (wyłącznik awaryjny). Ponad to Proton posiada serwery P2P w krajach, w których nie jest prowadzona restrykcyjna polityka przeciw internetowemu piractwu. Jedynym problemem może być prędkość połączenia, które będzie raczej zamulać przy pobieraniu torrentów. Jednak powinno dać radę, potrzebujesz tylko Protona i dozy cierpliwości.

... platform streamingowych: Netflix, VOD, Player, BBC iPlayer, Disney?

Tak, Proton potrafi obejść zabezpieczenia Netflixa oraz innych platform streamingowych. Na swojej stronie posiada instrukcję opisującą krok po kroku jak łączyć się z platformą Netflix za pomocą sieci prywatnej. Dodatkowo Proton deklaruje, że potrafi odblokować HBO Max i Amazon Prime Video. Na ten moment przy pomocy Protona odblokujesz także popularne polskie platformy streamingowe, przebywając zagranicą.

... pokonania firewalla w Chinach?

Niestety, Proton nie ma możliwości obejścia chińskiej zapory. Jeszcze do niedawna był w stanie to zrobić, jednak władze Chin dokładają wszelkich starań aby obywatele ich kraju nie mogli pokonać cenzury Internetu. Skutecznym narzędziem do ominięcia firewalla w Chinach jest za to przeglądarka Tor, posiadająca tajne serwery, które nie mogą zostać zlokalizowane i zablokowane przez rząd w tym kraju.

... bezpiecznego korzystania z Tora i Deep webu?

Tak! Możesz to robić dzięki funkcji Tor/Onion over VPN. Proton współgra z przeglądarką Tor oraz trzyma najwyższej klasy standardy bezpieczeństwa. Jeśli chcesz odwiedzać strony z domeną .onion, z zestawem TOR plus Proton pójdzie jak po maśle. Atutem Tora jest to, że działa w Chinach oraz że znajdziesz tam facebooka i wikipedię z domenami onion.

Proton vpn service

Podsumowanie - moja opinia o ProtonVPN

ProtonVPN zasługuje na uwagę z paru względów: niezawodny, bardzo wysoki poziom bezpieczeństwa, dobra jakość połączenia, wybór funkcji dodatkowych oraz (a może przede wszystkim) w pełni darmowa wersja podstawowa, która całkowicie wystarczy do prostych zadań. Wersja odpłata bez problemu poradzi sobie ze streamingiem, pozwoli na w pełni anonimowe pobranie torrentów oraz zagwarantuje dostęp do Tora. Problemy może sprawić pokonanie zapory sieciowej w krajach takich jak Chiny, czy Rosja. Być może cena tej marki jest trochę wygórowana, jednak zawsze polecam sprawdzenie, czy aktualnie nie obowiązuje promocja – wtedy można zgarnąć naprawdę dobrą, roczną ofertę!

Piotrek Janiszewski
Piotrek Janiszewski

Urodziłem się w Bydgoszczy, w 1988 roku, ukończyłem studia w warszawskiej Szkole Głównej Handlowej (SGH). Od zawsze interesowały mnie kwestie bezpieczeństwa w sieci - dawno temu sam padłem ofiarą kradzieży internetowej i od tego czasu przykładam dużą uwagę do tego komu i w jaki sposób udostępniam dane. Od wielu lat korzystam z usług sieci VPN i dzięki temu doświadczeniu wiem, że usługodawcy nie są sobie równi, ale to nie szkodzi - w zależności od tego, do czego przydatna będzie Ci VPN, nie zawsze będziesz potrzebować najlepszej z najlepszych usług, być może zadowolisz się tańszą opcją, którą z chęcią pomogę Ci wybrać.
Moim drugim hobby, poniekąd powiązanym z cyberbezpieczeństwem są nowoczesne technologie, a konkretniej technologia blockchain. Mam nadzieję, że mój blog dostarczył Ci informacji, które pomogły Ci podjąć decyzję.

© 2024 ŚWIAT VPN | Copyright text by https://www.swiatvpn.pl