Jak ominąć cenzurę Internetu? Restrykcyjne kraje, w których przyda Ci się VPN: Chiny, ZEA, Rosja… A co z Polską?

Cenzura Internetu to nic innego jak blokowanie przez rządy oraz instytucje państwowe niewygodnych witryn internetowych. Cenzura przyjmuje różne formy – może być bardziej lub mniej subtelna, tak samo zresztą, jak różne mogą być blokowane treści.

Najbardziej znanym przykładem kraju, który wprowadził cenzurę Internetu są Chiny – dostęp do popularnych serwisów internetowych oraz komunikatorów (w tym Facebook, Google, Gmail, Messenger, WhatsApp) jest blokowany przez chiński firewall, który stanowi nie lada wyzwanie do obejścia. Niewiele lepsza sytuacja jest w Zjednoczonych Emiratach Arabskich, gdzie nie skorzystasz z WhatsAppa, czy w Rosji, która blokuje masę serwisów. Jednak jeśliby dłużej nad tym pomyśleć, to blokowanie strony the Pirate Bay oraz innych witryn służących do wyszukiwania torrentów tak samo jak treści o podłożu terrorystycznym, w krajach należących do Unii Europejskiej, choć uzasadnione, to również jest formą cenzury. Podobnie można zinterpretować projekty ograniczające wolność w Internecie typu ACTA, SOPA i PIPA wprowadzane przez rząd USA. Co więcej, w Polsce niedawno (styczeń 2021) przegłosowana została ustawa w sprawie cyberbezpieczeństwa, która to dopuszcza możliwość blokowania mediów społecznościowych podczas zamieszek, czy protestów politycznych. Dostęp do Internetu jest stopniowo ograniczany, a my w ten sposób tracimy naszą wolność wyboru.

Na szczęście cenzurę Internetu da się obejść – trzeba zaopatrzyć się w dobry VPN.

Zwycięzcy rankingu najlepszych sieci VPN do omijania cenzury internetu

Jak obejść cenzurę Internetu? VPN do Chin

W jaki sposób rządy państw blokują niektóre strony i aplikacje internetowe?

Państwa mają szereg możliwości technologicznych skutkujących blokowaniem treści w Internecie, dla swoich obywateli. Zazwyczaj restrykcyjne państwa stosują parę metod jednocześnie. W śród nich można wyszczególnić pewne popularne działania.

Bardzo powszechną metodą jest tzw. filtrowanie żądań DNS. DNS to system tłumaczenia nazw domen na adresy IP, a żądanie DNS to nic innego, jak komunikat wysyłany przez Twoje urządzenie do serwera internetowego, informujący że chciałbyś odwiedzić daną witrynę. Rosja w celu blokowania treści powołała specjalną agencję – Roskomandzor, która prowadzi rejestr zakazanych witryn internetowych. W momencie dodania nazwy domeny (a raczej jej adresu IP) do rejestru, wszyscy dostawcy Internetu na terenie Rosji, zmuszeni są odmawiać dostępu do strony internetowej użytkownikom, którzy wyślą takie żądanie DNS. W ten sposób Rosja zablokowała dostęp do niezależnych stron internetowych należących do polityków opozycyjnych oraz do portali informacyjnych.

Chiny, prócz filtrowania żądań DNS, skutecznie blokują wyniki wyszukiwań w działających na ich terenie wyszukiwarkach internetowych. W Państwie Środka prowadzona jest lista wyrazów i fraz zakazanych, na której to podstawie filtrowane i blokowane są podobne, potencjalnie szkodliwe wyrażenia. Po wpisaniu w wyszukiwarkę niepożądanej przez władze chińskie frazy, wyniki które się wyświetlą będą zwyczajnie niepowiązane z wyszukiwanym hasłem. Co więcej, kilkukrotne próby odszukania podobnego tematycznie sformułowania mogą skończyć się zablokowaniem wyszukiwarki internetowej na danym urządzeniu. Z ciekawostek powiem tylko, że na długiej liście zakazanych w Chinach pojęć znajdują się m.in. demokracja, prawa człowieka i hasła antykomunistyczne.

Cenzura Internetu może opierać się również o blokowanie adresów IP na serwerach internetowych. Oznacza to, że jeśli łączysz się z Internetem z adresu IP znajdującego się na liście adresów blokowanych, niektóre strony internetowe będą dla Ciebie zablokowane, dopóki nie zmienisz swojego IP. Kolejną metodą jest filtrowanie URL, polegające na analizie ciągów znaków w linku URL w poszukiwaniu niepożądanych sformułowań. Na sam koniec analogicznie filtrowane są pakiety danych.

W przypadku państw z subtelną cenzurą Internetu, można opisać przypadek Stanów Zjednoczonych, gdzie dostawcy Internetu zobligowani są stosować ograniczenie przepustowości łącza w momencie przekierowywania na niewygodną witrynę w Internecie.

Co musi posiadać VPN, aby obejść cenzurę Internetu w Chinach?

Jak już powiedziałem, VPN w Chinach pozwoli Ci obejść cenzurę i przedrzeć się przez tamtejszą zaporę sieciową, jednak trzeba mieć świadomość, że musi to być sieć prywatna stosująca dodatkowe sztuczki, uniemożliwiające jej wykrycie. Chiński rząd inwestuje olbrzymie pieniądze w ograniczanie swoim obywatelom dostępu do Internetu w Chinach. Dzięki temu powstała np. baza adresów IP należących do dostawców VPN, które są sukcesywnie blokowane i nie potrafią pokonać chińskiego firewalla. Wielka zapora blokuje też dostęp do witryn internetowych, z których możesz pobrać oprogramowanie VPN, dlatego uzyskanie aplikacji może być utrudnione podczas pobytu w Chinach- lepiej zaopatrzyć się w nią przed wyjazdem.

Sieci VPN potrafiące pokonać chiński firewall, stosują sztuczkę polegającą na utajnieniu serwerów VPN. Taki ukryty serwer (Obfuscated server) nie może być wykryty przez zaporę sieciową żadnego kraju. Podczas łączenia się z utajnionym serwerem VPN uruchamia się mechanizm, który uniemożliwia zablokowanie szyfrowanego tunelu VPN, chronionego określonym protokołem. Jeśli korzystamy z protokołu szyfrowania OpenVPN, pakiety danych przechodzące przez ukryty serwer VPN poddane są obróbce, polegającej na usunięciu metadanych i wszelkich informacji, pozwalających na identyfikację protokołu VPN. Po takim działaniu dane internetowe odczytywane są jako ruch HTTPS, zaś pakiety danych szyfrowane są wtórnie przy pomocy protokołów SSL i TLS.

Inną metodę utajnienia ruchu internetowego opracowała przeglądarka Tor – stosuje ona serwery Obfsproxy, które owijają dane w zaciemniającą warstwę. Wadą Tora jest jego super wolna prędkość, dlatego uważam, że sieć VPN w Chinach lepiej sprawdzi się jako narzędzie do pracy czy rozrywki.

Sieć VPN, która posiada ukryte serwery obejdzie zaporę internetową w każdym kraju, nieważne czy mówimy o Chinach, Rosji, Iranie, Zjednoczonych Emiratach Arabskich, czy jakimkolwiek kraju Unii Europejskiej.

VPN w Chinach

Ustawa o cyberbezpieczeństwie w Polsce - co jeśli rząd zablokuje Facebooka?

W styczniu 2021 rząd polski zaproponował projekt nowelizacji ustawy o krajowym systemie cyberbezpieczeństwa, który daje właściwemu ministrowi możliwość czasowego wyłączenia jakiegokolwiek serwisu online, bez podania przyczyny. Jest to pierwszy krok, do wprowadzenia w naszym kraju cenzury politycznej. Póki co nie ma sensu dramatyzować – prawdopodobnie nie będzie u nas tak źle, jak w Chinach. Dobrym pomysłem wydaje się jednak profilaktyczne wykupienie usługi VPN, która umożliwi nam obejście wprowadzonych zabezpieczeń, zwłaszcza jeśli przyjrzymy się szczegółom ustawy.

Na mocy nowego prawa witryna internetowa, w tym social media oraz komunikatory internetowe mogą zostać wyłączone z użytkowania natychmiast i bez podania przyczyny. Polecenie blokowania adresu IP strony zostałoby przekazane dostawcom Internetu na terenie kraju, a obowiązywać może przez okres do 2 lat. Co gorsza, w ustawie nie ma sprecyzowanych sytuacji kiedy takie kroki miałby zostać podjęte. Znajdujemy jedynie informację o tym, że działanie to ma na względzie zachowanie bezpieczeństwa państwa lub bezpieczeństwa i porządku publicznego. Terminy te są bardzo oględne i w zależności od interpretacji można podciągnąć pod nie prawie wszystko – począwszy od jednorazowego strajku, a skończywszy na stanie wojennym. W tym przypadku, nikt nie gwarantuje nam, że rząd nie będzie nadużywał prawa do natychmiastowej blokady stron internetowych z byle powodu-chociażby widząc na horyzoncie widno zbliżających się protestów.

Na domiar złego najnowsza ustawa zakłada również możliwość ograniczenia dystrybucji pewnych aplikacji. Co kryje się pod hasłem „aplikacje”? Może to być wszystko, w świetle ustawy z dużym prawdopodobieństwem chodzi o komunikatory internetowe, a może również o aplikacje VPN?

Mam wielką nadzieję, że w Polsce nigdy nie dojdzie do ocenzurowania Internetu. O ile VPN w Chinach jest koniecznością, o tyle w Polsce póki co jedynie zachcianką i profilaktycznym narzędziem bezpieczeństwa i oby tak pozostało.

Najlepsze sieci VPN, które działają w Chinach i w innych restrykcyjnych krajach (Aktualizacja 2022)

Poniżej przedstawiam mój ranking sieci VPN do Chin. W kwestii VPN, Chiny zrobiły już chyba wszystko co mogły aby uniemożliwić obywatelom odejście zapory sieciowej. Wielki firewall jest bowiem jedną z największych i najbardziej skomplikowanych technologii przeznaczonych do cenzurowania i masowej inwigilacji. Oznacza to, że jeśli sieć VPN działa w Chinach, to poradzi sobie z obejściem zabezpieczeń innych krajów. Wybierając Sieć VPN do Chin, będziesz mógł swobodnie korzystać z dowolnych serwisów internetowych z każdego miejsca na świecie.

1.

2.

vyprvpn logo

3.

expressvpn logo

4.

Surfshark logo

5.

PrivateVpn logo

Czy używanie sieci VPN jest legalne?

Sieci VPN w demokratycznych, wolnych państwach są legalnym rozwiązaniem. Inaczej sprawa ma się w krajach rygorystycznych, nakładających na Internet cenzurę. Wirtualna sieć prywatna niekiedy jest w takich miejscach legalna, na zasadzie „luki prawnej”, innym razem korzystnie z niej może nieść za sobą konsekwencje w postaci grzywny, rzadziej gorszej kary.

Czy więc VPN w Chinach jest legalny? Chiny przyjęły ustawę, która delegalizuje korzystanie z VPN w niektórych częściach kraju. Jeśli więc zostaniesz przyłapany na używaniu sieci VPN, narażasz się na grzywnę. Jednak głowa do góry – jeśli korzystasz z usług dobrej sieci VPN, dbającej o twoją prywatność, anonimowość oraz bezpieczeństwo, jedyną metodą odkrycia, że popełniasz takie wykroczenie, będzie wizualne odkrycie aktywnej aplikacji na twoim urządzeniu. Nie da się tego zrobić przez Internet, ktoś musi faktycznie zobaczyć Cię z odpaloną aplikacją. Jest to więc możliwe, ale stosunkowo mało prawdopodobne. Jeśli zostaniesz zatrzymany do wyrywkowej kontroli, a ktoś odkryje oprogramowanie VPN na twoim urządzeniu, jako obcokrajowiec najpewniej zostaniesz poproszony o jego usunięcie i na tym zakończy się cała historia. Turyści i osoby z zagranicy są tu na zdecydowanie uprzywilejowanej pozycji- możesz więc w miarę swobodnie korzystać z Internetu w Chinach przy użyciu VPN, pamiętaj jednak o zachowaniu ostrożności, ponieważ jest to działanie obarczone niewielkim ryzykiem.

Rosja: Rosja zakazuje korzystania z wirtualnej sieci prywatnej, zaś korzystanie z sieci VPN w tym kraju jest karane wysoką grzywną. Podobnie jednak jak w Chinach, wykrycie że korzystasz z dobrej usługi VPN (oczywiście darmowe VPN nie wchodzą w grę) jest praktycznie niemożliwe.

Najsurowsze kary za korzystanie z usługi VPN mogą spotkać użytkowników w Iranie oraz w Zjednoczonych Emiratach Arabskich. W obu państwach za używanie wirtualnej sieci prywatnej można trafić do więzienia. Ryzyko zastania przyłapanym na gorącym uczynku jest jednak minimalne, zupełnie jak w przypadku Chin, jednak nie mam sumienia aby do czegokolwiek Cię w tym miejscu namawiać.

Czy VPNy również mogą być blokowane?

W krajach restrykcyjnych może okazać się, że usługi VPN są zablokowane – nie będzie można pobrać ich aplikacji, lub skontaktować się z zespołem wsparcia technicznego przez stronę internetową. W zależności od metody blokowania danej usługi VPN, istnieją równe możliwości obejścia ograniczeń.

  • Blokowanie strony internetowej usługodawcy wirtualnej sieci prywatnej

Jedna z najpowszechniejszych metod blokowania VPN w Chinach. Opiera się na zastrzeżeniu żądań DNS tak, aby użytkownik nie został przekierowany do strony docelowej sieci VPN.

  • Blokowanie adresów IP należących do serwerów VPN

Metoda działająca w przypadku jawnych serwerów VPN znanych dostawców sieci prywatnej. System potrafi zidentyfikować adresy IP należące do sieci VPN, a następnie blokuje tym adresom możliwość dostępu do stron internetowych. Tutaj przewagę mają mniej popularne usługi VPN, ponieważ ich bazą adresów IP paradoksalnie nikt nie zaprząta sobie głowy.

  • Deep Packet Inspection (DPI)

Metoda filtrowania pakietów danych w aplikacjach. Opera się na wykrywaniu szyfrowania danych za pomocą protokołów VPN. Dlatego właśnie sieć VPN musi posiadać technologię umożliwiającą zafałszowanie protokołu szyfrowania, aby odblokować dostęp do Internetu w Chinach.

  • Blokowanie określonych portów

Zapory sieciowe potrafią blokować popularne porty wykorzystywane przez sieci VPN. Różne protokoły bezpieczeństwa komunikują się z urządzeniem przy pomocy różnych portów, dlatego w Chinach wybrany protokół szyfrowania może mieć kolosalne znaczenie.

Metody na obejście blokady VPN

Najprostszą metodą na obejście blokady usługi VPN jest zapewnienie sobie dostępu do aplikacji VPN, zanim znajdziemy się w restrykcyjnym kraju, lub zanim ustawa blokująca możliwość posiadania wirtualnej sieci prywatnej wejdzie w życie w naszej lokalizacji.

Na tej zasadzie uważam, że warto subskrybować VPN przed wyjazdem do Chin. Jeśli zdecydujemy się na to dopiero podczas pobytu w Chinach, może być znacznie trudniej wybrać dowolną sieć. Powiem więcej: Warto wykupić abonament u 2 czy nawet 3 dostawców sieci prywatnej, którzy deklarują że potrafią oszukać chiński rząd i obejść zabezpieczenia w tym kraju. Wyjazd do Chin jest idealnym momentem, aby wykorzystać 30 dniową gwarancję zwrotu pieniędzy oferowaną przez wszystkich polecanych przeze mnie dostawców VPN. Wykupując subskrypcję paru usługodawców będziesz mieć szansę na przetestowanie działania wybranych VPN w Chinach. Po podjęciu ostatecznej decyzji będziesz mógł pozostać przy najlepszej sieci, a w przypadku pozostałych skorzystać z prawa do zwrotu pieniędzy.

Możesz również skorzystać z usług sieci VPN, która zapewnia swoim klientom dedykowany adres IP. Masz tedy pewność, że taki adres IP nie zostanie zablokowany przez firewalla w Chinach, czy innym państwie. Pamiętaj jednak o konieczności używania ukrytego serwera VPN.

Jeśli jesteś już w Chinach i okaże się, że twój VPN został zablokowany możesz spróbować użyć przeglądarki Tor, aby uzyskać dostęp do zakazanych stron lub wykupić subskrypcję VPN u innego dostawcy.

Dla osób zaawansowanych technologicznie pozostaje możliwość zmiany numerów portów protokołów VPN. W ten sposób możesz spróbować oszukać zaporę, jeśli okaże się że zablokowała ona określone numery portów protokołów VPN.

W przypadku filtrowania DPI, pozostaje użycie tunelowania. Tunelowanie SSL oraz SSH powinno utrudnić wykrycie uzgodnionych parametrów OpenVPN i odfiltrowanie przesyłanych plików.

Podsumowanie

Używanie sieci VPN w Chinach oraz w innych krajach z cenzurą Internetu umożliwi użytkownikowi dostęp do ulubionych stron Internetowych, nawet jeśli standardowo są one tam zablokowane. Niestety, aby ominąć chińską zaporę sieciową, nie wystarczy byle jaka wirtualna sieć prywatna. Możesz mieć pewność, że darmowe VPN nie sprostają temu zadaniu, ponieważ rząd chiński dokłada wszelkich starań nie tylko aby ocenzurować treści w sieci, ale też aby zablokować korzystanie z VPN w tym kraju. 

Najlepsza sieć VPN do obejścia cenzury Internetu musi posiadać ukryte serwery VPN, protokół szyfrowania niewykrywalny przez zapory sieciowe, byś super bezpieczna i zachowywać wysokie standardy prywatności i anonimowości.

Wyjazd do Chin to świetna okazja, aby zaopatrzyć się w abonament u kilku dostawców sieci prywatnej, a po przetestowaniu działania sieci VPN w Chinach, wybrać najlepszą z nich. Z pozostałych zaś można zrezygnować wykorzystując 30 dniową gwarancję zwrotu pieniędzy oferowaną przez wszystkie polecane sieci.

Piotrek Janiszewski
Piotrek Janiszewski

Urodziłem się w Bydgoszczy, w 1988 roku, ukończyłem studia w warszawskiej Szkole Głównej Handlowej (SGH). Od zawsze interesowały mnie kwestie bezpieczeństwa w sieci - dawno temu sam padłem ofiarą kradzieży internetowej i od tego czasu przykładam dużą uwagę do tego komu i w jaki sposób udostępniam dane. Od wielu lat korzystam z usług sieci VPN i dzięki temu doświadczeniu wiem, że usługodawcy nie są sobie równi, ale to nie szkodzi - w zależności od tego, do czego przydatna będzie Ci VPN, nie zawsze będziesz potrzebować najlepszej z najlepszych usług, być może zadowolisz się tańszą opcją, którą z chęcią pomogę Ci wybrać.
Moim drugim hobby, poniekąd powiązanym z cyberbezpieczeństwem są nowoczesne technologie, a konkretniej technologia blockchain. Mam nadzieję, że mój blog dostarczył Ci informacji, które pomogły Ci podjąć decyzję.

© 2024 ŚWIAT VPN | Copyright text by https://www.swiatvpn.pl