ExpressVPN- opinie

ExpressVPN - opinie. Moja recenzja sieci VPN (Aktualizacja: 2022)

ExpressVPN jest jedną z wiodących sieci VPN na świecie. Szczyci się flotą 3000 serwerów w 94 krajach, ponadprzeciętnym poziomem bezpieczeństwa i prywatności, znakomitymi wynikami prędkości transferu i połączenia. Niestety za tę jakość usługi trzeba zapłacić więcej niż u konkurencyjnych dostawców VPN. Czy warto wykupić abonament u tego dostawcy? Jaka jest moje zdanie o ExpressVPN? ExpressVPN – opinie użytkowników.

expressvpn logo

Mój wybór:

Lider jakości usług

4.9
5/5

Bezpieczeństwo

4.6/5

Szybkość i serwery

5/5

Kraje i lokalizacje

5/5

Zapewnia anonimowość

4.7/5

Interfejs i łatwość obsługi

5/5

Obsługa klienta, wsparcie technczne

5/5

Brak logów, dzienniki i przechowywanie danych

Wyłącznik bezpieczeństwa / kill switch

VOD, Player, polskie platformy

Torrenty, serwery P2P

Kryptowaluty

Netflix, platformy streamingowe

Tor i deep web

Systemy operacyjne

Android, Mac, iOS, Windows, Linux, Routery, Chromebook, Kindle fire, przeglądarki: Chrome i  Firefox,  smart TV, konsole do gier

Siedziba firmy

Brytyjskie Wyspy Dziewicze

Wsparcie techniczne

e-mail, 24/7 czat na żywo z agentem, poradniki

Cena

$$$

Recenzja ExpressVPN - Spis treści

Express VPN - informacje podstawowe

ExpressVPN zadebiutował na rynku już w roku 2009, co czyni go jedną z najstarszych sieci VPN dostępnych do komercjalnego użytkowania. Działając już tyle lat, firma ugruntowała sobie topową pozycję wśród najlepszych sieci VPN na świecie oraz zbudowała zaplecze, które ciężko będzie pobić. Express VPN posiada serwery fizyczne w miejscach, w których niewiele firm konkurencyjnych zdecydowało się na umieszczenie serwerów wirtualnych. W oparciu o doświadczenie stale aktualizuje swoje usługi oraz wprowadza na rynek nowości, takie jak np. autorski protokół bezpieczeństwa Lightway.

Siedzibą ExpressVPN są Brytyjskie Wyspy Dziewicze. Ze względu na obowiązujące tam prawo, nie trzeba mieć wątpliwości co do przyjaznej polityki prywatności prowadzonej przez firmę. ExpressVPN gwarantuje swoim użytkownikom całkowitą anonimowość na wszystkich płaszczyznach. Zapewnia również o braku zapisywania i przechowywania jakichkolwiek danych użytkowników. Terytorium Brytyjskich Wysp Dziewiczych jest siedzibą także innych sieci prywatnych, ponieważ świetnie nadaje się do prowadzenia tego typu działalności.

ExpressVPN wyróżnia mnogość typów urządzeń i systemów operacyjnych, które można podpiąć pod licencję VPN. Sieć prywatna zapewniona przez ExpressVPN obejmie nie tylko laptopa, smartfon czy tablet, ale w zasadzie większość sprzętów, które możesz podłączyć do sieci – routery, SmartTV, Android TV, Apple TV, konsole do gier Playstation i XBox i wiele innych. ExpressVPN w opinii wielu użytkowników oferuje najlepsze wsparcie techniczne spośród dostawców VPN. ExpressVPN umożliwia 5 jednoczesnych połączeń w ramach jednej licencji.

Jak ExpressVPN wypada przy konkurencji oraz czy nadaje się on do czynności, do których chciałeś go użyć?

Ceny i taryfy ExpressVPN

Weźmy pod lupę koszt abonamentu w ExpressVPN.

Stałą zasadą wykupienia abonamentu u tego dostawcy VPN jest to, że im dłużej trwa Twój kontrakt z ExpressVPN tym bardziej zmniejsza się miesięczna opłata za usługę. Przy obecnych cenach oferta wygląda następująco:

Miesięczny abonament – 12,95$/ miesiąc + 30 dniowa gwarancja zwrotu pieniędzy, jeśli VPN nie spełni naszych oczekiwań. Tutaj cena za ExpressVPN nie odbiega znacznie od innych dostawców sieci prywatnej. Zazwyczaj krótkoterminowe abonamenty są nieproporcjonalnie drogie i przekraczają koszt 10$. Wykupienie miesięcznego abonamentu nie opłaca się prawie u żadnego z dostawców VPN i sprawdzi się jedynie jako bezstresowy okres próbny, jeśli myślimy o wykorzystaniu prawa do reklamacji.

Abonament na pół roku – 9,99$/ miesiąc rozliczany co 6 miesięcy (czyli 59,95$) + 30 dniowa gwarancja zwrotu pieniędzy, jeśli VPN nie spełni naszych oczekiwań.

Abonament na rok– 8,32$/miesiąc, płatne z góry za całość (99,95$) +30 dniowa gwarancja zwrotu pieniędzy, jeśli VPN nie spełni naszych oczekiwań. Jak widzisz jest to najbardziej opłacalna opcja abonamentu, w skali miesiąca niemal o połowę tańsza niż jednomiesięczna subskrypcja.

ExpressVPN oferuje swoim klientom sezonowe promocje – szanuje okazje takie jak czarny piątek lub cyber monday i dorzuca spore zniżki. Jeśli wiesz, że zakupowe święto zbliża się wielkimi krokami, warto poczekać aby trafić dobrą okazję. Promocje można dorwać również w inne dni, m.in. w walentynki lub jako prezent świąteczny.

Opłaty za abonament w ExpressVPN możesz dokonać metodami tradycyjnymi (karta płatnicza, szybki przelew internetowy z partycypacją serwisu pośredniczącego , PayPal) lub anonimowo za pomocą płatności Bitcoinem lub kartą podarunkową. Możliwość dokonania płatności kryptowalutami jest kluczowa dla użytkowników wymagających od VPN maksimum prywatności. 

ExpressVPN oferuje 7 dniową bezpłatną wersję próbną w przypadku korzystania z usługi na urządzeniach operujących w systemie Android lub iOS. Prócz tego wszystkie plany przewidują, że każdy może zażądać zwrotu pieniędzy 30 dni po zakupie usługi, w przypadku jeśli usługa nie będzie spełniać Twoich oczekiwań. Jest to raczej wątpliwe, ponieważ ExpressVPN jest czołowym dostawcą sieci VPN na rynku, jednak gdyby tak się stało anulowanie subskrypcji jest proste; musisz jedynie skontaktować się z zespołem pomocy technicznej i poprosić o zwrot pieniędzy. Bez zadawania zbędnych pytań dostaniesz swoje pieniądze z powrotem na konto, a jedynym warunkiem jaki musisz spełnić jest wystąpienie o zwrot przed upływem 30 dni.

ExpressVPN ceny

Bezpieczeństwo danych, ochrona prywatności, anonimowość

Kiedy korzystasz z usług sieci VPN, powierzasz dostawcy VPN dostęp do generowanego przez siebie ruchu internetowego oraz wszystkich danych, które przesyłasz. Daje to pewne pole do nadużyć. Firma VPN, której nie można zaufać ma prostą drogę do wykorzystania tych informacji wbrew tobie- w ten sposób zresztą działają darmowe sieci VPN oraz niektórzy tani dostawcy sieci VPN. Niegodziwe firmy zarabiają na sprzedaży Twoich danych osobowych. Dlatego tak ważnym jest, aby przeczytać i zrozumieć politykę prywatności VPN. Bezpieczeństwo i zapewnienie prywatności to, w moim przekonaniu podstawowa funkcja sieci VPN, wynikająca wręcz z jej nazwy (VPN – Virtual PRIVATE Network). Co ExpressVPN robi, aby zapewnić swoim użytkownikom najwyższy poziom bezpieczeństwa i prywatności? Dostawca ten dysponuje technologiami, które świetnie wykonują swoje zadanie.

Zacznijmy od kwestii, jaką jest jest zapewnienie Ci całkowitej ochrony prywatności. ExpressVPN prowadzi politykę braku logów, co oznacza, że nie zapisuje i nie przechowuje żadnych danych, nie prowadzi dzienników aktywności na swoich serwerach. Możemy ufać dostawcy Express VPN, ponieważ wiadomym jest, że każdy ich serwer posiada jedynie pamięć RAM, brakuje zaś dysku twardego. Serwery zabezpieczone jedynie pamięcią RAM są niezdolne do zapisywania jakichkolwiek informacji, podczas gdy serwery tradycyjne posiadające dysk twardy dopuszczają możliwość zapisu, a nawet odzyskania pewnych danych także po wyczyszczeniu dysków. Zabieg stosowania serwerów jedynie z pamięcią RAM czyni politykę 'zero logów’ wiarygodną. 

Co w praktyce oznacza polityka braku logów? Twoja prywatność z ExpressVPN jest całkowicie bezpieczna; jak wiesz VPN pomaga Ci ukryć adres IP, dzięki czemu nikt nie powinien móc cię zidentyfikować. Jednak jak już wcześniej wspomniałem, w posiadaniu Twojego prawdziwego adresu IP nadal jest jedna jednostka, jaką będzie dostawca sieci VPN. Teoretycznie jakaś instytucja lub osoba trzecia mająca podejrzenia co do twojej działalności w Internecie mogłaby wystąpić u dostawcy VPN o wgląd do Twojej historii przeglądania. ExpressVPN zwyczajnie nie ma co w takiej sytuacji pokazać, ponieważ nie dysponuje zapisem z serwera, przez który przechodzi Twoje połączenie. Podobnie sprawa ma się w przypadku hakerów – nie mogą wykraść twoich danych, ponieważ nie są one zwyczajnie nigdzie zapisane i przechowywane.

O ile mamy pewność, że ExpressVPN nie śledzi adresu IP, czasu połączenia, godziny logowania oraz jakichkolwiek informacji dotyczących odwiedzanych przez Ciebie stron, o tyle istnieją jednak pewne dane, które ExpressVPN przechowuje. Są to: to data połączenia z siecią VPN, nieuwzględniająca dokładnej godziny logowania, serwer przez który został przekierowany ruch sieciowy, ilość MB przepuszczonych przez ten serwer oraz wersja aplikacji, z której korzysta klient. Są to jednak informacje, które nie pozwalają na zidentyfikowanie tożsamości osoby (bądź urządzenia) korzystającej z usługi VPN; są gromadzone w celach statystycznych, aby w przyszłości wiedzieć w jakim kierunku rozwijać sieć ExpressVPN. 

Dodatkowo prywatność i wiarygodność w kwestii braku logów gwarantuje nam lokalizacja siedziby ExpressVPN. Brytyjskie Wyspy Dziewicze nie dysponują prawem, które obligowałoby dostawcę VPN do dostarczania sprawozdań dotyczących aktywności użytkowników. Nie należą one do tzw. grupy państw Pięciu Oczu (do sojuszy Dziewięciu i Piętnastu Oczu też nie), gdzie faktyczna prywatność poddana jest w wątpliwość, a instytucje rządowe mogą w dość łatwy sposób zyskać dostęp do informacji o użytkownikach.

Przyjrzyjmy się kwestii bezpieczeństwa ExpressVPN od strony technologicznej. Jak każdy inny VPN, ExpressVPN ukrywa Twój adres IP poprzez przepuszczenie strumienia twoich zaszyfrowanych danych przez serwer VPN, w którym to strumień  strumień ten zyskuje nowy adres IP. W pojęciu sieci VPN istnieje hasło protokołu bezpieczeństwa. Ujmując rzecz możliwie najprościej, protokoły to metody, za pomocą których urządzenie łączy się z serwerem sieci VPN, jednocześnie szyfrując strumień danych internetowych. Różne protokoły używają innych standardów szyfrowania- w zależności od użytego protokołu i szyfrowania, można obserwować różnice prędkości połączenia oraz oczywiście różnice w standardzie bezpieczeństwa. Różne protokoły bezpieczeństwa są odpowiednie do innych urządzeń i systemów operacyjnych. ExpressVPN korzysta z pięciu głównych protokołów bezpieczeństwa: OpenVPN, PPTP, L2TP/IPSec, IKEv2, WireGuard oraz SSTP. Dodatkowo, ExpressVPN opracował autorski protokół szyfrowania Lightway. W ustawieniach aplikacji, możesz zaznaczyć automatyczne wybieranie odpowiedniego protokołu bezpieczeństwa. Jeśli jednak zdecydujesz się na ręczną konfigurację aplikacji, pamiętaj że OpenVPN lub IKEv2 to protokoły, które zagwarantują Ci dobre prędkości sieci VPN oraz bardzo wysoki poziom bezpieczeństwa. Unikaj natomiast przestarzałych protokołów PPTP i L2TP.

Co dodatkowo robi usługodawca aby zapewnić bezpieczeństwo swoim użytkownikom? W ExpressVPN twój ruch sieciowy jest mieszany z ruchem innych użytkowników. Najważniejszą kwestią jest tu rodzaj szyfrowania połączenia, użytego do zabezpieczenia połączenia przechodzącego między serwerem dostawcy Internetu, a serwerem dostawcy VPN. Większość dostawców VPN stosuje trudne do złamania 256 bitowe szyfrowanie, które jest uznane za najwyższej klasy zabezpieczenie. ExpressVPN również korzysta z szyfru AES-256, z tym poszedł o kilka kroków dalej, i tak do określonych typów czynności używa wyspecjalizowanych, bardziej zaawansowanych szyfrów czyli:  AES-256-GCM do szyfrowania przez kanał kontrolny, uwierzytelnienia HMAC chroniącego Cię przed zmianą danych w czasie ich ekspozycji (w czasie rzeczywistym), 4096-bitowego certyfikatu SHA-512 RSA oraz innych zabezpieczeń, które uniemożliwiają przechwycenie twojego strumienia danych. Dodam tylko, że sam szyfr AES-256 jest najwyższej klasy szyfrowaniem stosowanym przez rządy światowych mocarstw oraz, że w historii nie jest znany przypadek złamania tego szyfru. Nic w tym zresztą dziwnego, ponieważ obliczono, że aby złamać szyfrowanie AES-256 superkomputer musiałby pracować i wymyślać kombinacje nieustannie przez kilkadziesiąt milionów (!) lat.

Warto też wspomnieć też o tzw. perfekcyjnym utajnieniu przekazywania. Jest to działanie absolutnie profilaktyczne zakładające, że gdyby Twojemu komputerowi lub serwerowi VPN, podczas jednej sesji miał zagrozić atak hackerski lub złośliwe oprogramowanie, to i tak nie będzie możliwości odszyfrowania żadnego ruchu z poprzednich sesji, ponieważ ExpressVPN negocjuje tajny klucz przy każdym połączeniu z serwerem. Mało tego, przy długotrwałym połączeniu z serwerem VPN taki nowy tajny klucz jest generowany co godzinę i za każdym razem się zmienia.

ExpressVPN posiada funkcję kill switch (wyłącznik bezpieczeństwa), który odpowiada za automatyczne zerwanie transferu danych w przypadku rozłączenia urządzenia z serwerem VPN. Oznacza to, że nie musisz czuwać nad pobieraniem i co chwila upewniać się, czy połączenie z siecią VPN jest aktywne, ponieważ nawet jeśli coś spowoduje jego zerwanie, twoja prywatność nie zostanie wystawiona na próbę.

DNS (Domain Name System) czyli system tłumaczący przeglądarkom nazwy domen na adresy IP, to jedno z głównych źródeł odpowiedzialnych za ograniczenia w Internecie. Serwer DNS ma za zadanie przechowywać nazwy domen wraz z odpowiednio dopasowanymi adresami IP. Kiedy więc wpisujesz w przeglądarce nazwę domeny, którą chcesz odwiedzić, ruch wysyłany jest do serwera DNS, tłumaczony na adres IP, a następnie przekazany dalej- następuje przekierowanie do witryny. Jednak w momencie kiedy korzystamy z serwerów DNS spoza floty sieci VPN przekierowanie na stronę, którą chcesz odwiedzić może zostać zablokowane, ponieważ instrumenty odpowiedzialne za cenzurę Internetu blokują dostęp do pewnych stron. Jeśli sieć VPN posiada własne serwery DNS, cały ten proces odbywa się w tym samym zaszyfrowanym tunelu VPN, zabezpieczającym użytkownika sieci VPN podczas wszelkich czynności, których dokonuje on będąc zalogowanym do sieci prywatnej.  Oznacza to więc, że „obce” serwery DNS, nie dowiedzą się, że użytkownik próbował odwiedzić stronę ocenzurowaną w danym kraju i tym samym nie zablokują dostępu do tej strony. DNS dotyczy nie tylko witryn internetowych, ale również adresów e-mail oraz innych usług korzystających z nazw domen.  Za każdym razem, kiedy odwiedzasz jakąś stronę, w tle działa DNS, nawet jeśli nie jesteś tego świadomy. ExpressVPN używa swojego własnego, 256-bitowego szyfrowanego DNS na każdym ze swoich serwerów. Eliminuje to konieczność korzystania z innych, podatnych na zagrożenia usług typu OpenDNS, gdzie osoby trzecie, odpowiedzialne za rejestrowanie Twoich żądań DNS mogą zaoferować hakerom wygodny sposób na przechwycenie Twoich danych. Na stronie ExpressVPN za darmo możesz zrobić nawet test szczelności DNS, aby zobaczyć czy dane DNS wyciekły z twojego urządzenia.

ExpressVPN test szczelności DNS

Kraje i lokalizacje serwerów ExpressVPN

Dostęp do serwerów VPN jest jednym z kluczowych kryteriów decydujących o wyborze danej sieci. To właśnie przez serwery VPN będzie przepływał twój ruch internetowy, podczas połączenia z siecią VPN. Liczba oraz lokalizacja serwerów znacznie wpływa na jakość świadczonej usługi. Zróżnicowana i rozproszona dystrybucja serwerów zapewni, że zawsze będziesz w stanie połączyć się z serwerem znajdującym się blisko Ciebie – niezależnie, czy jesteś w domu czy w podróży. Łącząc się z pobliskim serwerem twoje połączenie VPN zyskuje na prędkości oraz jakości – jest to dość logiczne, ponieważ strumień danych pokonuje krótszą trasę, niż w sytuacji kiedy łączysz się z serwerem na drugim końcu świata. Duża ilość rozproszonych serwerów VPN powoduje również, że ruch VPN w obrębie sieci jest równomiernie rozłożony, dzięki czemu minimalizuje się prawdopodobieństwo, że któryś z serwerów będzie przeładowany. Jeśli natomiast potrzebujesz połączyć się z serwerem zagranicznym, dalekim od Twojej prawdziwej lokalizacji masz duże pole do manewru, jeśli chodzi o wybór optymalnego serwera, który wygeneruje Twój nowy adres IP.

ExpressVPN ma w swojej ofercie ponad 3000 serwerów, znajdujących się w 160 lokalizacjach, w 94 krajach świata. Obecnie ExpressVPN szczyci się dystrybucją serwerów w największej ilości krajów na świecie. ExpressVPN zachowuje przy tym chyba najlepszą równowagę pomiędzy serwerami fizycznymi, a serwerami wirtualnymi w większości krajów (np. Sieć HMA posiada 190 lokalizacji serwerów, ale jedynie 54 z nich są serwerami fizycznymi). Sieć ExpressVPN posiada klarowne zasady dotyczące serwerów wirtualnych. W sieci można znaleźć informacje, gdzie firma deklaruje, że mniej niż 3% ich serwerów nie znajduje się tak naprawdę w deklarowanej lokalizacji oraz udostępnia listę faktycznego położenia tych 3% serwerów. Powodem dla którego podjęto takie działania jest zwiększenie bezpieczeństwa sieci poprzez uniknięcie możliwości manipulacji danymi przy serwerach; wyobraź sobie, że w kraju gdzie na Internet nałożona jest cenzura firma umiejscowiłaby fizyczny serwer. Każdy mógłby wtedy zhakować maszynę, wykraść prywatne treści. Wprowadzenie w tych krajach wirtualnych serwerów z zafałszowaną lokalizacją jest tu prewencyjnym, rozsądnym rozwiązaniem. Dodatkowym plusem tworzenia serwerów wirtualnych jest zwiększenie przepustowości sieci VPN. W ogólnym rozrachunku serwery fizyczne są lepszym rozwiązaniem, tam gdzie nie ma obaw dotyczących bezpieczeństwa i tutaj ExpressVPN wygrywa w stosunku serwerów fizycznych do wirtualnych.

Oprócz największej liczby lokalizacji serwerów, ExpressVPN wyróżnia się również różnorodnością geograficzną jeśli chodzi o umiejscowienie serwerów; użytkownicy mają dostęp do dużej ilości serwerów w Afryce i Ameryce Południowej, a także w krajach odbiegających od Europejskich standardów wolności słowa w Internecie, między innymi w Turcji czy Wenezueli – w krajach i na kontynentach, które inni dostawcy VPN odpuścili. Tym samym ExpressVPN pod względem dystrybucji serwerów bije konkurencję na głowę.

Jeśli jesteś polskim użytkownikiem, to serwery najbardziej interesujące dla Ciebie powinny znajdować się w Polsce. Jeśli jesteś zainteresowany pobieraniem torrentów lub oglądaniem rozszerzonej biblioteki Netflixa, skorzystasz z paru serwerów zlokalizowanych poza granicami naszego kraju. O ile nie jesteś podróżnikiem, lub nie pracujesz w zawodzie, który wymaga np. regularnego sprawdzania wielu rynków zagranicznych prawdopodobnie nie będziesz mieć potrzeby aby łączyć się z serwerami we wszystkich 90 krajach. Jeśli jednak masz specyficzne potrzeby, dużo podróżujesz, lub przydatnym jest dla Ciebie reaserch ukierunkowany np. na Brazylię to ExpressVPN Cię nie zawiedzie.

Expressvpn oferuje podgląd serwerów i protokołów w danych krajach

Jak szybkie są serwery ExpressVPN?

Co z tego, że twoje połączenie jest szyfrowane, jeżeli prosta strona ładuje się całe wieki, więc nie chcesz nawet myśleć o tym, jak  sieć zamula podczas streamingu? Na szczęście nie jest to problem, z którym zmierzysz się używając ExpressVPN, ponieważ sieć ta  udostępnia swoim użytkownikom serwery operujące na doskonałych prędkościach.

Testy prędkości ExpressVPN dają znakomite wyniki w zasadzie niezależnie od serwera, na którym się je przeprowadza; rezultaty testów przeprowadzonych na polskich serwerach nie odbiegają praktycznie od standardowej prędkości łącza internetowego, jaką połączenie osiąga przechodząc jedynie przez dostawcę wi-fi lub sieci komórkowej. W przypadku bardziej oddalonych serwerów znajdujących się w Europie wyniki różnią się minimalnie, jednak dla użytkownika sieci VPN ta różnica jest w zasadzie niezauważalna. W przypadku serwerów zlokalizowanych na drugim końcu świata rezultaty nadal są ponadprzeciętne. ExpressVPN to superszybka i stabilna sieć, która świetnie nadaje się do streamingu, torrentowania, gamingu będąc podpiętym do dowolnego serwera na świecie.

Podaję moje wyniki prędkości sieci:

Połączenie bez VPN: PING 4 ms, Pobieranie 112 mb/s, Wysyłanie 108 mb/s

Połączenie z Polskim serwerem VPN: PING 5 ms, Pobieranie 107 mb/s, Wysyłanie 103 mb/s

Połączenie z serwerem VPN w Londynie: PING 21 ms, Pobieranie 105 mb/s, Wysyłanie 99 mb/s

Połączenie z serwerem VPN w Nowym Yorku: PING 67 ms, Pobieranie 101 mb/s, Wysyłanie 82 mb/s

Połączenie z serwerem VPN w Singapurze: PING 62 ms, Pobieranie 102 mb/s, Wysyłanie 87 mb/s

Połączenie z serwerem VPN w Brazylii: PING 89 ms, Pobieranie 92 mb/s, Wysyłanie 79 mb/s

ExpressVPN nie ma się czego wstydzić i udostępnia nawet okno testu prędkości, które przeprowadza szybki test na wszystkich dostępnych serwerach ExpressVPN, aby pomóc Ci wybrać najlepszy i najszybszy serwer w Twojej okolicy. Wyniki prędkości które oglądasz w aplikacji są bardzo spójne z tymi, które możesz przeprowadzić korzystając z zewnętrznego oprogramowania

Pamiętaj, że prędkości VPN są zależne od wielu czynników i nie zawsze za niską prędkość możemy obwinić dostawcę sieci VPN. Nic nie sprawi, że połączenie VPN będzie szybsze niż łącze twojej podstawowej sieci internetowej.  Oprócz tego prędkość zależy od możliwości twojego urządzenia, wybranego sposobu szyfrowania, czynności którą przeprowadzasz (prędkości przy pobieraniu torrentów i streamingu mogą się różnić) i  serwera przez który przechodzi połączenie oraz tego, jak daleko od Ciebie ten serwer się znajduje.

Na koniec dodam jeszcze, że moje testy przeprowadzałem korzystając z protokołu OpenVPN. ExpressVPN twierdzi, że nowy protokół The Lightway pozwoli na osiągnięcie jeszcze lepszych rezultatów prędkości sieci! Pozostaje nam trzymać kciuki.

ExpressVPN test

Interfejs, aplikacja i wsparcie techniczne

ExpressVPN instaluje się bez żadnych problemów. Po instalacji logujesz się za pomocą kodu aktywacyjnego, znajdującego się w portalu klienta ExpressVPN. Nie musisz używać loginu ani hasła użytkownika – jest to dodatkowym zabiegiem zapewniającym prywatność.

Po zalogowaniu okno ExpressVPN charakteryzuje minimalny i bardzo prosty interfejs. Okno główne umożliwia szybkie łączenie i rozłączanie z siecią za pomocą dużego, wyraźnie oznaczonego przycisku.  Równie intuicyjne jest wybieranie serwera- menu wyboru znajduje się bezpośrednio pod przyciskiem łączenia i rozłączenia z ExpressVPN oraz sugeruje rekomendowane serwery.  W ustawieniach można stworzyć listę swoich ulubionych serwerów oraz w dowolny sposób ją edytować.

ExpressVPN opinia

W aplikacji ExpressVPN znajdziemy również szereg możliwości ręcznej konfiguracji sieci. W ustawieniach zmienisz protokoły, w tym Lightway, OpenVPN UDP, OpenVPN TCP, L2TP/IPSec, IKEv2, z których możesz wybrać dowolny. Bez problemów skonfigurujesz ustawienia kill switch. Znajdziesz też ciekawe funkcje dodatkowe, takie jak rozdzielone tunelowanie (split tunneling) – kiedy ją aktywujesz, pozwoli Ci ona na określenie, które aplikacje będą wysyłać swoje dane przez tunel VPN, a które będą podróżować poza nim, bez szyfrowania. Rozdzielenie tunelowania jest użyteczne, w sytuacjach kiedy sieć, do której się podłączysz ma niską wydajność. Korzystając z tej funkcji można poprawić wyniki prędkości transferu.

ExpressVPN posiada polską wersję językową

Nawet w przypadku tak dobrej sieci jak ExpressVPN zawsze może pojawić się jakiś problem. Niezależnie, czy serwer z którego będziesz chcieć skorzystać ulegnie awarii, czy problem okaże się być lokalny i będzie dotyczył twojego urządzenia, warto sprawdzić co w zasadzie się wydarzyło. Dobrze będzie mieć pod ręką doświadczony zespół obsługi klienta, który pomoże Ci w znalezieniu rozwiązania.

ExpressVPN oferuje 3 ścieżki pomocy: najprostsze rozwiązanie to skorzystanie z tutoriali i materiałów video przygotowanych przez firmę. Na stornie ExpressVPN znajdziesz biblioteki zawierające dopracowane, ale treściwe poradniki dotyczące problemów i możliwych rozwiązań sytuacji. Jeśli w zasobach witryny nie odnajdziesz wskazówki, która zadziała w twoim przypadku, możesz skontaktować się z usługodawcą za pomocą emaila lub napisać na czacie. ExpressVPN oferuje czat na żywo (z prawdziwą osobą, nie robotem), 24h/7 dni w tygodniu. Obsługa klienta staje na wysokości zadania, a odpowiedź przychodzi zazwyczaj w ciągu kilku minut.

Czy ExpressVPN oferuje możliwość...

... bezpiecznego torrentowania?

Tak, ExpressVPN jest dobry do torrentowania. Gwarantuje Ci 100% bezpieczeństwa i anonimowości, posiada serwery P2P umożliwiające ruch wykorzystywany przy torrentach, a jego flota serwerów pozwala na przyłączenie do sieci VPN w krajach, w których The Pirate Bay nie została zdelegalizowana. Prócz tego ExpressVPN szczyci się świetnymi prędkościami na swoich serwerach i posiada funkcję kill switch, niezbędną do zapewnienia Ci bezpieczeństwa podczas pobierania torrentów. Jeśli twoje połączenie chronione tunelem VPN zostanie zerwane, kill switch zapobiegnie katastrofie i wstrzyma pobieranie- bez tej funkcji możesz godzinami przeglądać lub pobierać pliki, nie zdając sobie sprawy, że jesteś rozłączony z siecią VPN.

Tak, ExpressVPN jest dobry do torrentowania. Gwarantuje Ci 100% bezpieczeństwa i anonimowości, posiada serwery P2P umożliwiające ruch wykorzystywany przy torrentach, a jego flota serwerów pozwala na przyłączenie do sieci VPN w krajach, w których The Pirate Bay nie została zdelegalizowana. Prócz tego ExpressVPN szczyci się świetnymi prędkościami na swoich serwerach i posiada funkcję kill switch, niezbędną do zapewnienia Ci bezpieczeństwa podczas pobierania torrentów. Jeśli twoje połączenie chronione tunelem VPN zostanie zerwane, kill switch zapobiegnie katastrofie i wstrzyma pobieranie- bez tej funkcji możesz godzinami przeglądać lub pobierać pliki, nie zdając sobie sprawy, że jesteś rozłączony z siecią VPN.

... dostępu do platform streamingowych: Netflix, BBC iPlayer, Disney, VOD, Player?

Jeśli trafiłeś tu dlatego, że chcesz rozszerzyć możliwości korzystania z Netflixa, to zdejmę z Ciebie napięcie i prosto z mostu powiem, że tak – ExpressVPN to świetny wybór jeśli chodzi o wszystkie znane mi kanały streamingowe. Ze względu na świetne prędkości na serwerach (nawet tych odległych) nie będziesz mógł narzekać na wolne buforowanie czy jakiekolwiek inne opóźnienia, a przesyłanie strumieniowe będzie działało szybko i przyjemnie. Flota serwerów pozwoli Ci odblokować portale streamingowe znajdujące się w USA, Kanadzie, Australii, Wielkiej Brytanii, Niemczech czy w Polsce, kiedy jesteś zagranicą. Nawet platformy blokujące ruch pochodzący z serwerów VPN (m. in. Netflix tak robi) nie są w stanie zidentyfikować serwerów ExpressVPN, dlatego pod względem możliwości streamingu ta sieć prywatna będzie strzałem w dziesiątkę.

Dodatkowo ExpressVPN posiada inteligentną funkcję DNS (MediaStreamer), która umożliwia streaming na urządzeniach nie obsługujących VPN. 

Na swojej stornie ExpressVPN przedstawia długą listę platform, których blokady potrafi obejść. Poniżej prezentuję jedynie wycinek.

... pokonania firewalla w Chinach?

Tak, z ExpressVPN możesz pokonać chińską zaporę i korzystać z witryn zakazanych w Chinach oraz innych krajach, gdzie sieci VPN nie są legalne. ExpressVPN posiada serwery niefigurujące w oficjalnym spisie dostawcy VPN. Obecność tych serwerów czyni użytkownika VPN  zdolnym do bezpiecznego logowania się przez VPN, w krajach gdzie używanie VPN nie jest legalne ze względu na cenzurę Internetu. Serwery te zatajają fakt używania przez Ciebie sieci VPN, są niewykrywalne dla osób trzecich. 

... korzystania z Tora i Deep webu?

Jak najbardziej! ExpressVPN gwarantuje Ci bardzo wysoki poziom bezpieczeństwa, który potęguje Twoje szanse na pozostanie anonimowym w darknecie. Co więcej został stworzony w sposób, który współpracuje z przeglądarką Tor poprzez funkcję Tor/Onion over VPN. ExpressVPN działa na świetnych prędkościach, które nie będą dodatkowo spowolniały tora, stanowiącego i tak bolesny trening cierpliwości. 

Podsumowanie - moja opinia o ExpressVPN

Starałem się znaleźć minusy u ExpressVPN, ale w zasadzie jedyne co można zarzucić temu dostawcy VPN to cena, która jest wyższa niż u konkurencji. Zaryzykuję twierdząc, że na ten moment ExpressVPN jest prawdopodobnie najbardziej dopracowaną usługą VPN na rynku. Jest również bardzo prosty w obsłudze, a z konfiguracją poradzi sobie każdy amator, zyskując przy tym niezwykle profesjonalne narzędzie.

W zakresie ochrony prywatności oraz zapewnienia bezpieczeństwa podczas korzystania z sieci, do Express VPN można porównać jedynie kilka usług VPN tego typu na całym świecie. Lokalizacja siedziby na Brytyjskich Wyspach Dziewiczych gwarantuje, że sytuacja ta nie powinna ulec zmianie. Prędkości pobierania podczas korzystania z sieci są po prostu zdumiewające, a serwery Express VPN pozwalają uzyskać dostęp do takich platform jak amerykański Netflix, czy BBC iPlayer.

Czy opłaca się wykupić abonament w ExpressVPN? Opinie są różne; dużo zależy od tego, do czego masz zamiar wykorzystać VPN. Recenzja ExpressVPN nie byłaby szczera, gdybym napisał, że wszystkim bezwzględnie opłaca się wykupić usługi tego dostawcy sieci prywatnej. Na niektórych polach ExpressVPN nie ma sobie równych (przynajmniej na ten moment). Jeśli na serio potrzebujesz sieci VPN np. Z racji zawodu jaki wykonujesz i konieczności regularnego sprawdzania trendów na rynkach zagranicznych, a dodatkowo zamierzasz używać sieci dla własnej przyjemności, to nie przepłacisz wykupując abonament u ExpressVPN – w końcu czas to też pieniądz, a ta sieć pomoże oszczędzić Ci ogrom czasu i nerwów. W mojej opinii, w przypadku osób planujących codzienne korzystanie z ExpressVPN warto wydać to kilka złotych więcej i cieszyć się najlepszą jakością usługi, która jest warta tej ceny. Jednak jeśli jedyne na czym Ci zależy to korzystanie z Netflixa z domeną w Stanach Zjednoczonych, natomiast w zakresie bezpieczeństwa interesuje Cię podstawowy poziom szyfrowania, to myślę, że równie zadowolony będziesz z tańszej usługi VPN.

Mam nadzieję, że niezależnie od tego, czy zdecydujesz się na zakup ExpressVPN, recenzja ta pomogła Ci podjąć decyzję.

Piotrek Janiszewski
Piotrek Janiszewski

Urodziłem się w Bydgoszczy, w 1988 roku, ukończyłem studia w warszawskiej Szkole Głównej Handlowej (SGH). Od zawsze interesowały mnie kwestie bezpieczeństwa w sieci - dawno temu sam padłem ofiarą kradzieży internetowej i od tego czasu przykładam dużą uwagę do tego komu i w jaki sposób udostępniam dane. Od wielu lat korzystam z usług sieci VPN i dzięki temu doświadczeniu wiem, że usługodawcy nie są sobie równi, ale to nie szkodzi - w zależności od tego, do czego przydatna będzie Ci VPN, nie zawsze będziesz potrzebować najlepszej z najlepszych usług, być może zadowolisz się tańszą opcją, którą z chęcią pomogę Ci wybrać.
Moim drugim hobby, poniekąd powiązanym z cyberbezpieczeństwem są nowoczesne technologie, a konkretniej technologia blockchain. Mam nadzieję, że mój blog dostarczył Ci informacji, które pomogły Ci podjąć decyzję.

© 2024 ŚWIAT VPN | Copyright text by https://www.swiatvpn.pl