PureVPN – opinie

PureVPN - opinie 2022. Recenzja sieci VPN.

PureVPN jest siecią prywatną założoną w 2006 roku, a siedzibę główną posiada w Hongkongu. Dostawca VPN świadczy usługi komercyjne od roku 2007, co czyni go liderem jeśli chodzi o staż na rynku. W ciągu lat swojej działalności firma zaliczyła kilka wpadek na tle strzeżenia prywatności użytkowników, co poskutkowało spadkiem zaufania do dostawcy VPN. Można jednak powiedzieć, że nauczona doświadczeniem z przeszłości marka włożyła dużo pracy w ratowanie wizerunku i znacznie poprawiła jakość świadczonych usług.

Obecnie PureVPN posiada flotę ponad 6500 serwerów zlokalizowanych w 140 krajach świata, doprecyzował politykę prywatności i wprowadził funkcje dodatkowe, które mogą być bardzo pomocne. Niestety, sytuacja geopolityczna na świecie sprawiła, że przed PureVPN stoją nowe wyzwania.

PureVPN logo

Mój wybór:

VPN do podstawowych potrzeb wymagających umiarkowanego poziomu prywatnosci

4.4
4.4/5

Bezpieczeństwo

4.6/5

Szybkość i serwery

3.6/5

Kraje i lokalizacje

4/5

Zapewnia anonimowość

4.5/5

Interfejs i łatwość obsługi

4.6/5

Obsługa klienta, wsparcie technczne

4.5/5

Brak logów, dzienniki i przechowywanie danych

Wyłącznik bezpieczeństwa / kill switch

VOD, Player, polskie platformy

Torrenty, serwery P2P

Kryptowaluty

Netflix, platformy streamingowe

Tor i deep web

Systemy operacyjne

Windows,  Mac, Linux, Android, iOS, Routery,  przeglądarki: Chrome i  Firefox,  Android TV, Amazon Firestock, Microsoft Surface, Kodi, Roku, Boxee box, Now TV Box, Raspberry Pi, Chrome cast, PlayStation, XBox

Siedziba firmy

Hong Kong

Wsparcie techniczne

e-mail, 24/7 czat na żywo z agentem, poradniki

Cena

$

Recenzja PureVPN - Spis treści

PureVPN- recenzja skrócona

PureVPN to na ten moment dobry usługodawca zachowujący wysoki poziom bezpieczeństwa. Trzeba jednak mieć na uwadze, że kolejne lata mogą stanowić dla firmy wyzwanie.

Hongkong, miasto funkcjonujące na własnych prawach, do tej pory uważane za lokalizację perfekcyjną dla siedziby sieci VPN, nie jest już tak bezpieczny. Zamieszki z 2019 roku pokazały, że istnieje możliwość, iż w przyszłości kontrolę nad Hongkongiem przejmą w jakimś stopniu Chiny. Póki co Hongkong jest miejscem przyjaznym działalności VPN, nie należy do sojuszu 14 par oczu. Nie chcę zdyskredytować w tym miejscu PureVPN, ponieważ uważam, że nadal jest to dobra sieć prywatna. Być może w zupełności wystarczy, jeśli sieć prywatna jest Ci potrzebna jedynie do streamingu czy gameingu- czynności nie wymagających wzmożonego standardu prywatności. 

Przejdźmy jednak do zdecydowanego pozytywu, który zapewnia nam PureVPN. Sieć VPN oferuje aż 10 równoczesnych połączeń w ramach jednej licencji. Dodatkowo VPN możesz zainstalować na wielu systemach operacyjnych, nie tylko na podstawowych takich jak Windows, Mac, Linux, Android i iOS. PureVPN pozwala użytkownikom na korzystanie z usługi również na routerach, konsolach do gier oraz innych inteligentnych urządzeniach. Posiada rozszerzenia do przeglądarek Chrome i Firefox.

purevpn systemy operacyjne

Ceny i taryfy PureVPN

W porównaniu do konkurencji, cena abonamentu u PureVPN wypada mega korzystnie. Zwróćmy jednak uwagę, że najtańsza opcja w skali miesiąca wiąże Cię umową z dostawcą VPN aż na 5 lat! Nie rozważałbym tak długiego czasu abonamentu, ponieważ w ciągu 5 lat może wydarzyć się zbyt wiele rzeczy zwłaszcza mając na względzie sytuację w Hongkongu.

Miesięczny abonament – 10,95$/ miesiąc  W tym przypadku cena za usługę jest nieproporcjonalnie wysoka w porównaniu do zniżek gwarantowanych w długookresowych planach.  

Abonament na rok – 4,16$/ miesiąc rozliczany z góry (czyli 49,95$).

Abonament na 5 lat – 1,48$/miesiąc, płatne z góry za całość (89,00$). To jest na prawdę mało pieniędzy za VPN na dobrym poziomie, a na ten moment PureVPN jest nadal jednym z wiodących dostawców na rynku.

Obecnie na stronie PureVPN trwa promocja, pamiętaj więc, że za jakiś czas ceny mogą wzrosnąć. 

PureVPN recenzja

PureVPN oferuje klientom szeroki wachlarz metod płatności: za abonament u tego dostawcy sieci prywatnej możesz zapłacić tradycyjnie (kartą kredytową oraz debetową, za pomocą pośredników typu PayPal czy Alipay) oraz anonimowo. Jeśli jesteś zainteresowany dokonaniem anonimowej płatności, możesz wybrać pomiędzy opłatą kryptowalutami lub (jeszcze bezpieczniejszą) kartą podarunkową. Pamiętaj jednak, że anonimowe płatności z wiadomych względów nie mogą podlegać refundacji.

A jeśli już mowa o refundacji oraz okresie próbnym, PureVPN przedstawia tu kilka możliwości. Możemy zapłacić 0,99 $ za tydzień korzystania z usługi premium (ze wszystkimi funkcjami dodatkowymi) w ramach wersji testowej VPN. Drugą alternatywą jest 31 dniowa gwarancja zwrotu pieniędzy, dostępna w każdym planie usługi.

Metody płatności za Pure VPN

Bezpieczeństwo, ochrona prywatności, anonimowość

Pora na mój ulubiony temat, który odpowie na pytanie czy PureVPN jest bezpieczny. Uwaga, spoiler: już tak, ale nie zawsze był. W przeszłości dostawca sieci prywatnej miał problemy dotyczące zapewniania użytkownikom prywatności, pojawiły się również wycieki z serwerów DNS należących do sieci. Na szczęście firma podjęła szereg działań, które pomogły odzyskać dostawcy VPN dobre imię.

W polityce prywatności firmy VPN znajdziesz informacje dotyczące zbierania logów (danych sesji, dzienników aktywności użytkowników). Negatywne opinie o PureVPN mają podłoże przede wszystkim na tle niejasnej polityki prywatności, która w przeszłości dawała firmie możliwość rejestrowania poufnych danych. Posłużyły one do zidentyfikowania użytkownika i przekazania informacji do FBI. Po utracie zaufania użytkowników, nauczona na błędach firma przeprowadziła w 2018 roku audyt polityki prywatności, na podstawie którego obecne zasady są jasne i eliminują możliwość zbierania i przechowywania logów jak i rejestrowania ruchu sieciowego i adresów IP. PureVPN skorzystał z usług niezależnej firmy Altius IT, której zadaniem była weryfikacja, czy usługodawca nie gromadzi danych. Firma nie znalazła żadnej informacji, mogącej świadczyć o postępowaniu niezgodnym z polityką prywatności PureVPN.  

Niestety, nie ma informacji, czy serwery PureVPN bazują na pamięci RAM, czy dysku twardym. Z punktu widzenia wiarygodności to ważne, ponieważ serwery zaopatrzone jedynie w pamięć RAM nie posiadają zdolności do zapisu jakichkolwiek danych.

Siedziba PureVPN zlokalizowana w Hongkongu na ten moment jest bezpieczna. Oznacza to, że terytorium to nie należy do sojuszy 5-9-14 oczu oraz żadnego innego, międzynarodowego mechanizmu nadzoru. Problemem jest natomiast niestabilna sytuacja geopolityczna Hongkongu, oraz apetyt jaki mają na to terytorium Chiny. Warto rozważyć ten fakt decydując się na długoterminowy abonament u tego dostawcy.

Od strony technologicznej zabezpieczenia usługi VPN wyglądają bardzo solidnie. Sieć prywatna korzysta ze sprawdzonych protokołów szyfrowania: OpenVPN (TCP i UDP), PPTP, L2TP, IPsec, SSTP i IKEv2. Protokół bezpieczeństwa, to technologia umożliwiająca szyfrowanie ruchu sieciowego odbywającego się między Twoim urządzeniem, a serwerem VPN. Od wybranego protokoły uzależniony jest poziom bezpieczeństwa i szybkość połączenia. PureVPN udostępnia tabelę pokazującą zalety i wady poszczególnych protokołów dostępnych w aplikacji.

purevpn protokół

PureVPN korzysta z kilku szyfrów, jednak niekwestionowaną gwiazdą jest tu szyfr AES-256. Obecnie jest to bodaj najsilniejszy istniejący szyfr- każda szanująca się sieć prywatna ma go w swojej ofercie.

Usługa VPN posiada funkcję kill switch, czyli wyłącznik bezpieczeństwa, odpowiedzialny za automatyczne przerwanie transferu danych, w sytuacji w której z jakiejś przyczyny nastąpi zerwanie połączenia VPN. Dzięki tej funkcji unikniesz wystawienia na widok swojego adresu IP oraz wycieku danych.

Aby uchronić użytkowników przed pozyskania danych DNS przez osoby trzecie, sieć VPN musi posiadać własny system serwerów DNS, tak aby dane DNS również były szyfrowane. PureVPN posiada własne serwery DNS, a na stronie udostępnia test szczelności tych serwerów dla użytkowników VPN.

PureVPN test szczelności

Kraje i lokalizacje serwerów PureVPN

Dzięki wielu lokalizacjom, równomiernej dystrybucji serwerów VPN na świecie, użytkownicy VPN zyskują na jakości połączenia oraz mogą przebierać w państwach, z których będzie wysyłany ich adres IP. Na tym polu PureVPN na pierwszy rzut oka wypada ponadprzeciętnie, niestety sprawa wymaga dalszej analizy.

Już tłumaczę o co chodzi. PureVPN chwali się  6500 serwerami, rozdystrybuowanymi w 140 krajach świata. Liczba ta robi wrażenie, a sieć prywatna pozornie pozostawia konkurencję w tyle. Pamiętaj jednak, że serwer serwerowi nie równy – PureVPN korzysta przede wszystkim z serwerów wirtualnych. Na stronie dostawcy widnieje lista krajów z wyszczególnieniem miejsc, gdzie znajdują się owe serwery. Lokalizacje zaopatrzone wyłącznie w serwery wirtualne stanowią niemal 2/3 całej floty. Lokalizacje bez “V” nie gwarantują, że nie ma w nich serwerów wirtualnych, a jedynie, że w danym kraju istnieje przynajmniej jeden serwer fizyczny. Nie ma dostępu do dokładnych danych o liczbie serwerów wirtualnych PureVPN, ale obstawiam, że może ona wynosić więcej niż byśmy chcieli.

PureVPN serwery

Bardzo nie lubię takich zagrywek marketingowych jak serwerowa ściema PureVPN, jednak nawet rozważając same lokalizacje serwerów fizycznych, dostawca VPN nie wypada źle na tle konkurencji. W Europie oraz w rozwiniętych krajach na innych kontynentach są serwery fizyczne. Najgorzej wypada Ameryka południowa, po niej zaś Afryka.

PureVPN zaprogramował fajne funkcje umożliwiające szybki wybór poszczególnych typów serwerów: dedykowane serwery do Streamingu, serwery P2P do torrentingu oraz serwery VolP, które umożliwią Ci ominięcie cenzury i dzwonienie przez Whatsappa czy messengera.

PureVPN recenzja

Jak szybkie są serwery PureVPN?

Jest średnio. Moje testy prędkości wykazały bardzo duże zróżnicowanie w zależności od wybranego kontynentu oraz tego czy łączyłem się z serwerem wirtualnym czy fizycznym. Można było to przewidzieć analizując dysproporcję serwerów fizycznych na niektórych kontynentach. 

Połączenie bez VPN: PING 4 ms, Pobieranie 106 mb/s, Wysyłanie 89 mb/s

Połączenie z Polskim serwerem VPN: PING 12 ms, Pobieranie 99 mb/s, Wysyłanie 81 mb/s

Połączenie z serwerem VPN w Wielkiej Brytanii: PING 27 ms, Pobieranie 72 mb/s, Wysyłanie 70 mb/s

Połączenie z serwerem VPN w USA PING 102 ms, Pobieranie 52 mb/s, Wysyłanie 41 mb/s

Połączenie z serwerem VPN w Paragwaju: PING 476 ms, Pobieranie 9 mb/s, Wysyłanie 0.91 (!) mb/s

Przeciętny użytkownik z Europy lub pozaeuropejskiego, rozwiniętego kraju powinien być zadowolony z prędkości łącza PureVPN, ale sieć ta nie nadaje się dla podróżników. Połączenie na serwerach wirtualnych nie jest stabilne.

Prędkość VPN jest wartością zależną od wielu czynników, a wyniki mojego testu prędkości mogą znacznie odbiegać od Twoich wartości.

Interfejs, aplikacja i wsparcie techniczne

Instalacja PureVPN jest bardzo prosta: Na stronie dedykowanej pobieraniu aplikacji wystarczy kliknąć odpowiedni system operacyjny zgodny z urządzeniem, na które ściągamy apkę VPN. Po zainstalowaniu aplikacja automatycznie zoptymalizuje się pod kątem urządzenia, na które została pobrana. Wszystkie konfiguracje możesz zmienić ręcznie.

Główne okno aplikacji charakteryzuje guzik służący do łączenia i rozłączania z serwerem VPN. Serwerami można zarządzać w prosty sposób, wchodząc w odpowiednią zakładkę. To samo tyczy się ustawień i konfiguracji sieci VPN. Interface sieci VPN jest przyjemny i intuicyjny.

Jeśli podczas korzystania z PureVPN napotkasz problem, możesz korzystać z przewodników udostępnionych na stronie usługodawcy bądź skontaktować się z ekspertem za pomocą wiadomości e-mail. Ostatnią możliwością jest skorzystanie z chatu na żywo z osobą z działu technicznego sieci VPN. Doświadczenie i opinie użytkowników dowodzą, że PureVPN nie ma dobrego centrum obsługi klienta i na odpowiedź trzeba sporo poczekać.

obsługa klienta

Czy PureVPN oferuje możliwość...

... bezpiecznego torrentowania?

PureVPN to sieć prywatna, która umożliwi Ci pobieranie torrentów. Posiada dedykowane serwery P2P służące właśnie do torrentingu. Sieć VPN posiada również wyłącznik awaryjny, który automatycznie przerwie transfer danych w momencie upadku połączenia z serwerem VPN.

... korzystania z platform streamingowych: Netflix, BBC iPlayer, Disney, VOD, Player?

Tu PureVPN powinien sprawdzić się znakomicie. PureVPN posiada serwery dedykowane do streamingu, które potrafią obejść blokady wynikające z ograniczeń licencyjnych. Prędkości na takich serwerach są wystarczające i nie powinny Cię zawieść.

Jeśli potrzebujesz dostępu do polskich telewizji online z zagranicy, to również sprawdzi się u Ciebie PureVPN.

PureVPN netflix
PureVPN netflix

... pokonania firewalla w Chinach?

Już nie. W przeszłości PureVPN był dobrym pomysłem, jeżeli chciałeś korzystać z VPN w Chinach. Na ten moment z pomocą PuerVPN nie pokonasz chińskiej zapory internetowej w pełnym znaczeniu tego słowa, ale za sprawą serwerów VolP dodzwonisz się do swoich bliskich z pomocą aplikacji mobilnych.

... korzystania z Tora i Deep webu?

Tam gdzie zaczyna się Darknet, tam kończą się żarty z bezpieczeństwem. O ile PureVPN daje Ci możliwość korzystania z Tora, ponieważ współpracuje z tą przeglądarką, o tyle ze względu na nadszarpnięte zaufanie do marki, nie polecam odkrywania z nią DarkNetu.

Podsumowanie - moja opinia o PureVPN

PureVPN to dobra sieć prywatna. Brakuje jej trochę szybkości, narozrabiała w przeszłości, ale podjęła ważne kroki, które pomogą jej odzyskać zaufanie. PureVPN doskonale nada się dla osoby, która potrzebuje VPN głównie dla rozrywki – oglądania portali streamingowych, lub gameingu. Niemniej należy śledzić sytuację geopolityczną w Hongkongu, która może zniszczyć dorobek PureVPN.

Piotrek Janiszewski
Piotrek Janiszewski

Urodziłem się w Bydgoszczy, w 1988 roku, ukończyłem studia w warszawskiej Szkole Głównej Handlowej (SGH). Od zawsze interesowały mnie kwestie bezpieczeństwa w sieci - dawno temu sam padłem ofiarą kradzieży internetowej i od tego czasu przykładam dużą uwagę do tego komu i w jaki sposób udostępniam dane. Od wielu lat korzystam z usług sieci VPN i dzięki temu doświadczeniu wiem, że usługodawcy nie są sobie równi, ale to nie szkodzi - w zależności od tego, do czego przydatna będzie Ci VPN, nie zawsze będziesz potrzebować najlepszej z najlepszych usług, być może zadowolisz się tańszą opcją, którą z chęcią pomogę Ci wybrać.
Moim drugim hobby, poniekąd powiązanym z cyberbezpieczeństwem są nowoczesne technologie, a konkretniej technologia blockchain. Mam nadzieję, że mój blog dostarczył Ci informacji, które pomogły Ci podjąć decyzję.

© 2024 ŚWIAT VPN | Copyright text by https://www.swiatvpn.pl