Jak zmienić IP na polskie?
Home » Jak zmienić IP na polskie?
- pj
- 9 listopada, 2023
Korzystając z Internetu w kraju, zazwyczaj nie przejmujesz się kwestią adresu IP – jest on przypisany do Twojego urządzenia automatycznie, a jego obecność z reguły w niczym Ci nie przeszkadza. Sytuacja zmienia się w momencie, kiedy zdecydujesz się wyjechać zagranicę i napotkasz blokadę regionalną. W takim wypadku, chcąc obejść geoblokadę Internetu i zyskać dostęp do Polskich treści, musisz dowiedzieć się jak zmienić IP na polskie.
Polski adres IP - Spis treści
Od czego zależy publiczny adres IP?
Na początek warto wspomnieć czemu w ogóle służy adres IP. Mówiąc wprost, jest to Twój identyfikator w sieci. Pozwala on dostawcy Internetu na śledzenie aktywności przeglądarki i aplikacji internetowych, których używasz, a następnie (jeśli zajdzie taka potrzeba) adres IP może być pomocny przy identyfikowaniu tożsamości użytkownika korzystającego z danego urządzenia.
Z powyższej części tekstu, między wierszami możesz przeczytać, że adres IP nadawany jest przez dostawcę Internetu, czyli firmę z której usługi opłacasz w ramach abonamentu sieciowego. Oznacza to, że adres IP nie jest stały, lecz uzależniony od lokalizacji serwerów sieci internetowej. Kiedy więc wyjeżdżasz za granicę, Twoje urządzenie mobilne działające w roamingu przełącza się automatycznie na lokalne sieci, a firma wifi również zapewnia dostęp do serwerów jedynie na terenie danego kraju. To dlatego Twoje IP traci polski status, zaś zyskuje zagraniczny.
Jeżeli zastanawiasz się teraz jaką rolę w tym wszystkim odgrywają blokady regionalne, już wyjaśniam- najłatwiej będzie zrobić to na przykładzie międzynarodowych sieciówek. Jeżeli pragniesz zrobić zakupy online na platformie sprzedaży funkcjonującej w wielu krajach, dzięki adresowi IP sklep internetowy automatycznie będzie w stanie wyświetlić Ci produkty, które są dostępne na terenie kraju, w którym obecnie przebywasz. W przypadku platform do streamingu zasada działania jest identyczna, tu jednak chodzi o ograniczenia licencyjne.
Niezależnie od tego, czy będąc na obczyźnie chcesz odblokować polskiego Netflixa, czy zrobić zakupy w Zalando przeglądając ofertę sklepów dostępnych w Twoim kraju, pewnym jest że potrzebny będzie Ci polski adres IP.
Zmiana adresu IP na polski - sprawdzone sposoby
Istnieją 2 sposoby na zmianę adresu IP na adres innego kraju. Niestety, nie są one jednakowo skuteczne i bezpieczne. Poniżej znajdziesz główne różnice w obu metodach.
Zmiana adresu IP za pomocą serwera proxy
Powszechnym, bezpłatnym sposobem na zmianę IP jest skorzystanie z bramki proxy. Działanie serwera proxy polega na przepuszczeniu strumienia danych połączenia internetowego przez serwer pośredniczący, dzięki czemu możliwym jest zamaskowanie prawdziwego adresu IP, poprzez nadpisanie na niego IP przynależącego po proxy.
Niestety, serwer proxy ukrywa adres IP bez stosowania dodatkowych zabezpieczeń, takich jak szyfrowanie połączenia. Przekłada się to na niższą efektywność działania proxy – można powiedzieć, że prawdziwy adres IP połączenia jest jedynie przykryty nowym, nie zaś faktycznie zmieniony. Niektóre strony internetowe posiadają zabezpieczenia, które łatwo mogą wykryć połączenie przez proxy, przez co użytkownik korzystający z tej metody finalnie i tak nie uzyska dostępu do pożądanych treści.
Wyróżniamy trzy zasadnicze typu serwerów proxy. Pierwszym z nich jest http/s proxy, funkcjonujący jako wtyczka w przeglądarce internetowej. Ze względu na ten fakt, działanie tego typu serwera proxy ogranicza się do przeglądarki i wyklucza zmianę IP w osobnych aplikacjach.
Kolejnym typem są serwery proxy SOCKS, które mogą być skonfigurowane pod kątem konkretnych apek i programów. Chcąc używać serwera proxy typu SOCKS musimy posiadać zasoby wiedzy dotyczące konfiguracji oprogramowania.
Ostatni typ bramki proxy to SSH, czyli serwer zabezpieczony połączeniem Secure Shell. W odróżnieniu do poprzednich wspomnianych typów proxy, w tym przypadku użytkownik może liczyć na szyfrowanie połączenia. Stosowany protokół jest jednak dość przestarzały i powolny, przez co możemy napotkać ograniczenia względem prawidłowego wczytywania się stron internetowych.
Aby zmienić IP na polskie za pomocą bramki proxy, musimy skorzystać z polskiego serwera proxy.
Zmiana adresu IP na polskie za pomocą usługi VPN
Druga metoda zmiany adresu IP to skorzystanie z usługi VPN. W tym przypadku nasze połączenie internetowe zostanie przekierowane na serwer VPN, a całość procesu będzie zaszyfrowana i trudna (wręcz niemożliwa) do wykrycia.
Zmiana IP na polskie odbywająca się przez program VPN jest banalnie prosta – oprogramowanie udostępniane przez wszystkie wiodące marki jest skonfigurowanie domyślnie, a podłączenie się do serwera wymaga jedynie wybrania określonego kraju i kliknięcia w guzik włączający usługę. W przypadku chęci zmiany IP na polskie musimy więc wybrać polski serwer VPN.
VPN domyślnie obejmuje połączenie w całym urządzeniu, niezależnie od tego czy korzystamy z przeglądarki, czy z aplikacji internetowych. U lepszych usługodawców, klient sieci VPN może ręcznie określać aplikacje objęte szyfrowaniem VPN oraz wykluczyć te, które takiego szyfrowania nie potrzebują.
Najlepiej i najbezpieczniej zmienić IP za pomocą VPN (virtual private network)
Moim zdaniem, jeżeli chcesz posługiwać się polskim IP przebywając zagranicą, nie warto tracić czasu testując serwer proxy- lepiej od razu wybrać odpowiednią sieć VPN, ponieważ tylko takie rozwiązanie zagwarantuje Ci niezawodność. Jeżeli strony internetowe wymagają polskiego adresu IP do korzystania z nich, często stosują zabezpieczenia które mają na celu wykrycie prób ominięcia blokad regionalnych.
Wiodący dostawcy VPN mają swoje sposoby uniemożliwiające zidentyfikowanie użytkownika korzystającego z ich usług, dzięki czemu potrafią przełamać blokadę. Funkcji tej nie posiadają niestety bramki proxy, ba – nawet nie wszystkie VPNy będą w stanie obejść niektórych zabezpieczeń. Zależnie od tego, czy chcesz zmienić IP na polski adres, aby obejść chińskiego firewalla i korzystać z Internetu bez cenzury, czy po prostu obejrzeć ulubiony serial w VOD przebywając zagranicą, musisz zaopatrzyć się odpowiednio w solidne oprogramowanie, jakim będzie VPN do Chin, lub nieco tańsze, wystarczające do odblokowania polskiej telewizji online za granicą.
Jak działa wirtualna sieć prywatna, która pozwoli Ci skutecznie zmienić adres IP?
Zmiana IP to jedno, a zrobienie tego w sposób niemożliwy do wykrycia i faktycznie odblokowujący witryny, które chcesz odwiedzać to drugie. Często VPN do zmiany IP musi posiadać dodatkowe udogodnienia, które pozwolą na przełamanie zabezpieczeń.
Serwisy, którym zależy na uniemożliwieniu użytkownikom z innych regionów korzystania z ich usług, zazwyczaj starają się zablokować adresy IP, które należą do sieci VPN. Adresy IP rozpoznawane są poprzez ilość osób, które korzystając z tego samego identyfikatora, w krótkim przedziale czasu logują się na strony internetowe. Jakie mechanizmy stosują więc dostawcy VPN, aby uniknąć sytuacji rozpoznania należących do ich serwerów IP?
Wiele współdzielonych adresów IP, które często ulegają zmianom
Serwer VPN przydziela każdemu użytkownikowi sieci tymczasowy, współdzielony adres IP. Im więcej serwerów VPN znajduje się w danym kraju, tym bardziej rozłożona jest dystrybucja adresów IP tego kraju pomiędzy użytkownikami sieci VPN. Zmniejsza to prawdopodobieństwo wykrycia przez strony trzecie podejrzanej aktywności wielu użytkowników, która mogłaby sugerować, że dany adres IP został wygenerowany przy użyciu serwera VPN. Dodatkowo, co jakiś czas IP ulegają zresetowaniu, a na serwerze zostaje zakodowany inny adres IP.
Dedykowany adres IP
Dedykowany adres IP to opcja udostępniana dodatkowo (często odpłatnie) u wiodących dostawców VPN. Jej założeniem jest, że z danego adresu IP możesz korzystać tylko ty, lub jedynie urządzenia podpięte pod Twoją licencję VPN. Decydując się na takie rozwiązanie, pamiętaj, że jeżeli zależy Ci na polskim IP, w ramach dedykowanego adresu IP, musisz połączyć się z serwerem VPN zlokalizowanym w Polsce.
Kluczowe wymagania wobec sieci VPN, aby zyskać polskie IP
Nawet najlepszy dostawca VPN nie będzie w stanie zapewnić Ci polskiego adresu IP, jeżeli nie posiada serwerów zlokalizowanych w Polsce – chcąc zmienić adres IP na polski, musisz połączyć się z polskim serwerem VPN i analogicznie, jeśli Twój adres IP ma być zidentyfikowany z jakimkolwiek innym krajem, VPN musi mieć serwery zlokalizowane właśnie w tym kraju.
Najlepszy VPN, który pozwoli Ci uzyskać polski adres IP to taki, który nie tylko posiada serwery na terytorium naszego kraju, ale również ma w Polsce bardzo rozbudowaną, zmodernizowaną sieć serwerów, najlepiej fizycznych. Takie rozwiązanie nie tylko niweluje ryzyko, że któryś z publicznych adresów wybranej przez Ciebie sieci zostanie rozpoznany i zablokowany, ale gwarantuje szybkie działanie VPN, które nie obciąży nadmiernie połączenia sieciowego i nie wpłynie negatywnie na twoje odczucia podczas korzystania z Internetu.
Najlepsze sieci VPN do zmiany IP na polskie
Decydując się zmienić IP przy pomocy VPN, musisz wiedzieć do czego będziesz używać sieci prywatnej. W zależności od przeznaczenia, być może będzie potrzebny Ci najlepszy VPN, a może wystarczy tańszy odpowiednik. Zmiana IP to tylko jedna z możliwości, jaką daje Ci korzystanie z VPN, ponieważ należy pamiętać, że głównym przeznaczeniem tego oprogramowania jest zapewnienie Ci (a raczej Twoim danym) maksymalnej ochrony i prywatności.
Poniżej mój ranking VPN, które pozwolą Ci zmienić IP komputera lub telefonu oraz innych urządzeń na polskie, wraz z uzasadnieniem dlaczego zdecydowałem się wyłonić te sieci.
Miejsce I: ExpressVPN
ExpressVPN od lat jest liderem na rynku sieci prywatnych. W recenzji ExpressVPN niejednokrotnie wspominałem, że jest to sieć, która ma wszystko „naj” – niestety, również najbardziej wygórowaną cenę. Za usługę na tym poziomie trzeba zapłacić więcej niż u konkurencji, jednak wykupując abonament w ExpressVPN, masz pewność, że sieć pokona każdą blokadę regionalną, jak również również cenzurę Internetu w krajach restrykcyjnych. Jeżeli zależy Ci na maksymalnej prędkości Internetu po dokonaniu zmiany IP (nie tylko na polskie, ale w zasadzie na IP z prawie każdego kraju świata), przy równoczesnym zachowaniu najwyższych standardów bezpieczeństwa i prywatności, warto rozważyć Express VPN.
Miejsce II: NordVPN
NordVPN to świetna alternatywa, dla tych którym zależy na dobrej sieci prywatnej za nieco mniejsze pieniądze. Jeżeli polskie IP jest Ci potrzebne przede wszystkim po to, aby odblokować streaming podczas podróży zagranicznych, NordVPN bez trudu poradzi sobie z tym zadaniem. Dodatkowo NordVPN sprawdza się w krajach z cenzurą Internetu.
NordVPN posiada bardzo łatwą w obsłudze aplikację, w wersjach desktopowej jak i mobilnej, dzięki której połączysz się z wybranym serwerem VPN dosłownie w kilka sekund, zaś poza serwerami polskimi stanie przed Tobą otworem połowa świata.
Nord VPN posiada bardzo wysokie standardy bezpieczeństwa oraz ochrony prywatności, zapewnione między innymi przez autorskie rozwiązanie, jakim jest zastosowany protokół NordLynx. Zmiana IP wpłynie na prędkość Internetu jedynie nieznacznie i raczej nie odczujesz jej podczas normalnego korzystania z sieci. Więcej na temat sieci przeczytasz w recenzji NordVPN – Opinie.
Miejsce III: SurfShark
SurfShark to sieć, z której miałem przyjemność korzystać dość długo, w czasie kiedy sam przebywałem zagranicą, na terenie Europy. Jest to bardzo dobry VPN i z pewnością całkowicie wystarczy do zmiany IP na polskie oraz korzystania z niego podczas przebywania na starym kontynencie. Słyszałem jednak opinie, że w przypadku osób chcących połączyć się z odległych zakątków świata z serwerami zlokalizowanymi w Polsce, czasami sieć potrafi spowolnić i utrudnić surfowanie w sieci. Z tego względu mogę polecić sieć dla użytkowników zlokalizowanych w Europie, w przypadku innych kontynentów być może lepszym okaże się inne rozwiązanie.
SurfShark obchodzi z łatwością blokady regionalne oraz posiada funkcje, które pozwalają na korzystanie z niego w krajach objętych firewallem, ograniczających dostęp do niektórych witryn Internetowch.
Więcej o zaletach i wadach SurfShark napisałem w recenzji „SurfShark – opinie„.
Miejsce IV: CyberGhost
Cyberghost to świetny wybór VPN, która pozwoli Ci zmienić Twój identyfikator na polskie IP, w przypadku kiedy mówimy o krajach, w których Internet nie został objęty cenzurą. Ze względu na fakt, że firma nie wypracowała systemu, który pozwoliłby użytkownikom na obejście firewalla w restrykcyjnych miejscach, CyberGhost uplasował się poza podium.
W przypadku, w którym potrzebujesz polskiego adresu IP aby streamować VOD, Netflixa, Canal + oraz szereg innych kanałów multimedialnych, możesz postawić na tę sieć, ponieważ prócz zmiany IP zapewnia ona wysoki standard bezpieczeństwa, jak również narzędzia dedykowane ruchowi P2P i pobieraniu torrentów.
Miejsce V: VyprVpn
VyprVPN to relatywnie mało znana sieć prywatna, która w ostatnim czasie cieszy się sporym wzrostem popularności. VyprVpn stosuje bardzo zaawansowaną, autorską technologię w postaci protokołu Chameleon, dzięki której nie tylko zmieni identyfikator na polskie IP, odblokuje streaming, umożliwi bezpieczne pobieranie torrentów ale także przechytrzy cenzurę sieci Internetowej.
Vypr stale powiększa flotę serwerów i ulepsza swój serwis. Jeżeli chcesz spróbować czegoś nowego, zdecydowanie warto dać szansę tej VPN.
Podsumowanie
Jeżeli chcesz zmienić swój publiczny adres IP na polski, zdecydowanie poleciłbym Ci skorzystanie z sieci VPN. Oprogramowanie VPN to bezpieczna i sprawdzona metoda, która w łatwy sposób pozwoli Ci na uzyskanie nowego identyfikatora, zlokalizowanego w dowolnym miejscu, w którym sieć prywatna posiada swoje serwery.
Jeżeli chcesz uzyskać polskie IP na konkretnym urządzeniu, zachęcam Cię do przeczytania moich poradników dotyczących tego, jak zmienić IP komputera, telefonu oraz routera. Wbrew pozorom, niektóre VPNy posiadają słabiej dopracowaną aplikację mobilną niż inne, za to w wersji desktopowej sprawdzą się świetnie. W artykule „jak zmienić IP w telefonie” poznasz VPN z najlepszą apką mobilną, zaś w artykule „jak zmienić IP routera” opisałem sieci, uwzględniające to ostatnie rozwiązanie.
Piotrek Janiszewski
Urodziłem się w Bydgoszczy, w 1988 roku, ukończyłem studia w warszawskiej Szkole Głównej Handlowej (SGH). Od zawsze interesowały mnie kwestie bezpieczeństwa w sieci - dawno temu sam padłem ofiarą kradzieży internetowej i od tego czasu przykładam dużą uwagę do tego komu i w jaki sposób udostępniam dane. Od wielu lat korzystam z usług sieci VPN i dzięki temu doświadczeniu wiem, że usługodawcy nie są sobie równi, ale to nie szkodzi - w zależności od tego, do czego przydatna będzie Ci VPN, nie zawsze będziesz potrzebować najlepszej z najlepszych usług, być może zadowolisz się tańszą opcją, którą z chęcią pomogę Ci wybrać.
Moim drugim hobby, poniekąd powiązanym z cyberbezpieczeństwem są nowoczesne technologie, a konkretniej technologia blockchain. Mam nadzieję, że mój blog dostarczył Ci informacji, które pomogły Ci podjąć decyzję.