NordVPN – opinie

NordVPN- opinie. Moja recenzja sieci VPN (Aktualizacja: 2022)

NordVPN to sieć VPN ciesząca się ogromną popularnością na całym świecie. Swoim użytkownikom udostępnia 5442 serwerów w 59 krajach, jest uznana za najbezpieczniejszą sieć prywatną na rynku komercyjnym, może pochwalić się zadowalającymi wynikami prędkości transferu i świetną jakością połączenia. Dodatkowo oferuje bardzo rozsądne plany subskrypcji w optymalnych cenach. Co jeszcze sprawia, że omawiana wirtualna sieć prywatna zbiera głównie pozytywne opinie? NordVPN posiada fajne funkcje i zabezpieczenia dodatkowe. Przetestowałem tę sieć i dołączyłem do grona jej fanów. Podzielę się z Tobą spostrzeżeniami, dlaczego warto wykupić usługi NordVPN.

Mój wybór:

Lider bezpieczeństwa

4.8
4.6/5

Bezpieczeństwo

4.9/5

Szybkość i serwery

4.5/5

Kraje i lokalizacje

4.5/5

Zapewnia anonimowość

5/5

Interfejs i łatwość obsługi

5/5

Obsługa klienta, wsparcie technczne

5/5

Brak logów, dzienniki i przechowywanie danych

Wyłącznik bezpieczeństwa / kill switch

VOD, Player, polskie platformy

Torrenty, serwery P2P

Kryptowaluty

Netflix, platformy streamingowe

Tor i deep web

Systemy operacyjne

Android, Mac, iOS, Windows, Linux, AndroidTV,  przeglądarki: Chrome i  Firefox, Routery

Siedziba firmy

Panama

Wsparcie techniczne

e-mail, 24/7 czat na żywo z agentem, poradniki

Cena

$$ (przy dobrej promocji np. w czarny piątek można zaliczyć do tanich sieci)

Recenzja NordVPN - Spis treści

NordVPN - informacje podstawowe

NordVPN to firma działająca na rynku od roku 2012 i muszę przyznać, że jest to całkiem imponujący staż jak na dostawcę VPN. W ciągu 9 lat firma przekonała do siebie ponad 14 milionów użytkowników. NordVPN ma opinię jednego z najlepszych dostawców sieci VPN, a patrząc na infrastrukturę, którą firma dysponuje nie można się temu dziwić. NordVPN na przestrzeni lat został uznany za lidera w dziedzinie bezpieczeństwa i prywatności w Internecie, nawet przez światowych gigantów, który chętnie korzystają z usług tej sieci prywatnej. Sieć VPN posiada ogromną flotę serwerów oraz imponujący arsenał dość osobliwych funkcji i narzędzi, nieczęsto spotykanych u innych dostawców VPN. Gwarantuje to bezkonkurencyjne standardy ochrony prywatności i bezpieczeństwa.

NordVPN ma swoją siedzibę w Panamie, w kraju gdzie nie istnieją prawa wymagające od firmy przechowywania danych przez jakikolwiek okres czasu. Z tego powodu nie należy mieć wątpliwości co do autentyczności przyjaznej polityki prywatności prowadzonej przez firmę – NordVPN zapewnia swoim klientom całkowitą anonimowość i 100% prywatności. Firma NordVPN jest znana z poważnego podejścia do polityki braku logów.

NordVPN może zabezpieczyć 6 urządzeń na jednej licencji. Sieć VPN obsługuje podstawowe systemy operacyjne (Windows, Mac, Linux, iOS, Android i AndroidTV) oraz posiada rozszerzenia do przeglądarek Google Chrome oraz Mozilla FireFox. Nic nie można zarzucić wsparciu technicznemu oferowanemu przez obsługę firmy NordVPN- opinie tutaj są jednoznaczne i świadczą na korzyść usługodawcy. Także interfejs aplikacji jest wyjątkowo przyjazny i intuicyjny, prosty w konfiguracji.

Sprawdźmy szczegóły dotyczące infrastruktury, jaką posiada NordVPN.

Ceny i taryfy NordVPN

Abonament w NordVPN oscyluje w średnim przedziale cenowym, a jeśli trafi się na dobrą promocję, można zaliczyć NordVPN do tanich sieci. Biorąc pod uwagę poziom świadczenia usług tego dostawcy, uważam że NordVPN oferuje świetny stosunek jakości do ceny.

Tak jak w przypadku większości dostawców sieci VPN, wykupienie abonamentu w NordVPN opłaca się bardziej, jeśli wybieramy ofertę długoterminową. Im dłużej trwa kontrakt z NordVPN, tym mniej kosztuje usługa w skali miesiąca. Obecnie do wyboru mamy 3 taryfy:

Miesięczny abonament – 11,95$/ miesiąc + gwarancja zwrotu pieniędzy przez 30 dni od dnia zakupu. Cena za miesiąc korzystania z usług NordVPN jest droga, tak samo jak w przypadku innych dostawców VPN i abonamentów na krótszy okres czasu. To raczej reguła, że krótkoterminowe abonamenty są bardzo drogie i przekraczają 10$. Miesięczny abonament u NordVPN sprawdzi się jako okres próbny – inaczej nie warto jest wykładać co miesiąc takiej kwoty, zwłaszcza, że ceny abonamentów długoterminowych są o wiele bardziej przyjazne. 

Abonament roczny – 4,92$/ miesiąc rozliczany co rok (czyli 59,00$) + gwarancja zwrotu pieniędzy 30 dni od dnia zakupu. Jest to bardzo optymalny plan mając na uwadze jakość świadczonej usługi. 

Abonament na 2 lata– 3,71$/miesiąc, płatne z góry za całość (89,0$) +30 dniowa gwarancja zwrotu pieniędzy, jeśli VPN nie spełni naszych oczekiwań. Dodatkowo dostawca VPN oferuje 3 miesiące gratis w przypadku wykupienia tej subskrypcji, co tak na prawdę w skali miesiąca, podczas trwania abonamentu daje kwotę 3,07 USD/miesiąc.  

NordVPN wykorzystuje każdą okazję do zaoferowania promocji swoim użytkownikom. Często upusty sięgają aż do 70%. Przed zakupem warto zorientować się, czy nie zbliża się jakiś sezon VPNowych wyprzedaży, nieważne czy będą to święta Bożego Narodzenia, Wielkanoc, Halloween, czy black friday. Zaufaj mi – NordVPN świętuje zniżkami przy każdej możliwej okazji. 

Zapłacić za NordVPN możesz każdą tradycyjną metodą (karta płatnicza, Paypal), a także mniej popularnymi u nas sposobami – za pomocą AmazonPay lub kryptowalutami. Ta ostatnia możliwość jest tu rozbudowana w stosunku do większości dostawców sieci VPN: w grę wchodzi Bitcoin, Ethereum i Ripple. NordVPN bardzo dba o prywatność swoich użytkowników, dlatego nawet na tym etapie jest gwarantem anonimowości.

NordVPN nie oferuje bezpłatnego okresu próbnego, jednak można całkowicie zaufać im w kwestii zwrotu kosztów na gwarancji. Wszystkie plany uwzględniają 30-dniową gwarancję umożliwiającą zwrot pieniędzy, jeśli zadecydujesz, że sieć VPN nie jest warta swojej ceny. Anulowanie subskrypcji jest proste; musisz jedynie zalogować się na swoim koncie na stronie NordVPN, kliknąć “anuluj subskrypcję” na dole strony, a w sprawie zwrotu pieniędzy trzeba skontaktować się za pomocą wiadomości z zespołem sieci VPN. Nikt nie będzie pytał Cię o przyczynę anulowania umowy, wystarczy że cofniesz subskrypcję nie później niż 30 dni od zakupu NordVPN. 

nordvpn opinia

Bezpieczeństwo danych, ochrona prywatności, anonimowość

Czy NordVPN jest w stanie zagwarantować Ci prywatność? W końcu o to chodzi w sieci VPN, czyli wirtualnej PRYWATNEJ sieci. Niestety doświadczenie pokazuje, że niektórzy dostawcy usług VPN zapomnieli co oznacza rozwinięcie tego skrótu. Na szczęście NordVPN nie należy do tych usługodawców i jest w stanie zagwarantować Ci anonimowość, prywatność i bezpieczeństwo na najwyższym poziomie, a dodatkowe funkcje bezpieczeństwa firmy są świetne. 

Zacznijmy od strony formalnej, czyli polityki prywatności firmy NordVPN. Powierzając swój strumień danych w ręce usługodawcy VPN, musisz mieć gwarancję, że firma której oddajesz swoje wrażliwe informacje nie zawiedzie na polu ochrony prywatności. W końcu od momentu zawarcia umowy, to oni będą odpowiedzialni za zabezpieczenie twojego połączenia sieciowego i wszystkich informacji przesyłanych przez Ciebie przez Internet. Mało tego, jako jedyni będą mieli dostęp do tych danych. Jeśli chcesz mieć pewność, że dostawca VPN nigdy nie wpadnie na pomysł, aby pokombinować trochę przy twoich prywatnych informacjach, koniecznie przeczytaj politykę prywatności firmy. W przypadku omawianego usługodawcy dowiesz się, że NordVPN nie zapisuje logów i nie prowadzi żadnych dzienników aktywności na swoich serwerach. Biorąc pod uwagę, że siedziba firmy znajduje się w Panamie, a więc państwie nienależącym do tzw, grupy “Pięciu Oczu” (Dziewięciu i czternastu oczu też nie), czyli w miejscu, gdzie prawo nie wymaga przechowywania informacji o użytkowniku. Wydaje się zatem, że NordVPN jest godny zaufania i nie wywinie Ci żadnego brzydkiego numeru. W obliczu polityki braku logów (oznaczającej że dostawca sieci VPN nie przechowuje zapisów danych z serwera), nawet jeśli ktoś wnioskowałby do firmy o wydanie takich informacji lub próbowałby je wykraść, NordVPN nie będzie mógł pośredniczyć w przekazywaniu plików, które po prostu nie istnieją.  

Firma NordVPN pod koniec 2019 roku zakończyła modernizację całej swojej infrastruktury  serwerów fizycznych,  usuwając z nich dyski twarde, a pozostawiając jedynie pamięć RAM. Wszystkie serwery NordVPN są oparte na pamięci RAM, co oznacza, że nie ma możliwości aby jakiekolwiek informacje były przechowywane lokalnie na serwerach. W ten sposób dostawca VPN ostatecznie udowodnił, że polityka braku logów to w przypadku NordVPN priorytet, a twoja prywatność jest całkowicie bezpieczna, kiedy korzystasz z serwerów tej sieci prywatnej. NordVPN jest jedyną jednostką, do której dociera Twój prawdziwy adres IP, ale bądź pewien, że zostaje on zutylizowany tak szybko jak przepływa przez serwer, a następnie nie pozostaje po nim żaden ślad. 

Aby potwierdzić swoje najwyższe standardy prywatności na rynku, NordVPN niedawno zaktualizował politykę prywatności, stając się pierwszym dostawcą usług VPN, który uruchomił publiczny program nagród za wykrycie błędów w aplikacji. Dotyczy to zwłaszcza błędów, które mogą mieć wpływ na wyciek danych. NordVPN jest również założycielem inicjatywy VPN Trust Initiative, która skupia się na stworzeniu wytycznych i standardów dla prawidłowego rozwoju rynku sieci VPN. 

NordVPN nie gromadzi żadnych danych o swoich użytkownikach, a firma oferuje szereg dodatkowych funkcji, które pomagają chronić prywatność klientów NordVPN online. Pod względem ochrony prywatności NordVPN jest zdecydowanym liderem na rynku i na ten moment przewyższa nawet ExpressVPN (ale nie warto spoczywać na laurach, gdyż ten drugi akurat depcze NordVPN po piętach).

Jeśli chodzi o zabezpieczenia chroniące użytkowników przed wyciekiem danych, takich jak adres IP, to NordVPN także nas nie zawiedzie. Jak każdy inny VPN, NordVPN ukrywa Twój adres IP przesyłając twój strumień danych przez serwer VPN, gdzie zostaje nadany nowy adres IP. NordVPN poszedł jednak o krok dalej niż pozostali dostawcy sieci VPN, ponieważ jeśli korzystasz z serwisu tego usługodawcy, twoje dane przechodzą nie przez jeden, a 2 serwery VPN – można więc powiedzieć, że droga do twojego prawdziwego adresu IP jest podwójnie zgubiona. Usługodawca nazywa ten zabieg Double VPN lub łańcuchowy serwer VPN. Jak dokładnie to działa? Podczas standardowego połączenia z serwerem VPN twój zaszyfrowany ruch sieciowy przesyłany jest przez serwer VPN, gdzie dochodzi do zmiany adresu IP. Podczas przejścia przez łańcuchowy serwer VPN, ruch sieciowy przechodzi zaszyfrowany do pierwszego serwera (identycznie jak w pierwszym przypadku), a następnie zamiast zostać przekierowanym do witryny docelowej, przechodzi on przez kolejny serwer VPN. Dopiero na sam koniec zostaje on wysłany do strony, którą planujesz odwiedzić. Zapewnia to podwójne szyfrowanie. A skoro jesteśmy już przy szyfrowaniu…

Protokół VPN to mechanizm umożliwiający stworzenie zaszyfrowanego tunelu danych podczas przesyłania informacji pomiędzy urządzeniem a serwerem. W celu zwiększenia bezpieczeństwa danych NordVPN wykorzystuje trzy różne protokoły VPN do tunelowania przesyłanych treści: IKEv2/IPsec, OpenVPN (TCP i UDP) oraz NordLynx. Wszystkie te protokoły wykorzystują nowoczesne technologie najnowszej generacji, ale na szczególną uwagę zasługuje protokół NordLynx, który odróżnia NordVPN od pozostałych dostawców sieci VPN. NordLynx korzysta z Wireguard®, który na ten moment reprezentuje najwyższy poziom zaawansowania technologicznego. Jest on niewiarygodnie szybki, a kryptograficzne rozwiązanie stanowi zabezpieczenie z najwyższej półki. U NordVPN łącze Wireguard jest dodatkowo uzupełnione podwójnym systemem NAT (system tłumaczenia adresu sieciowego), ponieważ bez tego zabiegu nie gwarantowałoby całkowitej prywatności. NordVPN udostępnia użytkownikom listę serwerów wraz z określeniem protokołów, z których można korzystać w danych lokalizacjach. Od protokołu bezpieczeństwa zależy nie tylko poziom ochrony, ale też prędkość połączenia.

NordVPN opinie

Do szyfrowania NordVPN korzysta ze standardu AES-265, czyli szyfru stosowanego na świecie przez rządy (między innymi rząd w Stanach Zjednoczonych), wojsko, ekspertów od cyberprzestępczości itd. AES-256 to szyfr praktycznie nie do złamania. Do tej pory nie odkryto przypadku, aby ktokolwiek pokonał to zabezpieczenie; aby to zrobić potrzeba superkomputera, który pracowałby nad szyfrem nieustannie przez kilka milionów lat.

DNS (Domain Name System) czyli system tłumaczący przeglądarkom nazwy domen na adresy IP to jedno z głównych źródeł, z którego dane mogą wyciec w niepowołane miejsce. Kiedy chcesz odwiedzić jakąkolwiek witrynę internetową i wpisujesz nazwę domeny w przeglądarce, twoje żądanie wysyłane jest do serwera DNS, gdzie zostaje przetłumaczone na zapis adresu IP i dopiero dalej zostajesz przekierowany na stronę. Serwery DNS kolekcjonują dane. Dodatkowo, w krajach gdzie istnieje cenzura Internetu blokują one dostęp do niektórych stron internetowych. NordVPN posiada własne serwery DNS, co oznacza że Twoje żądania są wysyłane jako zaszyfrowane dane w tunelu VPN. NordVPN zapewnia, że nie odnotował, żadnego wycieku danych z serwerów. Można skontrolować czy jest to prawda, za pomocą stron takich jak DNS Leak Test, co też zrobiłem. Na dzień dzisiejszy NordVPN nie zaliczył wpadki; adres DNS był zawsze zgodny z adresem IP, bez wykrycia przecieków DNS, WebRTC itp. Dobra robota NordVPN!

Oczywiście, NordVPN posiada funkcję kill switch, która działa na 2 płaszczyznach, zależnie od systemu operacyjnego: na poziomie całego urządzenia, lub też na poziomie wybranych przez ciebie aplikacji.

Mimo, że NordVPN jest liderem jeśli chodzi o technologie zapewniające klientom bezpieczeństwo trzeba mieć na uwadze, że nawet najlepszym mogą przytrafić się gafy. W roku 2018 jeden z serwerów NordVPN został zhackowany, zaś firma nie udostępniła raportu dotyczącego tej sytuacji. Nie ma powodów, aby podejrzewać, że miało to jakikolwiek wpływ na zachowanie prywatności klientów, ale pozostaje niesmak. Pocieszającym jest to, że usługodawca podjął wiele działań, aby odbudować zaufanie.

Nordvpn recenzja

Kraje i lokalizacje serwerów NordVPN

Kolejną ważną kwestią jest ilość serwerów oraz ich dystrybucja na całym świecie.  Skoro przez serwery VPN będzie przekierowane Twoje łącze, to od tych elementów infrastruktury sieci VPN w dużej mierze będzie zależeć jakość świadczonej usługi. Im więcej serwerów VPN w okolicy tym szybsza będzie Twoja sieć. Unikniesz przeciążenia na serwerze, ponieważ gdyby takie nastąpiło będziesz w stanie podłączyć się do serwera alternatywnego odpowiednio blisko Ciebie. Nie musisz obawiać się o swoje bezpieczeństwo na wakacjach, ponieważ podróżując na Zanzibar podłączysz się do serwera w Tanz… no właśnie. Z NordVPN nie podłączysz się do serwera w Tanzanii, ani w prawie żadnym innym Afrykańskim państwie (serwery NordVPN znajdują się jedynie w RPA).  Nord VPN olał również temat Ameryki Południowej, gdzie udostępnia serwery jedynie w 3 krajach, znacznie ograniczył dystrybucję serwerów w Azji i Oceanii skupiając się w zasadzie na rozwiniętych państwach. Bardzo pokaźna flota serwerów znajduje się za to w Europie (co jest dobrą wiadomością dla osób niepodróżujących poza granice naszego kontynentu) oraz w Ameryce Północnej.

Przeanalizujmy jak sytuacja wygląda w liczbach. NordVPN chwali się posiadaniem ponad 5440 serwerów w 59 krajach na całym świecie. Nie jest to zły wynik, chociaż podróżników może nie satysfakcjonować. Bardziej niepokojący jest inny fakt: nie mogę znaleźć w Internecie informacji dotyczącej proporcji fizycznych serwerów do wirtualnych serwerów w zasobach sieci NordVPN. Serwery wirtualne nie są złym rozwiązaniem w ogólnym rozumieniu zasadności ich użycia (plusem tworzenia serwerów wirtualnych jest np. zwiększenie przepustowości sieci VPN), jednak stanowią swojego rodzaju substytut i ciężko zrównać ich jakość z serwerami fizycznymi. Jeśli NordVPN nie chwali się dokładną ilością serwerów fizycznych, jakie posiada w swojej flocie może to oznaczać, że jest ich mniej niż serwerów wirtualnych i świadczy to raczej na niekorzyść firmy, która próbuje zataić ten fakt. Jeśli ktoś z was ma info o liczbie serwerów wirtualnych NordVPN, proszę podeślijcie mi link – z chęcią zaktualizuję informacje oraz dowiemy się, czy moje domysły są słuszne. 

Jeśli jesteś użytkownikiem mieszkającym na stałe w Polsce, lub mówiącym po polsku, to serwery najbardziej interesujące dla Ciebie powinny znajdować się w kraju nad Wisłą. Kiedy łączysz się przez VPN z serwerem znajdującym się blisko Ciebie, twoje połączenie VPN jest szybsze. Dzięki dużej ilości serwerów VPN rozdystrybuowanych równomiernie po twojej okolicy, ruch VPN wszystkich użytkowników w obrębie sieci rozkłada się pomiędzy tymi serwerami. Dlatego właśnie łatwiej jest uniknąć przeładowania na serwerze. Podpinając się pod polski serwer, nieważne czy jesteś w kraju czy zagranicą możesz sprawdzić, który z serwerów zapewni Ci najszybsze oraz najbardziej stabilne połączenie VPN. NordVPN posiada fajną funkcję jaką jest  przycisk „Quick Connect”, dzięki któremu aplikacja połączy Cię z serwerem najbardziej optymalnym dla Twojej lokalizacji. 

Jeśli z zagranicznych serwerów najbardziej interesują Cię serwery europejskie lub serwery znajdujące się w Ameryce Północnej, to NordVPN nie powinien przysporzyć Ci problemów. Niestety, dla osób które chciałyby regularnie korzystać z serwerów mieszczących się w innych regionach świata flota NordVPN może nie wystarczyć.

NordVPN udostępnia listę typów serwerów, które posiada w poszczególnych lokalizacjach. Jak widzimy firma ma w ofercie dedykowane serwery, między innymi maszyny P2P (obsługujące ruch wykorzystywany podczas pobierania torrentów) czy Zamaskowane serwery pozwalające na omijanie geoblokad. Fajną funkcją dodatkową są serwery DoubleVPN, które sprawiają że adres IP zostaje zmieniony 2 razy.

NordVPN recenzja
Nord VPN serwery

Jak szybkie są serwery NordVPN?

NordVPN to bardzo szybka sieć prywatna i na pewno czekanie na załadowanie strony nie będzie dla Ciebie udręką. Oczywiście, na rynku znajdziesz kilka sieci szybszych niż NordVPN, ale wydaje mi się, że nie ma co czepiać się szczegółów- wyniki NordVPN są świetne i znajdują się w czołówce najszybszych sieci VPN. Prędkości NordVPN całkowicie powinny zadowolić każdego, kto korzysta z Internetu na przeciętnym poziomie, obejmującym surfowanie po stronach, streaming i oglądanie filmów, pobieranie torrentów a nawet gaming (chociaż tutaj musze przyznać, że sam nie jestem gamerem i nie gwarantuję, że NordVPN sprawdzi się przy bardzo zaawansowanych graficznie produkcjach).

Testy prędkości NordVPN wypadają znakomicie na wszystkich testowanych przeze mnie serwerach.  Podczas korzystania z polskich i europejskich serwerów VPN różnica prędkości sieci VPN w stosunku do sieci macierzystej jest praktycznie niezauważalna gołym okiem. Nieco gorzej sieć wypada w przypadku serwerów znajdujących się poza kontynentem, jednak rezultaty nadal są satysfakcjonujące. NordVPN to bardzo szybka i stabilna sieć prywatna i mimo braków serwerów w wielu krajach między innymi w Afryce, powinna dać radę na całym świecie. 

Podaję moje wyniki prędkości sieci:

Połączenie bez VPN: PING 3 ms, Pobieranie 113 mb/s, Wysyłanie 117 mb/s

Połączenie z Polskim serwerem VPN: PING 5 ms, Pobieranie 105 mb/s, Wysyłanie 99 mb/s

Połączenie z serwerem VPN w Londynie: PING 28 ms, Pobieranie 98 mb/s, Wysyłanie 95 mb/s

Połączenie z serwerem VPN w Nowym Yorku: PING 86 ms, Pobieranie 89 mb/s, Wysyłanie 85 mb/s

Połączenie z serwerem VPN w Tajlandii: PING 124 ms, Pobieranie 77 mb/s, Wysyłanie 64 mb/s

Połączenie z serwerem VPN w Argentynie: PING 138 ms, Pobieranie 72 mb/s, Wysyłanie 64 mb/s

Protokół NordLynx to narzędzie, które znacznie pomaga NordVPN nadrobić straty prędkości spowodowane bardzo solidnym, tradycyjnym szyfrowaniem obciążającym połączenie. Dzięki tej innowacyjnej technologii dane są nadal bezpieczne, jednak sieć VPN pozostaje znacznie odciążona i co za tym idzie szybsza. Prócz tego NordVPN często aktualizuje swoją infrastrukturę, inwestuje w technologie oraz ulepsza sieć – myślę, że jest na dobrej drodze do poprawienia i tak już świetnych wyników. 

Pamiętaj, że mój test prędkości VPN, ani żaden inny test, który znajdziesz w Internecie nie jest miarodajny. Prędkość VPN zależy od kilku czynników m.in. od prędkości łącza udostępnianego przez Twojego macierzystego dostawcę Internetu, urządzenia z którego korzystasz, wybranego protokołu szyfrowania, obciążenia łącza i wybranego serwera wraz z jego odległością od miejsca, w którym się znajdujesz.

NordVPN recenzja

Interfejs, aplikacja i wsparcie techniczne

Pobranie i instalacja NordVPN są banalnie proste. Wystarczy zarejestrować się na stronie usługodawcy, opłacić aplikację, a następnie kliknąć w link VPN Apps, a strona internetowa automatycznie podsunie Ci aplikację zgodną z systemem operacyjnym urządzenia, z którego korzystasz. Dodatkowo do wyboru wyświetlą się linki do pobrania aplikacji przeznaczonej na pozostałe systemy operacyjne. 

Ręcznej konfiguracji narzędzia NordVPN możesz dokonać korzystając z samouczka, który w krok po kroku pomoże Ci dobrać optymalne dla Ciebie ustawienia i zasugeruje, z których protokołów najlepiej korzystać na Twoim urządzeniu. Nie przejmuj się, jeśli nadal nie wiesz czym różnią się protokoły OpenVPN, IKEv2 czy NordLynx. NordVPN dysponuje dziesiątkami tutoriali ułatwiającymi konfigurację aplikacji, funkcji dodatkowych oraz rozszerzeń na poszczególnych typach i modelach urządzeń oraz z uwzględnieniem systemów operacyjnych, na jakich te urządzenia działają. Jestem przekonany, że przy ich pomocy bez problemu poradzisz sobie z ustawieniami, nawet jeśli na ten moment wydaje Ci się, że nie posiadasz wystarczającej wiedzy na temat VPN.

Sam design aplikacji NordVPN jest mega przyjemny, prosty i intuicyjny. Okno główne połączone jest z oknem wyboru serwerów- pokazuje mapę z lokalizacją serwerów różnych kategorii. Możesz łatwo włączyć filtrowanie serwerów, jeśli interesuje Cię  konkretny typ serwera VPN ( P2P, double VPN, dedykowany (stały) adres IP). Aby połączyć się z danym serwerem wystarczy kliknąć w duży guzik łączenia po wybraniu określonego serwera. Zmiana ustawień sieci VPN oraz uruchamianie i konfiguracja funkcji dodatkowych jest równie prosta i intuicyjna. 

NordVPN posiada polską wersję językową. 

Jak w przypadku każdej innej sieci, w NordVPN również coś może pójść niezgodnie z planem. W przypadku jakiejkolwiek awarii lub problemu (niezależnie czy jest to kwestia jednego serwera, całej sieci, czy też aplikacji na twoim urządzeniu), warto sprawdzić co jest przyczyną chwilowej niedyspozycji NordVPN. Cenna będzie wtedy szybka pomoc doświadczonej osoby z zespołu obsługi klienta NordVPN, która wyjaśni Ci wszystkie niepokojące kwestie i pomoże znaleźć optymalne rozwiązanie.

NordVPN zaoferowało kilka sposobów na uzyskanie wsparcia technicznego. Obsługa klienta oferuje całodobowy czat na żywo przez 7 dni w tygodniu (z prawdziwą osobą, nie z robotem), kontakt za pomocą e-mail oraz dogłębną bazę danych utworzoną na podstawie często zadawanych pytań

Czy NordVPN oferuje dostęp do...

... bezpiecznego torrentowania?

Pewnie, NordVPN posiada nawet dedykowane serwery P2P służące pobierania torrentów. Ale po kolei. Wielu użytkowników decyduje się na NordVPN, ze względu na silną ochronę przed wyciekami DNS i sprawdzoną polityką no-logs. Dodatkowo prędkości na jakich operują serwery NordVPN są całkowicie satysfakcjonujące jeśli chodzi o pobieranie torrentów. NordVPN posiada serwery w krajach, które nie zablokowały dostępu do The Pirate Bay oraz jest zaopatrzony w niezawodny kill switch. Połączenie tych wszystkich cech, sprawia że NordVPN jest idealną siecią do torrentowania.

... platform streamingowych: Netflix, VOD, Player, BBC iPlayer, Disney?

Nie bój się o Netflixa, Hulu,  polskie platformy VoD za granicą (w tym Playera i iplę oraz VoD TVP) i inne platformy streamingowe – NordVPN świetnie nadaje się do oglądania bibliotek znanych portali. Żadna z platform nie zablokowała mi transmisji strumieniowej, gdy oglądałem filmy będąc połączonym do Internetu za pomocą sieci NordVPN. Netflix blokuje coraz więcej sieci VPN, tymczasem NordVPN nadal pomoże Ci oszukać Netflixa. Na ten moment można łączyć się z Netflixem korzystając także z serwerów w Australii, Kanadzie, Japonii i Wielkiej Brytanii. Niestety temat jest otwarty, ponieważ Netflix stale stara się blokować dostęp kolejnych usług VPN. NordVPN posiada serwery zoptymalizowane do przesyłania strumieniowego, używanego podczas streamingu.

... pokonania firewalla w Chinach?

Tak i nie. Strona NordVPN jest zablokowana w Chinach. Oznacza to, że aby korzystać z usług NordVPN w Chinach, koniecznie musisz pobrać i skonfigurować aplikację, zanim przekroczysz granicę z tego kraju. 

Konfigurując NordVPN do Chin, musisz się mieć pewność, że jesteś całkowicie bezpieczny. W menu ustawień włącz kill switch (na wszelki wypadek dla całego ruchu internetowego). W menu zaawansowanych musisz włączyć dostęp do tzw. zaciemnionych serwerów (obfuscated servers)- to serwery wirtualne, niewykryte przez Chiński rząd, z tej racji nie są one zablokowane przez chińskiego firewalla. Jeśli uda Ci się zadbać o konfigurację aplikacji, możesz mieć pewność, że NordVPN to dobry VPN do Chin.

... bezpiecznego korzystania z Tora i Deep webu?

Tak! Dzięki opcji Tor/Onion over VPN, NordVPN tworzy bezproblemowe połączenie kooperujące z serwerami VPN i przeglądarką Tor. Twój strumień danych wysyłany jest przez serwer VPN do tora. Jeśli masz zamiar odwiedzać strony z domeną .onion i zachować przy tym bezpieczeństwo, polecam użyć NordVPN.

Podsumowanie - moja opinia o NordVPN

Można być czepialskim i zarzucić NordVPN parę kwestii, takich jak niewykorzystanie możliwości utworzenia rozdzielonego tunelowania, w celu zwiększenia przepustowości serwerów, czy niepodanie proporcji między serwerami wirtualnymi a fizycznymi. Nie czepiałbym się jednak szczegółów, zwłaszcza, że niezależnie od powyższych kwestii, NordVPN charakteryzuje się świetną prędkością sieci, dodatkowo zapewniając najwyższy na ten moment standard bezpieczeństwa danych i prywatności. NordVPN posiada dodatkowe funkcje dedykowane poszczególnym czynnościom takim jak torrentowanie, czy korzystanie z przeglądarki Tor. Z NordVPN dostaniesz najwyższy poziom bezpieczeństwa, który uchroni Cię przed hakerami, czy złośliwym oprogramowaniem. Aplikacja NordVPN jest intuicyjna, minimalistyczna i prosta w obsłudze, a konfiguracja narzędzia nie przerośnie nikogo, kto potrafi włączyć i wyłączyć komputer. NordVPN oferuje świetny stosunek jakości do ceny usługi. Może jednak nie wystarczyć, dla osób które chciałyby korzystać z serwerów znajdujących się poza Europą, Ameryką Północną oraz rozwiniętymi krajami Azji, ze względu na spory niedobór lokalizacji w tych regionach. Jeśli jednak nie planowałeś przeprowadzić się na stałe do Kolumbii, bądź jesteś w stanie przeżyć 2 tygodnie w Kambodży bez korzystania z sieci VPN, nie potrzebujesz też regularnie sprawdzać sytuacji na rynku w Maroko za pomocą google, to NordVPN powinien całkowicie zaspokoić twoje potrzeby. Jeśli potrzebujesz bezpiecznej sieci VPN do uniwersalnych czynności wybierz NordVPN- opinie większości użytkowników są pochlebne i jednoznaczne.

Piotrek Janiszewski
Piotrek Janiszewski

Urodziłem się w Bydgoszczy, w 1988 roku, ukończyłem studia w warszawskiej Szkole Głównej Handlowej (SGH). Od zawsze interesowały mnie kwestie bezpieczeństwa w sieci - dawno temu sam padłem ofiarą kradzieży internetowej i od tego czasu przykładam dużą uwagę do tego komu i w jaki sposób udostępniam dane. Od wielu lat korzystam z usług sieci VPN i dzięki temu doświadczeniu wiem, że usługodawcy nie są sobie równi, ale to nie szkodzi - w zależności od tego, do czego przydatna będzie Ci VPN, nie zawsze będziesz potrzebować najlepszej z najlepszych usług, być może zadowolisz się tańszą opcją, którą z chęcią pomogę Ci wybrać.
Moim drugim hobby, poniekąd powiązanym z cyberbezpieczeństwem są nowoczesne technologie, a konkretniej technologia blockchain. Mam nadzieję, że mój blog dostarczył Ci informacji, które pomogły Ci podjąć decyzję.

© 2024 ŚWIAT VPN | Copyright text by https://www.swiatvpn.pl