Private Interent Access (PIA) – opinie
Home » Private Interent Access (PIA) – opinie
- pj
- 9 listopada, 2023
Private Internet Access (PIA VPN) - opinie 2022. Moja recenzja sieci VPN.
Private Internet Access (PIA VPN) to bez wątpienia uznana sieć VPN, ciesząca się popularnością od ponad dekady. Wiadomym jest, że PIA poważnie traktuje kwestie bezpieczeństwa w Internecie oraz dysponuje wielką flotą serwerów, zapewniającą użytkownikom VPN szybkie połączenie internetowe. Czy jednak usługodawca ten jest siecią adekwatną do Twoich potrzeb? Biorąc pod uwagę moje doświadczenie z PIA, opinie pozostałych użytkowników oraz nowinki dostępne na stronie dostawcy VPN, przygotowałem dla Ciebie solidną recenzję Private Internet Access.
- obsługuje 10 urządzeń na jednej licencji
- 24115 serwerów w 77 krajach, w tym w Polsce
- stosunkowo wysoki poziom bezpieczeństwa
- 30 dni gwarancji - zapewnenie o zwrocie pieniędzy w razie niezadowolenia
- Przyjazny i przejrzysty interface
- Brak utajnionych serwerów gwarantujących obejście silnych geoblokad
- Siedziba w USA - Nie do końca jasna polityka prywatności
- Brak obsługi klienta na czacie 24/7
Mój wybór:
Lider niezawodności i zaufania
Bezpieczeństwo
Szybkość i serwery
Kraje i lokalizacje
Zapewnia anonimowość
Interfejs i łatwość obsługi
Obsługa klienta, wsparcie technczne
Brak logów, dzienniki i przechowywanie danych
Wyłącznik bezpieczeństwa / kill switch
VOD, Player, polskie platformy
Torrenty, serwery P2P
Kryptowaluty
Netflix, zagraniczne platformy streamingowe
Tor i deep web
Siedziba firmy
USA
Wsparcie techniczne
e-mail, poradniki, forum
Cena
$
Recenzja Private Internet Access - Spis treści
Private Internet Access VPN - informacje podstawowe
Private Internet Access niezmiennie zajmuje silną pozycję wśród usług VPN już od 2009 roku. Jest to jedna z najstarszych komercyjnych sieci Prywatnych, która otworzyła się na chronienie prywatności użytkowników indywidualnych. Popularność zyskała w Stanach Zjednoczonych, gdzie do tej pory znajduje się główna siedziba firmy. Lokalizacja siedziby dostawcy VPN budzi kontrowersje ze względu na dużą inwigilację obywateli prowadzoną przez rząd USA. Na ten moment jednak nie udowodniono PIA, aby kiedykolwiek przekazał dane użytkowników żadnej wyższej instytucji. Działając na rynku od ponad dekady, firma rozwinęła się i zyskała zaufanie milionów użytkowników, wychodząc przy tym poza Stany Zjednoczone i szerząc się w Europie.
Private Internet Access skupia się przede wszystkim na technologiach zapewniającym bezpieczeństwo w sieci. Aby zagwarantować sowim użytkownikom prywatność firma twierdzi, że nie przechowuje logów, zaś za usługę VPN możesz zapłacić u nich kartą podarunkową. Firma rozbudowała imponującą sieć serwerów liczącą ponad 23276 maszyn zlokalizowanych w 77 krajach świata. Liczba serwerów robi wrażenie, jednak w adekwatnym rozdziale sprawdzimy jaki myk stosuje Private Internet Access.
Private Internet Access jest kompatybilny i działa bez zarzutów na głównych systemach operacyjnych: Windows, Mac, Linux, iOS i Android. Private Internet Access VPN pozostawia użytkownikom możliwość decydowana o protokole bezpieczeństwa, przez który użytkownik ma zamiar łączyć się z siecią VPN na swoim urządzeniu.
Ceny i taryfy Private Internet Access
Abonament i plany taryfowe w PIA nie odbiegają od norm przyjętych na rynku, a Private Internet Access można określić jako tanią sieć VPN, mając na uwadze abonament w najkorzystniejszym wariancie cenowym.
Miesięczny abonament – 11,95$/ miesiąc + 30 dni z gwarancją zwrotu pieniędzy, jeśli VPN zawiedzie nasze oczekiwania. Cena za miesiąc korzystania z PIA jest nieznacznie mniejsza niż u wiodących dostawców VPN na rynku. Nadal jednak, wykupienie miesięcznego abonamentu u tego dostawcy VPN najzwyczajniej w świecie się nie opłaca, jeśli porównamy cennik dłuższych planów.
Abonament na rok – 3,33$/ miesiąc rozliczany z góry, za rok (czyli 39,95$) + 30 dni z gwarancji ze zwrotem pieniędzy, jeśli VPN zawiedzie nasze oczekiwania. Jest to jedna z lepszych ofert wśród dostawców sieci VPN zakładająca roczny abonament.
Abonament na 3 lata– 2,19$/miesiąc, płatne z góry za całość (79,00$) +30 dni z na zażądanie zwrotu kosztów. Porównując oferty konkurencji PIA wypada tu na prawdę nieźle. W swojej kategorii jakości świadczonych usług w stosunku do ceny za miesiąc spokojnie można powiedzieć, że jest to tania sieć VPN. W tym wariancie PIA oferuje dodatkowo darmową licencję na chmurę do przechowywania plików online. Bardzo fajny bonus do sieci VPN.
Ponad to Private Internet Access różnorakie metody płatności za usługę, w tym takie, które zapewnią Ci 100% anonimowości. Za PIA zapłacisz tradycyjnie: kartą kredytową, za pomocą PayPal, kryptowalutami – w tym bitcoinem, Bitcoin Cash, Ethereum, Litecoin, ZCash, Beam oraz kartami podarunkowymi.
Niestety, PIA nie udostępnia możliwości przetestowania swoich usług za darmo, z wykorzystaniem wersji próbnej produktu. Oferuje jednak możliwość wykorzystania okresu gwarancji i upomnienia się o refundację usługi. Pamiętaj, że zwrot pieniędzy nie jest możliwy w przypadku anonimowych płatności.
Bezpieczeństwo danych, ochrona prywatności, anonimowość
Jednym z głównych założeń sieci VPN jest zapewnienie użytkownikom bezpieczeństwa i prywatności w Internecie. Wśród usługodawców VPN traktujących poważnie kwestie prywatności w sieci bez wątpienia znajduje się także Private Internet Access.
Zacznijmy od początku: kiedy kupujesz abonament w PIA możesz dokonać płatności za pomocą kryptowalut, co w dużej mierze zapewnia Ci anonimowość, lub za pomocą karty podarunkowej – to jest metoda anonimowa w 100%. PIA VPN nie wymaga od Ciebie podania absolutnie żadnych danych- potrzebujesz jedynie maila, którego możesz przecież stworzyć specjalnie na potrzeby zakupienia VPN.
Private Internet Access VPN jasno deklaruje w swojej polityce prywatności, że jako dostawca usług VPN prowadzi politykę braku logów. Wiadomym jest, że wszystkie nowe serwery PIA wyposażone są jedynie w pamięć RAM, nie posiadają wbudowanych dysków twardych. Powoduje to brak możliwości zapisu danych na serwerach i uwiarygadnia politykę firmy.
Jak wygląda kwestia bezpieczeństwa w Private Internet Access od strony technologii, z których korzysta firma? Sieć używa protokołów bezpieczeństwa WireGuard, OpenVPN, PPTP, L2TP/IPSec oraz proxy SOCKS5. Prócz PPTP, protokoły te są najwyższej klasy technologiami, umożliwiającymi skomplikowane i bezpieczne szyfrowanie danych podczas ich przepływu między urządzeniem, a serwerem VPN.
Private Internet Access wykorzystuje najbezpieczniejsze typy szyfrowania, oparte na algorytmie kryptograficznym Blowfish CBC. Algorytm ten funkcjonuje kiedy korzystasz z protokołu OpenVPN i ma świetne osiągnięcia nie tylko w zabezpieczeniu Cię przed atakami hakerskimi, ale też jeśli chodzi o praktycznie niezauważalny spadek prędkości na łączu, podczas transferu danych. Dodatkowo PIA daje możliwość wyboru szyfru między AES-128, a AES-256. 256 bitowe szyfrowanie jest najbardziej skomplikowanym kodem kryptograficznym na świecie i gwarantem twojego bezpieczeństwa.
PIA oferuje użytkownikom funkcję rozdzielnia tunelu (split tunneling), która umożliwia wykluczenie danych niewymagających szyfrowania z tunelu VPN- na pewno poprawi to wyniki szybkości łącza.
Ważną funkcją z dziedziny bezpieczeństwa jest opcja MACE, działa trochę niczym adblock- blokuje śledzenie oraz złośliwe oprogramowanie, które umożliwia wyświetlanie ukierunkowanych reklam na Twoim urządzeniu.
Kolejną kluczową funkcją, która definiuje dobry VPN jest kill switch, czyli wyłącznik bezpieczeństwa- mechanizm, który automatycznie zrywa transfer danych, w sytuacji kiedy połączenie z serwerem VPN z jakiegoś powodu upadnie. Funkcja ta ma szczególne zastosowanie przy torrentowaniu.
PIA posiada również własne serwery DNS, dzięki którym nie musi korzystać z zewnętrznych serwisów oferujących tę usługę. Przypomnijmy, że DNS to system tłumaczenia adresów IP na nazwy domen- kiedy wpisujesz w przeglądarkę nazwę domeny, twoje żądanie wysyłane jest do serwera DNS, gdzie zostaje przetłumaczone na język Internetu, czyli adres IP. Następnie serwer DNS przekierowuje Cię na witrynę internetową, którą chcesz odwiedzić. Dane DNS to nie tylko dane stron internetowych, ale również serwisów znajdujących się na tych stronach, takich jak np. e-mail. Jeśli VPN sieć prywatna posiada własne serwery DNS, szansa wycieku twoich żądań maleje.
Kraje i lokalizacje serwerów Private Internet Access
Ilość serwerów VPN oraz ich dostępność jest jednym z głównych czynników przekładających się na szybkość sieci VPN. Im więcej lokalizacji dostawca VPN udostępnia swoim użytkownikom oraz im bardziej równomierna jest dystrybucja serwerów VPN na świecie, tym lepszej jakości połączenie możemy uzyskać.
Private Internet Access posiada największą ilość serwerów spośród sieci VPN, co więcej liczba ta nieustannie rośnie. W dniu, w którym wykupiłem dostęp do PIA i zrobiłem zrzut ekranu sieć dysponowała 23276 serwerami w 77 krajach. 7 dni później, kiedy przetestowałem już VPN i chciałem wycofać subskrypcję, aby rozpocząć testy innej sieci prywatnej, ta posiadała już… 24115 serwerów!
A tydzień później…
Wracając jednak do sieci serwerów Private Internet Access: VPN przekonuje, że w swojej sieci wykorzystuje wyłącznie fizyczne serwery VPN. Jakim cudem udało się zatem zbudować firmę, która posiada dziesięć razy więcej serwerów niż konkurencja? Private Internet Access stosuje tu nie do końca ładną zagrywkę, ponieważ małym druczkiem dodaje, że ich sieć obejmuje serwery VPN i serwery proxy. Nie mogę doszukać się informacji, na temat tego ile serwerów proxy posiada PIA, jednak zakładam, że niestety jest to zdecydowana większość maszyn w sieci. Podstawową różnicą między serwerem VPN, a serwerem proxy jest to, że proxy zmienia jedynie adres IP, nie umożliwia jednak szyfrowania ruchu internetowego, a co za tym idzie nie dba o bezpieczeństwo Twoich danych. Proxy może być wystarczające do streamingu, jednak do torrentowania polecałbym używać sprawdzonych serwerów VPN. Tak czy siak, sądząc po wynikach prędkości sieci PIA, wśród ponad 20 tys. serwerów, flota serwerów VPN zajmuje odpowiednio duży odsetek, a korzystanie z VPN nie odbiło się znacznie na prędkości mojego łącza. Przebaczam Private Internet Access serwery proxy.
PIA mija się z prawdą w jeszcze jednym miejscu – deklarując, że posiada jedynie serwery fizyczne udostępnia listę krajów oznaczonych jako serwery “geo-located”. PIA umieścił serwery wirtualne (geo-located) w 35 krajach. Wprowadzanie serwerów wirtualnych czasami ma sens – na świecie istnieją miejsca, w których trzymanie fizycznych serwerów byłoby po prostu niebezpieczne, ze względu na umożliwienie niepowołanym jednostkom manipulacji przy maszynach. Nie podoba mi się taktyka służąca zmyleniu użytkowników. Na stornie PIA można znaleźć listę serwerów wirtualnych wraz z faktycznymi lokalizacjami fizycznych serwerów macierzystych, jednak podkreślam że odnalezienie tego materiału nie jest proste.
Jak większość sieci VPN, PIA zlokalizował wiele serwerów w Ameryce północnej, Europie oraz w rozwiniętych krajach Azji, zaniedbał jednak nieco Afrykę, Azję Środkową i Amerykę Południową. Tak czy siak w przypadku tej sieci nie jest źle, zwłaszcza zakładając, że jako polski użytkownik masz zamiar korzystać przede wszystkim z serwerów zlokalizowanych w Polsce, lub innych krajach Europy. PIA posiada serwery w lokalizacjach umożliwiających swobodne i bezpieczne torrentowanie, a dodatkowo sieć jest na tyle rozbudowana, że ciężko trafić na przeciążony serwer.
Jak szybkie są serwery PIA VPN?
Jak już wiemy, PIA to sieć ciesząca się świetnymi standardami bezpieczeństwa. Ten poziom ochrony nie może zostać obojętnym dla szybkości łącza internetowego, jednak z perspektywy normalnego użytkowania, różnice prędkości są nieodczuwalne. Private Internet Access zastosował metody mające na celu odciążenie łącza VPN, dzięki czemu w dużej mierze można zoptymalizować szybkość połączenia stosując np. opcję rozdzielonego tunelowania (split tunneling).
Testy prędkości Private Internet Access dają świetne wyniki na wszystkich sprawdzanych przeze mnie serwerach. Oczywiście, istnieje różnica w prędkości sieci podczas korzystania z serwerów znajdujących się w Europie, w krajach blisko nas oraz na innych kontynentach, jednak połączenie jest stabilne, a spadek prędkości praktycznie niezauważalny gołym okiem.
Podaję moje wyniki prędkości sieci:
Połączenie bez VPN: PING 5 ms, Pobieranie 111 mb/s, Wysyłanie 88 mb/s
Połączenie z Polskim serwerem VPN: PING 8 ms, Pobieranie 107 mb/s, Wysyłanie 85 mb/s
Połączenie z serwerem VPN w Portugalii: PING 17 ms, Pobieranie 99 mb/s, Wysyłanie 77 mb/s
Połączenie z serwerem VPN w Australii: PING 114 ms, Pobieranie 56 mb/s, Wysyłanie 34 mb/s
Połączenie z serwerem VPN w Nigerii: PING 102 ms, Pobieranie 62 mb/s, Wysyłanie 39 mb/s
Interfejs, aplikacja i wsparcie techniczne
Po wykupieniu abonamentu w PriavteInternetAccess instalacja i konfiguracja aplikacji będzie dziecinnie prosta. Zostaniesz przekierowany do strony pobierania, gdzie znajdziesz instalkę odpowiednią dla Twojego systemu operacyjnego oraz dodatkowe linki do instalacji VPN na smartfonach oraz do pobrania rozszerzenia przeglądarek. PIA zyskało w moich oczach duży plus, ponieważ udostępnia listę zmian wprowadzonych w kolejnych updateach oprogramowania- możesz zadecydować czy wprowadzone zmiany usprawnią ci obsługę VPN, czy raczej nie dotyczą Twoich problemów.
Po zainstalowaniu PIA, aplikacja automatycznie konfiguruje się i dostosowuje do twojego urządzenia, jednak nie musisz pozostawać przy ustawieniach fabrycznych. Jeśli zdecydujesz się na ręczną konfigurację sieci VPN na swoim urządzeniu, strona PIA oferuje całą masę tutoriali i samouczków podsuwających najbardziej optymalne połączenia i rozwiązania.
Sama aplikacja PIA posiada przyjemny i prosty w obsłudze interface; po zalogowaniu ukaże się okno, umożliwiające Ci szybkie przyłączenia do sieci, z wykorzystaniem serwera znajdującego się w pobliżu. Jeśli chcesz wybrać serwer w konkretnym kraju, możesz zrobić to równie łatwo używając okna dostępnych lokalizacji serwerów. Okno ustawień gwarantuje natomiast konfigurację sieci VPN w prosty sposób z multum możliwości: możesz zmienić prawie wszystko, począwszy od protokołu szyfrowania (zalecane OpenVPN i WireGuard), określić poziom szyfrowania (AES-128 lub AES256), wybrać metodę uwierzytelniania (SHA1, SHA256) oraz wybrać wiele innych, mniej lub bardziej standardowych opcji.
A co jeśli coś pójdzie nie tak i zajdzie potrzeba skontaktowania się z obsługą klienta?
PIA rozwinął całkiem niezłe Centrum Wsparcia Technicznego. Posiada internetową bazę wiedzy, w której znajdziesz artykuły będące odpowiedzią na powszechnie zadawane pytania dotyczące problemów z konfiguracją i używaniem aplikacji. PIA rozwinął również podręczny system notyfikacji, który regularnie informuje użytkowników o występujących aktualizacjach, globalnych problemach z usługą itd. Dzięki tym notyfikacjom będziesz w stanie szybko ogarnąć, czy problem został już zgłoszony do informatyków PIA przez innych użytkowników i czy zostanie niedługo rozwiązany. Ostatnią możliwością jest kontakt z pomocą techniczną za pomocą wiadomości e-mail. Niestety, nie ma opcji czatu na żywo.
Czy Private Internet Access oferuje możliwość...
... bezpiecznego torrentowania?
Tak, PIA jest uważany za jeden z najlepszych VPNów do torrentowania. Dzieje się tak ze względu bardzo dobre standardy bezpieczeństwa, jakie PIA zapewnia swoim użytkownikom oraz ponadprzeciętną prędkość połączenia Internetowego. Ponad to Private Internet Access posiada dedykowane serwery P2P, które umożliwiają pobieranie torrentów oraz funkcję kill switch (wyłącznik bezpieczeństwa), która w razie przypadkowego rozłączenia z serwerem VPN wstrzyma proces pobierania i zapewni Ci anonimowość.
... korzystania z platform streamingowych: Netflix, BBC iPlayer, Disney, VOD, Player?
PIA nie potrafi odblokować Netflixa, przynajmniej nie platformy ze Stanów Zjednoczonych. Ze względu na ograniczenia licencyjne Netflix posiada oprogramowanie blokujące dostęp do serwisu dla ruchu pochodzącego z serwerów sieci VPN. Istnieje możliwość, że PIA nadal potrafi odblokować mniej ważne platformy Netflixa, np. w Japonii lub Wielkiej Brytanii, bez wątpienia jednak sieć nie skupia się na obchodzeniu geoblokad. Możliwe, że sieć umożliwia przesyłanie strumieniowe na niektórych polskich VoD.
... pokonania firewalla w Chinach?
Obejście chińskiego firewalla stanowi nie lada wyzwanie dla większości firm VPN. Niestety, PIA nie sprostał temu zadaniu i nie można stuprocentowo polegać na nim będąc w Chinach. Ominięcie chińskiej cenzury wychodzi czasem użytkownikom korzystającym z protokołu L2TP, jednak mając na uwadze, że istnieją sieci VPN nadające się do Chin znacznie lepiej, zrezygnowałabym z Private Internet Access.
... korzystania z Tora i Deep webu?
PIA to dobry wybór jeśli chodzi o korzystanie z przeglądarki Tor. Private Internet Access skupił się na zapewnieniu użytkownikom bezpieczeństwa i gwarancji najwyższego poziomu prywatności, a te działania razem z przeglądarką TOR stanowią barierę nie do przejścia zarówno dla hakerów jak i instytucji rządowych. PIA jest kompatybilne z Torem na zasadzie Tor/Onion over VPN.
Podsumowanie - moja opinia o PIA VPN
Private Internet Access zapewnia klientom bezpieczeństwo na bardzo wysokim poziomie i rozwija firmę przede wszystkim pod tym kątem. Jeśli szukasz ultra bezpiecznej sieci prywatnej, która ma dodatkowo ponadprzeciętne wyniki szybkości nie wahaj się przed wykupieniem abonamentu w PIA. Jeśli jednak potrzebujesz VPN do omijania blokad geograficznych, Private Internet Access może nie być tu najlepszym wyborem; sprawdzi się przy korzystaniu ze słabo zabezpieczonych serwisów, do których należą między innymi polskie platformy streamingowe, jednak giganci tacy jak Netflix czy BBC dysponują technologiami, których PIA nie zdołał obejść.
Piotrek Janiszewski
Urodziłem się w Bydgoszczy, w 1988 roku, ukończyłem studia w warszawskiej Szkole Głównej Handlowej (SGH). Od zawsze interesowały mnie kwestie bezpieczeństwa w sieci - dawno temu sam padłem ofiarą kradzieży internetowej i od tego czasu przykładam dużą uwagę do tego komu i w jaki sposób udostępniam dane. Od wielu lat korzystam z usług sieci VPN i dzięki temu doświadczeniu wiem, że usługodawcy nie są sobie równi, ale to nie szkodzi - w zależności od tego, do czego przydatna będzie Ci VPN, nie zawsze będziesz potrzebować najlepszej z najlepszych usług, być może zadowolisz się tańszą opcją, którą z chęcią pomogę Ci wybrać.
Moim drugim hobby, poniekąd powiązanym z cyberbezpieczeństwem są nowoczesne technologie, a konkretniej technologia blockchain. Mam nadzieję, że mój blog dostarczył Ci informacji, które pomogły Ci podjąć decyzję.