SurfShark – opinie 2022 i moja recenzja sieci VPN
Home » SurfShark – opinie 2022 i moja recenzja sieci VPN
- pj
- 9 listopada, 2023
SurfShark- opinie 2022. Moja recenzja sieci VPN.
SurfShark szybko zdobył popularność w świecie usług VPN. Jest to relatywnie młody dostawca sieci prywatnej, który w krótkim czasie zdołał zbudować imperium ponad 3200 serwerów w 65 krajach świata. SurfShark VPN świadczy usługi na bardzo wysokim poziomie, zarówno jeśli chodzi o bezpieczeństwo i prywatność jak i zadowalające prędkości połączenia. Dodatkowo, plany cenowe za abonament w SurfShark wyglądają bardzo zachęcająco. Sprawdźmy zatem, czy ta sieć VPN ma jakieś wady. Przeczytaj recenzję SurfShark- opinie na podstawie aktualnych danych i niedawno przeprowadzonego testu sieci VPN.
- Szybka sieć na większości serwerów
- obsługuje nieograniczoną ilość urządzeń na jednej licencji
- ponad 3200 lokalizacji w 65 krajach
- wysoki poziom bezpieczeństwa
- unikalne dodatkowe funkcje
- 30 dni gwarancji ze zwrotem pieniędzy, darmowa wersja próbna
- stosunkowo niedroga sieć VPN
- Na niektórych serwerach sieć niedomaga pod względem szybkości, zwłaszcza P2P
- Ok, 65 krajów to nie jest mało. Wiemy jednak, że konkurencja póki co dysponuje szerszą gamą do wyboru
Mój wybór:
Lider nowości i rozwoju usługi
Bezpieczeństwo
Szybkość i serwery
Kraje i lokalizacje
Zapewnia anonimowość
Interfejs i łatwość obsługi
Obsługa klienta, wsparcie technczne
Brak logów, dzienniki i przechowywanie danych
Wyłącznik bezpieczeństwa / kill switch
VOD, Player, polskie platformy
Torrenty, serwery P2P
Kryptowaluty
Netflix, platformy streamingowe
Tor i deep web
Siedziba firmy
Brytyjskie Wyspy Dziewicze
Wsparcie techniczne
e-mail, 24/7 czat na żywo z agentem, poradniki
Cena
$
Recenzja SurfShark - Spis treści
SurfShark - informacje podstawowe
SurfShark jest bardzo młodą siecią prywatną – firma została założona w roku 2018 i w ciągu zaledwie 2 lat zdążyła wyrobić sobie świetną opinię na rynku. Flota serwerów SurfShark nie odbiega od konkurencji, która to mimo że często starsza stażem o dekadę, nie zawsze zdołała zapewnić swoim użytkownikom taki wybór jeśli chodzi o serwery i ich lokalizację. Firma SurfShark posiada siedzibę na Brytyjskich Wyspach dziewiczych- terytorium zamorskim Wielkiej Brytanii. Siedziba firmy dobrze wróży, jeśli chodzi o kwestię prywatności, którą winien jest zapewnić SurfShark- Brytyjskie wyspy dziewicze mają prawo przyjazne sieciom prywatnym, ponieważ nie wymaga ono przetrzymywania danych przez firmy świadczące usługi VPN.
SurfShark można zainstalować na szerokiej gamie urządzeń i systemów operacyjnych. W przypadku tej sieci VPN niewątpliwie jest to wielką zaletą, gdyż SurfShark daje możliwość instalacji swojej aplikacji na nieograniczonej ilości urządzeń podpiętych pod jedną licencję. Nie będziesz się więc szczypać i zastanawiać, czy lepiej zainstalować aplikację na tablecie, z którego korzystasz raz na ruski rok, czy może użyczyć licencji mamie. Zainstalujesz SurfShark i na tablecie, i na telefonach rodziców, rodzeństwa, dziadków, na wszystkich komputerach swoich i swoich przyjaciół i jeśli będziesz miał taki kaprys, to konsolę siostrzeńca też podepniesz. Systemy operacyjne na których SurfShark działa to przede wszystkim: Windows, Mac, Linux, iOS, Android, Fire TV, AppleTV, XBox, PlayStation a także przeglądarki Chrome i Firefox.
SurfShark jest chwalony za świetną obsługę klienta oraz wsparcie techniczne, ma też fajną i łatwą w użyciu aplikację charakteryzującą się minimalistycznym designem i prostotą.
Ceny i taryfy SurfShark
Sprawdźmy, czy SurfShark to sieć VPN na każdą kieszeń.
Na początek mam dobrą informację: SurfShark umożliwia klientom płatność w PLN! To raczej rzadkość, jeśli chodzi o dostawców sieci VPN- zazwyczaj jedyne dopuszczalne waluty to USD i EUR oraz, u najlepszych dostawców VPN kryptowaluty, PayPal i karty podarunkowe. Tutaj miłe zaskoczenie, ponieważ nie zostaniemy nacięci na słaby przelicznik kursu PLN do dolara. Mimo wszystko w recenzji umieszczam ceny w dolarach, ponieważ stanowią one dla mnie odniesienie do innych sieci (zawsze porównuję cenniki w USD). Pod spodem załączam jednak zrzut ekranu ze strony dostawcy VPN z cennikiem w złotówkach.
Podobnie jak w przypadku innych sieci, w SurfShark koszt opłaty miesięcznej za abonament zależny jest od czasu trwania umowy z dostawcą usług sieci prywatnej. Im dłużej decydujemy się korzystać z SurfSharka, tym mniej płacimy za VPN w skali miesiąca.
Miesięczny abonament – 12,95$/ miesiąc + 30 dni na zwrot pieniędzy, jeśli nie będziesz zadowolony z usługi VPN. Mówiąc możliwie krótko: nie opłaca się. Jeśli nie masz zamiaru wykorzystać okresu gwarancji, jako okresu próbnego i zażądać zwrotu pieniędzy to nie rozważaj tej taryfy. W identycznej cenie masz miesięczny abonament u najlepszego dostawcy VPN na rynku.
Abonament na pół roku – 6,49$/ miesiąc rozliczany co 6 miesięcy (czyli 38,94$) + 30 dni na zwrot pieniędzy, jeśli nie będziesz zadowolony z usługi VPN. To jest fajny, bo relatywnie niedrogi plan, który nie pozostawia Cię uwiązanym u tego dostawcy VPN na długi czas. Ponad to SurfShark oferuje ciekawy plan na 2 lata.
Abonament na 2 lata i 3 miesiące – 2,21$/miesiąc, płatne z góry za całość (59,76$), a następnie rozliczane co roku, + 30 dni na zwrot pieniędzy, jeśli nie będziesz zadowolony z usługi. Tutaj muszę przyznać, że nie wszystko jest dla mnie jasne. Za pierwszą subskrypcję płacimy z góry na okres 27 miesięcy, co daje nam bardzo przyjemną cenę wynoszącą 2,21$ / miesiąc. Następnie zaś mamy płacić co roku, ale jaką kwotę? Czy ta cena obowiązuje jedynie przez pierwsze 27 miesięcy? Dla bezpieczeństwa założyłbym, że tak – pod koniec abonamentu cofnąłbym zaś subskrypcję, aby uniknąć wysokiego kosztu odnowienia umowy i zrobił rozeznanie w aktualnych ofertach innych sieci VPN .
Tak jak inne sieci VPN, SurfShark oferuje swoim klientom sezonowe promocje. Warto zajrzeć na ich stronę w czasie wyprzedaży oraz różnego rodzaju świąt. Ceny za abonament mogą spaść jeszcze bardziej i znacznie poprawić nam humor.
SurfShark nie zawodzi również jeśli chodzi o mnogość sposobów płatności. Opłaty za abonament dokonamy kartą kredytową lub debetową, przelewem z wykorzystaniem oprogramowania Sofort, PayPal, GooglePay, AmazonPay oraz kryptowalutami: Bitcoin, Ethereum, Ripple. Szczególnie warto zwrócić uwagę na możliwość dokonania anonimowych płatności, które są ważne dla osób chcących uzyskać dostęp do usługi całkowicie chroniącej prywatność.
SurfShark nie oferuje bezpłatnego okresu próbnego w standardowym pojęciu słowa “bezpłatne” – oferuje natomiast 30-dniową gwarancję zwrotu pieniędzy, w przypadku jeśli usługa nie przypadnie Ci do gustu. SurfShark nie będzie wymagał od Ciebie podania przyczyny wycofania subskrypcji, dlatego można śmiało powiedzieć, że 30-dniowe testowanie jest pozbawione ryzyka. Co więcej firma SurfShark dopuszcza możliwość refundowanej rezygnacji z ich usługi dwukrotnie, pod warunkiem, że pomiędzy pierwszym a drugim żądaniem zwrotu pieniędzy przerwa wyniesie minimum 6 miesięcy.
Bezpieczeństwo danych, ochrona prywatności, anonimowość
Wirtualna sieć prywatna, czyli połączenie internetowe, którego głównym celem jest zapewnienie Ci całkowitej prywatności i anonimowości, aby sprawdzić się do powierzonego zadania musi spełnić podstawowe kryteria. Sieć VPN, której z jakiegoś powodu nie możesz zaufać odpada z góry. Wiesz już, że jeśli powierzasz swoje bezpieczeństwo dostawcy VPN, to firma ta powinna być jedyną jednostką, która ewentualnie może mieć wgląd do Twoich danych. W praktyce jednak, dobre firmy VPN prowadzą politykę braku logów (nie prowadzą zapisu danych ani żadnych aktywności na swoich serwerach), co nawet im uniemożliwia śledzenie Twoich działań w Internecie. Zatem czy możemy zaufać firmie SurfShark?
Lokalizacja siedziby SurfShark daje nam zaufanie do deklaracji firmy, wg. której SurfShark nie prowadzi zapisów aktywności swoich klientów. Terytorium Brytyjskich Wysp Dziewiczych nie posiada prawa, na podstawie którego mogłyby zażądać od firmy udostępnienia jakichkolwiek danych. Brytyjskie Wyspy Dziewicze nie wymagają zatem przechowywania tego typu informacji. Terytorium to nie należy również do sojuszu pięciu, dziewięciu bądź czternastu oczu i nie śledzi aktywności swoich obywateli.
SurfShark gwarantuje, że prowadzi politykę braku logów, ani jakichkolwiek innych zapisów o swoich użytkownikach. Na korzyść SurfShark świadczy fakt, że serwery tej firmy operują jedynie na pamięci RAM. Nie posiadają wbudowanego dysku twardego, a w praktyce oznacza to że nie ma możliwości zapisywania na nich jakichkolwiek danych i plików. Po każdym restarcie serwera wszystkie dane z sesji zostają bezpowrotnie utracone. Oznacza to, że twoja prywatność jest całkowicie bezpieczna- twojego adresu IP nie pozna nikt, włącznie z firmą SurfShark, która utraci go po wyłączeniu serwerów. Nawet jeśli jakaś silna instytucja rządowa lub też sprytny haker próbował pozyskać lub wykraść dane o Tobie od firmy VPN, skończyłoby się to niepowodzeniem, bo przecież nie można ukraść czegoś, co nie istnieje.
Kolejną funkcją prywatności, jaką Surfshark oferuje jest tzw. Tryb kamuflażu. Dzięki tej opcji, strony Internetowe nie są w stanie rozpoznać, że ruch odbywa się poprzez serwery wirtualne należące do VPN, co jest bardzo pomocne przy omijaniu blokad geograficznych Internetu. Daje nam to dużo większą szansę na obejście blokad regionalnych związanych zarówno z cenzurą (państwa takie jak Rosja czy Chiny, jak i z ograniczeniami licencyjnymi (Youtube, Netflix, Vod).
Warto też wspomnieć, że SurfShark umożliwia również łączenie się z witrynami poprzez podwójny serwer VPN (nazywa to funkcją MultiHop, bardziej znana nazwa używana przez innych dostawców VPN to Double VPN lub Podwójny VPN) – powoduje to podwójne ukrycie adresu IP, który zmienia się po przejściu przez każdy z serwerów oraz podwójne szyfrowanie, również podczas pokonywania trasy między serwerami. Taki zabieg wprowadzony przez SurfSharka pomoże nam zadbać o bezpieczeństwo w sieci oraz skutecznie zmyli złośliwe oprogramowanie śledzące odpowiedzialne między innymi za przesyłanie nam ukierunkowanych reklam.
Teraz przejdziemy do tego jak kwestia bezpieczeństwa sieci SurfShark wygląda od strony technicznej. Zaczniemy od protokołów bezpieczeństwa, z których korzysta dostawca sieci prywatnej. Protokoły tunelowania VPN to technologia, za pomocą której możliwe jest przeprowadzenie zaszyfrowanego transferu danych pomiędzy twoim urządzeniem, a serwerem VPN. Protokoły w zależności od stosowanego szyfrowania różnią się od siebie poziomem bezpieczeństwa oraz szybkością łącza; im bardziej skomplikowany szyfr tym bezpieczniejsze będzie Twoje połączenie, ale również istnieje spora szansa, że łącze będzie przeciążone ze względu na ilość zaszyfrowanego materiału. SurfShark wyeliminował przestarzałe i nieodpowiednie protokoły bezpieczeństwa, zostawił natomiast protokoły: IKEv2, OpenVPN, Shadowsocks i WireGuard® . Są to protokoły bezpieczeństwa najnowszej generacji, a każdy z nich nadaje się doskonale do innego rodzaju aktywności bądź innego typu urządzenia. Nie musisz martwić się o konfigurację protokołów, w zasadzie nie musisz nawet pamiętać ich nazw – aplikacja SurfShark sama dobierze optymalny protokół bezpieczeństwa do Twoich potrzeb.
Do zaszyfrowania ruchu Internetowego odbywającego się między twoim urządzeniem, a serwerem VPN, Surfshark używa szyfrowania AES-256, AES-256-GCM, a dodatkowo opcjonalnie zapewnia szyfrowanie ChaCha dla użytkowników systemu Android. Szyfr AES-256 jest wykorzystywany przez wszystkie firmy i instytucje wymagające solidnych zabezpieczeń. Historia nie zna przypadku złamania 256 bitowego szyfru, ponieważ jest on tak skomplikowany, że na ten moment nie dysponujemy narzędziami umożliwiającymi takie działanie. Alby przejść przez tę barierę potrzeba superkomputera, który musiałaby pracować na pełnych obrotach nieustannie przez kilka milionów lat. Z tego szyfru korzysta nie tylko SurfShark, ale wszyscy wiodący dostawcy sieci prywatnej na rynku.
SurfShark posiada również kill switch (wyłącznik bezpieczeństwa). Mechanizm ten odpowiada za automatyczne przerwanie transferu, w momencie gdy zostanie zerwane połączenie z serwerem VPN. Jest to funkcja umożliwiająca bezpieczne pobieranie torrentów przez serwery P2P, poprzez zablokowanie szansy na przypadkowy wyciek twojego adresu IP, w razie gdyby serwer VPN przestał działać.
Z SurfSharkiem nie musimy bać się również o dane z systemu DNS – gwoli przypomnienia jest to system tłumaczenia adresów IP na nazwy domen z wykorzystaniem do tego serwerów DNS. Na serwerze DNS gromadzone są dane dotyczące żądań przekierowania na daną witrynę internetową wysyłanych przez urządzenia podłączone do sieci internetowej. Dzięki tym danym, Twój dostawca usług internetowych wie, jakie strony internetowe oglądasz. Warto dodać, że dane DNS dotyczą także takich domen jak te na których mieszczą się poczty e-mail. SurfShark posiada DNS na każdym ze swoich serwerów – oznacza to, że ruch który odbywa się między Twoim urządzeniem a serwerem należącym do SurfShark jest zaszyfrowany. Nikt nie jest w stanie zablokować przekierowania na stronę, którą chcesz odwiedzić ani wykraść twoich żądań DNS. SurfShark oferuje szeroką gamę zabezpieczeń mających na celu ochronę Twojej prywatności.i.
Kraje i lokalizacje serwerów SurfShark VPN
Prócz maksymalnej ochrony i prywatności, sieć VPN musi operować na jak najszybszych prędkościach oraz dysponować pokaźną flotą serwerów, rozdystrybuowanych równomiernie w różnych miejscach i krajach świata. To właśnie dystrybucja serwerów sieci prywatnej wpływa w dużej mierze na prędkość połączenia internetowego oraz daje nam alternatywy aby polepszyć wyniki tej prędkości i jakości łącza. Wiele serwerów zlokalizowanych w pobliżu Twojej właściwej lokalizacji umożliwia Ci wybranie serwerów, które nie są przeciążone oraz dzięki swojemu położeniu zapewnią Ci szybkie łącze internetowe. Jest to niezwykle ważne, niezależnie czy przebywasz w domu, czy jesteś akurat w podróży. Jeśli planujesz łączyć się z zagranicznymi serwerami, warto sprawdzić czy sieć VPN posiada w ofercie optymalne serwery pod kątem kraju z którego chciałbyś wysyłać adres IP.
Surfshark nie ma czego się wstydzić jeśli chodzi o liczbę serwerów, posiada ich bowiem ponad 3200 zlokalizowanych w 64 krajach świata. Ok, wśród usług VPN istnieją sieci, które dysponują większą ilością krajów z serwerami. Decydując się na SurfSharka musisz więc przeanalizować, czy lista udostępniona przez dostawcę VPN pokrywa wszystkie Twoje pożądane destynacje. SurfShark jest również szczery, jeśli chodzi o serwery wirtualne i udostępnia na swojej stronie listę z oznaczeniem krajów, w których posiada jedynie ten rodzaj serwerów. Serwery wirtualne zostały oznaczone małą literką “V” przy flagach poszczególnych państw. Na ten moment niestety SurfShark deklaruje spory odsetek serwerów wirtualnych, w miejscach gdzie spokojnie mogłyby być umieszczone serwery fizyczne. W dużych krajach Ameryki Południowej takich jak Chile czy Argentyna sytuacja polityczna jest na tyle stabilna, że nie widzę zwiększonego zagrożenia manipulacjami przy serwerach, dlatego nie rozumiem zabiegu lokalizowania tam wyłącznie serwerów wirtualnych. Mam nadzieję, że spory odsetek nieuzasadnionych serwerów wirtualnych wynika przede wszystkim z krótkiej działalności SurfSharka na rynku i że niebawem zostaną one zastąpione serwerami fizycznymi. Dodatkowo na liście tej SurfShark potwierdza, jakie serwery posiada w poszczególnych lokalizacjach, zatem wiemy dokładnie czy można np. torrentować z wybranego przez nas miejsca.
Jeśli spojrzymy na dystrybucję serwerów SurfShark na świecie, możemy spostrzec, że sieć ta skupiła swoją działalność na Europie, Ameryce Północnej oraz rozwiniętych krajach Azji i Oceanii. Pozostałe regiony świata, zwłaszcza Afryka i Bliski Wschód oraz Ameryka Południowa mówiąc delikatnie kuleją. W obszarach tych istnieją jedynie po 3-4 kraje, w których SurfShark zdecydował się wprowadzić serwery. Pozostaje mieć nadzieję, że wraz z rozwojem marki dostawca sieci prywatnej postawi na rozwój sieci we wspomnianych wyżej regionach.
Zakładając, że jak polskiego użytkownika najbardziej pomocne będą dla Ciebie serwery zlokalizowane w Polsce, SurfShark Cię nie zawiedzie. W naszym kraju SurfShark posiada zarówno serwery fizyczne jak i wirtualne w 2 lokalizacjach – w Warszawie i Gdańsku. Będąc w Polsce i korzystając z polskich serwerów VPN zapewniasz sobie bezpieczeństwo i anonimowość oraz nie tracisz wiele na prędkości połączenia, nawet jeśli strumień danych przepuszczany jest przez zaszyfrowany tunel, natomiast łącząc się z polskimi serwerami podczas pobytu zagranicą, zyskasz dostęp do polskich platform streamingowych takich jak VOD i Player i będziesz mógł oglądać polską telewizję online.
Jak szybkie są serwery SurfShark?
Aby czerpać przyjemność i swobodnie surfować po sieci niezbędne jest szybkie połączenie z Intenretem. Niestety, zaawansowane technologie szyfrowania obciążają strumień danych i mogą spowodować znaczne spowolnienie łącza zapewnionego przez dostawców usług VPN. Czy SurfShark poradził sobie ze zniwelowaniem tego efektu?
Tak, ale niestety nie na wszystkich serwerach. Testy prędkości sieci przeprowadzone na Polskich serwerach SurfSharka (moja aktualna lokalizacja to Bydgoszcz) dają znakomite efekty. Podobnie testy przeprowadzone na Europejskich maszynach (standardowo wybrałem Londyn). Gorsze, ale nadal satysfakcjonujące wyniki testów prędkości otrzymałem w rozwiniętych krajach, na innych kontynentach gdzie SurfShark postawił serwery fizyczne. Niestety lokalizacje takie jak Argentyna, które są bardzo daleko od nas oraz gdzie istnieją jedynie serwery wirtualne, dają już średnie wyniki. O ile w stanach np. prędkość połączenia VPN umożliwi nam streaming i oglądanie Netflixa, o tyle w Argentynie możliwe będą problemy z buforowaniem, a oczekiwania użytkowników mogą nie zostać zaspokojone.
Podaję moje wyniki prędkości sieci:
Połączenie bez VPN: PING 5 ms, Pobieranie 118 mb/s, Wysyłanie 116 mb/s
Połączenie z Polskim serwerem VPN: PING 8 ms, Pobieranie 93 mb/s, Wysyłanie 91 mb/s
Połączenie z serwerem VPN w Londynie: PING 8 ms, Pobieranie 95 mb/s, Wysyłanie 89 mb/s
Połączenie z serwerem VPN w Nowym Yorku: PING 112 ms, Pobieranie 75 mb/s, Wysyłanie 68 mb/s
Połączenie z serwerem VPN w Argentynie: PING 518 ms, Pobieranie 23 mb/s, Wysyłanie 17 mb/s
Aby polepszyć wyniki prędkości SurfShark wprowadził funkcje takie jak tunelowanie rozdzielone (możesz decydować o tym, które informacje przesyłane są przez zaszyfrowany tunel VPN, a które omijają tę drogę- dostawca VPN nazywa ten zabieg Whitelister). Sufshark twierdzi, że na poprawę jakości połączenia wpływa też ich funkcja double VPN; Jeśli szukasz dostępu np. do platformy Netflix w kraju zlokalizowanym daleko od Ciebie, gdzie prędkość serwera zawodzi możesz jako punkt wyjścia wybrać inny serwer zlokalizowany w niedalekiej odległości. Czyli, jeśli chcesz połączyć się z serwerem np. w Stanach, będąc w kraju nad Wisłą jako pierwszy serwer wybierz ten zlokalizowany w Polsce. Przy takim zabiegu wyniki prędkości powinny się poprawić. Sprawdziłem, że faktycznie tak jest, jednak poprawa jest nieznaczna.
Nie zapominaj również, że nie zawsze dostawca sieci prywatnej odpowiada za słabą prędkość połączenia – podstawową wartością są tu osiągnięcia prędkości twojego dostawcy Internetu. W grę wchodzą również możliwości urządzenia, z którego korzystasz, wybrany serwer VPN wraz z jego przepustowością oraz lokalizacją (odległość w stosunku do twojego położenia), protokół, przez który łączysz się z serwerem itd. Moje pomiary prędkości stanowią pewien punkt odniesienia, natomiast mogą znacznie odbiegać od tych, które wykonasz u siebie.
Interfejs, aplikacja i wsparcie techniczne
Instalacja SurfShark nie różni się od instalacji innych dobrych VPN: po uiszczeniu opłaty za wybrany plan taryfowy możesz pobrać aplikację SurfShark VPN ze strony dostawcy sieci prywatnej. Twoje urządzenie zostanie rozpoznane, a po tym nastąpi pobieranie odpowiedniej aplikacji współgrającej z systemem operacyjnym na urządzeniu, którego używasz. Po ściągnięciu i zainstalowaniu aplikacji SurfSharka konfiguracja i optymalizacja powinna nastąpić automatycznie. Jeśli jednak masz życzenie, aby ręcznie zmienić niektóre ustawienia, np. protokół bezpieczeństwa zawsze możesz to w prosty sposób zrobić. W razie jakichkolwiek problemów, na stornie SurfShark znajdziesz samouczki, które poprowadzą Cię za rękę i pomogą Ci zoptymalizować SurfShark na Twoim urządzeniu.
Po zalogowaniu się do SurfShark w oknie głównym aplikacji zobaczymy duży guzik łączenia i rozłączania wraz z wybranym przez nas serwerem, zaś w oknie domyślnie umieszczonym po prawej stronie będziemy mieli do wyboru wszystkie serwery i ich lokalizacje, wraz z zaznaczeniem poszczególnych cech, takich jak P2P czy nawet informację o tym czy łączymy się z serwerem fizycznym, czy wirtualnym. Aplikacja SurfShark wygląda podobnie na wszystkich systemach operacyjnych.
Dodatkowo aplikacja zapewnia nam możliwość łatwego wybrania funkcji dodatkowych: CleanWeb (uniemożliwienie śledzenia nas reklamodawcom, ukrycie reklam), Multihop (podwójny VPN) oraz Whitelister (rozdzielone tunelowanie). Możemy też sięgnąć do ustawień i ręcznie skonfigurować sieć prywatną.
SurfShark posiada polską wersję językową.
Nie jest tajemnicą, że korzystając z usług każdej sieci VPN możemy napotkać na drodze komplikacje. W przypadku pojawienia się problemu, dobrze jest mieć pod ręką fachowca, który pomoże nam pokonać przeszkodę. Niezależnie od tego czy awaria będzie dotyczyła całej sieci VPN, pojedynczego serwera, z którego akurat chciałbyś skorzystać, czy też aplikacji zainstalowanej na Twoim urządzeniu, pierwszym miejscem do którego powinieneś udać się aby rozwiązać problem jest dostawca VPN, a konkretniej dział obsługi klienta.
Na stronie internetowej SurfShark uzyskasz dostęp do poradników i tutoriali dotyczących radzenia sobie z różnorakimi problemami, które użytkownicy mogą napotkać na swojej drodze surfowania po Internecie za pośrednictwem VPN. Jeśli nie znajdziesz w nich odpowiedzi na nurtujące Cię pytania, pozostaje możliwość kontaktu za pomocą rozmowy z agentem na czacie na żywo (24/7) lub zgłoszenie usterki emailem. Obsługa klienta w SurfShark jest przyjazna i szybko odpowiada na pytania oraz prośby użytkownika.
Czy SurfShark oferuje...
... bezpieczne torrentowanie?
Torrentowanie za pomocą tej sieci VPN jest możliwe. SurfShark posiada dedykowane serwery umożliwiające ruch P2P (peer to peer), za pośrednictwem którego pobiera się torrenty. Torrenting za pomocą SurfShark będzie również bezpieczny, ponieważ VPN posiada funkcję kill switch, która wstrzyma twój transfer danych, jeśli połączenie z serwerem VPN zostanie zerwane. Jednak na niektórych serwerach P2P SurfShark ma problem z zapewnieniem odpowiednich prędkości oraz stabilnego połączenia. Przed rozpoczęciem pobierania warto więc wykonać test prędkości na serwerach, z których chcemy korzystać. O ile serwery P2P SurfSharka są bezpieczne i da się pobierać torrenty przy pomocy tego dostawcy sieci prywatnej, o tyle jeśli jest to twój główny cel, polecałbym Ci skorzystanie z szybszej sieci.
... dostęp do platform streamingowych: Netflix, VOD, Player?
Tak! Mało tego, SurfShark deklaruje na swojej stronie, że na ten moment ma moc odblokowanie bibliotek Netflixa w 15 krajach, w tym w Stanach, Kanadzie, Japonii, Wielkiej Brytanii i w Niemczech. Dzięki opcji kamuflażu z powodzeniem będziesz mógł oglądać za pomocą SurfShark VPN także inne międzynarodowe oraz polskie platformy streamingowe, takie jak VOD i Palyer. Na głównych serwerach używanych do streamingu SurfShark operuje na całkowicie wystarczających prędkościach, które powinny zadowolić każdego użytkownika.
... pokonanie firewalla w Chinach?
Tak, z dzięki trybowi kamuflażu dostępnemu na serwerach SurfShark uda Ci się ominąć Chińską zaporę i korzystać z usług VPN w Chinach. Pamiętaj jednak, aby zainstalować i skonfigurować aplikację VPN na swoim urządzeniu przed przekroczeniem granicy chińskiej. Strona SurfShark jest zablokowana przez ten kraj, dlatego podczas przyjazdu wszystko musisz mieć gotowe.
... możliwość korzystania z przeglądarki Tor i Deep webu?
Tak, z SurfShark można połączyć się z Torem za pomocą opcji Tor/Onion over VPN. W tym celu połącz się najpierw z wybranym przez siebie serwerem VPN, a następnie odpal przeglądarkę Tor. SurfShark zawiera funkcję kill switch oraz korzysta z najlepszych protokołów bezpieczeństwa, więc nie musisz bać się o swoją prywatność jeśli chcesz uzyskać bezpieczny dostęp do deep webiu. Niestety, pamiętaj że Tor bardzo obciąża Twoje urządzenie, przez co prędkości samej cebulki wystawiają twoją cierpliwość na próbę. SurfShark nie jest na ten moment najszybszą siecią VPN i na niektórych serwerach może niedomagać przy Torze, jednak ze względu na silne standardy bezpieczeństwa jest zdecydowanie warty rozważenia.
Podsumowanie - moja opinia o sieci SurfShark VPN
Sieć SurfShark to młoda, prężnie rozwijająca się sieć prywatna, która znacznie przerosła moje oczekiwania. Nie doceniłem SurfShark, nie dopuszczając do siebie myśli, że w tak krótkim czasie można zbudować tak stabilną firmę z ponadprzeciętnymi osiągnięciami. Oczywiście, są rzeczy, które SurfShark musi ulepszyć, jak chociażby dystrybucja serwerów na świecie, aby pokryć glob bardziej równomiernie, lub wprowadzenie serwerów fizycznych w kilku krajach. Patrząc jednak przez perspektywę faktu, że firma istnieje na rynku raptem od 2018 roku, trzeba dać SurfSharkowi trochę czasu i cierpliwości. Na ten moment SurfShark nie zaliczył jeszcze żadnej “wpadki” jeśli chodzi o bezpieczeństwo sieci i politykę prywatności prowadzoną przez firmę. W Internecie można znaleźć sporo informacji o sieci SurfShark – opinie są raczej pozytywne, a im świeższe, tym mniej niedociągnięć użytkownicy wytykają dostawcy sieci prywatnej. Jeśli tak dalej pójdzie, całkiem możliwe, że SurfShark wskoczy na podium mojego rankingu w kolejnym przygotowanym zestawieniu. Trzymam kciuki aby tak się stało!
Piotrek Janiszewski
Urodziłem się w Bydgoszczy, w 1988 roku, ukończyłem studia w warszawskiej Szkole Głównej Handlowej (SGH). Od zawsze interesowały mnie kwestie bezpieczeństwa w sieci - dawno temu sam padłem ofiarą kradzieży internetowej i od tego czasu przykładam dużą uwagę do tego komu i w jaki sposób udostępniam dane. Od wielu lat korzystam z usług sieci VPN i dzięki temu doświadczeniu wiem, że usługodawcy nie są sobie równi, ale to nie szkodzi - w zależności od tego, do czego przydatna będzie Ci VPN, nie zawsze będziesz potrzebować najlepszej z najlepszych usług, być może zadowolisz się tańszą opcją, którą z chęcią pomogę Ci wybrać.
Moim drugim hobby, poniekąd powiązanym z cyberbezpieczeństwem są nowoczesne technologie, a konkretniej technologia blockchain. Mam nadzieję, że mój blog dostarczył Ci informacji, które pomogły Ci podjąć decyzję.