Telefon z VPN- iPhone, iPad i inne urządzenia z iOS

Firma Apple słynie z wprowadzania innowacyjnych technologii, mających na celu poprawę bezpieczeństwa urządzeń oraz ochronę przed różnorakimi zagrożeniami w sieci. Czy więc istnieje potrzeba aby używać VPN na iPhonie? Pewnie, że tak. Korzystanie z wirtualnej sieci prywatnej zapewni użytkownikom urządzeń z systemem iOS dodatkową warstwę ochrony. VPN otworzy również furtkę do cieszenia się wszystkimi pozostałymi przydatnymi zastosowaniami, będącymi poniekąd skutkiem ubocznym zmiany adresu IP. Na rynku istnieją jednak setki dostawców VPN. iPhone, czy iPad to urządzenia popularne, jednakże system operacyjny Android zdominował rynek. Może się więc zdarzyć, że bardzo dobra aplikacja na Androida, będzie posiadała luki nieprzystosowane do systemu iOS. Zanim udasz się do App Store i pobierzesz pierwszą lepszą aplikację VPN, przeczytaj ten artykuł, aby dowiedzieć się na co zwracać uwagę wybierając sieć VPN dla urządzeń z iOS, tak aby w pełni móc wykorzystać funkcjonalność usługi.

VPN dla iPhone'a

Zwycięzcy rankingu najlepszych sieci VPN dla systemu iOS

Zalety korzystania z sieci VPN na iPhonie i iPadzie

Korzystanie z VPN na iPhonie zapewnia zachowanie anonimowości podczas przeglądania stron internetowych. Prywatność cyfrowa przekłada się na brak możliwości monitorowania naszych działań w Internecie, zarówno przez agencje reklamowe, jednostki rządowe i wszystkie inne podmioty mogące interesować się zawartością naszego transferu danych i historią przeglądanych stron internetowych. Korzystanie z VPN stanowi solidne zabezpieczenie twoich danych niezależnie czy korzystasz z prywatnej czy z publicznej sieci wi-fi.

Jednocześnie zmiana adresu IP umożliwia korzystanie z innych przydatnych funkcji, takich jak dostęp do treści z ograniczeniami geograficznymi (m. in. serwisy streamingowe polskie jak i zagraniczne) i omijanie cenzury w Internecie, kiedy przebywamy w państwach restrykcyjnych. Ten ostatni punkt może okazać się szczególnie ważny w kontekście posiadania sieci VPN na smartfonie – to przecież na tym urządzeniu znajdują się popularne komunikatory, takie jak Messenger czy WhatsApp, które zostały zablokowane w niektórych krajach. Połączenie VPN umożliwi nam obejście tej blokady i możliwość skontaktowania się z bliskimi, niezależenie do tego w jakim kraju przebywamy.

Jak wybrać dobrą sieć VPN dla systemu iOS?

Wśród wielu dostawców wirtualnej sieci prywatnej, nie brakuje VPN-ów posiadających doskonałe wsparcie dla systemu operacyjnego iOS oraz aplikację dedykowaną dla poszczególnych wersji iPhone’a oraz iPada. Aplikacja sama w sobie powinna spełniać oczekiwania użytkownika urządzeń Apple. Musi być ona intuicyjna, łatwa w użyciu, dobrze zaprojektowana, ale przede wszystkim powinna oferować pełną gamę zaawansowanych funkcji VPN, takich samych z jakich mogą korzystać użytkownicy komputerów stacjonarnych, czy urządzeń z systemem operacyjnym Android. Należy poświęcić temu tematowi szczególną uwagę, bowiem nawet wśród najlepszych dostawców VPN, zdarzają się firmy, które zaniedbały temat aplikacji na system iOS względem częściej użytkowanego Androida. Przykładem takiej firmy jest Hotspot Shield, którego aplikacja mobilna nie jest w pełni funkcjonalna i posiada luki.

Podstawowym zadaniem, jakie ma wykonać VPN jest uczynienie cię niewidzialnym w sieci. Każdy dostawca VPN świadczy serwis polegający na zaszyfrowaniu połączenia internetowego oraz zafałszowaniu adresu IP urządzenia, po tym jak strumień danych zostanie przepuszczony przez jeden z serwerów VPN należący do usługodawcy sieci prywatnej. Czy w kontekście bezpieczeństwa w sieci wybór dostawcy VPN ma znaczenie? Pewnie że tak! Instalując aplikację VPN na swoim iPhonie upewnij się, że sieć umożliwi Ci korzystanie w systemie iOS z protokołów bezpieczeństwa uznanych na całym świecie. Dla urządzeń mobilnych zalecany protokół szyfrowania to IKEv2, który jest szybki, bezpieczny i automatycznie łączy się z Internetem, w razie chwilowej utraty zasięgu. Wysoki poziom bezpieczeństwa zapewni Ci 256 bitowe szyfrowanie AES oferowane przez godnych rozważenia dostawców VPN. Równie ważną kwestią bezpieczeństwa, nie tylko dla systemu iOS, jest polityka prywatności wybranej usługi VPN. Musisz mieć pewność, że VPN której powierzasz swoją prywatność nie prowadzi rejestru aktywności użytkowników w sieci oraz nie przechowuje żadnych danych, wpływających na zmniejszenie prywatności.

Prócz dedykowanej aplikacji na iOS, warto zwrócić uwagę na szczegółową ofertę dostawcy VPN skierowaną do wszystkich klientów. Założę się, że posiadasz więcej urządzeń niż iPhone czy iPad. Zobacz zatem ile jednoczesnych połączeń gwarantuje Ci wybrany dostawca VPN oraz na jakich systemach operacyjnych, prócz iOS, można zainstalować aplikację. Ważnym czynnikiem decydującym o subskrypcji danej sieci jest rozbudowana sieć serwerów VPN na całym świecie. Dzięki dobrej infrastrukturze wybranej usługi, twoje połączenie VPN nie ucierpi na szybkości i jakości, a ty będziesz mógł przebierać w adresach IP z różnych krajów na swoim iPhonie.

Przy zakupie każdej sieci może okazać się, że najzwyczajniej w świecie z jakiegoś powodu VPN ci nie podpasuje. Z tego powodu warto pamiętać, że każdy z polecanych dostawców VPN oferuje swoim użytkownikom okres próbny, opierający się na gwarancji zwrotu pieniędzy za usługę, przez okres co najmniej 30 dni. Zanim jednak uznasz, że wybrany przez Ciebie VPN nie nadaje się na iPhone’a, a bezpieczeństwo zapewni Ci inna aplikacja, upewnij się, czy wszystkie ustawienia są dobrze skonfigurowane. Z zadaniu tym może pomóc ci dział obsługi klienta zapewniający wsparcie techniczne dla użytkowników wirtualnej sieci prywatnej.

VPN na iPhone'a

Jak skonfigurować VPN na iPhonie?

Jeśli boisz się, że obsługa sieci VPN jest skomplikowana i istnieją łatwiejsze sposoby na zmianę adresu IP urządzeń z iOS, to możesz odetchnąć z ulgą- instalacja aplikacji i konfiguracja ustawień VPN to dziecinnie prosta sprawa.

Pierwszym krokiem który musisz wykonać u większości usług VPN jest subskrypcja jednego z planów taryfowych. Do uiszczenia opłaty i założenia konta w serwisie z reguły wystarczy podać jedynie adres e-mail. Dobra sieć VPN nie powinna wymagać od użytkowników podania żadnych istotnych danych osobowych. Jeśli dokonałeś już opłaty za usługę, czas pobrać aplikację. Najwygodniej zrobić to przez App Store – masz wtedy pewność, że wersja aplikacji będzie zgodna z oprogramowaniem iPhone’a lub iPada. Po zalogowaniu się, zostaniesz poproszony o zezwolenie aplikacji na dodanie konfiguracji VPN do iPhone’a. Wyraź na to zgodę, a VPN zostanie skonfigurowany na telefonie iPhone automatycznie. Oczywiście, jeśli z jakiegoś powodu chcesz zmienić zoptymalizowane ustawienia VPN, możesz to zrobić ręcznie rezygnując z automatycznej konfiguracji sieci.

Po zainstalowaniu oraz konfiguracji VPN na urządzeniu iOS, otworzy Ci się okno z poziomu którego będziesz mógł łatwo nawiązać połączenie VPN z dowolnym serwerem należącym do wybranego usługodawcy i zmienić w ten sposób adres IP urządzenia. W rozwijanym menu znajdziesz wszelkie dodatkowe funkcje, jakie oferuje VPN, którego używasz. Aplikacja mobilne powinna działać w tle, dlatego kiedy korzystasz z usług VPN, równocześnie będziesz mógł otworzyć inny program, który np. umożliwi Ci streaming.

Po włączeniu sieci VPN możesz ją wybrać oraz połączyć się z nią w dowolnym momencie, bez konieczności ponownego otwierania aplikacji, z poziomu menu ustawień urządzeń Apple– w nowych aktualizacjach iOS zakładka VPN znajduje się w ustawieniach ogólnych, zaraz pod ustawieniami sieci komórkowej.

Z menu możesz zarządzać również ustawieniami połączenia VPN. W tym celu uruchom ustawienia na ekranie głównym i przejdź do ustawień ogólnych. Następnie wybierz zakładkę VPN. Jeśli subskrybujesz więcej niż jedną sieć VPN i wszystkie aplikacje są zainstalowane na urządzeniu iPhone, stuknij w klienta VPN, którego chcesz używać. Dodaj konfigurację VPN, w której wybierzesz dowolny typ protokołu szyfrowania, spośród oferowanych przez sieć VPN ( zalecane to IKEv2, IPSec lub L2TP). Wprowadź informacje o ustawieniach sieci VPN, w tym opis, serwer i identyfikator zdalny. Wprowadź login uwierzytelniania zawierający nazwę użytkownika (lub e-mail) oraz hasło. Jeśli używasz serwera proxy, włącz go. Zrobisz to dotykając opcji „ręcznie” lub „automatycznie”. Dotknij przycisk OK, aby zapisać ustawienia. W głównej sekcji konfiguracji VPN, uruchom sieć przyciskiem obok „status”.

Jeśli wybrałeś plan VPN z ograniczeniami transferu (dzieje się tak zazwyczaj w przypadku dobrych darmowych sieci VPN), po zakończeniu korzystania z VPN nie zapomnij wyłączyć sieci.

Moim zdaniem konfiguracja VPN z poziomu menu urządzenia iOS jest mniej praktycznym i nieco bardziej skomplikowanym rozwiązaniem, niż to które daje Ci aplikacja. Nie utrudniałbym sobie życia, ale co kto lubi 🙂

Najlepsze sieci VPN dla urządzeń z systemem operacyjnym iOS - Ranking 2021

Jak zawsze, przygotowałem mały ranking najlepszych moim zdaniem usług VPN dla systemu iOS.

1

nordVPN logo

2.

Surfshark logo

3.

vyprvpn logo

4.

expressvpn logo

5.

PureVPN logo

Czy moje urządzenie z systemem iOS ma wbudowaną sieć VPN?

iPhone i iPad to świetne urządzenia, fabrycznie zabezpieczone przed zagrożeniami takimi jak wirusy i złośliwe oprogramowanie. Oddzielną kwestią jest jednak bezpieczeństwo w sieci, zwłaszcza podczas korzystania z publicznego wi-fi. Takowe zagwarantuje jedynie VPN zapewniający 256 bitowe szyfrowanie AES oraz stosujący politykę braku logów. Od czasu iOS 2.0 iPhone’y i inne przenośne urządzenia Apple obsługują połączenia VPN, nigdy jednak nie miały one wbudowanej sieci VPN. Integracja VPN z telefonem iPhone jest absolutnie bezproblemowa, więc jeśli wybierzesz którąś z najlepszych usług VPN na iPhone’a możesz mieć pewność, że aplikacja spełni twoje oczekiwania, zarówno pod względem prywatności jak i szybkości połączenia. Dzięki temu będziesz mógł korzystać ze sprzętu Apple bez żadnych ograniczeń, z dowolnego miejsca na świecie.

© 2021 ŚWIAT VPN | Copyright text 2021 by https://www.swiatvpn.pl