VPN na Androida, czyli jak zmienić IP w smartfonie?

Rozważasz korzystanie z VPN na swoim telefonie lub tablecie z Androidem? Mądrze robisz. Z każdym rokiem coraz więcej korzystamy z urządzeń mobilnych. Przenieśliśmy na komórki maile, kalendarze, konta bankowe oraz masę informacji osobistych. Ba, dla wielu z nas praca zdalna w dużym stopniu na telefonie stała się nową normą. Zadbanie o swoją prywatność nabrało w tym kontekście olbrzymiego znaczenia. Najlepszą metodą na zapewnienie sobie bezpieczeństwa online jest korzystanie z sieci VPN. Mam dobrą wiadomość dla użytkowników Androida: Sieci VPN dawno przeszły ewolucję i nie oferują swoich serwisów wyłącznie dla klientów indywidualnych w formie aplikacji desktopowych. Każda sieć VPN godna rozważenia zaprogramowała sprawną, prostą w obsłudze i intuicyjną aplikację zoptymalizowaną pod kątem urządzeń mobilnych i tabletów, zaś najpowszechniejszym mobilnym systemem operacyjnym jest Android. Praktycznie wszystkie aplikacje VPN na Androida są dopracowane w każdym calu i regularnie ulepszane, co znacznie minimalizuje szanse na wybranie sieci VPN, która nie sprawdzi się na Androidzie.

Android VPN - spis treści

Zwycięzcy rankingu najlepszych sieci VPN dla smartfona z systemem Android

Czy na prawdę potrzebujesz sieci VPN, aby chronić swoje urządzenie z systemem operacyjnym Android?

Odpowiem krótko: na każdym urządzeniu warto zainwestować w VPN, a w przypadku Androida dzieje się tak z kilku powodów.

Przede wszystkim Android będąc najpopularniejszym systemem operacyjnym, stosowanym przez większość producentów smartfonów i tabletów, stał się systemem wyjątkowo narażonym na ataki hackerskie, wirusy i złośliwe oprogramowanie. Osoby zainteresowane kradzieżą danych czy innych informacji projektują przede wszystkim programy ukierunkowane na użytkowników Androida, ponieważ stanowią oni większą grupę potencjalnych ofiar. Program antywirusowy może i uchroni twoje urządzenie przed niszczącym wpływem wirusa, ale nie zapewni Ci bezpieczeństwa w kwestii kradzieży wrażliwych informacji na Twój temat, które mogą zostać wykorzystane do szantażowania cię, a nawet gorszych rzeczy.

Szczególnie niebezpieczne jest korzystanie z telefonu lub tabletu z systemem Android w publicznej sieci wi-fi. Wystarczy, że nieprawidłowo skonfigurowana sieć ujawni Twoje dane, takie jak login i hasło do konta bakowego. W takim przypadku niepowołane osoby nie muszą nawet starać się o pozyskanie tych informacji podstępem, a ty nie możesz nic z tym zrobić.

W jaki sposób sieć VPN chroni Cię przed tego typu niebezpieczeństwami? Za pomocą szyfrowania strumienia danych oraz zmiany adresu IP Twojego urządzenia. Kiedy jesteś podłączony do sieci VPN, wokół strumienia danych wysyłanego przez Twoje urządzenie mobilne, tworzy się wirtualny tunel zapewniający ochronę przesyłanych informacji. Na transfer zostaje nałożone szyfrowanie, które uniemożliwia osobom trzecim odczytanie żadnych danych objętych tunelem VPN. Dodatkowo, po przejściu przez serwer VPN twoje dane zyskają nowy adres IP, dzięki któremu niemożliwym będzie powiązanie z Twoją osobą poszczególnych elementów układanki, unikniesz więc ujawnienia danych osobowych.

Sieć VPN może Cię również chronić, gdy jesteś podłączony do sieci komórkowych. Ma to znaczenie w przypadku dość rzadkich ataków mających na celu przechwytywanie danych z telefonów komórkowych. Jeden z takich ataków polega na zagłuszaniu pasm LTE i 3G, zmuszając telefony korzystające z tych pasm do próby połączenia się z Internetem za pomocą sieci 2G, której szyfrowanie zostało już dawno złamane przez hakerów. W celu przeprowadzenia takiego ataku, osoby odpowiedzialne używają przenośnej wieży komórkowej.

Dzięki zmianie IP, poza ochroną prywatności oraz bezpieczeństwa danych, sieć VPN spełnia szereg dodatkowych, przydatnych funkcji które mogą ułatwić Ci życie i umilić czas.

Pozostałe korzyści ze zmiany IP na smartfonie Android

Możliwość zmiany adresu IP telefonu z Androidem przekłada się na praktyczne możliwości urządzenia. Zafałszowanie IP pozwoli ci streamować na Twoim telefonie, kiedy jesteś za granicą a chcesz mieć dostęp do polskich kanałów i programów. Dobry VPN odblokowuje zagraniczne platformy posiadające mocne zabezpieczenia, takie jak Netflix, BBC iPlayer, Hulu czy Disney +. Obejście blokady regionalnej polskich stron VoD również nie powinno stanowić żadnego problemu.

Najwyższej klasy VPN pozwoli Ci ominąć cenzurę Internetu. Właściwość ta jest szczególnie przydatna na komórce, kiedy nasz kontakt z bliskimi odbywa się przez komunikatory internetowe (m. in. Messenger, WhatsApp), a przebywamy w kraju, w którym dostęp do tych usług został zablokowany. Usługi VPN z górnej półki stosują technologie polegające na tworzeniu wirtualnych, utajnionych serwerów, dzięki którym możliwe jest obejście zapory firewall w każdym kraju i korzystanie tam z „zakazanych” stron internetowych.

Moim zdaniem ciekawą korzyścią z posiadania VPN na telefonie jest możliwość zablokowania reklamodawcom wyświetlania reklam. Niektóre usługi VPN posiadają wbudowanego wyspecjalizowanego Ad Blocka, jednak wszystkie wirtualne sieci prywatnie i tak w znacznym blokują możliwość wyświetlania ukierunkowanych reklam, niejako jako skutek uboczny zaszyfrowania połączenia. Zawsze podczas korzystania z sieci VPN historia Twoich wyszukiwań nie jest dostępna dla nikogo – nieważne czy mówimy o Twoim dostawcy Internetu, czy o marketingowcach próbujących podsunąć Ci pod nos produkty podobne, do tych które ostatnio oglądałeś w przeglądarce.

Bezpieczny smartfon - Na co zwracać uwagę wybierając VPN dla Androida?

Jako użytkownik urządzenia z Androidem, podczas wyboru najlepszej sieci VPN, znajdujesz się poniekąd w uprzywilejowanej pozycji względem posiadaczy smartfonów z innymi systemami operacyjnymi. Naturalnie, wybierając sieć VPN musisz upewnić się, że preferowany dostawca usługi posiada aplikację dedykowaną systemowi Android – nadal istnieje grupa małych sieci VPN, które można zainstalować jedynie w formie desktopowej. Jeśli jednak zdecydujesz się na wykupienie VPN u jednego z wiodących usługodawców, masz gwarancję że oferuje on program na Androida i nie musisz martwić się o to, czy aplikacja jest dobrze dopracowana. Możesz skupić się na charakterystycznych właściwościach ogólnych wybranej sieci VPN, ważnych podczas korzystania z VPN na urządzeniu mobilnym.

Ale skoro mowa o aplikacji mobilnej, dla komfortu użytkowania powinna ona spełniać pewne kryteria. Powinna być możliwie łatwa w obsłudze, intuicyjna, zajmować niewiele pamięci i pracować w trybie oszczędzającym baterię, nie wymagając dużej mocy obliczeniowej. Łączenie z serwerem VPN musi być szybkie i dostępne z głównego poziomu aplikacji. Wszelkie dodatkowe funkcje również powinny znajdować się w menu podręcznym. Zoptymalizowana aplikacja VPN, przyjazna dla urządzeń mobilnych pozwoli Ci uniknąć wolniejszych prędkości oraz zapewni maksymalną prywatność danych podczas korzystania z urządzenia. Dedykowana aplikacja Android powinna uczynić połączenie VPN bezproblemowym, upewnij się jednak, że obsługuje ona Twoją wersję Androida. Pamiętaj, że aplikacja sieci VPN dla Androida musi działać w tle, podczas używania pozostałych programów! W innym przypadku będzie ona całkowicie nieprzydatna.

Rzuć okiem na politykę prywatności firmy oraz stopień zabezpieczeń gwarantowany przez dostawcę VPN. Niezależnie od systemu operacyjnego twojego urządzenia, bezpieczeństwo powinno być priorytetem, kiedy decydujesz się na korzystanie z usług wirtualnej sieci prywatnej. Sieć VPN powinna mieć politykę braku logów (nie prowadzić dzienników aktywności i nie przechowywać danych sesji) oraz oferować protokoły szyfrowania o najwyższym standardzie bezpieczeństwa i dobrej prędkości. Uznanym na całym świecie szyfrem jest AES – 256 i jest on w ofercie wszystkich czołowych dostawców VPN.

Przekierowanie Twojego połączenia internetowego przez dodatkowe serwery VPN, często znajdujące się w dużej odległości od twojej rzeczywistej lokalizacji, może mieć negatywny wpływ na szybkość łącza. Aby uniknąć opóźnień podczas ładowania stron internetowych oraz powolnej prędkości wysyłania i pobierania, zdecyduj się na subskrypcję sieci VPN, która posiada rozbudowaną infrastrukturę serwerów VPN, znajdujących się możliwie blisko Twojej lokalizacji. Dzięki takiemu rozwiązaniu będziesz miał możliwość przebierania w zoptymalizowanych serwerach oraz unikniesz przeciążenia serwerów VPN, posiadając w zanadrzu alternatywne opcje. W przypadku mobilnego połączenia z Internetem, ze względu na specyfikę połączenia przechodzącego przez wieżę sieci komórkowej, ciężko jest przeprowadzić test wydajności VPN. Jeśli więc chcesz zweryfikować szybkość połączenia VPN, nie zapomnij przyłączyć się do sieci wi-fi. Otrzymasz wtedy wiarygodne wyniki i ocenisz jak używanie aplikacji VPN wpływa na wydajność Twojego Internetu.

Po omówieniu kwestii bezpieczeństwa oraz szybkości sieci VPN, pozostają funkcje dodatkowe oferowane przez wybranego dostawcę. Jedną z nich jest kill switch, czyli wyłącznik bezpieczeństwa, który powoli staje się standardem wśród komercyjnych usługodawców VPN. Kill switch jest odpowiedzialny za wstrzymanie ruchu sieciowego, jeżeli z jakiegoś powodu połączenie z serwerem VPN zostanie zerwane. Uchroni Cię to przez ekspozycją Twojego strumienia danych, nawet jeśli w wyniku awarii stracisz ochronę gwarantowaną dzięki sieci VPN. Inne przydatne możliwości, które dają swoim użytkownikom sprawdzeni dostawcy VPN to opcje takie jak tunelowanie rozdzielone (pozwala na odciążenie sieci VPN poprzez wyłączenie wybranej części informacji poza szyfrowany tunel VPN), double VPN (zwiększenie bezpieczeństwa poprzez wysłanie strumienia danych przez 2 serwery VPN), serwery dedykowane do streamingu (omijają blokady platform takich jak Netflix czy BBC iPlayer) itd.

Zdecydowana większość dostawców VPN oferuje możliwość zainstalowania swojej aplikacji na kilku urządzeniach i korzystania z paru równoczesnych połączń w ramach jednej licencji. Prawdopodobnie prócz smartfona posiadasz także inne sprzęty, takie jak komputer, tablet, PlayStation czy SmartTV. Czy wiesz, że wszystkie możesz zabezpieczyć VPN, o ile wybrany dostawca sieci umożliwia instalację swoich usług na tych systemach operacyjnych? Warto zatem rozeznać się ile równoczesnych połączeń znajduje się w ofercie firmy VPN oraz z jakimi systemami usługa jest kompatybilna.

Pamiętaj, że wybierając VPN na Androida masz prawo przetestować usługę w ramach bezpłatnego okresu próbnego (jeśli dostawca VPN taki oferuje) lub w formie skorzystania z prawa do zwrotu pieniędzy w czasie czasu objętego gwarancją. Ta druga możliwość jest uwzględniona w planach subskrypcji wszystkich polecanych przeze mnie firm VPN. Uważam, że warto samemu przekonać się jak wybrana aplikacja spisze się w codziennym użytkowaniu oraz jak sprawdzi się do zadań specjalnych zarówno na urządzeniach z Androidem jak i w formie desktopowej na Twoim komputerze.

Android VPN

Jak pobrać i skonfigurować aplikację VPN dla Androida?

Przed pobraniem aplikacji VPN, dobrym pomysłem będzie opłacenie najdogodniejszego wariantu subskrypcji na stronie wybranej usługi VPN. Przy okazji dokonania płatności założymy konto u dostawcy wirtualnej sieci prywatnej. Zazwyczaj nie zostaniemy poproszeni o żadne dane osobowe, a do utworzenia konta wystarczy adres e-mail i hasło. Po wykupieniu dostępu do VPN zostaniemy przekierowani na stronę, która umożliwi nam pobranie aplikacji kompatybilnej z systemem operacyjnym naszego urządzenia. Jeśli płatności za VPN dokonaliśmy z innego urządzenia, na telefonie w systemie Android możemy udać się bezpośrednio do Google Play i pobrać aplikację po odszukaniu jej w sklepie. Instalacja aplikacji przebiegnie automatycznie i nie będzie wymagać od nas żadnych czynności, zaś po pomyślnym zainstalowaniu produktu zostaniemy poproszeni o podanie loginu i hasła klienta, tożsamych z danymi użytymi podczas zakładania konta.

Kiedy zalogujemy się na konto będziemy mogli od razu zacząć korzystać z automatycznie skonfigurowanej i zoptymalizowanej aplikacji. Jeśli jednak mamy takie życzenie, większość funkcji możemy zmienić ręcznie, w zakresie w jakim pozwala nam na to wybrany dostawca sieci VPN. Konfiguracja ręczna pozwala zazwyczaj na zmianę protokołu szyfrowania, określenie danych przepływających w tunelowaniu rozdzielonym, ustalenie kiedy działa kill switch itp.

Główne okno programu powinno być bardzo intuicyjne. Z jego poziomu łatwo połączysz się z dowolnym serwerem sieci VPN, znajdującym się w dogodnej dla Ciebie lokalizacji.

Najlepsze sieci VPN na telefon z Androidem, które pobierzesz z Google Play

Wybór sieci VPN na Androida jest stosunkowo prosty pod warunkiem, że wiesz czego oczekujesz od VPN. Przygotowałem zestawienie najlepszych moim zdaniem aplikacji VPN dla tego systemu operacyjnego. Wziąłem pod uwagę funkcjonalność sieci oraz możliwości apek. Jeżeli nie jesteś przekonany, czy dana sieć VPN okaże się wystarczającym rozwiązaniem w Twoim przypadku zachęcam Cię do zapoznania się z pozostałymi artykułami na tej stronie, dotyczącymi korzyści, jakie daje VPN lub zastosowania metody prób i błędów i wykorzystania okresów gwarancyjnych poszczególnych sieci. Każda z polecanych przeze mnie VPN posiada politykę co najmniej 30 dni gwarancji zwrotu pieniędzy w przypadku niezadowolenia z usługi. Po wykupieniu subskrypcji na stronie dowolnego dostawcy VPN, wszystkie aplikacje możesz łatwo pobrać ze sklepu Google Play.

1.

privateinternetaccess logo

2.

Surfshark logo

3.

expressvpn logo

4.

5.

ipvanish logo

Czy darmowa sieć VPN zadba o bezpieczeństwo twojego telefonu?

W sieci znajdziesz całą masę programów reklamujących się jako bezpłatna sieć VPN na telefon lub tablet z systemem operacyjnym Android. Czy warto rozważać wybór darmowego rozwiązania? Moim zdaniem nie. Prócz tego, że darmowa usługa prawdopodobnie nie spełni Twoich oczekiwań (nie odblokuje streamingu, nie pokona zapory sieciowej w kraju objętym cenzurą, będzie działała zbyt wolno itd.), to może zwyczajnie wystawić cię na niebezpieczeństwo.

Utrzymanie infrastruktury sieci VPN wymaga dużych nakładów finansowych. Z tego właśnie powodu logicznym jest, że darmowe sieci prywatne muszą w jakiś sposób zarabiać. Skoro nie pobierają od ciebie opłat bezpośrednio, oznacza to że wykorzystują Cię w inny sposób – najczęściej handlując danymi osobowymi, co jest dość paradoksalne w przypadku usługi, która powinna dane ochraniać.

Niektóre płatne sieci VPN udostępniają użytkownikom ograniczone, bezpłatne plany podstawowe. W przypadku sprawdzonych firm, korzystanie z ich darmowych usług jest bezpiecznym, niestety dość irytującym rozwiązaniem. Ograniczenia dotyczą zazwyczaj możliwości korzystania jedynie z kilku pośród kilkuset serwerów, spowolnionej prędkości połączenia lub ograniczonego transferu miesięcznego. Bezpłatne plany podstawowe oferują między innymi ProtonVPN i HotspotShield. Jeśli jednak nie chcesz użerać się z jakimikolwiek ograniczeniami, a uważasz że powyżsi dostawcy są zbyt drodzy, warto rozważyć zakup taniej sieci VPN. NordVPN, CyberGhost, SurfShark, PrivateVPN czy ZenMate to sieci, które są niedrogie (w promocji można dorwać je na prawdę za półdarmo). Ich jakość w stosunku do ceny jest świetna i myślę, że powinny zadowolić nawet wybrednych użytkowników.

Android VPN - Podsumowanie

Aplikacja VPN na Twoim smartfonie nie tylko zadba o bezpieczeństwo danych i samego urządzenia, ale wyposaży Cię w szereg przydatnych funkcji, takich jak możliwość odblokowania streamingu, ominięcie cenzury Internetu czy blokowanie reklam. Najlepszą ochronę zyskasz wybierając sieci posiadające aplikacje zoptymalizowane pod kątem urządzenia, na którym je instalujesz. Na szczęście topowe wybory pokrywają się często pomiędzy kategoriami rankingów, a różnią się jedynie niuansami. Niezależnie czy planujesz zainstalować VPN jedynie na systemie Android, czy również na urządzeniach Windows, MacOS, iOS, Linux porównaj oferty kilku firm zanim podejmiesz ostateczną decyzję – w końcu zawsze możesz podpiąć licencję pod kilka urządzeń.

© 2021 ŚWIAT VPN | Copyright text 2021 by https://www.swiatvpn.pl