VyprVPN – Opinia na temat tej wirtualnej sieci prywatnej
Home » VyprVPN – Opinia na temat tej wirtualnej sieci prywatnej
- pj
- 9 listopada, 2023
VyprVPN- opinie 2022. Moja recenzja sieci VPN.
VyprVPN to kolejna szwajcarska propozycja wirtualnej sieci prywatnej. Na przestrzeni ostatnich lat VyprVPN zmodernizował swoje usługi, wprowadzając szereg zmian i ulepszeń. Polityka prywatności firmy deklaruje brak zapisywania logów, co zostało potwierdzone niezależnym audytem, solidne szyfrowanie danych oraz duże możliwości obchodzenia blokad regionalnych. Czy więc VyprVPN udało się dorównać poziomem do bogatszej konkurencji? Przetestowałem działanie serwisu i przyznam, że jestem mile zaskoczony.
- obsługuje 5 urządzeń na jednej licencji
- 700+ serwerów w 64 krajach
- wysoki poziom bezpieczeństwa
- 30 dni gwarancji ze zwrotem pieniędzy (ale tylko w przypadku długookresowych planów)
- Supertani plan trzyletni w porównaniu do konkurencyjnych ofert
- Dobra obsługa klienta
- Posiada kill switch i dodatkowe zabezpieczenia przed wyciekiem DNS
- Czasem sieć bardzo zwalnia - na tyle, że można uznać to za jej poważną wadę
- Wymaga podania pełnych danych przy zakupie
Mój wybór:
Super VPN spoza głównego nurtu
Bezpieczeństwo
Szybkość i serwery
Kraje i lokalizacje
Zapewnia anonimowość
Interfejs i łatwość obsługi
Obsługa klienta, wsparcie technczne
Brak logów, dzienniki i przechowywanie danych
Wyłącznik bezpieczeństwa / kill switch
VOD, Player, polskie platformy
Torrenty, serwery P2P
Kryptowaluty
Netflix, platformy streamingowe
Tor i deep web
Siedziba firmy
Szwajcaria
Wsparcie techniczne
e-mail, 24/7 czat na żywo z agentem, poradniki-baza wiedzy
Cena
$
Recenzja VyprVPN - Spis treści
VyprVPN- informacje podstawowe
VyprVPN jest to średniej wielkości dostawca usług sieci prywatnej, z siedzibą firmy mieszczącą się w Szwajcarii. Szwajcaria jest świetnym wyborem na działalność typu VPN, ponieważ kraj charakteryzuje liberalne prawo dotyczące wolności i prywatności obywateli. VyprVPN zbudował dobrej jakości usługę i mimo zamierzchłych nieścisłości, doprecyzował politykę prywatności sieci oraz ulepszył jakość świadczonego serwisu, co czyni firmę jednym z lepszych dostawców VPN na rynku.
VyprVPN posiada ponad 700 serwerów, w 64 krajach świata. Aplikację VPN tego dostawcy zainstalujesz na popularnych systemach operacyjnych: Windows, Mac, Android, iOS, a także na innych sprzętach m.in. routerach, telewizorach typu Smart i innych.
VyprVPN korzysta ze sprawdzonych i solidnych narzędzi, jak również autorskich nowoczesnych rozwiązań, gwarantujących użytkownikom wysoki poziom bezpieczeństwa, świetne prędkości łącza VPN oraz dużą gwarancję obejścia blokad regionalnych, a wszystko to w na prawdę rozsądnej cenie.
Ceny i taryfy VyprVPN
Podobnie do konkurencji, VyprVPN oferuje swoje usługi w 3 wariantach subskrypcji:
Subskrypcja miesięczna – 12.95$/miesiąc + gwarancja zwrotu pieniędzy 30 dni od dnia zakupu. Mówiąc krótko: nie opłaca się. Niewiele jest sieci VPN, które oferują korzystne warunki subskrypcji krótkookresowej.
Abonament roczny – 3,75$/ miesiąc (czyli 45. 00 $ w skali roku, płatne z góry) + 30 dniowa gwarancja zwrotu pieniędzy, jeśli nie będziesz zadowolony z usługi. Tu cena jest dość przeciętna i można śmiało rozważyć ten zakup.
Abonament roczny – 1,66$/ miesiąc (czyli 60. 00 $ za 3 lata, płatne z góry co 3 lata) + 30 dniowa gwarancja zwrotu pieniędzy, jeśli nie będziesz zadowolony z usługi. Jest to bardzo tani wariant cenowy, który zdecydowanie pomaga zaliczyć VyprVPN do jednej z tańszych usług na rynku.
Za wykupienie abonamentu w VyprVPN zapłacisz kartą kredytową i debetową lub za pomocą serwisów PayPal i Union Pay. Przy zakupie planu taryfowego, VyprVPN wymaga od użytkownika założenia konta na stronie, a do konta należy podać imię i nazwisko. Jest to dość słabe, o tyle że większość dostawców VPN nie wymaga podania żadnych danych, a nawet zapewnia klientom anonimową płatność. Pokazują w ten sposób, że poważnie podchodzą do kwestii prywatności w sieci – VyprVPN zaniedbał tę kwestię w zakresie płatności.
Bezpieczeństwo danych, ochrona prywatności, anonimowość
VPN to skrót od wyrażenia „wirtualna sieć prywatna” – jak wskazuje rozwinięcie nazwy, sieć VPN jest narzędziem, które ma za zadanie zapewnić nam prywatność i bezpieczeństwo. Paradoksalnie, większość osób używa VPN, aby odblokować streaming lub korzystać z pozostałych funkcji pobocznych sieci prywatnej. Z tego powodu niektórzy dostawcy VPN „zapominają” o głównym przeznaczeniu swojej usługi i wpadają na dziwne pomysły, takie jak przechowywanie danych użytkowników. VyprVPN na szczęście nie należy do takich firm – przynajmniej już nie.
VyprVPN posiada siedzibę w Szwajcarii, co oznacza że podlega pod szwajcarską jurysdykcję – to dobra wiadomość, ponieważ Szwajcaria szanuje prywatność obywateli i w świetle obowiązującego tam prawa nie nakazuje firmom zbierania informacji o klientach. Kraj ten nie należy również do żadnych sojuszy 5-9-14 oczu, co oznacza że nie ma ambicji aby śledzić swoich obywateli.
VyprVPN prowadzi obecnie absolutną politykę braku logów. Oznacza to, że sieć nie zapisuje i nie przechowuje na swoich serwerach żadnych danych o użytkownikach oraz ich sesjach logowań. Na potwierdzenie zapisu w polityce prywatności firma przeprowadziła audyt, zlecony niezależnej stronie trzeciej. Audyt nie wykazał żadnych nieprawidłowości. W przeszłości VyprVPN przechowywał logi, jednak zmiana polityki serwisu i uwiarygodnienie procedury za pomocą audytu pozwala obdarzyć VyprVPN zaufaniem.
Co oprócz gwarancji anonimowości może zapewnić nam VyprVPN w kwestii bezpieczeństwa? Otóż bardzo wiele – przyznam, że aż mnie zatkało. Każda sieć VPN korzysta z protokołu szyfrowania, czyli technologii umożliwiającej utworzenie bezpiecznego, zaszyfrowanego tunelu pomiędzy Twoim urządzeniem a serwerem VPN. Przez ów tunel przesyłane są zaszyfrowane dane. Istnieją standardowe, dobre protokoły, których używają wiodący dostawcy VPN i których posiadanie stało się poniekąd standardem. Mowa tutaj o protokołach IKEv2, OpenVPN, L2TP, IPSec i nieco przestarzałym PPTP. VyprVPN, nie dość że korzysta ze wszystkich powyższych protokołów, to poszedł o krok (a właściwie 2 kroki) dalej. Umożliwia swoim klientom używanie bezpiecznego i mega szybkiego protokoły WireGuard (tego samego, który posiadają jedynie najlepsi dostawcy VPN) oraz wyjątkowego protokołu Chameleon, odpowiedzialnego za perfekcyjne ukrycie IP i faktu korzystania z VPN. Do szyfrowania danych VyprVPN używa szyfru AES-256, czyli technologii kryptograficznej nie do złamania wykorzystywanej przez wszystkie poważne sieci VPN.
VyprVPN posiada automatyczny kill switch (wyłącznik awaryjny). Jest to system, który wstrzymuje transfer danych w razie upadku połączenia z serwerem VPN. Uniemożliwia to narażenie cię na wyciek jakichkolwiek danych, w tym żądań DNS czy adresu IP. Ponieważ lubię sprawdzać działanie funkcji VPN przetestowałem VyprVPN pod kątem wycieków DNS i IP – moje testy nie wykryły takich wpadek na serwerach Vypra.
Kraje i lokalizacje serwerów VyprVPN
Przy wyborze sieci VPN infrastruktura serwerów dostawcy usług ma kluczowe znaczenie. W zależności od ilości serwerów, ich w miarę równomiernej dystrybucji na świecie, a w końcu dostępnych krajów, z których możemy pozyskać adres IP, możemy cieszyć się dobrej jakości połączeniem, oraz mnogością opcji alternatywnych. Duży wybór serwerów VPN w wielu lokalizacjach pomoże nam uniknąć przymusu korzystania z przeciążonego serwera, lub ułatwi wybranie innej maszyny, w razie gdyby któryś z serwerów uległ awarii. VyprVPN na polu posiadanych serwerów sprawia całkiem niezłe wrażenie.
VyprVPN oferuje użytkownikom bazę 300 000 adresów IP, oraz dostęp do 700+ serwerów, zlokalizowanych na całym świecie, ze zdecydowaną koncentracją w Europie. VyprVPN posiada również serwery w Polsce. Prócz Europy nie powinniśmy narzekać na brak serwerów w Azji i Ameryce Północnej. Z problemem możemy borykać się natomiast w Ameryce Południowej i w Afryce, gdzie znajdują się serwery w pojedynczych krajach, mające obsłużyć całe kontynenty. Wiadomym jest, że VyprVPN używa w swojej flocie wirtualnych serwerów VPN, ale nie wiadomo w jakich lokalizacjach i ilościach są one rozmieszczone. Nie jest to dobra informacja, ponieważ fizyczna maszyna służąca jako serwer sprawdzi się zawsze lepiej niż wirtualna, udawana lokalizacja. Używanie wirtualnych serwerów ma swoje uzasadnienie w szczególnych sytuacjach, jednak brak informacji o proporcji między serwerami wirtualnymi a fizycznymi nasuwa na myśl, że VyprVPN stara się coś ukryć- np. fakt, że wirtualne serwery stanowią duży odsetek całej floty.
Jak szybkie są serwery VyprVPN?
VyprVPN to szybka wirtualna sieć prywatna. Dostawca ten zadbał o równomierne rozmieszczenie swoich serwerów na świecie. Sieć nie ma w prawdzie bardzo potężnej infrastruktury, ale na ten moment w proporcja liczny serwerów do użytkowników sieci zdaje się być jak najbardziej optymalna. Co więcej, VyprVPN posiada protokół WireGuard, który jest znaczne szybszy niż powszechnie używany OpenVPN, a zapewnia bardzo wysoki poziom bezpieczeństwa. Jeśli posiadasz urządzenie z systemem operacyjnym Windows, Mac, Android lub iOS, to nie zastanawiaj się 2 razy i korzystaj z WireGuard- uzyskasz wtedy lepszą jakość połączenia, niż przy innych oferowanych protokołach szyfrowania.
Moje wyniki prędkości sieci prezentuję poniżej. Jak zawsze przypominam, że szybkość połączenia internetowego przez sieć VPN zależy od bardzo wielu czynników, w tym na pierwszym miejscu od maksymalnej prędkości Twojego połączenia macierzystego, wybranego serwera VPN oraz używanego protokołu VPN. Z tego powodu moje wyniki mogą znacznie różnić się od tych, które osiągniesz Ty.
Połączenie bez VPN: PING 12 ms, Pobieranie 82 mb/s, Wysyłanie 67 mb/s
Połączenie z Polskim serwerem VPN: PING 18 ms, Pobieranie 76 mb/s, Wysyłanie 65 mb/s
Połączenie z serwerem VPN w Szwajcarii: PING 19 ms, Pobieranie 77 mb/s, Wysyłanie 62 mb/s
Połączenie z serwerem VPN w Wielkiej Brytanii: PING 21ms, Pobieranie 70 mb/s, Wysyłanie 58 mb/s
Połączenie z serwerem VPN w Stanach Zjednoczonych: PING 38 ms, Pobieranie 63 mb/s, Wysyłanie 41 mb/s
Interfejs, aplikacja i wsparcie techniczne
Tak jak w przypadku innych usług VPN, po wybraniu planu subskrypcji możesz ściągnąć na swoje urządzenie aplikację zgodną z Twoim systemem operacyjnym. Instalacja oprogramowania jest absolutnie bezproblemowa, a konfiguracja VPN jest automatyczna. W przeszłości aplikacje VyprVPN zdawały się być trochę przestarzałe, jednak firma zainwestowała w design. Obecnie wszystkie aplikacje VyprVPN wyglądają dość podobnie, są proste w obsłudze i intuicyjne. Pozwalają na łatwe podłączenie do serwera VPN za pomocą jednego kliknięcia, zmiana i wybór innego serwera nie stanowi problemu, łatwa jest również zmiana konfiguracji oraz ustawień dotyczących np. rozdzielonego tunelowania lub funkcji kill switch i skorzystanie z preferowanego protokołu szyfrowania.
VyprVPN oferuje standardową obsługę klienta. W razie wystąpienia awarii lub jakiegokolwiek problemu, czy niejasności podczas korzystania z VPN, użytkownik może poradzić sobie z niedogodnościami na 3 sposoby: pierwszą możliwością jest skorzystanie z bazy wiedzy i poradników zgromadzonych na stornie VyprVPN. Jeśli nie znajdziesz tam odpowiedzi na swoje pytanie, skontaktuj się z obsługą za pomocą wiadomości e-mail lub na chatcie na żywo dostępnym 24/7.
Czy VyprVPN oferuje dostęp do...
... bezpiecznego torrentowania?
Tak. VyprVPN zezwala na pobieranie torrentów na swoich serwerach i nie blokuje ruchu BitTorrent. Obsługa ruchu P2P na serwerach Vypr jest możliwa, co więcej VPN jest bezpieczny; nie przechowuje logów, a do tego posiada automatyczny kill switch, który uchroni Twój adres IP przed wystawieniem na ekspozycję, w razie zerwania połączenia z serwerem VPN.
... platform streamingowych: Netflix, VOD, Player, BBC iPlayer, Disney?
Tak, VyprVPN to dobre narzędzie do streamingu. Dzięki protokołowi Chameleon, Adresy IP należące do tej sieci VPN są trudne do wykrycia przez platformy streamingowe, nawet silne m.in. Netflix, YouTube, Hulu, HBO, BBC iPlayer, Disney +. VyprVPN bez trudu omija blokady regionalne, a prędkości na jakich operuje są zadowalające. Dzięki VyprVPN odblokujesz także polskie serwisy VoD.
... pokonania firewalla w Chinach?
VyprVPN jest jednym z nielicznych dostawców wirtualnej sieci prywatnej, który jest w stanie pokonać chińskiego firewalla i zapewnić Ci korzystanie z serwisów ocenzurowanych w Chinach. VyprVPN sprawdzi się także w innych, restrykcyjnych krajach.
... bezpiecznego korzystania z Tora i Deep webu?
Jeśli chcesz zapewnić sobie absolutną anonimowość z deepnecie, warto rozważyć korzystanie z ciemnej strony Internetu w połączeniu z VyprVPN.
Podsumowanie - moja opinia o VyprVPN
Po modernizacji VyprVPN jest zaskakująco dobrą siecią prywatną w na prawdę niskiej cenie. Jedyne do czego na serio można się przyczepić, to sieć serwerów VyprVPN. Nie jest ona największa (w prawdzie najmniejsza też nie jest), ale wiadomo, że część lokalizacji to serwery wirtualne. Ogólnie wyniki prędkości sieci VyprVPN przy użyciu protokołu WireGuard są bardzo dobre, jednak mam pewne obawy dotyczące jakości połączenia na niektórych serwerach wirtualnych. Ponieważ nieznana jest proporcja serwerów wirtualnych do prawdziwych maszyn, mam wrażenie, że zarząd firmy VyprVPN boi się przyznać, że serwery wirtualne stanowią większą część floty. Jeśli tak jest, to czasem mogą spotkać nas niemiłe rozczarowania dotyczące dużych spadków prędkości łącza i jakości połączenia. Sam doświadczyłem takich czterokrotnie, podczas miesiąca testowania VyprVPN.
Piotrek Janiszewski
Urodziłem się w Bydgoszczy, w 1988 roku, ukończyłem studia w warszawskiej Szkole Głównej Handlowej (SGH). Od zawsze interesowały mnie kwestie bezpieczeństwa w sieci - dawno temu sam padłem ofiarą kradzieży internetowej i od tego czasu przykładam dużą uwagę do tego komu i w jaki sposób udostępniam dane. Od wielu lat korzystam z usług sieci VPN i dzięki temu doświadczeniu wiem, że usługodawcy nie są sobie równi, ale to nie szkodzi - w zależności od tego, do czego przydatna będzie Ci VPN, nie zawsze będziesz potrzebować najlepszej z najlepszych usług, być może zadowolisz się tańszą opcją, którą z chęcią pomogę Ci wybrać.
Moim drugim hobby, poniekąd powiązanym z cyberbezpieczeństwem są nowoczesne technologie, a konkretniej technologia blockchain. Mam nadzieję, że mój blog dostarczył Ci informacji, które pomogły Ci podjąć decyzję.