Home » Jak zmienić IP w telefonie?
Jak zmienić IP w telefonie?
Jeśli zastanawiasz się czy warto zmienić adres IP telefonu, od razu odpowiem na Twoje pytanie-zdecydowanie tak. Zmiana adresu IP w telefonie oraz na innych urządzeniach to prosta czynność, która może przynieść Ci wiele korzyści i umilić Ci korzystanie z sieci. W tym artykule pokażę Ci najlepszy i najprostszy sposób na zmianę IP telefonu oraz postaram się przekonać cię, że nowy adres IP zawsze będzie dobrym pomysłem. Przy okazji wyjaśnię Ci różnicę pomiędzy dynamicznym oraz statycznym (stałym) adresem IP, ty zaś zadecydujesz, która opcja jest lepsza dla Ciebie. Odpowiedź na pytanie jak zmienić IP w telefonie znajdziesz w poniższym tekście.
Sprawdź jak zmienić swój adres IP w telefonie - Spis treści
W jaki sposób sprawdzić adres IP swojego telefonu?
Jak zawsze zaczniemy od teorii. Adres IP jest to identyfikator urządzenia podłączonego do sieci, zapisany jako sekwencja liczb oddzielonych od siebie kropkami. Adresy IP możemy podzielić na publiczne oraz prywatne. Publiczny adres IP służy do identyfikacji urządzenia w Internecie; można założyć, że jest on Twoją wizytówką, śladem który pozostawiają twoje aktywności w sieci. Prywatny adres IP umożliwia komunikację między urządzeniami podłączanymi do tej samej sieci internetowej – dzięki niemu drukarka odbierze żądanie wydruku wysłane z komputera, czy telefonu.
Sprawdzając adres IP urządzenia należy wyraźnie rozróżnić, czy chcemy poznać nasz prywatny czy publiczny identyfikator.
Publiczny adres IP
Publiczny adres IP telefonu sprawdzamy w przeglądarce internetowej. Wpisz w Google hasło typu „moje IP”, lub „sprawdź IP”. Wyświetlą Ci się strony, na których za darmo możesz odczytać adres IP swojego urządzenia. Niektóre wyniki będą wzbogacone o geolokalizację adresu IP, a czasem o nazwę dostawcy Internetu.
Prywatny adres IP
Na telefonie sprawdzamy go w ustawieniach, w zakładce dotyczącej sieci Wi -fi. W zależności od systemu operacyjnego możliwości sprawdzenia prywatnego IP telefonu różnią się od siebie, jednak zasadniczo po wybraniu sieci wi-fi, do której podłączony jest nasz smartfon, w informacjach lub ustawieniach zaawansowanych powinniśmy odszukać prywatny adres IP telefonu.
Najlepsze sieci VPN do zmiany adresu IP w telefonie
VPN - najlepsza metoda, aby zmienić adres IP telefonu
Połączenie przez sieć VPN jest bez wątpienia najwygodniejszą oraz najbardziej niezawodną metodą służącą do zmiany IP telefonu. Aby zmienić swój adres IP za pomocą VPN, tak naprawdę wystarczy pobrać na telefon aplikację i połączyć się z serwerem VPN. Trzeba jednak pamiętać, że usługi oferowane przez poszczególnych dostawców VPN nie są sobie równe. Z tego powodu należy świadomie podjąć decyzję o wyborze odpowiedniej sieci VPN, dostosowanej do systemu operacyjnego naszego telefonu oraz umożliwiającej wykonywanie aktywności sieciowych, na których nam zależy. Decydując się na dobrą sieć VPN otrzymujemy gwarancję bezpieczeństwa i ochrony prywatności oraz zyskujemy narzędzie, które pomoże nam zmienić IP i np. odblokować platformy streamingowe, poprzez obejście blokad regionalnych.
W jakim celu można ukryć swój adres IP ?
Dobra, ustaliliśmy już, że telefon jak każde inne urządzenie posiada adres IP, który można sprawdzić, a nawet ukryć. Ale po co właściwie zawracać sobie głowę zmianą adresu IP smartfona? Podobnie jak w przypadku z zmiany IP na innych urządzeniach, możliwość kontroli identyfikatora nadanego telefonowi przyniesie Ci wiele korzyści. Oto najważniejsze z nich:
Gwarancja prywatności i bezpieczeństwa
Zmiana IP pomoże Ci stać się anonimowym. Podczas gdy Twój macierzysty adres IP pozwala na identyfikację twojego urządzenia, a tym samym namierzenie Ciebie jako użytkownika, zmieniony adres IP jest poniekąd zafałszowany. Dzięki temu trudniej jest śledzić Twoje ruchy w Internecie oraz gromadzić dane dotyczące twoich sesji logowania. W czasach, w których jesteśmy wręcz odzierani z prywatności, zapewnienie o anonimowości oraz zwiększeniu bezpieczeństwa jest solidnym argumentem za ukryciem adresu IP. Jeśli zdecydujesz się na zmianę IP przy pomocy sieci VPN, dodatkowo zyskasz szyfrowanie danych, które uchroni Cię przed cyberatakami i kradzieżą danych, np. podczas korzystania z publicznych sieci wi-fi.
Obejście blokad regionalnych i cenzury Internetu
Czy pamiętasz ten moment, kiedy odtwarzając wideo na YouTube, wyświetlił się komunikat o treści „przepraszamy, ten film nie jest dostępny w twoim kraju”? Pewnie wiesz, że nie tylko ten serwis potrafi płatać takie figle. Z podobnymi problemami borykamy się próbując odtworzyć jakiekolwiek multimedia objęte prawami autorskimi, dostępne online. Ma to związek z blokadami regionalnymi (geoblokadami) nałożonymi na treści przez ograniczenia licencyjne. Z geoblokadą zmierzysz się korzystając z polskich platform VoD, oraz zagranicznych portali streamingowych takich jak Netflix czy Hulu. Jeśli zdecydujemy się zmienić adres IP korzystając z usług dobrej sieci VPN masz gwarancję obejścia zarówno blokad regionalnych, jak i cenzury Internetu.
Ten drugi punkt jest szczególnie ważny w kontekście możliwości zmiany IP telefonu; w restrykcyjnych krajach np. w Chinach i ZEA Internet jest ocenzurowany. Przebywający w tych miejscach nie mogą korzystać z popularnych komunikatorów, takich jak. Messenger czy Whatsapp. Jedynym sposobem umożliwiającym użycie powyższych aplikacji jest połączenie się z internetem za pomocą VPN, która zagwarantuje nam zmianę IP, niewykrytą przez zapory Internetowe w tych państwach.
Dostęp do korzystnych ofert cenowych
Ostatnią z dogodności obchodzenia blokad regionalnych jest dostęp do korzystnych ofert cenowych w międzynarodowych serwisach bookingowych. Niezależnie czy dotyczy to rezerwacji lotu, hotelu czy wynajmu samochodu lub zakupu oprogramowania, w ramach wyrównania szans może się zdarzyć tak, że usługodawcy wystawiają inną cenę za tę samą ofertę klientom z różnych krajów. Państwa o niższym przychodzie mogą skorzystać z tańszych usług. W teorii jest to fair, ale w praktyce jednak nie bardzo. Zmieniając swoje IP podczas rezerwacji usługi możesz zaoszczędzić nawet kilkaset (!) złotych.
Pozostałe korzyści posiadania aplikacji VPN w telefonie
Prócz możliwości zmiany adresu IP telefonu, oraz wynikającej z tego faktu wirtualnej zmiany lokalizacji, posiadanie aplikacji VPN niesie za sobą więcej korzyści.
Podstawowym zadaniem sieci VPN jest zapewnienie Ci prywatności w Internecie. Smartfony to urządzenia, które wystawiają twoją anonimowość na próbę – znacznie łatwiej jest śledzić aktywność sieciową telefonu, niż np. laptopa. Zmiana IP pomoże Ci w oczywiście chronić twoją prywatność, jednak jedynie dzięki VPN możesz czuć się na 100% bezpieczny. Wszystko to dzięki technologii szyfrowania, która nie pozwala na odczytanie żadnych danych wysyłanych przez twój telefon. Korzystanie z VPN może ochronić się przed inwigilacją rządową, atakami hakerskimi, oprogramowaniem śledzącym oraz innymi formami cyberprzestępczości. Dopiero solidne szyfrowanie danych oraz zmiana IP daje Ci gwarancję anonimowości, oraz pewność że żadna niepowołana jednostka nie otrzyma informacji o Tobie. Dzięki sieci VPN ukryjesz przed wścibskimi spojrzeniami całą swoją aktywność sieciową .
Sieć VPN da ci możliwość korzystania z setek lub tysięcy swoich serwerów zlokalizowanych na całym świecie. Oznacza to, że jeśli zechcesz zmienić IP nie musisz się ograniczać. Za każdym razem, podłączając się do nowego serwera, dostaniesz nowy wirtualny identyfikator, zarejestrowany w kraju, w którym znajduje się serwer VPN, do którego jesteś podłączony. Sieć VPN daje Ci więc możliwość nie jednorazowego, a wielokrotnego ukrycia adresu IP. Znacznie sprzyja to perspektywie odblokowania bana, jeśli jesteś zablokowany na jakichś serwisach. Otwiera również możliwości streamingu z całego świata i łatwego obchodzenia ocenzurowanych stron internetowych w restrykcyjnych krajach.
Instalując aplikację VPN na swoim smartfonie lub tablecie, możesz podzielić się Internetem z innymi urządzeniami domowymi tworząc hotspot. Jeżeli więc posiadasz VPN i zdecydujesz się ustawić na telefonie IP nadawane z danego Państwa, następnie podłączysz do hotspotu pozostałe sprzęty (laptopa, SmartTV), to telefon będzie działał jak router, a ze zmiany IP skorzystają dowolne urządzenia połączone z hotspotem generowanym przez smartfon czy tablet.
Jeśli kiedykolwiek zastanawiałeś się nad zagwarantowaniem sobie statycznego adresu IP, to VPN posiadający funkcję wygenerowania dedykowanego IP jest najprostszym rozwiązaniem, zwłaszcza jeśli dostawca twojego Internetu nie daje Ci takiej możliwości. Statyczny adres IP świetnie sprawdzi się na telefonie, a dzięki VPN wprowadzenie go będzie dziecinnie proste oraz bezpieczne.
Statyczny adres IP w telefonie - do czego jest potrzebny oraz jak pozyskać go przez VPN?
Pula adresów IP do wykorzystania jest ograniczona, a wraz z rozwojem Internetu na świecie niebezpiecznie zbliża się do wykorzystania. Początkowo myślano, że protokół IPv4 dający możliwość zaspokojenia potrzeb 4,3 mld internautów będzie wystarczającym, jednak globalna liczba użytkowników sieci niebezpiecznie zbliżyła się do granicy 4 mld. Z tego powodu w życie wchodzą nowe wersje zapisu adresu IP. Powszechnie występująca wersja IPv4 zostaje zastąpiona protokołem IPv6, a dostawcy usług Internetowych podejmują dodatkowe kroki, aby uniknąć wykorzystania wszystkich istniejących adresów IP. Jednym z takich działań jest rozróżnienie adresów IP na dynamiczne oraz statyczne.
Dynamiczny adres IP
Jest to rodzaj adresu IP najczęściej oferowany przez dostawców usług Internetowych. Zostaje przypisany do urządzenia automatycznie, po przyłączeniu się do sieci. Dynamiczny adres IP zmienia się każdorazowo, kiedy ponownie łączymy się z Internetem. Po zakończeniu połączenia internetowego dynamiczny adres IP może być więc wykorzystany ponownie, przez innych internautów.
Statyczny (stały) adres IP
W związku z ograniczoną pulą dostępnych adresów IP, dostawcy Internetu nieczęsto oferują w standardzie stały IP. Zaletą posiadania statycznego adresu IP jest wyższa prędkość połączenia oraz jego stabilność. Chcąc pozyskać stały adres IP od dostawcy usług Internetowych, musimy przede wszystkim być związani umową z usługodawcą, który oferuje taki serwis.
Statyczny adres IP sprawdzi się wśród miłośników gamingu (ale to raczej na komputerze), poprawi bezpieczeństwo usług bankowych online (bank nie zablokuje profilaktycznie Twojego konta z powodu bardzo częstej zmiany adresu IP), ulepszy streaming z wybranej lokalizacji (platformy streamingowe z mniejszym prawdopodobieństwem uznają dedykowany adres IP jako podejrzany), u osób korzystających regularnie ze zdalnego wglądu do różnorakich usług, ułatwi dostęp do witryn wymagających logowania z dwuetapowym uwierzytelnianiem.
Stały adres IP może być dużym ułatwieniem na telefonie komórkowym. Myślę, że każdy z nas pamięta sytuację wydłużającego się oczekiwania na smsa z kodem umożliwiającym dostęp do konta, w najmniej odpowiednim momencie. Kiedy sms już przyszedł, trzeba było jeszcze zmienić aplikacje, przekopiować kod i jeśli wszystko poszło dobrze, to zyskaliśmy dostęp do kont. Jeśli jednak któraś z czynności zajęła nam więcej czasu, to prawdopodobnie całą procedurę trzeba było powtórzyć. Z dedykowanym, stałym adresem IP unikniesz takich sytuacji.
Stały IP na urządzeniu mobilnym najłatwiej jest otrzymać poprzez instalację aplikacji sieci VPN, która ma w ofercie taką właśnie funkcję. W momencie, kiedy zainstalujesz VPN i zgłosisz chęć posiadania stałego adresu IP, nastąpi zmiana twojego starego identyfikatora na nowy adres IP, statyczny i dedykowany tobie. Zostanie on usunięty z puli ogólnej i zarezerwowany na stałe dla Twojego urządzenia. Statyczny IP pozyskany przez sieć VPN nadal jest gwarantem bezpieczeństwa i prywatności oraz praktycznie nie pozwala śledzić Cię w Internecie.