You are currently viewing Antywirus z VPN – czy warto łączyć te dwie rzeczy?

Antywirus z VPN – czy warto łączyć te dwie rzeczy?

  • Post author:
  • Post category:Uncategorized

Pewien czas temu zetknąłem się z rozpowszechnionym, lecz błędnym przekonaniem, że programy antywirusowe oraz sieci VPN pełnią podobne funkcje i mogą być stosowane zamiennie. Zdaje mi się, że rozumiem, skąd wzięło się to mylne postrzeganie, i postanowiłem podjąć tę kwestię w niniejszym artykule.

Zapraszam do zgłębienia działania programów antywirusowych, jak również sieci VPN oraz zastanowienia się, czy warto rozważać wykorzystanie rozwiązania łączącego obie te funkcjonalności jakim jest antywirus z VPN.

Czy antywirus i VPN to to samo?

Jak już zapewne się domyślasz, VPN i program antywirusowy to dwa zupełnie różne narzędzia, które jednakowoż uzupełniają się nawzajem w zakresie bezpieczeństwa online. W moim odczuciu to właśnie rola obu oprogramowań w zapewnieniu bezpieczeństwa urządzeniom podczas korzystania z internetu sprawiła, że niektórzy stawiają między nimi znak równości.

VPN zapewnia ochronę połączenia i prywatności, podczas gdy program antywirusowy chroni przed złośliwym oprogramowaniem i innymi zagrożeniami. Aby uzyskać kompleksową ochronę online należy korzystać z obu tych narzędzi.

Jak działa program antywirusowy?

Program antywirusowy to oprogramowanie zaprojektowane do wykrywania, blokowania i usuwania złośliwego oprogramowania, takiego jak wirusy, trojany, oprogramowanie śledzące czy inne zagrożenia. Program antywirusowy analizuje pliki i działania systemu, identyfikując potencjalnie niebezpieczne aktywności. Jeśli zostanie wykryte złośliwe oprogramowanie, program antywirusowy podejmuje działania w celu jego usunięcia.

Jak działa sieć VPN?

Głównym zadaniem sieci VPN jest zabezpieczanie twojego połączenia z Internetem poprzez szyfrowanie ruchu (chroniąc Cię przed kradzieżą przesyłanych danych) i ukrycie twojego adresu IP. Dzięki temu możesz zachować większą prywatność i bezpieczeństwo podczas przeglądania internetu, czy przesyłania danych zwłaszcza na publicznych sieciach Wi-Fi. VPN zapewnia również dostęp do zasobów internetowych dostępnych tylko w określonych regionach, pozwalając na omijanie internetowych blokad geograficznych.

Czy warto rozważyć wykupienie antywirusa z VPN?

Wraz z rozwojem świadomości dotyczącej bezpieczeństwa w sieci, programy antywirusowe z dodatkowym modułem VPN rownież zyskują na popularności na rynku oprogramowania. Tego rodzaju rozwiązania łączą w sobie funkcje programu antywirusowego i usługi VPN w jednym pakiecie.

Antywirus z VPN z pewnością oferuje wygodne rozwiązanie, pozwalając użytkownikom na jednoczesne korzystanie z ochrony przed złośliwym oprogramowaniem i zabezpieczenia swojego połączenia internetowego za pomocą VPN. Program antywirusowy nadal skanuje i chroni komputer przed wirusami w czasie rzeczywistym, a VPN zapewnia warstwę zabezpieczeń podczas korzystania z Internetu.

Wygoda jest zdecydowane największą z zalet stosowania takiego podwójnego rozwiązania. Użytkownicy mogą korzystać z jednego programu do zarządzania swoją ochroną antywirusową i VPN, co zdecydowanie upraszcza zarządzanie narzędziami bezpieczeństwa.

Jednak warto pamiętać, że programy antywirusowe z VPN znacznie różnią się pod względem jakości usług VPN od profesjonalnych dostawców sieci prywatnej. Zazwyczaj firmy antywirusowe rozpoczynały swoją działalność od rozbudowy usług antywirusowych, funkcjonalność VPN była zaś traktowana jako dodatek do całości. Dobrze utrzymana infrastruktura VPN jest kosztowna, dlatego w przypadku takich usługodawców zazwyczaj jest spychana na dalszy plan.

Dlaczego osobiście uważam, że lepiej jest zaufać dostawcom wyspecjalizowanym w każdej z dziedzin?

Mówi się, że jeżeli coś jest do wszystkiego to tak naprawdę jest do niczego. Moim zdaniem powiedzenie to dobrze obrazuje sytuację w przypadku antywirusa z VPN.

Jak już wspomniałem, dobry dostawca VPN musi utrzymywać złożoną i kosztowną infrastrukturę, na którą składają się potężne serwerownie rozmieszczone w wielu miejscach na świecie. Zaniedbanie jej wpłynie na obniżenie wydajności sieci VPN a nawet uniemożliwieniu niektórych funkcjonalności.

W przypadku firm, które specjalizują się przede wszystkim w oprogramowaniu antywirusowym, kiedy przychodzi do sieci VPN problemy wynikają przede wszystkim z niewielkiej ilości dostępnych serwerów, ograniczonej prędkości połączenia, niejasnej polityki przechowywania danych i logów, brak funkcji dodatkowych typu kill switch itp. Dobrym przykładem może być tutaj Avast, który stawiając na usługę VPN zdecydowanie nie zdołał wybić się na tle profesjonalnych dostawców sieci prywatnej. Więcej na ten temat pisałem w artykule Avast Secureline VPN- opinie.

Moim zdaniem jeśli chcemy zabezpieczyć nasze połączenie internetowe ważnym jest, aby wybrać renomowanego dostawcę sieci VPN, który oferuje solidną niezawodną i bezpieczną usługę VPN i jest specjalistą w tej dziedzinie. Przed zakupem takiego rozwiązania warto sprawdzić recenzje i opinie użytkowników – i tu mam dobrą wiadomość. Zapraszam na stronę główną, gdzie przedstawiam ranking VPN skrojony na miarę najbardziej popularnych potrzeb!