You are currently viewing Jak sprawdzić czy VPN działa?

Jak sprawdzić czy VPN działa?

  • Post author:
  • Post category:Uncategorized

W dzisiejszym świecie, w którym korzystamy z internetu na co dzień, kwestie związane z bezpieczeństwem i prywatnością stają się coraz bardziej istotne. Wśród narzędzi, które pomagają nam w ochronie naszych danych, króluje VPN- i skoro tu jesteś, domyślam się, że masz już zainstalowaną odpowiednią aplikację. Okno VPN pokazuje status „połączony z serwerem VPN” i na pierwszy rzut oka wszystko wygląda jakby było ok, ty jednak masz wątpliwości czy sieć już działa, czy nie. Nie dziwię się. Moim zdaniem warto poświęcić trochę uwagę i sprawdzić czy połączenie VPN faktycznie zostało nawiązane, zwłaszcza że zajmie Ci to tylko chwilę.

Poniżej kilka prostych metod, które pomogą Ci czy Twój VPN działa poprawnie.

Sprawdź swój adres IP przed aktywacją połączenia VPN oraz po podłączeniu do serwera

Poniżej chyba najbardziej znana i niezawodna metoda na sprawdzenie czy VPN działa poprawnie.

Sprawdź adres IP urządzenia przed podłączeniem do sieci VPN:

Rozpocznij, odwiedzając stronę internetową, która pokaże Twój bieżący adres IP. Możesz użyć wielu dostępnych witryn, takich jak chociażby „WhatIsMyIP.com„. Wyświetli Ci się Twoja obecna lokalizacja oraz Twój adres IP. Jeżeli będziesz łączyć się z serwerem VPN zlokalizowanym w tym samym mieście, w którym faktycznie się znajdujesz, przed wyłączeniem strony zapisz prawdziwy adres IP

Włącz VPN:

Uruchom swoją aplikację VPN. Wybierz serwer, do którego chcesz się połączyć, i nawiąż połączenie.

Sprawdź adres IP ponownie:

Po nawiązaniu połączenia z VPN, odwiedź tę samą stronę internetową, aby sprawdzić swój nowy adres IP. Jeśli adres IP, który wyświetla się teraz, jest różny od tego, który zapisano w punkcie 1, to oznacza, że VPN działa i Twoje połączenie jest teraz przekierowane przez serwer VPN.

Sprawdź swoją lokalizację w wyszukiwarce Google

Na wstępie zaznaczam, że ta metoda sprawdzi się jedynie w przypadku połączenia z serwerem VPN znajdującym się w innej lokalizacji niż faktycznie miejsce, w którym przebywasz. Dodatkowo, metoda ta bywa zawodna, ponieważ do określania lokalizacji Google używa także innych danych użytkowników, zgromadzonych podczas sesji bez VPN. Dlatego jeżeli lokalizacja pokazywana przez google pokrywa się z lokalizacją Twojego serwera VPN, oznacza to że VPN działa. Jeżeli jednak lokalizacja jest inna niż serwer VPN, zbieżna z Twoją prawdziwą lokalizacją lub z lokalizacją, w której niedawno przebywałeś, nie oznacza to jeszcze, że VPN nie działa. Wtedy musisz skorzystać z pierwszej metody.

Aby sprawdzić w Google czy VPN działa, wpisz w wyszukiwarkę „gdzie jestem?”

Test DNS

Możesz również przetestować swoje ustawienia DNS, aby upewnić się, że są skonfigurowane zgodnie z Twoim dostawcą VPN. Możesz użyć narzędzi do testowania DNS, takich jak „DNS Leak Test” lub „DNSleak.com”, aby upewnić się, że Twoje zapytania DNS nie wyciekają poza serwer VPN.

Sprawdź gdzie lokalizują Cię międzynarodowe strony internetowe

Otwórz kilka różnych stron internetowych, aby upewnić się, że możesz przeglądać zasoby internetowe z poziomu serwera VPN. Spróbuj zażądać dostępu do treści, które są zwykle blokowane w Twoim kraju. Może być to np. Netflix i dostęp do jego amerykańskiej biblioteki multimediów. W ten sposób sprawdzisz, czy VPN omija ograniczenia geograficzne. Jeżeli tak jest – działa!